MITEN SUHTAUDUT TOISIIN ÄMMIIN!
VITUTTAAKO, JOS JOLLAIN TOISELLA ÄMMÄLLÄ ON HYVÄTULOINEN JA KOMEA MIES, ÄLYKKÄÄT LAPSET, HIENO KOTI, MERSU JA VIIHTYISÄ KESÄMÖKKIKIN LÖYTYY!
NÄMÄ EDELLÄMAINITUT ASIAT TARJOAA ÄMMILLE MIES!
MUTTA MITÄ MIELTÄ OLETTE VARSINAISESTA KYSYMYKSESTÄ!
AHAA, KATEUTTA EI SIIS ESIINNY, VAI KUINKA MAHTAA OLLA!? :D
VITUTTAAKO, JOS JOLLAIN TOISELLA ÄMMÄLLÄ ON HYVÄTULOINEN JA KOMEA MIES, ÄLYKKÄÄT LAPSET, HIENO KOTI, MERSU JA VIIHTYISÄ KESÄMÖKKIKIN LÖYTYY!
NÄMÄ EDELLÄMAINITUT ASIAT TARJOAA ÄMMILLE MIES!
MUTTA MITÄ MIELTÄ OLETTE VARSINAISESTA KYSYMYKSESTÄ!
AHAA, KATEUTTA EI SIIS ESIINNY, VAI KUINKA MAHTAA OLLA!? :D
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei vituta ollenkaan. Ajattelen, että mitenkähän Jumala noitakin ihmisiä vetää puoleensa? Vai onkohan niitten etsikkoajan jo menneet ja sen takia niille nyt jo tämän lyhyen elämän aikana suodaan kaikki mahdollinen?
Sitä paitsi olen sata varma siitä, ettei hyvätuloinen ja komea mies, älykkäät lapset, hieno koti, mersu jne riitä siihen, että elämässä on kaikki, mitä ihminen tarvii. Siltikin elämä voi olla epätyydyttävää, tavalla tai toisella.
No ei raha varmaan koskaa ole pahitteeksi, mutta usein "rahaihmiset" ovat kovia ja kylmiä. En juurikaan tunne niitä, mutta sellainen vaikutelma on tullut. (Ei rikkaillakaan ole helppoa, kun tällaisella keskiverto pulliaisellakin on tällaisia ennakkoluuloja.) Ja ne kun kasvattavat lapsiaan, tulee niistäkin helposti itseriittoisia paskiaisia, jotka eivät ole tajunneet saaneensa kaiken lahjaksi, oman älynsäkin. Hieno koti on varmaan jossain mielessä kadehdittava, jos se on tehty hyvällä maulla, mutta hieno voi myös olla kamalan epäsopusointuinen´ja se on kumminkin vain tavaraa... Pitää muistaa, ettei käärinliinoissa ole taskuja.
Komeasta miehestä kyllä uskoisin nauttivani, mutta komeuskin on katoavaista. Jos mies osoittautuisi pettymykseksi, ei komeuskaan siinä paljon lohduta.
Tosta tarjoamisesta en tiedä, sillä mitä olen lehdistä lukenut ja maailmaa seurannut, niin on kyllä naisiakin, jotka tienaavat miestä paremmin. Ja suomalainen yhteiskunta on rakennettu niin, että molempien tuloja tarvitaan. Monet naiset ja miehet tienaavat noin yhtä paljon. (En puhu nyt itsestäni, mutta minusta ei ollutkaan kyse.)
Kun asun yksin omassa mukavassa kodissani, ei tarvii ketään palvella eikä kenenkään toiveita täyttää, paitsi omiani.
luulen että se mersuperheen äiti haluais joskus elää näin, ihan itsellisenä ja riippumattomana. Oma palkka riittää hyvin!
...paitsi tollanen kun sina. Vitun neiti.