Syökö köyhät pahvilaatikkoa jouluna

Olemme köyhä perhe, iskä äippä ja 2 ja 3 v lapset ja olemme köyhiä. Saamme toimeentulotukea 128 e kk ja nyt jouluksi saimme 4 e lisäkorotuksen. Näin ollen emme voi lapsillemme tarjota lahjoina kuin esim iskän tekemän käpylehmän ja äipskylin foliosta tekemän hatun kullekin.

Ruokana on pahvilaatikkoa, kenkälaatikkoa ja erikoisuus muuttolaatikko (häätö nimittäin edessä maksamattomien vuokrien takia)
5166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Unohdin sanoa, että vihataan koko perheen voimin mamuja. Meillä on erityinen mamunvihaamisjoululaulu, jonka opetamme lapsille koska mamu saa kottikärryllisen rahaa ja me vain lapiollisen.

Elikkäs kaikki köyhät nyt vihaamaan mamuja sillä mamujen jouluraha on pois esim meidän köyhien joululahjoista. Ärsyttää muutenkin kun herrat juhlii linnassa ja meillä on vaan nuo käpylehmät lapsille. Olisi oikeudenmukaista että rikkailta otettaisiin lain nojalla rahaa ja annettaisiin meille köyhille.

Äänestä
  • Joskus kun olen asemassasi...aion jakaa kurjuuttani..meitä on paljon...eikä menetettävää...rikkaita on ja herroja..päättäviäkin .Mamuja en vihaa...he eivät päätä..joskus jonkun on murrettava pato....kansan sankari...Herrat linnassa juhlii ja juo kansa nälkää näkee ja viha kalvaa sydäntä....lapset kuolee hankeen..herrat tansii. ja syö...mitallit kiiltää ja kritisoijat vankilassa kahleissaan huokaa...miksei kansa nouse ja lyöl!!!!

    Äänestä

marjat luonnosta. Ja puhdetöinä voi tehdä vielä itse vaatteet lapsille. Eikä siellä ole edes laajakaistaa, joten sitäkään ei tartte ostaa..

Hopihopi Utsjoelle !!

Äänestä

Ei muuta kuin mamuksi johonki parempaan maahan, tulloo lokosammat oltavat.

Äänestä
  • Voa ei se oo heleppoa mamuks ryhtymine jos ei oo rahhoo matkustoa,tiedä huolisko Venäjä sinne lienee halvin kyyti jossai venäläise rekan kontissa,sinneppäi mänijöitä ei taijeta niin tarkkaa syynätä,mutta voipi olla jo vaekeampoa peästä takasippäi jos ei ookkaa tyytyväine siellä olloosa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Köyhä perhe kirjoitti:

Olemme köyhä perhe, iskä äippä ja 2 ja 3 v lapset ja olemme köyhiä. Saamme toimeentulotukea 128 e kk ja nyt jouluksi saimme 4 e lisäkorotuksen. Näin ollen emme voi lapsillemme tarjota lahjoina kuin esim iskän tekemän käpylehmän ja äipskylin foliosta tekemän hatun kullekin.

Ruokana on pahvilaatikkoa, kenkälaatikkoa ja erikoisuus muuttolaatikko (häätö nimittäin edessä maksamattomien vuokrien takia)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu