http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/01/autokauppiaat_ja_yksityiset_innostuivat_hakemaan_kaytettyja_autoja_ulkomailta_2266983.html
Auto kannattaa tuoda Saksasta tai Ruotsista.
Auto kannattaa tuoda Saksasta tai Ruotsista.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
YLE: "...Autolan keskusliitto arvioi, että tuonnin huippu on nyt nähty ja tänä vuonna käytettyjä autoja tuodaan jo viime vuotta vähemmän."
Ihan kuin olisin kuullut tuon ennenkin ;)
"Auto kannattaa tuoda Saksasta tai Ruotsista."
Jostakin se on tuotava, koska niitä ei Suomessa tehdä. Saksasta tuodaan paljon, Ruotsista vähemmän (Saabin myynti viime vuonna 199 kpl).
Autoliikkeethän sillä bisnestä tekevät kun ei vaihtoon tule riittävästi tuoreita autoja, niin haetaan niitä sitten Saksata tai muualta. Kauppa se on, mikä kannattaa.
Uutisen mukaan tosin yksityistuonti oli lisääntynyt enemmän. ;) Hintaero vain todistaa, ettei autoverolainsäädäntö ole vieläkään EU:n perussopimuksen mukainen.
Kallista tämä autoliikkeiden tuonti. Euroopan suurkaupungin väkiluvun omaava valtio jossa on suuria hallia ympäri maata joiden ylös pitoon kuluu näissä pimeissä ja kylmissä olosuhteissa paljon rahaa. Samoin henkilökunta erilaisine johtajineen sekä kaikenlaiset järjestöt rokottavat auton ostajia. Mainonta on kallista näihin automääriin jota täällä pohjolan "kongossa"myydään. Samoin kalliit huollot rokottavat uuden "suomi"auton ostajia. Kun vielä uudesta autosta hinta tippuu melko nopeasti niin monellakaan ei ole varaa kustantaa kallista kotimaista autokauppaa. Moni tekee kuten minä, ostaa käytetyn auton ulkomailta koska kotimaiseen ei ole varaa!
Kuukauden pari palkka muutaman illan selvittelytyöstä ja parin päivän hakureissusta. Minusta tuonti perheautoluokassa, 20 000€ ja yli on kannattavaa. Halpiksissa, alle 10 000€, hakukustannukset ovat suuremmat kuin hinnan ero. Eniten siis "tullimuurista" kärsivät köyhimmät, joilla ei ole varaa yli kymppitonnin autoon.