Toyota Land Cruiser bj-40 lämmityslaite

Toyota Land Cruiser

Olen hankkinut Land Cruiser bj-40 ja nyt kun pakkaset on tullut, niin lämmityslaite ei puhalla lämmintä. Onko konehuoneessa jokin vipu joka käännetään talviasentoon tai sitten auton sisällä. Jäähdytin nestettä on kyllä tarpeeksi ja olen olut auton kyydissä viime talvena ja tällöin lämmitys kyllä toimi.

2

1230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SJ410

      Sieltä taitaa olla lämppärin hana (eli se hana jota käytetään vaijerin välityksellä sillä vivulla jolla säädät sisälämpöä ohjaamosta) jumissa.
      Tai toinen vaihtoehto on, että sieltä on moottorin termostaatti jumittunut auki asentoon, jolloin jää kyllä moottorikin kylmäksi.

      Kummankaan vaihto ei ole BJssä iso homma. Seurailet vain letkuja konehuoneessa, toisessa niistä letkuista jotka tulee tulipellin läpi ohjaamoon, on hana johon tulee vaijeri kiinni. Kato missä asennossa se on, ja väännä lämmönsäätö vipu toiseen ääriasentoonsa, jos vipu ja vaijeri liikkuu, niin siellä hanan sisällä on läppä rikki, jos taas vaijeri ei liiku niin se on katki tai irti toisesta päästään.

      Termarin kunnon saat selville yksinkertaisesti katsomalla moottorin lämpömittaria koneen käydessä, jos ei meinaa nousta käyntilämpöön hyvin, niin vika on siellä.

    • HDJ80

      Olisko kellään idea mistä nuo vaijerit saa? Toyota on lopettanut valmistusta nääs...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe