ENÄÄ EI VOI LUOTTAA TYÖTTÖMYYSKASSOIHIN

Ilmeisesti kannattaa tarkistaa ansiosidonnaisen päivärahan määrittämis perusteet.Kuten julkisuuteen saapui tieto muutama päivä sitten ,että työttömyyskassoissa on tehty paljon virheellisiä päätöksiä määriteltäessä ansiosidonnaista päivärahaa.Ei pidä siis pitää sitä vaihtoehtoa poissuljettuna ,että monikin saa liian vähän ansiosidonnaista päivärahaa ,vaikka olisi oikeutettu isompaan päivärahan määrään.
5382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sehän oli tosiaan kauppalehden pommi. Hieman erikoiseksi kuitenkin tilanteen tekee Vakuutusvalvontaviraston järjestämä tilaisuus kassojen johtajille, jossa asiasta ei puhuttu mitään. Jos ongelma on todellakin niin laaja mitä Kauppalehti linjaa niin olisi voinut olettaa, että asia olisi otettu esille ko. tapaamisessa. Paha minun on siihen mitään sanoa pitääkö paikkansa vai ei. Kannattaa kuitenkin olla aika tarkkana noiden päivärahojen suhteen, varsinkin silloin kun mukaan tulee lapsikorotukset.

Mielenkiintoista joka tapauksessa.

Äänestä
  • Juttussa ei muistaakseni puhuttu mitään, siitä että maksetaanko liikaa vai liian vähän vai molempia tapaus kohtaisesti. Kassan osuus työttymyysmaksustahan on vain muutamia prosentteja, joten ihan hyvin ne voi tehdä päätöksiä edunsaajan hyväksi.

    Itse olen kyllä oppinut kantapään kautta että kaikesta pitää olla itse perillä, on kyse sitten opintotuesta, asumistuesta, toimeentulotuesta tai palkasta. Joskus sain vähän aikaa toimeentulotukea, jolloin tein oman laskelman valmiiksi ennen sossuun menoa, jotta pystyin korjauttamaan virheelliset päätökset saman tien.

    Äänestä

Itsellä oli aikoinaan kädenvääntöä kun jouduin työttömäksi sillä mielestäni rahan olisi kuulunut olla suurempi.Sitä ei korjattu enkä tänäkään päivänä tiedä että millä perusteella olivat laskeneet sen.Suuri kysymys kuuluu että kukavetäävälistä?!Kuka rahoitaa itseään niillä rahoilla?!Jonnekinhan ne menevät ja jos kerta isosta asiasta kyse niin miksei aiemmin kerrotu?Kuka korvaa puutuvat päivärahat?

Äänestä
  • Kerro kassa, olen kovin utelias.

    Äänestä

  • Jarmo kirjoitti:

    Kerro kassa, olen kovin utelias.

    Hei Jarmo.Olet varmasti kiinnittänyt samaan asiaan huomiota kuin minä.Kun kyselet näiltä mollaajilta mikä liitto tai kassa niin viestiketju loppuu siihen.
    Kertokoon se jotain meille kaikille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


work kirjoitti:

Ilmeisesti kannattaa tarkistaa ansiosidonnaisen päivärahan määrittämis perusteet.Kuten julkisuuteen saapui tieto muutama päivä sitten ,että työttömyyskassoissa on tehty paljon virheellisiä päätöksiä määriteltäessä ansiosidonnaista päivärahaa.Ei pidä siis pitää sitä vaihtoehtoa poissuljettuna ,että monikin saa liian vähän ansiosidonnaista päivärahaa ,vaikka olisi oikeutettu isompaan päivärahan määrään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu