kirjailija ajaa Alfa Romeolla

Samara-mies

Käsiini joutui Tuulilasi 1/96, jonka aukeamalla 80-81 oli iso juttu siitä, kun Kari Hotakainen ajoi Alfa Romeo 75 T.Sparkilla. Juttu oli otsokoitu sanoin "Juntillakin voi olla urheilullinen sydän." Kirjailija oli kiinnostun ko. merkistä ja oli etsinyt sopivaa yksilöä. Ko. kappale oli vuosimallia 90 ja ajettu 84 000 km. Ja komeudesta Hotakainen oli maksanut 67 000 markkaa. Silmitön moottori ja takavetoinen, monen mielestä viimeinen aito Alfa Romeo. Ja kaikkein kiintoisin asia oli, että hän oli ajanut Suomen yleisimmällä autolla; Toyota Corollalla.

10

871

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Varparannan vakooja

      Laadullinen totuus on purskahtanut kirjailijan silmille varmaan melko pian jutunteon jälkeen. Toyotaan tottuneelle lähivuodet ovat saattaneet olla järkytys. Mutta onhan menestyskirjailijalla rahaa korjuuttaa autoaan. "Eihän se vaiva meitin vaivamme ole, rahastahan tässä kysymys on."

      Disclaimer: En ole koskaan omistanut Toyotaa enkä Alfaa, eikä ole aikomustakaan.

      • Samara-mies

        Onhan se melkoinen muutos.


    • Draivari

      Ei ole Alfat olleet luotettavuus ja viattomuus testien kärkiautoja.
      Korjaamorasseja viimeisen päälle. Mutta hyvä toisille riittää hommia korjailuissa.

      • ar

        ikuinen työ tuo ikuisen nälän.


      • Lada-mies

        "Esimerkiksi huoltojen järjestely vaatii vaivaa: minun kirjojeni palkkioilla ei merkkihuoltamon laskuja maksella muuta, kuin pakkotapauksissa". Ja "Tavallinen tiepalvelumies ei ymmärrä siitä mitään."


    • vanha tieto!

      Höpö höpö enää aja! Hotakaisella on alla II-korimallin Toyota Avensis wagon D4D ykkösautona, siitä oli juttua Toyota-asiakaslehdessä viime vuonna. Kakkosautona kirjailijan perheessä on vanhempi Corolla 2000-luvun alusta.

      tais saada alffasta tarpeekseen.....

    • Ray Ban

      Sen Alfan se osti kun sen edellinen auto Volvo Amazon ei mennyt koskaan rikki- vaikka hän odotti että milloin se menee rikki niin saisi vaihtaa autoa. Ei se mennyt rikki.

    • määmy

      Hotakainen kirjoitti Klassikko kirjan ja tuo klassikko on juuri tuo Alfa. Kirjasta tekivät elokuvan, mikä näytetty TV:ssä ainakin kerran.

      • hullua kehua 75:sta!

        En hjummarra miksi Hotakaisen Klassikossa on päätähtenä Alfa 75 ts. Auto on ensinnäkin saakelin ruma epäsikiö, kulmikas ja sivulinjan lista nousee takaoven takana pystyyn ikäänkuin perä olisi ajettu lyttyyn. Sisältä kolho ja ajoasento apinatyylinen. Sähkölaitteet epäluotettavat, vaihteensiirto onneton, etenkin väli 1-2. Alustan nivelet ja tukivarret kulutustavaraa ja kalliita uusia. Kulku ihan tavanomaista luokkaa kuten 90-luvun 2-litraiset Accordit, Carinat, Vectrat ja Primerat. Siis mitä ihmeellistä tuossa mallissa mukamas on? Minua ei ole 75 hurmannut edes uutena 80-luvulla, saakelin epäsikiö.

        Nyt vasta joku 159 ja jopa Giulietta paremmannäköisiä mutta varmasti pidemmältä kestävyydeltään surkeita edeleen ja arvo romahtaa rajusti.


    • uutta vuotta

      Tässä toinen kirjailija joka vaihtoi juuri Giuliettaan ja onhan se Auto....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      106
      1424
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      817
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      54
      706
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      701
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      125
      645
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      34
      572
    7. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      202
      542
    8. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      536
    9. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      32
      534
    10. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      61
      530
    Aihe