Biisi hukassa

apua kaivataan

Eli etsiskelen erästä kappaletta, jonka kuulin kerran kaupassa, mutta melun takia en pystynyt kuuntelemaan kappaleen sanoja tai muuta sen tunnistamiseksi. Kyseessä on siis nopeatempoinen kantribiisi. Miehen laulama. Kappaleessa on jonkin verran laulua, sitten lyhyt, nopea banjorämpytys ja laulu jatkuu taas. Luulisin kappaleen olevan aika uusi, ehkä 2000-luvulla tehty. Laulaja ei ole kukaan tämän hetken kuuluisimmista amerikkalaisista kantrilaulajista, joita soitetaan kaikilla kantriradiokanavilla, sillä olisin varmasti tunnistanut laulajan äänen. Eli laulaja on siis vähemmän kuuluisa tai mahdollisesti ei ole amerikkalainen.

Tiedän, että näillä tuntomerkeillä ei pitkälle pötkitä, mutta nyt kun olen muutaman kuukauden etsinyt tuota kappaletta tuloksetta, niin ei tämäkään pahaksi ole.

3

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jenkki -MLC-

      Tulisi mieleen, että kyseessä voisi olla Hank Williams III:sen Grand Ole Opry (Ain't So Grand Anymore).
      Ainakin tuo nopea banjonrämpytys löytyy sen biisin levytetystä versiosta.

      Täsä tuo veisu juu tuupissa:

      http://www.youtube.com/watch?v=mfgLw617EXc

      -Jenkki-
      Meri-Lapin Country Ry

    • ärsyttää.......

      Joo, ei ole tuo...

    • edelleenärsyttää

      Ainiin, ja mainittakoon vielä, että kappale sisälti lyriikan joka meni suunnilleen näin: "You have taken more than yours and i have taken mine."

      Ja kyllä, ton googlettamista on kokeiltu kaikissa mahdollisissa muodoissa ja mitään tulosta ei ole löytynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4726
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      172
      4286
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3892
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      127
      3872
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      49
      3681
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3508
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2895
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2450
    Aihe