Etuhampaasta on lohjennut pala, joka on jo kaksi kertaa paikattu "ehjäksi". Nyt paikasta on jälleen pienesti lohjennut osia. Reunassa on sellainen typerännäköinen kohta, voisiko mitenkään vain itse hioa hammasta ehjemmän näköiseksi?
Hampaan hionta "kotikeinoin"
Truutimus
5604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hommaa fein tai dremel ja jyystät sillä vähän pois. Aivan sama juttu on remonttihommien kanssa, kuka tahansa osaa vähän vasaroida ja maalata.
Ajattelkaa kuinka paljon hampilekurit ja remonttireiskat veloittavat!
Sarjassamme kuuluisia viimeisiä sanoja! Heh ;D
Kynsiviilalla itse olen hieman tasoittanut jo vuosia sitten, eikä mitään oireita ole tullut vaikka
pituudesta hieman otin.
Mulla sama edessä. Millainen toimenpide ja paljonko maksoi? Kuinka kestävä ja esteettinen oli tulos? Oliko kyseessä ainoastaan esteettinen toimenpide?
Olen joutunut monta kertaa viilaamaan lohjenneen hampaan tai paikan terävää reunaa, kun se on lohjennut. En sano tätä vitsinä vaan taatusti koetun pohjalta, että kulunut moottorisahan viilan pää on erittäin hyvä väline pikakorjauksiin. Ehkä se monista tuntuu liian raaálta menettelyltä, mutta ei se ole niin pahaa kuin äkkiseltään tuntuu