olen kahdeksannella luokalla oleva tyttö ja mua on vaivannut ennen joulua alkanut lähes jokapäiväinen huimaus. tuntuu että silmät vaan pyörii päässä eikä pysty paljoo keskittyyn siihen mitä katsoo eikä aina saa selvääkään esim. elokuvan tekstityksestä. ennen ei oo koskaan ollut tällasta. tähän liittyy myös pahoinvointia ja välillä oksetusta ja päänsärkyä. vatsaakin turvottaa ja mahassa kiertää kummallisesti, selälläni en voi maata kauaa. nyt sitten tänään katoin wikipediasta aiheesta lapamato, ja oireet viittaavat siihen (mulla on siis kaikkia näitä oireita) sekä myös jatkuvaa nälän tunnetta tälläkin hetkellä (tosin vielä en ole syönyt mitään). en tarkkaan muista milloin mutta yhtenä päivänä telkkaria katsoessani otsassa tuntui painavaa tunnetta ja tuntui kuin pää olisi vain pudonnut eteenpäin. soitin äsken iskälleni ja pyysin varaamaan ajan lääkärille heti mutta ajattelin kirjoittaa tämänkin tänne jos jollain on ollut samanlaisia oireita ja syy on selvinnyt. usein pitkään itkeminen rauhoittaa oloa tosi paljon eikä ole enään niin paha olo (vaikka yleensä sanotaan että turhaan itket kun ei se mitään auta). ennen joulua kävin myös terveydenhoitajalla ja hän antoi vain minulle lapun jossa luki "syö kuudesti päivässä pitäisi hakea jotain närästyslääkettä apteekista". närästystä tämä ei kyllä ole, ja tähän liittyy yleisesti myös tavallista kovempi väsymys. hemoglobiini on otettu syksyllä ja anemiaa ei ole.
kiitos jo etukäteen, toivon pikaisia vastauksia :)
kiitos jo etukäteen, toivon pikaisia vastauksia :)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Oireesi sopivat moneenkin asiaan. Huimaus (ja päänsärky) voi johtua sisäkorvan tulehduksesta, ihan vaan flunssasta, niskasta (lihasjäykkyydestä), huonosta näöstä (oletko käynyt tarkastuttamassa näkösi?)... Vatsavaivojen syynä voi olla melkein mikä vain; ihan vaan stressi, hormonit, epäsäännölliset elämäntavat, allergia
Itkeminen rauhoittaa oloa - se vähentää kehon stressihormonitasoja.
Lapamatoa sinulla tuskin - vai syödäänkä perheessänne paljon itsepyydystettyä, huonostikypsennettyä kalaa?
Mutta jos sitä epäilet, asia on helppo tarkastaa - verinäytteestä saadaan vasta-aineet tutkittua.
Kuitenkin, kirjoitustasi lukiessa minulle tulee eniten mieleen ihan jännitysniska (eli niskalihakset ovat kireät , joka aiheuttaa päänsärkyä, huimausta ja muita outoja oloja. Jännitysniska voi johtua huonosta työasennosta, liian painavasta tai huonosti istuvasta repusta tai siitä, että sinulla on olkalaukku. Myös stressi voi aiheuttaa lihasten jännittämistä. Stressi selittäisi myös vatsaoireilusi ja väsymyksesi.
Toivottavasti selviää, mikä sinulla on. Tsemppiä!