ATM-kirjallisuutta

vitun fiksu jätkä

Nyt teen teille sivistymättömät runkkipoikaset palveluksen ja esitän muutaman kirjasuosituksen josta saatatte ilahtua (tai sitten ette).

Timo Hännikäinen: Ilman - hännikäisen esseekirjassa kertoo seksittömästä atm elämästä, ainoana kauneusvirheenä hännikäinen kehtaa kerskua ettei ole saanut 4 vuoteen seksiä (vai oliko se kuuteen, en muista enää), mutta toiset ei ole saanut ikinä, mietipä sitä Nännikäinen!

Michel Houellebecq: koko tuotanto - eli romaanit Halujen taistelukenttä, Alkeishiukkaset, Oikeus nautintoon, Mahdollinen saari (Mahdollinen saari sisältää scifiä joten scifi diggarit saattaa siitä löytää itseään kiinnostavaa, alkeishiukkasissakin on vähän scifahtavaa, mutta kaikissa on pääteemana nyky-yhteiskunta/kulttuuri jonka seksuaalisesti "vapautuneessa" ympäristössä toiset saa ja toiset jää ilman, talouselämän logiikka hallitsee parisuhdemarkkinoitakin).

Olkaatten hyvät.

13

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      Charles Bukowskin "Siinä sivussa " (Ham on Rye) kertoo myös aiheesta. Vaikka vanha likainen mies höyläsi vanhemmalla iällä, niin nuoruus oli ehtaa ATM:ää.

      • Puhumattakaan kirjasta "Pystyssä kaiken aikaa".

        Tai novelli "Kaupungin kaunein nainen", jossa kaupungin kaunein nainen on sitä mieltä ettei suostu antamaan pesää muille kuin rumille miehille.


    • Anonyymi

      Michel Houellebecqin satiirisia kirjoja voi edelleen suositella lämpimästi, mutta ei hän mikään ätmi-kirjailija ole.

    • ATM-kirjallisuutta en ole lukenut, mutta kyllä meitä Intiassa nää ATM:t ihmetytti. Siellä kun pankkiautomaatit (ATM = bank AuToMat) toimii ihan eri tavalla kuin Suomessa, vaikka suomalaiset kortit siellä aivan mainiosti toimiikin.

      Tuurilla aina lopulta saatiin rahaa ulos, kunnes Kolkatassa (Kalkutta) joku ystävällinen sielu opetti, että niihin laitetaan ekana kortti sisään, sit otetaan ulos ja laitetaan kortti turvaan fikkaan. Sitten vasta kirjoitetaan tunnusluku jne.

      Ihan outo järjestys. Puoltoistatuhatta kilsaa piti sitäkin maata kulkea ennenkuin noinkin tärkeä asia selvisi.
      Mulle oli jo se ihmeellistä, että Sveduissa pitää laittaa kortti ATM:ään väärinpäin, mut toi ny meni sellaseks, etten ois ikinä arvannut.

      • Täh?
        Mä taisin puhua ihan eri asiasta kuin aloitus oli. Kyse taiskin olla normaali-ilmankehästä (tai sen paineesta), standard AThMosphere, atm. Snadisti päällä yks kilopascalia.

        Sori.


    • Anonyymi

      Ei saa nainen paistaa perujnoita koska on jo liian vaavivat tehtävä naiselle...

    • Anonyymi

      ATM eli automaattinen Teller 'Machine, sylkee seteleitäääämnnnn

      ATM=Automated Teller Machine.... ATM

      • Se on huono. Mulla kun oli kotona säästöpossu, niin ei ollut mitään ongelmia oppia säästämään. Moni kaveri, kun sai sitten sen lapsen, niin oli tosi vaikee opettaa säästäväisyyttä, kun setelit tuli vaan seinästä. Nykyään varmaan vielä vaikeempaa, kun on kortit.


      • Anonyymi

        ATM = alemman tason mies


    • Anonyymi

      Atm on seteölaitp,aattotta. ytm on ylituyömies, Y

    • Anonyymi

      Mikä tekee Michel Houellebecqin kaltaisesta seksistisestä naisvihakirjailijasta ätmien suosikin? Hänen hahmonsahan ovat ennemminkin panomiehiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      143
      2841
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      278
      2548
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      34
      1502
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      38
      1484
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1212
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1075
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      317
      935
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      60
      922
    Aihe