Aamulehti pää"uutinen"

Lehden esimerkit oli 2004 malleista.Eli saako todella kaikki diisel farkut muuttaa samoin lasku perustein pakettiautoksi?
44110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No helevetti sentään, taas lisää jotakin...Minulla on MB300TD vm93 joka oli pakettiautona edellisellä omistajalla (eläinlääkäri) jonka oli uutena ostanut. Minäpä jouduinkin katsastamaan auton henkilöautoksi, ei millään passannut virkamiehille pakettiautona pitää. Kyllä tämä maa on saatan kummallinen persläpi joka asiassa!

Äänestä
  • Kyllä tämä Minäpä jouduinkin katsastamaan auton henkilöautoksi, ei millään passannut virkamiehille pakettiautona pitää.

    Otahan asioista selvää ensin, niin minäkin tein, ei ne virkamiehistä ole kiinni, tehdään niinkuin määräykset edellyttää, tämä viimmeisinkin(16.4-04) EU:ta käsky, jossa saa ilman verkkoa pakettiautoiksi, tietyin edellytyksin, eli ota selvää(ei vaikeaa)

    Äänestä

Farmarista saa muutoksitta pakettiauton viidelle
11.05. - 20:46
Veroetu: Arvonlisäverossa jopa tuhansien eurojen palautuksia, mutta ylinopeudesta rokotetaan


--------------------------------------------------------------------------------

Tämä vuonna 2002 rekisteröity Volvo V70 D5 muuttui pakettiautoksi kiinteästi asetetulla verkolla, eikä penkkeihin tarvinnut koskea. Nyt verkkoja ei tarvita, mutta auton tavarakantavuuden pitää olla suurempi kuin hyväksyttyjen matkustajien määräx68 kiloa. Kuva: Sampo Rautamaa.
Ison farmariauton saa muutettua 1 4 paikkaiseksi pakettiautoksi jopa ilman muutoksia. Dieselkäyttöisissä autoissa tulee tuntuva säästö käyttövoima- eli dieselverossa.
Yrittäjille porkkanana on mahdollisuus arvonlisäveropalautukseen, jos autoa käytetään vain työajossa.

Dieselverossa pakettiautoksi rekisteröinti tarkoittaa isomman luokan farmareissa yli 450 euron vuosisäästöä. Järeissä maastureissa puhutaan jo 700 euron edusta. Arvonlisäveropalautus esimerkiksi 40 000 euron hintaluokassa tarkoittaa yrittäjälle 8 800 euron palautuksia.

Haittapuolena pakettiautoksi rekisteröimisessä on se, että ajoneuvoluokan mukainen suurin sallittu nopeus on 100 kilometriä tunnissa. Jos pakuksi rekisteröidyllä autolla ajaa tutkaan 140 kilometriä tunnissa moottoritiellä, sakot ovat ihan eri luokkaa kuin teknisesti samalla henkilöautolla ajaessa.

Ajoneuvohallintokeskus muutti ajoneuvolain kuorma- ja pakettiautojen istuimia koskevia ohjeita 16. huhtikuuta alkaen. Se, pitääkö autosta poistaa penkkejä, riippuu kokonaispainon ja omapainon erotuksesta eli kantavuudesta. Kiinteää verkkoa etu- ja takapenkkien väliin ei edellytetä.

Suoraan 1 4-paikkaiseksi pakettiautoksi kelpaavia farmarimalleja on kuitenkin vain muutama.

Ajoneuvohallintokeskus ei ole eritellyt henkilöautoista pakettiautoiksi rekisteröitävien määrää tilastoissa, mutta yksikönpäällikkö Keijo Kuikan mukaan kiinnostusta löytyy.

Pakettiautokanta on kasvanut kuudella tuhannella parissa vuodessa. Maaliskuun lopussa pakettiautoja oli rekisterissä 250 651.

Muutostöitä
säikähdetään
– Kyselyitä pakettiautoksi muuttamisesta tulee aika paljon. Moni säikähtää muutostöitä, kun kuulee, että penkkejä pitää poistaa, sanoo katsastusmies Tapio Kantoniemi A-Katsastus Oy:n Hervannan asemalta.

AKE:n ohjeen mukaan käytöstä poistettavien istuinten kiinnityspisteet eivät saa olla helposti käytettävissä. Alkuperäisten istuinten kiinnityspisteet pitää peittää ohjeistuksen mukaan vähintään hitsatulla suojalevyllä.

Pakettiautoksi kelpaava on malliltaan joko farmari tai monikäyttöajoneuvo (maasturit) tai sitten tavaratilaa pitää löytyä yli 3 kuutiometriä. Porrasperäisiä ja coupe-malleja pakettiautoksi ei saa.

Puolet kantavuudesta
tavaroille
Matkustajapaikkojen määrän voi laskea selkeän kaavan mukaan. Kantavuudesta yli puolet pitää jäädä tavaroille eli käytännössä kantavuuden puolikas plus yksi kilo.

Yhden matkustajan ohjepaino on 68 kiloa, eikä kuljettajaa lasketa. Viisipaikkaisuuteen riittää vähintään 272 (4x68) kilon kantavuus puolikkaan vähentämisen jälkeen.

Esimerkiksi joissain Ford Mondeon ja Mercedes-Benzin E-sarjan farmareissa edellytykset täyttyvät ilman, että penkkejä pitää poistaa. Suosittuja pakettiautoksi rekisteröitäviä ovat olleet myös Volvon V70-sarjan dieselit.

Olli-Pekka Nissinen

Äänestä
  • Opel Omegakin ilmeisesti kelpaa myös em. säädösten mukaisesti pakettiautoksi.
    Autoahan on käytettynä tuotu aika runsaasti Saksasta, varsinkin tuota 2.5TD mallia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


100VS120 kirjoitti:

Lehden esimerkit oli 2004 malleista.Eli saako todella kaikki diisel farkut muuttaa samoin lasku perustein pakettiautoksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu