Onko jollakulla oikeasti tietoa, mitä vaikkapa viikon tai kolmen viikon (vesi)paastossa lähtee? Joskus luin jotain kirjoja kirjastossa, joissa oli eritelty, mitä missäkin vaiheessa lähtee.
Paljon puhutaan lihaskadosta. Ihan todellako terveeltä, normaalipainoiselta (sopivasti rasvaa) ihmiseltä lähtee lihasta vaikka 7 tai 17 päivän syömättömyydellä?
Onko totta?
Mitä lähtee?
5
948
Vastaukset 5
- OmShantiShivaShakti
Lihaskatoa ei tarvinne murehtia jos vesipaastoilee vain joka toinen päivä. Kuukaudessa kertyy vesipaastopäiviä kuitenkin 15, ja yleensä se tarkoittaa 4 kiloa puhdasta läskiä pois. Laiskureille riittää että vesipaastoaa vain maanantait, jolloin vuodessa lähtee 12 kiloa. Pätkäpaastossa on sekin hyvä puoli, että huomenna saa taas syödä, eli voitto häämöttää joka ikinen päivä.
Punttiksella kannatta käydä niinä päivinä kun ei paastoa, niin saa samalla lihasta läskin tilalle, kuten seuraavasta linkistä voi päätellä: http://exrx.net/FatLoss/WTCalLBWStudy.html- Meal free Monday :)
onkin siis
- Siismitähä?
Yritääkö keho varastoida tiukemmin rasvaa, jos "se ei voi luottaa, että ruokaa tulee joka päivä" eli lisääkö satunnaiset paastopäivät sitä, että kilot karisee hitaammin?
Vai onko kaikki todella vain matematiikkaa?- dasasdasdasdas
Tuo säästöliekki-mekanismi on kyllä olemassa ihmiskehossa, mutta se ei ala vaikuttamaan todellakaan niin nopeasti kuin monet luulevat. Tutkimusten mukaan vaaditaan vähintään 48 tuntia täyttä syömättömyyttä ennen kuin ihmisen keho alkaa reagoimaan vähentämällä energiankulutusta. Ihmiset ovat toki yksilöllisiä, mutta jokainen voi luottaa tuohon vähintään 48 tuntiin. Tutkimukset osoittavat myös että lyhyellä paastoamisella voi aluksi olla jopa energiankulutusta lisääva vaikutus kehossa.
- IF
Pätkäpaasto on varmasti paras tapa kehonkoostumuksen kannalta ja samalla saa aikalailla samat terveysvaikutukset mitä pitkällä paastolla. Yksi hyvä tapa on Eat Stop Eat, jossa paastotaan 1-2 päivää viikossa tai vielä parempi jos kuntosalia harrastaa on Leangains jossa paastotaan 14-16h joka päivä.
Lisäinfoa:
http://bodyrecomping.blogspot.com/2011/02/patkapaasto-if.html
http://www.leangains.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.881303Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu33852- 13797
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.38776- 90705
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.80696- 46688
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl17687- 58638
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj27637- 65610
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan85595- 41581
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa56565Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47556Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.129537- 43534
Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13512- 9505
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31495