Hei,
mikä henkilöauto kannattais hankkia, jos tuon verran sijoittais? Lähinnä luotettavia km haettas.
mikä henkilöauto kannattais hankkia, jos tuon verran sijoittais? Lähinnä luotettavia km haettas.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Bensa vai diesel?
Tuossa hintaluokassa dieseleissä on jo kilometrejä niin paljon, että auto rupeaa hajoamaan muualta kuin moottorista. Se on sitä korkeaa jälleenmyyntiarvoa, joka tarkoittaa että ostajalle auto on kallis.
Sitä paitsi lienee harvinaista, että 3000 euron auton ostaja ajaa niin paljon, että diesel kannattaisi muutenkaan.
Bensa. Mitä mieltä olette yaris verso, corolla, Saab 9-3?
Eipä tuo hintaluokka dieseleitä poista. Itse ostaisin dieselinä 2005-mallin Hyundai Getzin, ilmastoitu ja vähävikainen auto. Tosin niitä ei enää montaa ole myynnissä - syksyllä 25kpl nettiautossa, nyt 5.
Ei taidatuo getz osua tuohon hintahaarukkaan
Kyllä yksityiseltä pitäs lähteä jo 2004 kolmeen tonniin.
Mersu C 180
Ansimmäisenä mieleen tulee:
-Mazda 323 ja 626
-Mitsubishi Carisma
-Peugeot 406
Nissan Primeraa,varma ja huoleton auto,tohon rahaan löytyy helposti hyvä
Luotettavaa tekniikkaa ja amerikkalaiseen tapaan mukavuusvarusteet kunnossa. Loistava talviauto.
Osta esim. joku näistä merkeistä; Toyota, Nissan, Mitsubishi, Subaru tmsv. joka mahdollisimman vasta katsastettu ja jossa tieto tehdyistä huolloista / huoltokirja.
Asiallisesti pidetty ja huollettu auto on suht´huoleton, tuossakin hintaluokassa.
Vältä "erikoismalleja" GT, Sport, Turbo jne. ja tyydy huollettuun perusmalliin jossa kohtuulliset kilometrit ja ennenkaikkea luotettava huoltohistoria.
Myös ns. "ranskanpullat" voivat olla positiivisia yllätyksiä, ainakin tuossa hintaluokassa saa Japanilaiseen vrt. 5-10 vuotta uudemman auton, yleensä vähäisillä kilometreilläkin. Joku Citroen Xsara, Renault Megane tmsv. on ihan hyviä autoja nekin... ja kolmen-tonnin pintaan saa jo 2000-luvun malleja. Japanilaisessa tyydyt 90-luvun autoon tai paljon ajettuun 2000-lukulaiseen.
ei kannata 3 tonnin 9-3 haaveilla, hapluushan tosin houkuttaa mutta sillä 3 donalla saa paljon paeremmin toimivan saab 9000 ;N ei lapsentauteja eikä koneongelmia eikä antureiden hajoamisia siinä suhteessa kuin 9.3 olisi laatua vaikka hieman vanhempaa ja kilometrejä ei tonnarissa kannata pelätä, ne kestää ja kestää
ja kestää