Mitä lähtee?

Nesteitä, rasvaa, li

Onko jollakulla oikeasti tietoa, mitä vaikkapa viikon tai kolmen viikon (vesi)paastossa lähtee? Joskus luin jotain kirjoja kirjastossa, joissa oli eritelty, mitä missäkin vaiheessa lähtee.
Paljon puhutaan lihaskadosta. Ihan todellako terveeltä, normaalipainoiselta (sopivasti rasvaa) ihmiseltä lähtee lihasta vaikka 7 tai 17 päivän syömättömyydellä?
Onko totta?

5

907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OmShantiShivaShakti

      Lihaskatoa ei tarvinne murehtia jos vesipaastoilee vain joka toinen päivä. Kuukaudessa kertyy vesipaastopäiviä kuitenkin 15, ja yleensä se tarkoittaa 4 kiloa puhdasta läskiä pois. Laiskureille riittää että vesipaastoaa vain maanantait, jolloin vuodessa lähtee 12 kiloa. Pätkäpaastossa on sekin hyvä puoli, että huomenna saa taas syödä, eli voitto häämöttää joka ikinen päivä.

      Punttiksella kannatta käydä niinä päivinä kun ei paastoa, niin saa samalla lihasta läskin tilalle, kuten seuraavasta linkistä voi päätellä: http://exrx.net/FatLoss/WTCalLBWStudy.html

      • Meal free Monday :)

        onkin siis


    • Siismitähä?

      Yritääkö keho varastoida tiukemmin rasvaa, jos "se ei voi luottaa, että ruokaa tulee joka päivä" eli lisääkö satunnaiset paastopäivät sitä, että kilot karisee hitaammin?
      Vai onko kaikki todella vain matematiikkaa?

      • dasasdasdasdas

        Tuo säästöliekki-mekanismi on kyllä olemassa ihmiskehossa, mutta se ei ala vaikuttamaan todellakaan niin nopeasti kuin monet luulevat. Tutkimusten mukaan vaaditaan vähintään 48 tuntia täyttä syömättömyyttä ennen kuin ihmisen keho alkaa reagoimaan vähentämällä energiankulutusta. Ihmiset ovat toki yksilöllisiä, mutta jokainen voi luottaa tuohon vähintään 48 tuntiin. Tutkimukset osoittavat myös että lyhyellä paastoamisella voi aluksi olla jopa energiankulutusta lisääva vaikutus kehossa.


    • IF

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3435
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      105
      1746
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      245
      1452
    4. 74
      1356
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      65
      1243
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1107
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      52
      1099
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1001
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      927
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      883
    Aihe