Poikaystävä oli siis jo aiemmin ostanut mulle lahjan ja minä hänelle, niinku nyt yleensä jouluna tehdään. Tänään kuitenkin ennen mökille lähtöä poikaystävä tuli vielä nopeasti käymään mun kämpillä ja toi lahjakassin jossa oli kolme pakettia hänen vanhemmiltaan (?). Tuli vähän puun takaa. Ollaan seurusteltu noin vuosi enkä ole kovin läheinen hänen vanhempiensa kanssa, ja nyt tuntuu että mun pitää ostaa niille jotain tai olen epäkohtelias kusipää.
En ole vielä avannut niitä lahjoja (tietenkään..) mutta jos sieltä jotain kovin arvokasta löytyy niin pitäisikö mun joulun jälkeen kiikuttaa poikaystävän vanhemmille vielä joku oma lahja vai miten? Jäi nyt vähän hölmö olo.
Joululahja poikaystävän vanhemmille?
5
2651
Vastaukset
- Hell8
Riippuu tapauksesta aika pitkälti. Kaikki vanhemmat eivät välttämättä odota vastalahjoja. Jotain pientä ehkä voi antaa takaisinpäin, mut ehkä kantsis jutella asiasta vaikka sen poikaystävän kanssa...
- oppeliini
..."mutta jos sieltä jotain KOVIN ARVOKASTA!!!!! löytyy niin pitäisikö mun joulun jälkeen kiikuttaa poikaystävän vanhemmille vielä joku oma lahja vai miten? "
Sinun ideologia on täysin väärä ajatellessasi noin!
On aivan sama sisältääko sinun lahjasi timntteja (siis sita kovaa lasia) vai punaiseen villalankaan ripustetun männyn kävyn! Se on lahja jota älykäs saaja EI arvostele euroissa vaan siitä että antaja on ajatellut sinua, käärinyt esineen joulupaperiin ja osoittanut sen sinulle.
"...jotain kovin arvokasta.."sinä voit itse hankkia itsellesi, se on lähes yhtä tyhjän kanssa. Roinaa ja kamaahan jokaisella on enemmän kuin tarpeeksi.
Mutta vaatii kenties enemmän ymmärrystä tajuta tuo.- 15
kaivakaa nyt ees joulun kunniaksi ne hiekat sieltä pimpistä pois.
- --------------------
Kun elämässä ei ole oikeita ongelmia niin saahan niitä tehtyä, vaikka sitten näinkin...
- oikeesti+++++
Lahja tarkoittaa pyyteettömästi annettua, lahjaa, mistä siis ei tarvitse maksaa, ei palveluksilla, ei palauttaa, eikä rahalla. Lahjan antaja usein ymmärtää tämän ja antaa lahjan siksi, että haluaa muistaa ja antaa lahjan eikä siksi, että odottaisi jotain takaisin... Vai siis, miten sinä annat lahjasi? Jos odotat aina takaisin jotain, on ajatus väärä: lahja pitää antaa hyvää hyvyyttään, antaa koska se itse antaminen on lahja. Samoin, jos poikaystävän vanhemmat odottavat jotain takaisin, se on heidän asiansa, enkä sitäpaitsi usko, että he odottavat: sinä vaan et osaa ottaa lahjaa vastaan!
Elämässä tulee miljoona kertaa, kun voi itse antaa lahjoja, kun voi itse olla hyvä ja pyyteetön, teoilla tai lahjoilla ja hyvän voi laittaa kiertoon, ihan eri ihmisillekin. Joten joka lahjasta ei tarvitse murehtia, yleensä se tulee maksettua ihan automaattisesti.
Pitäisköhän sun kuitenkin mietiskellä omaa vilpittömyyttäsi, miksi annat lahjoja mitä annat, miksi ostat pooikaystävällesikään mitään ja onko antaminen todella vain "koska on tapana" vai liittyykö siihen muutakin? Miksi et osaa ottaa lahjaa vastaan? Miksi koet tarvetta korvata arvokas lahja? Etkö ole sen arvoinen? Tai etkö itse anna lahjoja koskaan pyyteetömästi, ainakaan arvokkaita lahjoja?
Joulun henki ei ole materialismi, maksaminen, ja lahjonta, vaan muistaminen, hyvä mieli ja yhdessä olo, rakkaus etenkin!
Joten ota vastaan se, mitä annetaan ja usko olevasi sen arvoinen. Anna pyyteettömästi ja vilpittömästi se mitä annat. Silloin ei tarvitse ottaa tuollaisestakaan paineita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432211Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t22984Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist176877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685