ATM-kirjallisuutta

vitun fiksu jätkä

Nyt teen teille sivistymättömät runkkipoikaset palveluksen ja esitän muutaman kirjasuosituksen josta saatatte ilahtua (tai sitten ette).

Timo Hännikäinen: Ilman - hännikäisen esseekirjassa kertoo seksittömästä atm elämästä, ainoana kauneusvirheenä hännikäinen kehtaa kerskua ettei ole saanut 4 vuoteen seksiä (vai oliko se kuuteen, en muista enää), mutta toiset ei ole saanut ikinä, mietipä sitä Nännikäinen!

Michel Houellebecq: koko tuotanto - eli romaanit Halujen taistelukenttä, Alkeishiukkaset, Oikeus nautintoon, Mahdollinen saari (Mahdollinen saari sisältää scifiä joten scifi diggarit saattaa siitä löytää itseään kiinnostavaa, alkeishiukkasissakin on vähän scifahtavaa, mutta kaikissa on pääteemana nyky-yhteiskunta/kulttuuri jonka seksuaalisesti "vapautuneessa" ympäristössä toiset saa ja toiset jää ilman, talouselämän logiikka hallitsee parisuhdemarkkinoitakin).

Olkaatten hyvät.

13

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      Charles Bukowskin "Siinä sivussa " (Ham on Rye) kertoo myös aiheesta. Vaikka vanha likainen mies höyläsi vanhemmalla iällä, niin nuoruus oli ehtaa ATM:ää.

      • Puhumattakaan kirjasta "Pystyssä kaiken aikaa".

        Tai novelli "Kaupungin kaunein nainen", jossa kaupungin kaunein nainen on sitä mieltä ettei suostu antamaan pesää muille kuin rumille miehille.


    • Anonyymi

      Michel Houellebecqin satiirisia kirjoja voi edelleen suositella lämpimästi, mutta ei hän mikään ätmi-kirjailija ole.

    • ATM-kirjallisuutta en ole lukenut, mutta kyllä meitä Intiassa nää ATM:t ihmetytti. Siellä kun pankkiautomaatit (ATM = bank AuToMat) toimii ihan eri tavalla kuin Suomessa, vaikka suomalaiset kortit siellä aivan mainiosti toimiikin.

      Tuurilla aina lopulta saatiin rahaa ulos, kunnes Kolkatassa (Kalkutta) joku ystävällinen sielu opetti, että niihin laitetaan ekana kortti sisään, sit otetaan ulos ja laitetaan kortti turvaan fikkaan. Sitten vasta kirjoitetaan tunnusluku jne.

      Ihan outo järjestys. Puoltoistatuhatta kilsaa piti sitäkin maata kulkea ennenkuin noinkin tärkeä asia selvisi.
      Mulle oli jo se ihmeellistä, että Sveduissa pitää laittaa kortti ATM:ään väärinpäin, mut toi ny meni sellaseks, etten ois ikinä arvannut.

      • Täh?
        Mä taisin puhua ihan eri asiasta kuin aloitus oli. Kyse taiskin olla normaali-ilmankehästä (tai sen paineesta), standard AThMosphere, atm. Snadisti päällä yks kilopascalia.

        Sori.


    • Anonyymi

      Ei saa nainen paistaa perujnoita koska on jo liian vaavivat tehtävä naiselle...

    • Anonyymi

      ATM eli automaattinen Teller 'Machine, sylkee seteleitäääämnnnn

      ATM=Automated Teller Machine.... ATM

      • Se on huono. Mulla kun oli kotona säästöpossu, niin ei ollut mitään ongelmia oppia säästämään. Moni kaveri, kun sai sitten sen lapsen, niin oli tosi vaikee opettaa säästäväisyyttä, kun setelit tuli vaan seinästä. Nykyään varmaan vielä vaikeempaa, kun on kortit.


      • Anonyymi

        ATM = alemman tason mies


    • Anonyymi

      Atm on seteölaitp,aattotta. ytm on ylituyömies, Y

    • Anonyymi

      Mikä tekee Michel Houellebecqin kaltaisesta seksistisestä naisvihakirjailijasta ätmien suosikin? Hänen hahmonsahan ovat ennemminkin panomiehiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      178
      3600
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2512
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      121
      1247
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1129
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1070
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      904
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      900
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      825
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      741
    Aihe