Voiko nainen pysyä haluttavana

Siis sehän on maailman yksinkertaisin juttu olla ja pysyä aina seksikkäänä ja haluttavana miehen silmissä.

Siis eihän sitä tarvitse naisen tehdä muuta, kuin kyetä pysymään ikuisesti parikymppisenä, hoikkana ja kauniina neitsytnaisena.

Vai voiko nainen vanhennuttuaan säilyttää pitää itsensä haluttavana ja rakastettavana miehen silmissä, vai onko se väistämätöntä, että mies kuitenkin mieluummin haluaisia naida (ja jopa elää parisuhteessa) jonkin nuoremman ja kauniimman naisen kanssa

Miksi naisen edes kannattaa ruveta parisuhteeseen, jos miehen silmissä ei vanhennuttuaan ole enää minkään arvoinen ? Ei seksuaalisesti eikä varmaan muutenkaan
30479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Rumalla naisella ei mies tee koskaan mitään, oli tilanne mikä tahansa.

Äänestä

Miehet kuten naisetkin oppivat iän myötä miten tärkeää on tulla toimeen toisen kanssa ja myös sen että ei ole enää pelkkää hormonihyrrää se peli vaan kyse on "henkisimmistä kemioista" ja yhteensopivuudesta.
Valitettavasti tällaiset suhteet nykymediassa ovat täysin OUT.

Nehän ovat näivettyneitä ja pystyynkuolleita sisar-veli suhteita.
Se sama media jota naisetkin hehkuttavat omassa nuoruuden hehkeydessään kääntyy heitä vastaan heidän vanhetessaan sekä huomatessaan että olipa sitä nuorena typerä kun kuunteli vain niitä hormoneja.

Paras lääke naiselle ja pysyä haluttavana fysikaalisesti on tietysti syödä terveellisesti, pysyä normipainossa ja liikkua. Sellaista naista etsin myös itse että vältettäisiin se että tulee ylimääräisiä kiloja.

Samoin henkinen laiskuus sekä tietynlainen kotihengetärmäisyys voi saada miehen olon matalaksi koskien seksiä. Onhan se hienoa että yhteisille lapsille olet naisena äiti, mutta kuinka moni mies haluaisi maata oman äitinsä kanssa?

Tähän helpottaa että naisella olisi oma perheestä riippumaton identiteetti joka kuitenkaan ei ole ammatti ja uran sanelema.

Samoin voi olla täysin käsittämätöntä mutta miehelle jatkuva naljailu,valitus, papatus ja nalkutus eivät tee naisesta yhtään sen haluttavampaa. monesti mies haluaa vain olla rauhassa ja turvassa parisuhteessa eikä naisen tunneripuloinnin uhrina.

Lisäksi naisen olisi hyvä opetella hoitamaan parisuhdetta myös miehen odotuksista lähtien eikä niin että nainen ehdottaa miehelle miten hoitaa parisuhdetta että nainen olisi tyytyväinen.

Toisaalta, luonnolle ei mahda mitään eli nuori, nätti ja hoikka nainen kiinnostaa aina, mutta loppu onkin kyse miehen tahdosta.

Etsi siis mies jolla on tarpeeksi tahtoa vastustaa kiusauksia, mutta voi tuottaa vaikeuksia kun naisia aika usein kiinnostaa juuri ne miehet joilla on suurimmat halut ja himot sekä joita kohtaan he itse tuntevat suurta kiihtymystä.

Sitten on turha itkeä jos lopputulos on syntynyt omien valintojen kautta. Itse olet sitten miehesi valinnut.

Äänestä
  • Viimeisen kohtaan siis että jos valitset miehet joka vakuuttaa sinun olevan kaunein ja himottavin nainen niin voit kysyä miksi hän pysyisi sinun kanssasi?
    Uskotko että hän kehuu todella sinua kokonaisuutena?

    Jos miehen motiivit ovat siis että häntä kiinnostaa sinä ennen kaikkea seksimielessä ja sen takia kun olet niin haluttava nyt, niin se asioiden tila ei välttämättä pysy.

    Mies nuorempana himoitsee yhä uudelleen ja uudelleen jotakin naisen vartaloa kunnes törmää naisen mieleen johon rakastuu.
    Sitoutuminen ei tarkoita että mies olisi rakastunut mieleen vaan sitä että himo siihen ruumiiseen on toistaiseksi kyltymätön. Sekin loppuu aikanaan samaan vartaloon tylsyessä ja sen rupsahtaessa.

    Äänestä

  • "Etsi siis mies jolla on tarpeeksi tahtoa vastustaa kiusauksia, mutta voi tuottaa vaikeuksia kun naisia aika usein kiinnostaa juuri ne miehet joilla on suurimmat halut ja himot sekä joita kohtaan he itse tuntevat suurta kiihtymystä. "

    Mistä siis tunnistaa miehen, jolla on tarpeeksi tahtoa vastustaa kiusauksia ? Ja loppuosa kuulostaa aika kamalalta. Siis saadakseen uskollisen miehen naisen tulee valita se mies jota ei rakasta eikä halua. Mitä järkeä on elää miehen kanssa, jota kohtaan ei tunne yhtään mitään ?

    Äänestä

  • "oma perheestä riippumaton identiteetti joka kuitenkaan ei ole ammatti ja uran sanelema."

    Ja mitä vikaa urassa?

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    "Etsi siis mies jolla on tarpeeksi tahtoa vastustaa kiusauksia, mutta voi tuottaa vaikeuksia kun naisia aika usein kiinnostaa juuri ne miehet joilla on suurimmat halut ja himot sekä joita kohtaan he itse tuntevat suurta kiihtymystä. "

    Mistä siis tunnistaa miehen, jolla on tarpeeksi tahtoa vastustaa kiusauksia ? Ja loppuosa kuulostaa aika kamalalta. Siis saadakseen uskollisen miehen naisen tulee valita se mies jota ei rakasta eikä halua. Mitä järkeä on elää miehen kanssa, jota kohtaan ei tunne yhtään mitään ?

    Vastaus on kohtuullisuudessa. Nykyihmisiltä tahtoo puuttua se.
    Teet liian suuren eron nyt miehen välillä jolla on tahtoa mut jota et halua ja et rakasta sekä toisaalta sellaisen joka on jotain päinvastista.

    Mistäkö sen tunnistaa?
    Sinun tehtävä se on löytää. Ei minun.

    Mutta mitä tulle sinun loppukohtaan niin samaa voit kysyä että mitä tekee naisella jota kohtaan mies ei tunne mitään kun se on rupsahtanut?

    Äänestä

  • Ei se satu kirjoitti:

    "oma perheestä riippumaton identiteetti joka kuitenkaan ei ole ammatti ja uran sanelema."

    Ja mitä vikaa urassa?

    Ei mitään.

    Mutta miltä sinusta tuntuu mies joka keskittyy vain käymään töissä?

    Pelkkä perheeseen keskittyminen eri riitä eikä se että sitten on kovan linjan ammattinainen.
    Tarvitaan parisuhteen hoitoa sekä yleensä myös näistä muista asioista riippuuvaa persoonallisuutta.

    Äänestä

Siis pysyy, älä usko noita luuseri idiootti-vätyksiä, jotka täällä kirjoittavat ihan vaan provosoidakseen naisia. Yksikään palstan nainen ei huolisi niin ulkoisesti kuin sisäisestikään yhtäkään noista, niin säälittäviä ovat. Mutta siis asiaan, tiedän monta pariskuntaa jossa kumpikin osapuoli on lihonnut, eikä nyt niin hehkeänä ole kaikenaikaa ja yhdessä ovat sekä nämä miehet kunnoittavat puolisoaan sekä rakastavat heitä ja ymmärtävät maailmaa, mitä taas nämä pikkunilkit eivät tee, kun eivät poistu neljän seinän sisältä mihinkään eivätkä tiedä mitä tosielämämä on.

Äänestä
  • Olipas kauniisti kirjoitettu taas meistä miehistä :)

    Äänestä

  • ottanut ollenkaan kantaa siihen, onko vanha ja rupsahtanut nainen _haluttava_ miehen silmissä. Sitähän ketjun aloittaja kysyi, miksi siis aloit puhua kunnioittamisesta, rakastamisesta ja ymmärtämisestä? Luultavasti siksi, että vastauksesi aloittajan kysymykseen olisi ollut yksiselitteinen ei.

