Heippa e-pillerit lopettaneille :)
Olen 21-vuotias tyttö, ja syönyt Yasminelle-ehkäisypillereitä kolmisen vuotta. Nykyään olen koko ajan surullinen, ahdistunut, itkuinen ja raivarien kourissa (mutta myös vakituisessa seurustelusuhteessa), ja luulenpa että kärttyisyys johtuu pillereistä koska muuten minulla ei ole mitään syytä äksyillä ja olla itsetuhoinen..
Kuinka pillereiden lopettaminen on vaikuttanut teillä ihoon? Olen lukenut ihan järkkyjä kauhujuttuja kunnon paiseista kun pillerit on lopetettu, enkä todellakaan haluaisi mitään aknea naamaan.. :/ Nyt ihoni on hyvässä kunnossa, mutta se oli myös ennen pillereitä. Pillerit eivät siis vaikuttaneet ihooni mitenkään kun ei ollut ongelmiakaan.
Ainoat syyt miksi enää epäröin pillereiden lopettamista on se että edelleen tarvitsemme ehkäisyä eikä vauveli ole ajankohtainen, ja tuo että pelkään ihan sairaalloisesti karmeita iho-ongelmia. :) Lapsellista mutta niin pelkään. Tietysti se on tapauskohtaista, mutta mielellään pääsisin jo ylimääräisistä hormoneista eroon, koska joskus ne on kuitenkin lopetettava (haluan ehottomasti lapsia myöhemmin :).
Olen 21-vuotias tyttö, ja syönyt Yasminelle-ehkäisypillereitä kolmisen vuotta. Nykyään olen koko ajan surullinen, ahdistunut, itkuinen ja raivarien kourissa (mutta myös vakituisessa seurustelusuhteessa), ja luulenpa että kärttyisyys johtuu pillereistä koska muuten minulla ei ole mitään syytä äksyillä ja olla itsetuhoinen..
Kuinka pillereiden lopettaminen on vaikuttanut teillä ihoon? Olen lukenut ihan järkkyjä kauhujuttuja kunnon paiseista kun pillerit on lopetettu, enkä todellakaan haluaisi mitään aknea naamaan.. :/ Nyt ihoni on hyvässä kunnossa, mutta se oli myös ennen pillereitä. Pillerit eivät siis vaikuttaneet ihooni mitenkään kun ei ollut ongelmiakaan.
Ainoat syyt miksi enää epäröin pillereiden lopettamista on se että edelleen tarvitsemme ehkäisyä eikä vauveli ole ajankohtainen, ja tuo että pelkään ihan sairaalloisesti karmeita iho-ongelmia. :) Lapsellista mutta niin pelkään. Tietysti se on tapauskohtaista, mutta mielellään pääsisin jo ylimääräisistä hormoneista eroon, koska joskus ne on kuitenkin lopetettava (haluan ehottomasti lapsia myöhemmin :).
Vastaukset 11
Vanhimmat
....joo mulle seurasi just noita ongelmia...ikinä ei ollut ihon kanssa mitään ongelmia ennen pillereitä eikä niiden aikana,mutta lopetettuani juuri mielialan vaihteluiden vuoksi alkoi leukaan tulemaan isoja kipeitä ihonalaisia finnejä...ei saanut ees meikillä piiloon..mulla yasminit ollu käytössä pitkään..8 kk sinnittelin ilman pillereitä ja aloitettuani taas iho tuli heti kuntoon parissa viikossa..onneks ei jääny mitään arpia kuitenkaan..enkä huomannu mielialassakaan kyllä muutoksia tänä aikana :) mutta nää on niin yksilöllisiä juttuja,kokeile rohkeasti ainahan voit taas aloittaa uudestaan..
Toinen e-pillerimerkki voi sopia sinulle paremmin.
Itselläni iho meni todella huonoon kuntoon pillereiden lopettamisen jälkeen.
Mielialoihin ei ollut muutosta, mutta olikin ollut ihan normaali olo koko ajan.
E-pillereiden syönti ei vaikuta myöhempään hedelmällisyyteen.
Jossain välissä e-pillerit lopetan kuitenkin. Siksi en näe mitään syytä pumpata itseeni enempää keinotekoisia hormoneja saati vielä vaihtaa vahvempaan merkkiin, jos ne muuttavat täysin koko ihmisen. Minulla on vielä juuri diagnosoitu migreeni, ei aurallinen mutta migreeni kuitenkin..
Olisi kiva tietää millainen se normaali, aurinkoinen minä olen. Silleen että rullailen ihan omilla hormoneilla, jos nyt se toiminta palautuu :) Jos olisin tiennyt näistä pillerien vaikutuksista niin en varmaan olisi edes aloittanut, mutta silloin nuorena seurustelusuhteen alettua se tuntui ihan selvältä vaihtoehdolta.. Nyt jotenki pelottaa mitä kaikkea ne minussa saa aikaan kun en edes tunnista itkun ja itsetuhoisuuden takaa itseäni.. Semmonen varjo entisestään-olo, you know :)
Mites, millaiseen ehkäisyyn olette sitten vaihtaneet pillerit lopetettua? Pelkkään kondomiin vai johonkin muuhun hormonaaliseen?
Huh, ei kyllä nuo iho-ongelmat pätkääkään houkuta :( Mutta selvähän se on että kroppa hakee tasapainoa.. Pitää nyt jutustella tuon miehekkeen kanssa.. Kiitos vastauksista :)
Akne ei ole ollut ainut ongelma pillereiden lopettamisen jälkeen. Kierto on ollut todella pitkä & epäsäännöllinen... hiuksia lähti paljon ensimmäisinä kuukausina (se meni onneksi sentään ohi)... kuukautiskivut ovat taas kamalat... jnejne.
Kondomiin siirryttiin; minä lopetin kohonneen verenpaineen takia.
ihme paasausta jostain aknesta, kuitenki suurimmalla osalla menee normi luomutilaan siirtyminen ihon kannalta ilman MITÄÄN ongelmaa, netissähän paasaa vaan ne joille paiseet ilmestyi naamaan.
..ettei läheskään kaikille tule pahoja iho-ongelmia (tai mitään muitakaan ongelmia). En sitä nyt tarkoittanutkaan, että ap:lle välttämättä niin kävisi, mutta että sellainen mahdollisuus aina on.
Yli 8 vuotta yhteen putkeen pillereitä syöty, ensin Harmonet ja sen jälkeen Yasmin. Lopetin, koska migreeni oli järkyttävä sekä pelottava, myös kaikki muut sivuvaikutukset alkoivat pelottaa liikaa. Ja olin jo pitkään miettinyt hormonaalisen ehkäisyn lopettamista.
Heinäkuussa lopetin pillerit sekä pienen taiston jälkeen sain kuparikierukan. Olen nykyään hirmu tyytyväinen elämääni :) Kuparikierukka on aivan loistava, menkat tosi on melko runsaat mutta kyllä sen kestää. Mieli on virkeämpi ja muutenkin olo parempi. Myös kierto oli heti ensimmäisestä hetkestä lähtien tasan 28 päivää. Mutta ne iho-ongelmat... Olen 23-vuotias nainen, jolla ei ole IKINÄ ollut aknea, korkeintaan yksi finni joskus jossain. Pillereiden lopettamisen jälkeen koko otsani oli pelkkää miinakenttää.. Ja on edelleen. Vielä muutama kuukausi sitten otsani oli aivan mielettömän rasvainenkin, nyt se on jo ehkä vähän parempi. Mutta tosiaan, otsa oli ja on aivan täynnä finnejä, sekä hiusraja myöskin. Juurikin viime viikolla tuli aivan järkyttävän iso ja kipeä patti kulmakarvan yläpuolelle.. Finni se ei ollut, en siis tiedä että mikä. Mutta on jo kuitenkin hieman parempaan päin mennyt joten oletan, että vielä saan oman ihanan finnittömän ihoni takaisin.. :) Ja otan mielummin kasan finnejä, kuin enää ikinä turhaa, tarpeetonta ja isoa määrää hormoneja kehooni.
mulla kans pillerien popsimista 6v takana. nyt kuparikierukka ja naama täynnä finnejä. ihon alasia ja kipeitä etenkin poskissa ja leukapielissä ja kaulassa. hirveetä..... en tiedä mikä avuksi. koko ajan pikkuhiljaa huonontunut iho... lopetuksesta 10kk.
mutta aurallinen migreeni on loppunut ja muutenkin olo normaali enkä todellakaan alota pillereitä enää.
ja jatkoa tuolle omalle tarinalleni vielä sen verran, että ovatko muut lihonneet rajusti pillerit lopetettuaan? Itse olen ollut aina vähän ylipainoinen mutta pillereiden lopetettua laitoin merkille ainakin turvotuksen, josta kerroin ehkäisyneuvolaan. Nyt vaatteet ovat alkaneet kiristää ja olo selkeästi huonontunut ja rohkaistuin vaa'alle. Järkytys oli valtava.. Viidessä kuukaudessa tullut 10 kiloa lisää!
kurjaa jos sinulla pillerien lopetuksen jälkeen on paino noussut.. Eihän johdu mitenkään elintapojen muutoksesta? Tai joulusta :D
Minua ei painon nousu haittaisi yhtään, olen niin ruipelo luuviulu ollut aina. Painoni nousi pari kiloa kun aloitin pillerit aikoinaan.
Kyllä minusta tuntuu että lopetan ne nyt joka tapauksessa, olen niin kurjalla tuulella koko ajan.. Tosin jännittää käyttää pelkkää kondomia ehkäisynä kun en jostain syystä siihen oikein luota :( Vaikka tiiänkin että poikaystäväni osaa huolellisesti homman. :)
Käyttäkää sitten kortsua jos todella noin kovin pelottaa....
tai sitten jos rupeaa pelottamaan kumiallergia niin kortsutkin pois,
siinä vaiheessa tietysti iskee lapsiallergia mikä on toki pahempi kuin
Yasminelle-allergia ;)
T: 6 lapsen äiti