Olen aina ollut napostelija ja se näkyy sitten pelastusrenkaana vyötäröllä. Ja nyt pitää kyllä asialle tehdä jotain! Luulen että muitakin kiinnostaa "sallittu napostelu" eli kertokaapa omia vinkkejänne esim. kotoisaa leffailtaa varten.
Itse ajattelin tänään tehdä dippilautasen (porkkanaa, kurkkua, paprikaa, kukkakaalia) ja dipiksi maustamattomaan jugurttiin omia mausteita tai sitten valmis dippimauste.
Kevyttä kevään jatkoa kaikille!
Itse ajattelin tänään tehdä dippilautasen (porkkanaa, kurkkua, paprikaa, kukkakaalia) ja dipiksi maustamattomaan jugurttiin omia mausteita tai sitten valmis dippimauste.
Kevyttä kevään jatkoa kaikille!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se on niin yksinkertaista. Ihmisen ei tarvitse tunkea suuhunsa sitä kaikkea, mitä tekee mieli tai mikä maistuu hyvältä, mutta on epäterveellistä. Tervejärkinen osaa olla ilman tuota kaikkea roskaa.
Yksi keino on pitää aina huolta siitä, että täysipainoista ravintoa on käden ulottuvilla.
Siis totaalikieltäytyminen karkeista, sipseista ja makeista leivonnaisista. Ite olin helmikuun, ilman noita, ja uudestaan alotin huhtikuussa ja jatkan kesäkuun alkuun. Tällälailla saa kontrolloitua mitä syö, myös kieltäytymisen jälkeen. Helmikuu oli vaikee, mutta tän puolentoista kuukauden aikana ei oo ess tehny mieli mitään herkkuja. Mulla on myös veto käynnissä, eli jos ratkee niin sata euroa kaverille. Näin saa lähipiirin olemaan syömättä herkkuja myös ja kyseessä on ennemminmin kunnia kun raha.
Suosittelen!
Itse vältän makeanhimon syömällä usein hedelmiä. Minulla on töissäkin aina mukana pussillinen omenoita, appelsiineja ja banaania, joiden avulla olen päässyt yli makeanhimovaiheistani.Myös säännöllinen ja terveellinen ruokailu auttavat (eli aamiainen, lounas, välipala, päivällinen ja iltapala).
Huolehdi kromin saannista ! Itse ostin kromia(kin) sisältävää vitamiini-hivenainevalmistetta K-kaupasta.