    Äänestä

  • Yhdysvalloissa Arizonan yliopistossa professorit Douglas Kendrick ja Sara Gutierres tutkivat useiden jo pariutuneiden miesten reaktioita seksikkäiden puolialastomien naisten kuviin ja huomasivat, että mitä enemmän miehet näkivät seksikkäitä kauniiden naisten kuvia, sitä enemmän he tunsivat tyytymättömyyttä omaan vaimoonsa tai tyttöystäväänsä. Vaikka vaimo tai tyttöystävä olisi ollut ihan nuori ja kivannäköinen, ei tämä silti pystynyt kilpailemaan niiden silikonirintaisten photoshopattujen kaunotarten kanssa miehen silmissä. Sen sijaan neutraaleihin naisten valokuviin miehet eivät reagoineet mitenkään erityisemmin, vaan nimenomaan niihin seksikkäisiin kuviin. Samat tutkijat väittivät, että suurin osa naisista alitajuisesti vaistoaa tämän eikä siksi pidä siitä, että oma mies katselee puolialastomien naisten kuvia tai pornoa. Koska he pelkäävät (eivätkä tämä tutkimuksen valossa turhaan) että mies alkaa vertailla heitä näihin täydellisiin kaunottariin ja tuntea tyytymättömyyttä puolisoonsa. Aiemmin on aina tulkittu, että naisen loukkaantuminen miehen nakukuvien katselusta olisi merkki heikosta itsetunnosta tai sairaalloisesta mustasukkaisuudesta, mutta tämä tutkimus tuokin tilanteeseen uutta valaistusta.

    Tutkijat jopa esittivät, että eräs syy miesten yhä lisääntyviin syrjähyppyihin ja vaimon nuorempaan vaihtamiseen on se, että kun mies jatkuvasti näkee televisiossa, kadulla, työpaikalla, netissä ja uimarannoilla puolialastomia hyväkroppaisia kauniita naisia, hänen mielenkiintonsa omaan kumppaniin jatkuvasti vähenee. Ja tähän ei edes auta, paitsi ehkä väliaikaisesti, se että vaimo huhkii kuntosalilla ja yrittää hiki hatussa pitää ulkonäöstään huolta, koska siitä huolimatta hän ei kykene koskaan kilpailemaan niiden kuvankauniiden mallien kanssa. Nykypäivän naiset ovat siis tuomittuja kilpailuun, jonka he voivat vain hävitä. Tämän hinnan maksamme siis tästä ulkonäkökeskeisestä kulttuuristamme. Miettikää, että tälläistä tilannettahan ei ollut joskus 70-80 vuotta sitten. Ei silloin ollut lehdet täynnä photoshopattuja naisten nakukuvia eikä pornoa, eivätkä naiset pukeutuneet niin paljastavasti ja seksikkäästi kuin nykyään. Ja silloin avioliitot kestivät nykyistä paremmin eikä pettäminenkään ollut niin tavallista kuin nykyisin. Siihen aikaan oikeasti ajateltiin, että naisella on paljon tärkeämpiä tehtäviä kuin miellyttää miehen silmää (esim. äitiys). Älkää käsittäkö väärin. En toki väitä että avioerot ja miesten uskottomuus johtuisi vain siitä, että he näkevät niin paljon houkutuksia ympärillään, mutta tämän tutkimuksen ja osittain arkikokemuksen kautta voisi päätellä, että se saattaa olla yksi osatekijä, joka vaikuttaa taustalla enemmän kuin luulemmekaan. Mieshän tutkitusti reagoi visuaalisiin ja varsinkin seksuaalisiin sellaisiin herkemmin kuin nainen. Ja niitä ärsykkeitähän on nykymaailma täynnä, ihan eri tavalla kuin entisaikaan. Mutta tämä taitaa olla vähän sellainen tabu-aihe, josta ei saisi puhua, koska heti leimataan vanhoilliseksi tai peräti muslimiksi.

    Äänestä

  • kuvien voimasta kirjoitti:

    Yhdysvalloissa Arizonan yliopistossa professorit Douglas Kendrick ja Sara Gutierres tutkivat useiden jo pariutuneiden miesten reaktioita seksikkäiden puolialastomien naisten kuviin ja huomasivat, että mitä enemmän miehet näkivät seksikkäitä kauniiden naisten kuvia, sitä enemmän he tunsivat tyytymättömyyttä omaan vaimoonsa tai tyttöystäväänsä. Vaikka vaimo tai tyttöystävä olisi ollut ihan nuori ja kivannäköinen, ei tämä silti pystynyt kilpailemaan niiden silikonirintaisten photoshopattujen kaunotarten kanssa miehen silmissä. Sen sijaan neutraaleihin naisten valokuviin miehet eivät reagoineet mitenkään erityisemmin, vaan nimenomaan niihin seksikkäisiin kuviin. Samat tutkijat väittivät, että suurin osa naisista alitajuisesti vaistoaa tämän eikä siksi pidä siitä, että oma mies katselee puolialastomien naisten kuvia tai pornoa. Koska he pelkäävät (eivätkä tämä tutkimuksen valossa turhaan) että mies alkaa vertailla heitä näihin täydellisiin kaunottariin ja tuntea tyytymättömyyttä puolisoonsa. Aiemmin on aina tulkittu, että naisen loukkaantuminen miehen nakukuvien katselusta olisi merkki heikosta itsetunnosta tai sairaalloisesta mustasukkaisuudesta, mutta tämä tutkimus tuokin tilanteeseen uutta valaistusta.

    Tutkijat jopa esittivät, että eräs syy miesten yhä lisääntyviin syrjähyppyihin ja vaimon nuorempaan vaihtamiseen on se, että kun mies jatkuvasti näkee televisiossa, kadulla, työpaikalla, netissä ja uimarannoilla puolialastomia hyväkroppaisia kauniita naisia, hänen mielenkiintonsa omaan kumppaniin jatkuvasti vähenee. Ja tähän ei edes auta, paitsi ehkä väliaikaisesti, se että vaimo huhkii kuntosalilla ja yrittää hiki hatussa pitää ulkonäöstään huolta, koska siitä huolimatta hän ei kykene koskaan kilpailemaan niiden kuvankauniiden mallien kanssa. Nykypäivän naiset ovat siis tuomittuja kilpailuun, jonka he voivat vain hävitä. Tämän hinnan maksamme siis tästä ulkonäkökeskeisestä kulttuuristamme. Miettikää, että tälläistä tilannettahan ei ollut joskus 70-80 vuotta sitten. Ei silloin ollut lehdet täynnä photoshopattuja naisten nakukuvia eikä pornoa, eivätkä naiset pukeutuneet niin paljastavasti ja seksikkäästi kuin nykyään. Ja silloin avioliitot kestivät nykyistä paremmin eikä pettäminenkään ollut niin tavallista kuin nykyisin. Siihen aikaan oikeasti ajateltiin, että naisella on paljon tärkeämpiä tehtäviä kuin miellyttää miehen silmää (esim. äitiys). Älkää käsittäkö väärin. En toki väitä että avioerot ja miesten uskottomuus johtuisi vain siitä, että he näkevät niin paljon houkutuksia ympärillään, mutta tämän tutkimuksen ja osittain arkikokemuksen kautta voisi päätellä, että se saattaa olla yksi osatekijä, joka vaikuttaa taustalla enemmän kuin luulemmekaan. Mieshän tutkitusti reagoi visuaalisiin ja varsinkin seksuaalisiin sellaisiin herkemmin kuin nainen. Ja niitä ärsykkeitähän on nykymaailma täynnä, ihan eri tavalla kuin entisaikaan. Mutta tämä taitaa olla vähän sellainen tabu-aihe, josta ei saisi puhua, koska heti leimataan vanhoilliseksi tai peräti muslimiksi.

    jotkin asiat voisi myös suosiolla hyväksyä. Siinä vaiheessa, kun on oltu naimisissa parikymmentä vuotta, lapset on tehty ja molemmilla on omat urat ja harrastukset, niin ei sen suhteen tarvitse siihen kaatua, vaikka toinen kävisi vieraissa. Mitä silmä ei näe, sitä sydän ei sure. Suuri(n?) osa miehistä pettää jossain vaiheessa joka tapauksessa, joten tärkeintä olisi kai tehdä selväksi säännöt, ettei toista saa loukata. Eli asia pitää hoitaa hyvin hienotunteisesti ja ehkäisystä pitää huolehtia.

    Äänestä

  • Ei se satu kirjoitti:

    jotkin asiat voisi myös suosiolla hyväksyä. Siinä vaiheessa, kun on oltu naimisissa parikymmentä vuotta, lapset on tehty ja molemmilla on omat urat ja harrastukset, niin ei sen suhteen tarvitse siihen kaatua, vaikka toinen kävisi vieraissa. Mitä silmä ei näe, sitä sydän ei sure. Suuri(n?) osa miehistä pettää jossain vaiheessa joka tapauksessa, joten tärkeintä olisi kai tehdä selväksi säännöt, ettei toista saa loukata. Eli asia pitää hoitaa hyvin hienotunteisesti ja ehkäisystä pitää huolehtia.

    Niin. Tuohan riippuu ihan siitä mitä arvoja haluamme yhteiskunnassa ylläpitää. Haluammeko ylläpitää aviouskollisuuden ja rehellisyyden arvoa vai annammeko pirulle pikkusormen toivoen, ettei se veisi koko kättä (jonka se usein kuitenkin vie). Se kuitenkin on varmaa, että mitä hyväksyvämmin tai kyynisemmin (tyyliin se pettää kumminkin) yhteisössä pettämiseen suhtaudutaan, sitä yleisempää pettäminen on, molemmilla sukupuolilla. Kaikki riippuu siitä millaisella vakavuusasteella suhtaudumme avioliittoon ja sitoutumiseen. Pidämmekö sitä tärkeänä ja vai emme ja tukeeko yhteiskunnan rakenteet ja yleiset normit avioliittoa ja perheitä vai eivät.

    Äänestä

Tietenkään vanha ja rupsahtanut nainen ei ole haluttava, mutta ei se ole tarkoituskaan. Eihän vanha nainen kykene edes saamaan lapsia.

Vanhentuessaan parit asteittain vähentävät seksin harrastamista ja jossain vaiheessa lopettavat sen kokonaan. Varmasti olette huomanneet, että monia miehiä alkaa vanhempana kiinnostaa muutkin asiat, kuten esimerkiksi työ, hiihtäminen tai sukututkimus. Jos mies on erittäin viriili, hän yleensä hankkii nuoremman vaimon ennen 50-vuotissyntymäpäiviään. Useimmiten muutaman maratonin juokseminen vuodessa kuitenkin riittää paineiden purkuun.

Äänestä

Kyllä kaunista, nuorta naistakin voi joku olla kyllästynyt panemaan. Harva nainenkaan jaksa vuosia kiihottua samasta miehestä samalla tavalla kuin suhteen alussa. Pitkän suhteen perusta on muissa asioissa kuin intohimossa, hieman itsetuntoa peliin nyt. On ihmisessä muutakin kiinnipitämisen arvoista kuin kiinteä liha.

Äänestä

Nainen on, niin kuin hyvin tiedetään, kertakäyttöinen. Kun sinetti on kerra rikottu, tuotteet voi heittää menemään. Vain epätoivoiset miehet kelpuuttaa käytettyä tavaraa.

Äänestä

- hyvä ja mielenkiintoinen ammatti. Kehitä jatkuvasti ammattitaitoasi edetäksesi uralla.
- varmista, että pysyt taloudellisesti miehestä riippumattomana
- jaa vanhempainvapaat miehen kanssa puoliksi
- huolehdi, että nimesi on papereissa aina, kun teette yhteisiä hankintoja
- pidä oma pankkitili
- tee avioehto
- pidä kiinni omista ystävistäsi perheen yhteisten ystävien lisäksi
- pidä kiinni omasta ajasta ja harrastuksista, tietysti ottaen mahdolliset lapset huomioon eli jossain elämänvaiheessa on pakko tinkiä
- huolehdi terveydestäsi ja sitä kautta ulkonäöstäsi
- hanki eläkevakuutus tai muu suoja vanhuuden varalle

Ja ylläripylläri: Näitä kaikkia suosittelen myös miehelle. Lisäksi hän voi vaatia lapsista DNA-testin, jotta ei tarvitse arvailla hoitaako omia vai muiden lapsia.

Äänestä
  • nämä liittyvät seksuaalisuuteen? Paitsi terveydestä huolehtiminen.

    Äänestä

  • Joo, näillä varmistat miehen mielenkiinnon säilyvän sinua kohtaan!

    Äänestä

  • kurmoottaja1 kirjoitti:

    nämä liittyvät seksuaalisuuteen? Paitsi terveydestä huolehtiminen.

    että suhde pysyy tasavertaisena jolloin kumpikaan ei voi kiristää seksillä.

