halutaan samaistua. Myöhemmin ostopäätöksiä yritetään selittää järjelä mutta oikeasti isot päätökset tehdään yleensä aina tunteella.
Mietitäänpä miksi Skoda sitten on niin suosittu. Ei siitä ole kuin 20 vuota kun melkein puolet Suomen eduskunnasta oli vasemmiston hallinnassa. Nykyisin tapa osoittaa vasemmistolaisuuttaan on tehdä tunneperäinen ostopäätös ja siten valita Lada tai yleisemmin Skoda.
Jos taas haluaa elitististä asemaansa viestiä, hankitaan Jaguar, Aston Martin, ehkä joku kallis Mercedes tai Maybach. Bugatti menee tuohon sarjaan myös.
Poliittisesti neutraalit ostaa hondia, opeleita ja volkkareita sekä muita tavismerkkejä. Silti nekin ostetaan tunteella, ei järjellä.
Itse olen valinnut autot täysin tunteella, en edes yrittänyt järkiselityksiä. Talleissa on kaksi mersua ja lisäksi harrastusautona vanha hieno bemari ja saksalaisia moottoripyöriä. Ne mersut ovat vaan olleet hienoja pelejä. Erityisesti se tunne mikä tuntyy jalopuisen kojelaudan takana.
varmaan Aston Martin olisi kanssa hieno mutta se on kallis. Tunteella ne valinnat menee :)
Tunteella auto valitaan
11
753
Vastaukset
- vapaa Suomi
juum ainakin kalliit Skodat, esim. yli 40 000 euron hintainen Superb, vetoaa varakkaiden kommunistien tunteisiin. Esimerkiksi törkeän kovaa palkkaa nostavat paperikonekommunistit, Finnairin AY-väki ja kohtuuttomia taksoja vetävät putkimiehet voivat osoittaa suuntautuneisuuttaa ajamalla Skodalla.
- Samara-mies
Minä omistan Lada 110:n. Ai miksi? Olen omistanut Samaroita, koska olen joutunut ajamaan autolla töihin. Pitää päästä työpaikalle, kauppaan, viedä lapsia, kätdä mökillä. Eli kulkea paikasta A paikkaan B ja mieluiten luotettavalla pelillä. Tunne Samaran tekniikan ja luotan siihen.
- toveritz
saanko kysyä silti suoraan: olethan aito vasuri tai peräti valioyksilö eli kunnon kommunisti toveri ?
- Samara-mies
toveritz kirjoitti:
saanko kysyä silti suoraan: olethan aito vasuri tai peräti valioyksilö eli kunnon kommunisti toveri ?
Lada on vaan työkalu mulle. Se on hyvä perusauto, olematta mikään munanjatke.
- mitään tekoa tässä
toveritz kirjoitti:
saanko kysyä silti suoraan: olethan aito vasuri tai peräti valioyksilö eli kunnon kommunisti toveri ?
Minä olen äänestänyt Kokoomusta ja ollut jopa mukana kunnalispolitiikassakin ja ajanut Ladalla. En ole kommari taikka vasuri. On minulla ollut uusia mersujakin, ei se siitä ole kiinni, ettenkö vois taas sellaisenkin ostaa. Ajelen halvalla, auto on niin huono sijoituskohde, että mieluummin matkustan perheeni kanssa taikka ostan sijoituskiinteistöjä säästyneillä rahoilla. Onhan minulla moottoripyöriäkin, niissä ei arvo laske.
- heh hehhh
mitään tekoa tässä kirjoitti:
Minä olen äänestänyt Kokoomusta ja ollut jopa mukana kunnalispolitiikassakin ja ajanut Ladalla. En ole kommari taikka vasuri. On minulla ollut uusia mersujakin, ei se siitä ole kiinni, ettenkö vois taas sellaisenkin ostaa. Ajelen halvalla, auto on niin huono sijoituskohde, että mieluummin matkustan perheeni kanssa taikka ostan sijoituskiinteistöjä säästyneillä rahoilla. Onhan minulla moottoripyöriäkin, niissä ei arvo laske.
Väitätkö muka, että perheesi tulee mossesi kyytiin? Taidat käyttää lievää väkivaltaa..
- Samara-mies
heh hehhh kirjoitti:
Väitätkö muka, että perheesi tulee mossesi kyytiin? Taidat käyttää lievää väkivaltaa..
2 tytärtäni kulkevat enemmän apostolinkyydillä, mutta poikaa pitää kuskata Lada 110:lläni. Eipä ole mokoma hävennyt, vaikka tyttöystäväkin on nähnyt. Ei ole tyttöystävä vaihtunut, siis tulkitsen, että ei jäänyt rupia sieluun.
- 123321
heh hehhh kirjoitti:
Väitätkö muka, että perheesi tulee mossesi kyytiin? Taidat käyttää lievää väkivaltaa..
Kyllä herättää huomiota kun kurvaan nakkikopille Skandinavia Mossella.Kyse ei ole säälistä.
- mitään tekoa tässä
heh hehhh kirjoitti:
Väitätkö muka, että perheesi tulee mossesi kyytiin? Taidat käyttää lievää väkivaltaa..
Ei perhe ole mitenkään ollut vastentahtoisesti kyydissä. On yritetty kasvattaa lapset siihen malliin, että osaavat arvostaa sitä mitä on. Pidetään muutenkin aika matalaa profiilia, ollaan tavallisia ihmisiä, vaikka vaakuna onkin ritarihuoneella.
- vai eliittiä?
ihanko itse teit noin viiltävän analyysin, vai saitko iskältä apua?
Jokerin vitsitkin ovat parempia. - mieltä miekii
Miul kans kaksi vanhaa hyvin palvellutta taksi-mersuu pihas, toinen vähä oikutteloo huollon puutttees, mut toinen pelaa ku enkeli, vai savuttaaki niin penteleesti. Voisin siul autoista ymmärtäväl myydä ton -82:sen edullisest - mitä sanoot?
Mie en kans mitää itäautoi huoli. Mersu sen olla pittää, ja Manne-mersu ennen kaikkee. Ostakoot tyhmät työssäkäyjät niitä, kun tarteevat luotettavan pelin töissä kulkiakseen. Miul ei niitä huolii ...
Piru ku vaikean laskun laittovat alas, pitää soittaa Penalle ja kysyy paljoko tuosta tullee ... no niin, arvasinhan mie jotta Pena ton äkkiä laskimella katoo ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst21214165Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i555757Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58694963Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2853895PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1203630Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1373617Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.852140Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis171487Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1581281Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3011203