Eli etsiskelen erästä kappaletta, jonka kuulin kerran kaupassa, mutta melun takia en pystynyt kuuntelemaan kappaleen sanoja tai muuta sen tunnistamiseksi. Kyseessä on siis nopeatempoinen kantribiisi. Miehen laulama. Kappaleessa on jonkin verran laulua, sitten lyhyt, nopea banjorämpytys ja laulu jatkuu taas. Luulisin kappaleen olevan aika uusi, ehkä 2000-luvulla tehty. Laulaja ei ole kukaan tämän hetken kuuluisimmista amerikkalaisista kantrilaulajista, joita soitetaan kaikilla kantriradiokanavilla, sillä olisin varmasti tunnistanut laulajan äänen. Eli laulaja on siis vähemmän kuuluisa tai mahdollisesti ei ole amerikkalainen.
Tiedän, että näillä tuntomerkeillä ei pitkälle pötkitä, mutta nyt kun olen muutaman kuukauden etsinyt tuota kappaletta tuloksetta, niin ei tämäkään pahaksi ole.
Biisi hukassa
apua kaivataan
3
576
Vastaukset 3
- Jenkki -MLC-
Tulisi mieleen, että kyseessä voisi olla Hank Williams III:sen Grand Ole Opry (Ain't So Grand Anymore).
Ainakin tuo nopea banjonrämpytys löytyy sen biisin levytetystä versiosta.
Täsä tuo veisu juu tuupissa:
http://www.youtube.com/watch?v=mfgLw617EXc
-Jenkki-
Meri-Lapin Country Ry - ärsyttää.......
Joo, ei ole tuo...
- edelleenärsyttää
Ainiin, ja mainittakoon vielä, että kappale sisälti lyriikan joka meni suunnilleen näin: "You have taken more than yours and i have taken mine."
Ja kyllä, ton googlettamista on kokeiltu kaikissa mahdollisissa muodoissa ja mitään tulosta ei ole löytynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 152853
- 81726
- 56718
- 46603
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?41601- 60562
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71536Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44527Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35515- 26511