Onko jollakulla oikeasti tietoa, mitä vaikkapa viikon tai kolmen viikon (vesi)paastossa lähtee? Joskus luin jotain kirjoja kirjastossa, joissa oli eritelty, mitä missäkin vaiheessa lähtee.
Paljon puhutaan lihaskadosta. Ihan todellako terveeltä, normaalipainoiselta (sopivasti rasvaa) ihmiseltä lähtee lihasta vaikka 7 tai 17 päivän syömättömyydellä?
Onko totta?
Mitä lähtee?
5
935
Vastaukset
- OmShantiShivaShakti
Lihaskatoa ei tarvinne murehtia jos vesipaastoilee vain joka toinen päivä. Kuukaudessa kertyy vesipaastopäiviä kuitenkin 15, ja yleensä se tarkoittaa 4 kiloa puhdasta läskiä pois. Laiskureille riittää että vesipaastoaa vain maanantait, jolloin vuodessa lähtee 12 kiloa. Pätkäpaastossa on sekin hyvä puoli, että huomenna saa taas syödä, eli voitto häämöttää joka ikinen päivä.
Punttiksella kannatta käydä niinä päivinä kun ei paastoa, niin saa samalla lihasta läskin tilalle, kuten seuraavasta linkistä voi päätellä: http://exrx.net/FatLoss/WTCalLBWStudy.html- Meal free Monday :)
onkin siis
- Siismitähä?
Yritääkö keho varastoida tiukemmin rasvaa, jos "se ei voi luottaa, että ruokaa tulee joka päivä" eli lisääkö satunnaiset paastopäivät sitä, että kilot karisee hitaammin?
Vai onko kaikki todella vain matematiikkaa?- dasasdasdasdas
Tuo säästöliekki-mekanismi on kyllä olemassa ihmiskehossa, mutta se ei ala vaikuttamaan todellakaan niin nopeasti kuin monet luulevat. Tutkimusten mukaan vaaditaan vähintään 48 tuntia täyttä syömättömyyttä ennen kuin ihmisen keho alkaa reagoimaan vähentämällä energiankulutusta. Ihmiset ovat toki yksilöllisiä, mutta jokainen voi luottaa tuohon vähintään 48 tuntiin. Tutkimukset osoittavat myös että lyhyellä paastoamisella voi aluksi olla jopa energiankulutusta lisääva vaikutus kehossa.
- IF
Pätkäpaasto on varmasti paras tapa kehonkoostumuksen kannalta ja samalla saa aikalailla samat terveysvaikutukset mitä pitkällä paastolla. Yksi hyvä tapa on Eat Stop Eat, jossa paastotaan 1-2 päivää viikossa tai vielä parempi jos kuntosalia harrastaa on Leangains jossa paastotaan 14-16h joka päivä.
Lisäinfoa:
http://bodyrecomping.blogspot.com/2011/02/patkapaasto-if.html
http://www.leangains.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1263726Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292423Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442078Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.701021Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5939- 45881
Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61845En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30830- 43751
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies95740