Kysymys automaattivaihteisista....

Eli jos ajaa sataa ja on vakinopeuden säädin päällä ja vaihteena on 4/4 niin kun tulee mäki niin pyrkiikö se pitämään tuon nelosen päällä tai heittääkö se kolmosen.



Eli siis pyrkiikö vakinopeudensäädin pitämään aina saman vaihteen?
2787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

vakionopeudensäädin pyrkii pitämään vain nopeuden samana, tomaattilaatikko hämmentää sitten siihen nopeuteen sopivan vaihteen. Ymmärtääkseni vakionopeudensäädin säätää kaasuläpästä nopeutta, tomaattilaatikko säätää ihan itse omat hommansa.

Äänestä

Vaihtaa kolmosen jos on jyrkkä ja pitkä mäki/auto täydessä lastissa ja sama alamäkeen, jotta moottori jarruttaisi tarpeeksi, eikä vauhti nousisi säädetystä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kiki kirjoitti:

Eli jos ajaa sataa ja on vakinopeuden säädin päällä ja vaihteena on 4/4 niin kun tulee mäki niin pyrkiikö se pitämään tuon nelosen päällä tai heittääkö se kolmosen.



Eli siis pyrkiikö vakinopeudensäädin pitämään aina saman vaihteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu