Onko jollakulla oikeasti tietoa, mitä vaikkapa viikon tai kolmen viikon (vesi)paastossa lähtee? Joskus luin jotain kirjoja kirjastossa, joissa oli eritelty, mitä missäkin vaiheessa lähtee.
Paljon puhutaan lihaskadosta. Ihan todellako terveeltä, normaalipainoiselta (sopivasti rasvaa) ihmiseltä lähtee lihasta vaikka 7 tai 17 päivän syömättömyydellä?
Onko totta?
Mitä lähtee?
5
893
Vastaukset
- OmShantiShivaShakti
Lihaskatoa ei tarvinne murehtia jos vesipaastoilee vain joka toinen päivä. Kuukaudessa kertyy vesipaastopäiviä kuitenkin 15, ja yleensä se tarkoittaa 4 kiloa puhdasta läskiä pois. Laiskureille riittää että vesipaastoaa vain maanantait, jolloin vuodessa lähtee 12 kiloa. Pätkäpaastossa on sekin hyvä puoli, että huomenna saa taas syödä, eli voitto häämöttää joka ikinen päivä.
Punttiksella kannatta käydä niinä päivinä kun ei paastoa, niin saa samalla lihasta läskin tilalle, kuten seuraavasta linkistä voi päätellä: http://exrx.net/FatLoss/WTCalLBWStudy.html- Meal free Monday :)
onkin siis
- Siismitähä?
Yritääkö keho varastoida tiukemmin rasvaa, jos "se ei voi luottaa, että ruokaa tulee joka päivä" eli lisääkö satunnaiset paastopäivät sitä, että kilot karisee hitaammin?
Vai onko kaikki todella vain matematiikkaa?- dasasdasdasdas
Tuo säästöliekki-mekanismi on kyllä olemassa ihmiskehossa, mutta se ei ala vaikuttamaan todellakaan niin nopeasti kuin monet luulevat. Tutkimusten mukaan vaaditaan vähintään 48 tuntia täyttä syömättömyyttä ennen kuin ihmisen keho alkaa reagoimaan vähentämällä energiankulutusta. Ihmiset ovat toki yksilöllisiä, mutta jokainen voi luottaa tuohon vähintään 48 tuntiin. Tutkimukset osoittavat myös että lyhyellä paastoamisella voi aluksi olla jopa energiankulutusta lisääva vaikutus kehossa.
- IF
Pätkäpaasto on varmasti paras tapa kehonkoostumuksen kannalta ja samalla saa aikalailla samat terveysvaikutukset mitä pitkällä paastolla. Yksi hyvä tapa on Eat Stop Eat, jossa paastotaan 1-2 päivää viikossa tai vielä parempi jos kuntosalia harrastaa on Leangains jossa paastotaan 14-16h joka päivä.
Lisäinfoa:
http://bodyrecomping.blogspot.com/2011/02/patkapaasto-if.html
http://www.leangains.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1662587- 1612382
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee552003Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1181987Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."11685"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591394Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1921282Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää781051Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2131041Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.338969