onko järkeä olla liittojen sekä niiden kassojen jäsenenä.
kaikki ammattiliitot levittelevät käsiä kun harmaatalous kasvaa 30% vuodessa.
onko liitot todella näin aseettomia vai ollaanko isojen rakennus yhtiöiden talutusnuorassa niin kuin eduskuntakin on.
maamme ottaa velkaa 16 miljardi joka vuonna josta harmaa talous syö puolet.
politiikka ja puolueet erotettava liittojen toiminnasta niin alkaisi tapahtumaan.
kaikki ammattiliitot levittelevät käsiä kun harmaatalous kasvaa 30% vuodessa.
onko liitot todella näin aseettomia vai ollaanko isojen rakennus yhtiöiden talutusnuorassa niin kuin eduskuntakin on.
maamme ottaa velkaa 16 miljardi joka vuonna josta harmaa talous syö puolet.
politiikka ja puolueet erotettava liittojen toiminnasta niin alkaisi tapahtumaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ihmiset liittoon kuuluvat, heidän mukanaan tulee puolueet ja politiikka. En ymmärrä miten politiikka ja piolueet estävät liittojen jäseniä taistelemasta haraamata taloutta vastaan, kyllä se on tahdosta kiinni, ei mistään muusta!
Harmaata taloutta vastaan taistelu edellyttää tekemistä ei vain vaatimista ja siitä se homma on kiinni! On aivan eri asia vaatia liitoja, edeuskuntaa tai hallitusta tekemään asioille jotain kuin tehdä itse, noudattaa harmaan talouden vastaista toimintaa OMASSA elämässään maksoi mitä maksoi!
Otetaan yksi tavallinen Virtanen, joka istuu kunnanvaltuustossa, siellä päätetään kunnan rakennusurakoista ja tarjouspyynnöistä, sielläkin pitäisi pitää oikeiden rehellisten urakoitsijoiden puolia, vaikka heidän tarjouksensa ei halvin loppusummaltaan olisikaan!
Tai jos Virtanen tekee laajennus-remonttia omaan huusholliinsa, ottaako kotitalousvähennyksen ja rehellisen urakoitsijan vai ilman kuitiia urakoitsijan? Tässä jokainen voi mennä itseensä niin talossa kuin puutarhassa, kotona ja työssä! Rakeenustyömaat saadaan kyllä siivottua, muttä se edellyttää TAISTELUA, lakkoilua, virkamiesten ja tarkastajien kutsua valvomaan, ilmoituksia viranomaisille heti kun epäilee urakoitsijan käyttävän pimeää työvoimaa.
Tekemällä asiat korjaantuu, ei pelkillä vaatimuksilla, sitten kun rakennusalan duunarit REHELLISESTI tekevät työtä ja taistelelvat harmaan talouden vastaisesti se katoaa, ei tuntiakaan ennen! Kuului liitttoon tai ei tämän pitäisi olla jokaselle rehelliselle duunarille ykkösasia, muuten rehellinen YRITTÄMINEN ei lyö leiville!
Ihmiset kuuluvat usein liittoon, koska heidän vanhempansakin ovat kuuluneet. Liittolaisuus on toisille kuin uskonto monelle suomalaiselle. Kuulutaan kirkkoon, maksetaan kirkollisvero, mutta käytetään kirkon palveluja vain häissä tai hautajaisissa.
Ay-liike on aikoinaan ollut erittäin voimakas ja saanut paljon hyvää aikaiseksi, mutta se on muuttunut, kuten kirkkokin. Kirkko käyttää verorahojaan useinkin meidän "tapakristittyjen" mielipiteitä vastaan, aivan kuin Ay-liikkekin käyttää rahaa koko jäsenistönsä etujen valvontaan.
Suomessa kirkko on jättänyt monta suomalaista kotia avutta, ja ohjannut varojaan ulkomaan keräyksistään vieraiden maiden perheille, ja samoin on tehnyt Ay-liike unohtaessaan työttömät, sairaat ja vanhukset; useat ovat olleet Ay-liittojen jäseniä vuosikymmeniäkin, mutta heidät on unohdettu samalla kun jäsenmaksut lakkasivat tulemasta "kerjuupataan".
Harmaata taloutta ei koskaan saada kokonaan kitkettyä, ihminen kun on kuitenkin ihminen. Poliittisella tasolla harmaa talous ei ole kovin kiinnostava kohde, koska se ei hyödytä poliitikkoa itseään. Aiheena harmaa talous on erinomainen keskusteaihe tulevista vaaleista, mutta sisäinen korruptio näyttää kuitenkin voittavan ja lopputuloksena on vain kosmeettista muutosta.
Uskooko nykyään edes kukaan Timo Kallin selvityksiä kuinka rehellistä politiikka on. Kun asia on lainvastainen, mutta siitä ei ole rangaistusta, niin hän vetosi siihen. Kadun mummo vetoaa vain permanentin tuhoutumiseen kieltäytyessään lain vaatimasta pyöräilykypärän käytöstä fillaroidessa.
Minä en koskaan ole mieltänyt ammattiliittoon kuulumista muuksi kuin kuulumiseksi ammattini/alani mukaiseen liittoon jolla on oikeus neuvotella yleisitova työehtosopimus koskien työehtoja/palkkoja. Ay-liike muuttuu siinä missä muukin yhteiskunta, niin yritystoimintakin on muuttunut, ennen yrtyksiä perustettiin työtä ja hyvinvointia varten, nyt OSINKOJA/voittoja varten, ero on kuin yöllä ja päivällä!
Kirkko auttaa vähäosaisia tänäkin päivänä, on seurakunnanjäsenten elämässä niin juhlassa kuin arjessa, niin surussa kuin ilossakin, se ei sinne kotisohvalle näy, pitää mennä seurakunnan tilaisuuksiin, kirkkoon niin voi saada jotain itselleen ja läheisilleen.
Työttömät, sairaat ja vanhukset kuuluvat meille jokaiselle, ei vain kirkolle tai ammattiliitoille. Vapaaehtoisia tarvitaan niin sairaita kuin vanhuksiakin katsomaan ja jokainen voi muistaa työtöntä perhettä kusumalla kylään, lahjoittamalla omenoita, marjoja, perunoita, juureksia, kaikkea mitä ihmiset arjessaan tarvitsevat, kyytiä lääkäriin tai työhaastatteluun.
Me ihmiset, tavalliset taatelin tallaajat olemme muuttunnet eniten: mikään mikä ei koske itseä siitä ei välitetä ja piste! Naapurin yksinäinen vanhus tai vammainen sukulainen, ei heidän seuraansa hakeuduta vaan ne omat menot, oma elämä on numero1. Tuo kuinka yhteisten asioiden hoitajia (potiikkoja) ei kiinnosta maan terve talous on vaarallista, eihän missään ole mitään mieltä jos se ei maan johdolle ole ykkös asia.
Loistavaa, nyt puhumme samoista asioista. Perustelit itsesi hyvin ja samalla kuvasit nykyisen markkinatalouden aiheuttamat uhat ja vaarat tavallisille kansalaisille.
Politiikka on raakaa, rahaa palaa virkamiehiin ja ylisuuriin korvauksiin hyvä veli järjestelmässä, korruptio on kasvanut entisestään, oikeuslaitos ei ole oikeudenmukainen vaan suojelee rikollisia ja saattaa uhrit maksumiehiksi, presidentti ihannoi Venäjää, pääministeri ihannoi Eu:ta, jne.
Raha puhuu ja me tavalliset kansalaiset emme voi edes vikistä.
Raha puhuu myös liittojen toiminnassa. Liitot haluaa rahasi kelomökkien ylläpitämisesksi, pamppujensa kaikenlaisiin puoliälyttömiin palkkoihin ja palkkioihin.
Tietenkin myös kassojen toimintaan sekä muuhun hyödylliseenkin mutta eiköhän liitot saa myös avustuksia valtiolta jne.
Mut yhtäkaikki, niiden rahojen käyttö on yhtä tehotonta kuin työministeriölle työllisyyden hoitoon syydetyt rahat.
Liittojen näytöt löyvät 60- ja 70- luvuilta, sen jälkeen onkin vain muisteltu mitä on saatu joskus aikaiseksi.
Pitää paikkansa että 50,60,70-luvuilla duunarujärjestöissä saatiin asiat aika hyvään järjestykseen muutamaa matalapalkka-alaa lukuunottamatta. Nyt kun asiat ovat olleet suhteellisen hyvässä mallissa, niin duunarit alkavat pikkuhiljaa unohtamaan sen tilanteen missä joskus oltiin. Onkin valitettavan yleinen kommentti "mitä hyötyä liittoon kuulumisesta on", eli sitä ei ymmärretä että kovin työ palkansaajan hyväksi on liitoissa tehty jo kymmeniä vuoia sitten. Nykyinen edunvalvonta on lähinnä pikkujutuista neuvottelemista vanhaan verrattuna.
Samat asiat virkamiespuolella ja varsinkin korkeasti koulutetuilla aloilla on tehty vasta viimeisten parinkymmenen vuoden aikana ja siitä johtuen näillä aloilla vielä muistetaan liittojen tekemä työ ja sitä myös arvostetaan toisella tavalla verrattuna duunarialoihin. Näillä aloilla muisti säilyykin vielä jonkin aikaa kun tekemistäkin riittää edunvalvonnassa vielä useita neuvottelukierroksia. Mutta kun asiat saadaan kuntoon, niin eiköhän se muisti huonone näilläkin aloilla.
90-luvun lopulta liitot ovatkin saaneet antaa periksi useammassakin asiassa, alkaen määräaikaikasten työsuhteiden ketjuttamisen sallimisen jne... Minkäs liitot mahtaa jos työantajat sanoo että tarjolla on joko pätkätyötä tai ei työtä ollenkaan.
Sitäpaitsi pitkäaikaistyötön on lähinnä menoerä liitoille, eikä liittoon kuulumisesta ole liitolle muuta iloa kuin yksi nuppi jäsenmäärään.
Pitkäaikaistyöttömälle itselleen liittoon kuulumisesta ei ole mitään hyötyä. Ay-liike on ollut järjestämässä ja sallimassa pitkäaikaistyttömän jäsenistönsä kannustavan kyykytystoiminnan sekä on estänyt toimeentulotukien korotukset.
ON JOKAISEN OMA ASIA JA JOS HALUAA ASIOIHIN VAIKUTTAA NIIN SIT VAAN MUKAAN LIITON TOIMINTAAN. AKTIIVISUUS EI OLE KIELLETTYÄ, VITTUAKO AINA VALITTAA ETTÄ LIITTO EI TEE MITÄÄN, KYSYKÄÄ MIELUMMIN MITÄ TE VOITTE TEHDÄ LIITON ETEEN. KYLLÄ NÄILLÄ MIELIPITEILLÄ SAADAAN LIITOT NURIN JA TYÖNANTAJIEN TÄYDELLINEN NISKAOTE AIKAISEKSI. KATSOTAAN KUINKA PALJON SITTEN VALITATTE. HELPPO VALITTAA MUTTA EI HYÖDYTÄ SE KETÄÄN.