Muistaako kukaan bändiä nimeltä Nightriders? Nightriders teki aikoinaan LP Bluelight Recordsille oisko ollut 80-luvun puolella.
NIGHTRIDERS
33
3597
Vastaukset
- 7890+
ei muista, äläkä vaan sano että taas on vanhat ukot muistelemassa jotain levylle.
- eki setä
Hyvä bändi. Levyhyllystä löytyy ainakin Cowboy´s Dream niminen levy joka on vuodelta 1997 ja sit bändin nimeä kantava levy joka tuli jo sitä ennen. Olisi hienoa jos bändi tekisi taas uutta materiaalia.
- Teddy Arska
Nightriders ei tehnyt kuin yhden levyn: s/t Bluelight recordsille. Eli lehmipoikien unelma on varmaan eri bändin tuotos, päntillä on ollut sama nimi?
- R.I.P.
NIGHTRIDERS
Kotka 1987-1988
Veli-Pekka Paananen : vcl
Ismo Halkola : pno (Rock'n'Roll Group)
Risto Hovi : bss-gtr, bc-vcl
Leo Lehtimäki : gtr, bc-voc
Ilkka Tuomas Kettunen : dms
LP s/t.................................................Bluelight . BLR-332-LP....1988
REBOUND / LIVING HIGH / YOU'RE LIKE A STRANGER IN MY ARMS / HIS LATEST FLAME /
THE ROAD KEEPS WINDING / IT'S LATE // MY SEARCH / BLUE RIBBON BABY /
IF YOU LOVE CAME MY WAY #/MAKE UP YOUR MIND / JEALOUS FOOL / BLESS MY BROKEN HEART
# biisin tekijä Timo Kallio.
levyllä vierailee Mika Railo : db-bss (Less Misfits,Rock-Ola & The Freewheelers, Phantom 409,Jussi Syren & Rockabilly Revival)
Nightridersin kitaristi Leo Lehtomäki soitteli ammattimuusikkona eri kokoonpanoissa monta vuotta (mm. Dannyn bändissä) - mies valitettavasti kuoli pari vuotta sitten. Bändin rumpali soitti ilmeisesti jossain vaiheessa eri tanssiorkestereissa - aika nimekkäidenkin solistien taustalla, mm. Frederikin bändissä. Pianisti Ismo Halkola on pitkään ollut ammattimuusikko tanssiorkesteripuolella
Nightriders oli koko lailla vain levyn tekoa varten kasattu bändi vuosina 1987-88. Bändi nähtiin livenä 18.6-88 Säkylässä Toisissa Hakin Rock'n'Roll Jamboreissa.
©2002-2004 EDCD HOME Tietoa bändeistä voi laittaa osoitteeseen: [email protected]
päivitetty 14.3.2004- Ystävää-muistaen
Apua, Leoko on kuollut? Mitä oikein tapahtui? Mihin haudattu? Tunsin hänet aikoinaan todella hyvin, mutta yhteydenpito vaan jäi. Todella hyviä muistoja hänestä. Aina kohtelias ja hyvällä tuulella.
- Anonyymi
Ystävää-muistaen kirjoitti:
Apua, Leoko on kuollut? Mitä oikein tapahtui? Mihin haudattu? Tunsin hänet aikoinaan todella hyvin, mutta yhteydenpito vaan jäi. Todella hyviä muistoja hänestä. Aina kohtelias ja hyvällä tuulella.
Eilen tuli 21 vuotta kuolemasta.
- Johnny Vegas
Goofin' Recordsilta voisi ehkä saada kyseistä levyä. Kannattaa kysellä sieltä. http://www.goofinrecords.com/
- Roku Rokualta
Nightriders on mukana kokoelmalla Slap That Bass - The story of Finnish rockabilly & 50's style rock'n'roll (2010) biisillä Rebound.
- /C
Ja nyt löytyy useampikin biisi kokoelmalta bluelight rockabillies
- Skip hop & bop
Bluehightin sarja tuntuu asialliselta, täytyy varmaan tsekkailla.
- Gonegonegone
Oliko tämä se bändi jotka oli alunperin pitkätukkahevareita?
- 1-.1-.1-.1-.1-.1-.1
Oli joo.
- Issi
1-.1-.1-.1-.1-.1-.1 kirjoitti:
Oli joo.
3 meistä ei ollut pitkätukka hevareita eikä vieraileva basisti.Muista en tiedä oliko vai ei.
- billy-rocka
Sekoitat varmaan toiseen kotkalaiseen eli Roxyyn. Nightridersin kundeista ei pitkätukkahevareita oikein onnistu vääntämään.
- RokuRokualta
Hevityyppejähän ne oli mieleltään, varsinkin se kitaristi. Se soitti rokkia vaan siksi kun
ei osannut soittaa heviä. Kotona veti tumppuun ja kuunteli jotain Purplea.
- Gonegonegone
En sekoita.
- hggj
Oliks täs Michael Knight the nihghtrider vokaaleissa? Näiden hitti oli se "Looking for Freedom"
- Gonegonegone
Ei ole.
- wildandcrazy
Olikos tässä se kitaristi joka otti takatuuppariin
- WildCowboy
Eip ollut nää kaverit sellasia..
- homonnäköinenkinoli
Ei kaikki, mut se yks oli,
- olijoo
Oliko nämä niitä jotka itse aloitti kehuketjun kun ketään muuta ei kiinnosta?
- pjvutsgpjy
Kyllä, samoja tyyppejä.
- Släd
Eikös se ollut tää vika kommentim mutsi joka anto eurolla?
Oli jooo! - Guitarmanfromspace
Leo Lehtomäki oli tosiaan erinomainen kitaristi. Soitti tanssimusiikki Cocktail-orkan kanssa ja oli sitä kautta myös Dannyn bändissä jossain vaiheessa. Mitä muuta mies muuten teki musiikin saralla ja missä vaikutti viimeiset vuotensa? Ilmeisesti poistui keskuudestamme v. 2004.
- Anonyymi
Poistui keskuudestamme 2001, on haudattu Kotkan ortodoksiselle hautausmaalle.
- nightwankers
Dannyn bändissä soittamista ei lasketa meriitiksi.
- Anonyymi
Tällanen löytyy hyllystä: Johnny Savage & Nightriders..
- Anonyymi
Eri ryhmä.
- Anonyymi
https://levyikkuna.fi/en/p55972/jon-the-nightriders-recorded-live-at-hollywoods-famous-whisky-a-go-go-lp
Tässä on kova live levy. Se ainoa oikea.- Anonyymi
15-vuotiaana vuonna 1983 ostin tuon levyn, edelleen diggailen musasta.
- Anonyymi
Muistaakseni suomen ekoja pändejä jotka tuli kaapista ulos.
- Anonyymi
Jon & The Nightriders oli jenkki bändi, kotipaikka California
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281478- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541139- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254944Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193934- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818