    No hei, lue tuolta ylempää noita ehdotuksia, kuinka naisella "pitää olla oma identiteetti mutta ei ammatti". Miksei kukaan kysy niin päin, että voiko mies pysyä haluttavana? Aina on oletuksena, että mies on se joka arvioi ja päättää onko nainen haluttava vai ei, ja naisen pitää puunata ja laihduttaa ja jumpata ja istua tuntikausia kosmetologeilla ja kampaajilla.Mies käy suihkussa ja ajaa parran ja taputtelee rehvakkaasti elintasomahaansa ja uskoo olevansa hurmaava.

    Äänestä

  • Ei se satu kirjoitti:

    että suhde pysyy tasavertaisena jolloin kumpikaan ei voi kiristää seksillä.

    No hei, lue tuolta ylempää noita ehdotuksia, kuinka naisella "pitää olla oma identiteetti mutta ei ammatti". Miksei kukaan kysy niin päin, että voiko mies pysyä haluttavana? Aina on oletuksena, että mies on se joka arvioi ja päättää onko nainen haluttava vai ei, ja naisen pitää puunata ja laihduttaa ja jumpata ja istua tuntikausia kosmetologeilla ja kampaajilla.Mies käy suihkussa ja ajaa parran ja taputtelee rehvakkaasti elintasomahaansa ja uskoo olevansa hurmaava.

    naiset nykyään selittävät, ettei mies ole juuri kirveelläkään haluttava.

    Äänestä

  • Juurinäin!

    Äänestä

1- Säilytä vyötärösi
2. Pidä hiuksesi pitkänä
3. Toivo että naamasi pysyy kondiksessa
4. Deittaa itseäsi vähintään 5 vuotta vanhempien miesten kanssa.

Tällä tavalla pärjää ihan ok 40 v kunhan hankkii kumppaninsa riittävän ajoissa. Pitkät suhteet ovat toivottavia koska siinä tottuu toiseen ja siihen muutokseen (kunhan se ei ole täydellinen lösähtäminen).

Jos suhde on hyvä ja lämmin se jatkuu nelikymppisyyden jälkeenkin suuremmitta ongelmitta koska toinen on jo osa elämää. Jos tätä yhteennivoutumista ei tee tarpeeksi ajoissa ei jälkikäteen pysty asioita korjaamaan. Sanoisin että noin kolmekymppisenä naisella on vielä mahdollisuus saada asiallinen pitkä suhde joka kestää myös naisen rapistumisen koska kyse on kumppanuudesta.

Kolmekymppisenä naisella ei ole enää varaa leikkiä prinsessaa ja dissata miehiä, paitsi siis jos ei koskaan aiokaan vakavasti pariutua.

Äänestä

Miehiä on niin monenlaisia. On miehiä, jotka varmasti alkavat katsella nuorempia naisia jossain vaiheessa ja on miehiä jotka haluavat vanheta kaikessa rauhassa yhdessä kumppaninsa kanssa ja syventää suhdettaan vuosien myötä.

Valitettavasti naiset eivät suosi jälkimmäistä miestyyppiä vaikka niin saattaisi äkkiseltään kuvitella.

Äänestä

Minä en katsele naisia sillä tavalla kuin tuossa aloituksessa asian esität. Jos rakastun naiseen, niin rakastun häneen kokonaisuudessaan.

Ehkä sinun pitäisi kiinnostua joskus sellaisistakin miehistä, jotka eivät rakastu vain ulkonäköösi?

...............

http://www.youtube.com/watch?v=eCss0kZXeyE&feature=related

Äänestä

Seksikkyys on päässäsi, ei vyötärössäsi. Jos annat miehen olla mies ja itsesi nainen, sekä olet avoin ja kokeilunhaluinen, niin luonto hoitaa loput. Saat seksiä parisuhteessa niin paljon, että et ehdi lihomaan ja pysyt ikuisesti parikymppisenä miehesi silmissä.

Äänestä

Voi teitä hyvät naiset,ettekö te ymmärrä ettei se seksikkyys ja haluttavuus ole iästä kiinni vaikka täällä
joku nuori,elämää kokematon nilkki niin voi väittääkkin.Itse yli nelikymppisenä miehenä olen huomannut
että iän karttuessa ei naisen ikä ole enää niin tärkeä asia kuin nuorempana.En minäkään parikymppisenä
ollut kiinnostunut yli nelikymppisistä naisista,sillä nehän olivat äitini ikäisiä.
Tunnen monia yli viisikymppisiäkin naisia jotka ovat todella nuorekkaita ja vetävän näköisiä,niin mieleltään
kuin vartaloltaankin.Kaiken tärkein asia kahden ihmisen välillä on samanlainen elämänasenne ja samanlaiset
elämän arvot,ilman niitä ei suhde pitemmän päälle toimi vaikka toinen olisi ulkonäöltään kuinka haluttava.
Ja sitäpaitsi nykynuoret jotka ovat jo ylipainoisia parikymppisinä,mitä he ovakaan nelikymppisinä.

