Tuolla toisella puolella keskustellaan amistytöistä, joten kysytäänpä täältä, mitä mieltä naiset ovat ns. amismiehistä. Eli miehistä, jotka eivät ole tuhlanneet turhaa aikaansa akateemisen tutkinnon hankkimiseen, vaan rassailevat mielellään autoaan, ajelevat kylillä karvanopat viuhuen ja bassot auton takaluukussa pauhaten, pitävät ehkä lippalakkia ja keskustelunaiheet pyörivät arkisissa ja vähemmän syvällisissä aihepiireissä, kuten pleikkaripeleissä ym. hömpässä. Onko amispoika enemmän perhekeskeinen, maanläheinen ja helpompaa seuraa kuin korkeasti koulutettu mies? Haluavatko alemman tason naiset mielummin itselleen vertaisensa miehen vai miehen, joka on heidän yläpuolellaan?
Amismiehet
toinen gallupisti
5449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tosiaan mä olen ite aika pitkälti samanlainen et autot kiinnostaa ,ja omaan autoon haluaisin kyllä karvanopat, wunderbaumin ja kunnon bassot. Mut pleikkaripelikeskustelut ei välttämättä oo heti se mitä haluan. Veikkaan että korkeasti koulutetusta tulee tulevaisuudessa työnarkomaani ?
En tiedä olenko alemmalla tasolla, ehkä ainoastaan vähemmällä opiskelulla? Metalliala menossa eikä kaduta, mut kyl tommone amispoika kelpais ennemmi ku semmone ketä opiskelee 10 vuot eikä siltikää pääse töihin
Olen akateeminen nainen. Jos amismies ei jostain syystä kelpaisi, niin mahdollisia syitä olisivat suvaitsemattomuus ja tupakointi. Kaikkein pahinta olisi huono itsetunto esim. koulutettuja ihmisiä kohtaan.
Huono itsetunto tekee miehestä kuin miehestä (tai naisesta) marisijan ja usein aika ilkeän muita kohtaan, koska on kova tarve puolustella itseä, syytellä muita mahdollisista epäonnistumisista ja pönkittää omaa egoa.
Miten ihmeessä koulutettu mies ei voisi olla perhekeskeinen, maanläheinen ja mukavaa seuraa?
Tuskin amismies koko elämänsä tykkää karvanopista ja paukuttaa bassoja autossa...
>Tuskin amismies koko elämänsä tykkää karvanopista ja paukuttaa bassoja autossa...
Miksei? Vaikka olis akateeminenkin niin kyllä kunnon bassot pitää olla ja muuallakin kuin autossa.
Todella tylsä ihmisryhmä mielestäni yleensä. Kyseisen ihmisryhmän kanssa olen joutunut olemaan paljon tekemisissä kun pieneltä paikkakunnalta olen kotoisin. Kyllähän tuosta ryhmästä mukaviakin löytyy, mutta ei nappaa ei. Samassa ryhmässä pyörivät naiset eivät kiinnosta yhtään.
kiinnosta tollaiset juntit mitä löytyy esim. autonasentajalinjoilta ja ajalevat pillurallia ja jumputtavat bassoa niin että ikkunat helisee. En toki vaadi akateemisuutta. Ihminen voi olla fiksu ja hyvinpukeutuva, vaikka olisikin käynyt ammattikoulun. Nykyään ammattikouluun on melkein vaikeampi päästä kuin lukioihin, tietysti linjasta riippuen.