Mitä lähtee?

Nesteitä, rasvaa, li

Onko jollakulla oikeasti tietoa, mitä vaikkapa viikon tai kolmen viikon (vesi)paastossa lähtee? Joskus luin jotain kirjoja kirjastossa, joissa oli eritelty, mitä missäkin vaiheessa lähtee.
Paljon puhutaan lihaskadosta. Ihan todellako terveeltä, normaalipainoiselta (sopivasti rasvaa) ihmiseltä lähtee lihasta vaikka 7 tai 17 päivän syömättömyydellä?
Onko totta?

5

835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OmShantiShivaShakti

      Lihaskatoa ei tarvinne murehtia jos vesipaastoilee vain joka toinen päivä. Kuukaudessa kertyy vesipaastopäiviä kuitenkin 15, ja yleensä se tarkoittaa 4 kiloa puhdasta läskiä pois. Laiskureille riittää että vesipaastoaa vain maanantait, jolloin vuodessa lähtee 12 kiloa. Pätkäpaastossa on sekin hyvä puoli, että huomenna saa taas syödä, eli voitto häämöttää joka ikinen päivä.

      Punttiksella kannatta käydä niinä päivinä kun ei paastoa, niin saa samalla lihasta läskin tilalle, kuten seuraavasta linkistä voi päätellä: http://exrx.net/FatLoss/WTCalLBWStudy.html

      • Meal free Monday :)

        onkin siis


    • Siismitähä?

      Yritääkö keho varastoida tiukemmin rasvaa, jos "se ei voi luottaa, että ruokaa tulee joka päivä" eli lisääkö satunnaiset paastopäivät sitä, että kilot karisee hitaammin?
      Vai onko kaikki todella vain matematiikkaa?

      • dasasdasdasdas

        Tuo säästöliekki-mekanismi on kyllä olemassa ihmiskehossa, mutta se ei ala vaikuttamaan todellakaan niin nopeasti kuin monet luulevat. Tutkimusten mukaan vaaditaan vähintään 48 tuntia täyttä syömättömyyttä ennen kuin ihmisen keho alkaa reagoimaan vähentämällä energiankulutusta. Ihmiset ovat toki yksilöllisiä, mutta jokainen voi luottaa tuohon vähintään 48 tuntiin. Tutkimukset osoittavat myös että lyhyellä paastoamisella voi aluksi olla jopa energiankulutusta lisääva vaikutus kehossa.


    • IF

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      97
      7393
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      363
      6483
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      61
      3834
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3569
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      192
      2041
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      18
      1763
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      61
      1501
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1476
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1370
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1357
    Aihe