Äänestä

Hoikkana pysyminen riittää. Siinä auttaa järkevä syöminen ja liikunta.

Äänestä
  • Ihmettelen myös tätä yksipuolista katsantokantaa. Miksi siis myös kauniilla, nuorilla, hoikilla ja kaikin puolin täydellisillä naisilla on sydänsuruja? Miksi he eroavat, tai heidät jätetään, heitä petetään? Voiko tästä päätellä, että vaikka kauneus tasoittaa tietä, niin ihan lopultakin ihmissuhteissa olemme kaikki ns. samalla viivalla, eli ne ovat vaikeita kaikille?

    En väitä, etteikö rakkaudessa ja etenkin seksuaalisuudessa olisi se fyysinenkin puoli, niin naisen kuin miehenkin puolelta. Mutta ihminen on myös psyykkinen olento, eikä maailmassa ole oikeasti vaikeammin määriteltävää käsitettä kuin "kauneus".

    Ehkä se johtuu siitä, että olen nainen, mutta minulle käy usein niin, että "sisäisesti ruma" tai tyhjä ihminen ei miellytä myöskään ulkoisesti- siis se sisin jotenkin heijastuu ulospäin. Ja useimmiten rakastuneissa pareissa näkee, että he muistuttavat toisiaan jollain lailla..Eli tästäkin voi päätellä, että ihmiset kaipaavat sukupuolesta riippumatta "sielunkumppania" tai jotain yhteisymmärrystä, ja se on lopulta se juttu...

    Äänestä

  • esim kirjoitti:

    Ihmettelen myös tätä yksipuolista katsantokantaa. Miksi siis myös kauniilla, nuorilla, hoikilla ja kaikin puolin täydellisillä naisilla on sydänsuruja? Miksi he eroavat, tai heidät jätetään, heitä petetään? Voiko tästä päätellä, että vaikka kauneus tasoittaa tietä, niin ihan lopultakin ihmissuhteissa olemme kaikki ns. samalla viivalla, eli ne ovat vaikeita kaikille?

    En väitä, etteikö rakkaudessa ja etenkin seksuaalisuudessa olisi se fyysinenkin puoli, niin naisen kuin miehenkin puolelta. Mutta ihminen on myös psyykkinen olento, eikä maailmassa ole oikeasti vaikeammin määriteltävää käsitettä kuin "kauneus".

    Ehkä se johtuu siitä, että olen nainen, mutta minulle käy usein niin, että "sisäisesti ruma" tai tyhjä ihminen ei miellytä myöskään ulkoisesti- siis se sisin jotenkin heijastuu ulospäin. Ja useimmiten rakastuneissa pareissa näkee, että he muistuttavat toisiaan jollain lailla..Eli tästäkin voi päätellä, että ihmiset kaipaavat sukupuolesta riippumatta "sielunkumppania" tai jotain yhteisymmärrystä, ja se on lopulta se juttu...

    Hoikkuus takaa tietenkin vain sen että nainen pysyy fyysisesti hyvännäköisenä. Henkiset ominaisuudet ovat sitten asia erikseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyn vain... kirjoitti:

Siis sehän on maailman yksinkertaisin juttu olla ja pysyä aina seksikkäänä ja haluttavana miehen silmissä.

Siis eihän sitä tarvitse naisen tehdä muuta, kuin kyetä pysymään ikuisesti parikymppisenä, hoikkana ja kauniina neitsytnaisena.

Vai voiko nainen vanhennuttuaan säilyttää pitää itsensä haluttavana ja rakastettavana miehen silmissä, vai onko se väistämätöntä, että mies kuitenkin mieluummin haluaisia naida (ja jopa elää parisuhteessa) jonkin nuoremman ja kauniimman naisen kanssa

Miksi naisen edes kannattaa ruveta parisuhteeseen, jos miehen silmissä ei vanhennuttuaan ole enää minkään arvoinen ? Ei seksuaalisesti eikä varmaan muutenkaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu