Olen ihmetellyt viime syksystä, miksi n. viisikymppiset miehet eivät pääsääntöisesti vastaa lainkaan heille lähetettyihin flirttikutsuihin. Kun lähetän flirttikutsun, suurin osa miehistä menee aivan sekaisin: he käyvät toistuvasti profiilissani useiden päivien ajan. Vaikuttaa siltä, että he yrittävät saada aikaiseksi päätöksen, vastatako flirttikutsuun ja miten.
Niin, siis sehän on tosi vaikea ratkaisu? Klikata flirttikutsusta joko "flirttailen" tai "hylkää". Vai pohtivatko nämä herrat ehkä sitä, pitäisiköhän lähettää peräti viesti vastaukseksi ja siinähän tietysti tulee lisää pohdittavaa, kun alkaa miettiä, mitä siihen viestiin kirjoittaisi... Ja kun nyt on tarpeeksi kauan pohtinut tätä klikkaamista ja viestittämistä, alkaa ilmeisesti helpoimmalta vaihtoehdolta näyttää se, että ei vastaa mitenkään. Ja minä sitten pohdiskelen, että onkohan tuo mies jo vastannut ja sivuston jatkuva tökkiminen ehkä syönyt sen vastauksen jonnekin, hmm?
Näinkö se menee, viisikymppiset miehet? Oletteko te siirtyneet siitä "jaksaa, jaksaa" -vaiheesta siihen "jahkaa, jahkaa" -ikään? Nelikymppisillä kun ei näytä olevan mitään vaikeuksia vastata flirttikutsuihin, vastaukset ropisevat takaisin vuorokauden sisällä, reippaasti sekä myönteiset että kielteiset. Vai voisiko kyseessä olla jokin vanhanaikainen "apua, nainen teki aloitteen" paniikki? Vai saatteko te viisikymppiset miehet niin paljon niitä flirttikutsuja, että ette mitenkään ehdi kaikkiin vastata?
Valaiskaa minua, viisikymppiset miehet!
Niin, siis sehän on tosi vaikea ratkaisu? Klikata flirttikutsusta joko "flirttailen" tai "hylkää". Vai pohtivatko nämä herrat ehkä sitä, pitäisiköhän lähettää peräti viesti vastaukseksi ja siinähän tietysti tulee lisää pohdittavaa, kun alkaa miettiä, mitä siihen viestiin kirjoittaisi... Ja kun nyt on tarpeeksi kauan pohtinut tätä klikkaamista ja viestittämistä, alkaa ilmeisesti helpoimmalta vaihtoehdolta näyttää se, että ei vastaa mitenkään. Ja minä sitten pohdiskelen, että onkohan tuo mies jo vastannut ja sivuston jatkuva tökkiminen ehkä syönyt sen vastauksen jonnekin, hmm?
Näinkö se menee, viisikymppiset miehet? Oletteko te siirtyneet siitä "jaksaa, jaksaa" -vaiheesta siihen "jahkaa, jahkaa" -ikään? Nelikymppisillä kun ei näytä olevan mitään vaikeuksia vastata flirttikutsuihin, vastaukset ropisevat takaisin vuorokauden sisällä, reippaasti sekä myönteiset että kielteiset. Vai voisiko kyseessä olla jokin vanhanaikainen "apua, nainen teki aloitteen" paniikki? Vai saatteko te viisikymppiset miehet niin paljon niitä flirttikutsuja, että ette mitenkään ehdi kaikkiin vastata?
Valaiskaa minua, viisikymppiset miehet!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ihan pakko pakko kommentoida, vaikka olenkin 50 nainen. Itse en lähettäisi flirttejä kenellekkään,
koska jos on oikeasti kiinnostunut josta kusta miehestä, niin voipi kirjoittaa oikean viestin.
Ei tarkoita, että koko elämän kerta pitää sepustaa, mutta voi hyvät hyssyrät, nämä miten hurisee
jutut ei sytytä millään lailla, vaan kertoo kunhan kokeilin tyyliin ja loput perässä, höpsön höpsön.
En näe tuolle flirttitoiminnole mitään käyttöä. Jos itselläni on johonkuhun mielenkiintoa, niin pistän viestin. Samaa toivon toisin päin. Jos joku ei uskalla tai halua lähestyä minua viestillä, niin olkoon flirttailemattakin. Jos joku on niin ujo, että ei uskalla lähestyä kun flirttailemalla, niin jo siitä tiedän, että hän ei minua kiinnosta.
Kaikkiin lähestymisiin vastaaminen on sisäsiisteyttä, johon jokaisen pitäisi kyetä. Itseäni tosin hyvitti se, että kun vastasin flirtteihin kieltävästi, niin heti rapsahti sitten panni, jotta ei oteta mitään viestejä vastaan. Eipä harmita. No nyt kumminkin otin itseltäni tuon flirttitoiminnon asetuksista pois, joten se viesti jää sitten enää lähestymistavaksi. Olen 50v mies.
Jaaha, enpäs arvannut, että löytyy sellainenkin tulkinta, että flirttikutsu osoittaa mielenkiinnon puutetta tai ujoutta.
Minusta kun flirttikutsu vastaa kysymystä "olen kiinnostunut, mutta oletkohan Sinä yhtään"? Reaalimaailmassa sitä vastaa katse, hymy tai nyökkäys, kiinnostuksenosoitus ilman sanojen tulvaa.
Profiileja on niin paljon, että en oleta jokaisen miehen käyvän minun sivullani vaan itsekin otan yhteyttä, kun kiinnostukseni herää. Sanoja minulla riittää kyllä niin kuin naisilla yleensäkin, mutta osalle miehistä sanojen tuottaminen näyttää olevan työlästä. Kohteliaasti ja heidän vaivannököään helpottaakseni olen käyttänyt flirttikutsua, mikä minusta on sopivin ensimmäisen yhteydenoton keino kummankin osapuolen kannalta.
Mutta ainoa oikea tapa lähestyä onkin sanallinen viesti, koska vain se kertoo mielenkiinnosta ja vaivannäöstä? No vau, jos näin ajattelee, niin kannattaa tosiaan poistaa asetuksista se vaihtoehto, että joku voisi flirttailla.
Onko tosiaan flirttikutsun lähettävä nainen ujo, koska ei "uskalla" lähettää viestiä? Siis hetkinen, jos nainen tekee aloitteen ja lähettää flirttikutsun, johon mies ehkä vastaa "kyllä" ja sitten nainen lähettää miehelle viestin, niin mitenkä tämä aloitteen tekevä nainen on tulkittavissa ujoksi? Vai voisikohan kyseessä olla ujouden sijasta kohteliaisuus usein "sanataidottomampia" miehiä kohtaan? Ja hmm - mitä pahaa on ujoudessa?
Olipa valaisevaa saada toisenlaisia tulkintoja.
vähän rauhallisemmin "flirttailla" - viestistäsi saa sen käsityksen että niitä satelee sinne tänne. Jos löydät mielenkiintoisen profiilin, laita ehdottomasti viesti - keskustelu joko lähtee tai ei lähde siitä liikkeelle...
Mielestäni koko flirtti-toiminto on ihan turha...
Kyllähän herrat saavat pohtia, ja pitääkin. On täällä senverran kummaa porukkaa, niin meissä naisissa kuin miehissäkin...
Miksi siis heittelet flirttejä jos kokemukset ovat tuon kaltaisia.
Eikö ole parempi nakata lyhyt ja asiallinen viesti. Ellei siihen osata vastata - tuskin sinun tarvitsee
vaivata enää päätäsi ko. `herralla`
Oletko siis niin konservatiivinen nainen, etteihän nainen viesti ensin...
Nuo flirtit ovat vaan niin jotenkin teinijen juttuja.
Itse asiassa koko tuo netti-deittimaailma (kokemusta on) on hengeltään täysin "teinimäinen"
ihmissuhdesirkus.
vaan laitan menemään silloin kun siltä tuntuu. Kukin tapaus on omanlaisensa ja valitsen, mikä minusta olisi sopiva lähestymistapa, viesti vai flirtti. Joitakin miehiä lähestyn viestillä, joitakin flirttikutsulla. Molemmat ovat poikineet treffejä eli yhteydenoton tapa ei määrää sitä, mitä siitä ehkä seuraa.
Paitsi tietysti jos ei vastaa flirttiin - siitäpä ei sitten ainakaan treffejä seuraa... :)
En ole viisikymppinen vaan kolmekymppinen mies. Minäkään en ole kovin innostunut tästä flirttitoiminnosta. Ajattelen kyllä niin, että jos joku on minun profiilista kiinnostunut, niin kyllä voi sitten lähettää viestin ja kertoa mikä kiinnosti tai kirjoittaa jotain mikä ei vielä ole omassa profiilissa esillä. Flirttitoiminto on siinä mielessä hullu, että siinähän flirttailija on jollain tasolla kiinnostanut toisen profiilista ja sitten flirtin saaneen pitäisi käydä toteamassa, että kiinnostaako myös se flirttailijan profiili. Entäs sitten kun profiilit sattuvatkin olemaan jollain tavalla toisistaan poikkeavia. Tai esim. niin, että flirttailijan profiilista ei ehkä saakaan juuri mitään irti. Pitääkö sitä olla kiinnostunut profiilista, jossa ei sinänsä ole mitään kiinnostavaa? Tämä ei kaiketi kuitenkaan tarkoita, etteikö siellä takana voisi olla kiinnostava ihminen. Ajan tällä takaa sitä, että flirttailija voi tulla hylätyksi yksinkertaisesti siksi, että hänen profiilinsa ei syystä tai toisesta kiinnostanut. Mutta kyseinen henkilö olisi voinut kiinnostaa, jos hän olisi lähettänyt flirtin sijaan viestin, jossa olisi kertonut mikä toisen profiilissa kiinnosti jotain muuta juttua.
Itselle tulee flirttailusta lähinnä sellainen kepillä jään kokeilu -fiilis. Tai että se on vähän sellainen etukäteistiedustelu, että saako sinulle lähettää viestin. Nettideittailussa kun on mahdollista helposti lähestyä kiinnostavaa ihmistä myös paljon suoremmin, niin miksi olla samanlaisella asenteella kuin esim. jossain baarissa, jossa vain vilkuillaan toiselle puolelle baaria ja odotetaan toiselta vastareaktiota. Itse ainakin kirjoitan, jos jonkun naisen profiili kiinnostaa. Toki voisin käydä klikkailemassa flirtit kaikille, mutta kun minua kiinnostaa vain tietyt henkilöt ja haluan viestillä välittää toiselle myös sitä, että olen nimenomaan kiinnostunut hänestä kun olen viestinkin jaksanut kirjoittaa.
mutta pieni flirtti piristää kummasti, missä iässä tahansa. eEi olla aina turhan vakavia! Flirtti on leikkiä, keimailua, ei valehtelua tai pettämistä!
Flirtti voi olla eri juttu elävässä elämässä. Mutta se, että jossain palvelussa joku on tökännyt jotain nappulaa, jossa lukee flirttaa ja siitä on minulle tullut joku tieto, että olen saanut joltain flirtin, niin en tiedä voiko sitä verrata siihen mitä flirtillä yleensä tarkoitetaan. Ei siitä välity mitään tietoa minulle millä mielellä joku on sitä nappulaa painanut, ei edes millä ilmeellä, onko ollut hymy päällä, onko iskenyt silmää, onko sanonut jotain hauskaa. Flirttailuun kaiketi yleensä liittyy vähän kaikenlaista? Ilmettyä, elettä.
Yhtä hyvin se toiminto voisi olla vaikka "Kiinnostaa". Sitten kun saa ilmon, että kiinnostaa, niin voi vastata toiselle, että kiinnostaa myös. Sitähän se on. Kyse ei ole siitä onko turhan vakava vai ei, vaan siitä, että kyseinen toiminto on hieman hölmö eikä välttämättä sovellu nettiin siinä tarkoituksessa kuin missä se toimisi muualla elämässä.
siellä joku "flirtti"-nappula vai? aika hassua!
Yksi syy voi olla että jos olet yli 45-vuotias nainen niin viiskymppiset miehet ei kiinnostu, näkevät punaista kun oman ikäinen tai muutamaa vuotta nuorempi alkaa flirttailla, mutta jos olet 20-45-v niin luulisi viiskymppisten flirttailevan takaisin!