Jumalanpilkkalain muutosyritys aiheuttaa vastustusta

ihmisoikeus

Pakistanin jumalanpilkkalain varjolla on asetettu syytteeseen useita vähemistöyskontojen edustajia Muhammedin tai Koraanin pilkasta. Yksi viimeisimmistä syytetyistä on kristityn naisen, Asia Bibi, joka on tuomittu jumalanpilkkalain perusteella kuolemaan.

Pakistanin presidentti on asettanut työryhmän tarkistamaan lakia jumalanpilkasta. Muslimit väärinkäyttävät nykyistä lakia halutessaan rangaista tai kostaa hankaluuksia aiheuttavia naapureitaan tai vihollisiaan. Ministeri Shahbaz Bhatti on kristittyjen edustajana työryhmän jäsen, mistä syystä hän on saanut tappouhkauksia islamistisilta organisaatioilta. Islamistit katsovat ministeri Bhattin rikkovan kyseistä lakia jo pelkästään haluamalla muokata sitä.

Yksi eteläisen Aasian suurimmista islamistisista terroristijärjestöistä on Lashkar-e-Toiba, joka yhdessä toisten taleban-ryhmittymien kanssa on julkistanut fatwan ministeri Bhattia vastaan. Luotettavat lähteet kertovat että Bhatti on nyt tappolistalla. Hänestä on tullut ”oikeutettu kohde” ja hänet ”voidaan tappaa koska hän on jumalanpilkkaajien rikostoveri”. Syynä tällaiseen lupaan tappaa on Bhattin sitoumus muuttaa jumalanpilkkaamislakia.

Ministeri Bhatti sanoo: ”En aio olla hiljaa tässä asiassa enkä ottaa yhtään askelta taaksepäin. Niin kauan kuin suonissani virtaa veri jatkan taistelua. Olen valmis antamaan elämäni Pelastajani vuoksi, mikäli siihen pisteeseen tullaan.”

Yllättävä käänne tilanteessa on se, että ennen kuin työryhmä oli kokoontunut kertaakaan, Pakistanin korkein oikeus antoi määräyksen, ettei hallitus saa muuttaa jumalanpilkkaamislakia. Tämä siitä huolimatta, että hallitus itse asiassa on korkeimman oikeuden yläpuolella hierarkiassa. Tällaiset käänteet maan politiikassa osoittavat, että islamistisilla organisaatioilla on lähes rajaton valta kaikilla tasoilla. Jumalanpilkkaan liittyvä tilanne saattaa jopa pahentaa maan poliittista tilannetta ja uhata nykyistä hallitusta.

http://ihmisoikeus.blogspot.com/2010/12/islamistit-eivat-anna-muuttaa.html

0

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Muovikassikartelli

        Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
        Talousrikokset
        50
        2375
      2. Hallintooikeus..

        "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
        Pyhäjärvi
        151
        1958
      3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

        Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
        Maailman menoa
        58
        1875
      4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

        Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
        Seinäjoki
        44
        1840
      5. Olen rakastunut

        varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
        Ikävä
        120
        1608
      6. Teit yllättävän siirron

        Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
        Ikävä
        57
        1210
      7. Mikä on kaivattusi

        ammatti?
        Ikävä
        72
        1172
      8. Jos se joskus oli molemminpuolista

        niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
        Ikävä
        83
        1115
      9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

        Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
        Maailman menoa
        143
        959
      10. Kaipaatko nainen

        Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
        Ikävä
        103
        901
      Aihe