Siis lihaa, rasvoja, munia, juustoa mutta mitä kasviksia???
Mitä saa syödä atkinsin dieetissä?
rantakuntoon
132509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tomaattia, sipulia, kurkkua, salaatinlehtiä, kaalia, kukkakaalia, parsakaalia, oliiveja, parsaa ja paprikaa.
Paprika on kielletty.
Olet häirikkö idiootti.
VHH:lla pitää karsia useimmat kasvikset pois. Sen sijaan pitää ottaa lisävitamiinipillerit tilalle.
heti aamusta, muttei vaan rekisteröi sitä. joko olet oppinut kävelemään ja syömään purukumia yhtä aikaa.
Paprikassa on hiilihydraattia 4.3 g/100g ja se on eräs kaikkein ravinteikkaimmista kasviksista?
Vastaavasti sipulissa on 4.8% hiilihydraattia, tomaatissa 3.5% ja valkokaalissa 4.1%.
Itse en edes vältä porkkanaa, punajuurta ja maa-artisokkaa vaikka noissa on 6%-8% hiilihydraattia.
Kun sinulla ei ole koskaan mitään asiaa, olet täällä vain räksyttämässä?
Kerro oma näkemyksesi siitä mitä oikein yrität toimittaa tällä palstalla, mikä on päämääräsi (jos se ei ole riitelyn aiheuttaminen).
Ja ihan niinkuin havaintona: oli tuo sallittujen kasvisten lista todella lyhyt ja yksipuolinen.
Ai olethan sentään (silmäilin etusivun) yhden hyvän viestin laittanut tänne, sen tutkimuslinkin missä oli paljon rasvan ja diabeteksen välisestä yhteydestä. Miksi et voi jatkaa samaa asialinjaa vaan enimmäkseen pelkästään räksytät.
Kuka KIELTÄÄ paprikan syömisen??
Lol ite olet idiootti jos luulet 5-6g/100g olevan kiellettyä. Jos sopii makroihisi niin miksei.
Вы самые безумные
lanttua, porkkanaa ym. koska inhoan salaattia, pidän vain hh-kattona 20 hiilaria/pv.
ratkaisee enemmin kuin mistä ravinnosta ne muodostuvat. ei ole kiellettyjä ravintoaineita vain määrä ratkaisee. erilaisia rajoja ihmiset ovat asettaneet itselleen, joku pitää 20g hh rajana toinen 100g joku tästä yli, mutta nämä ovat asioita joihin ei ole suoraan voi toiselle rajaa määrittää. samoin mitään esim, paprikaa, kuin muutakaan tuotetta ei pidäkään julistaa pannaan.
Siis tässä:
"Tomaattia, sipulia, kurkkua, salaatinlehtiä, kaalia, kukkakaalia, parsakaalia, oliiveja, parsaa ja paprikaa."
Eli siinä on käytännössä ne joita saa syödä. On turha selitellä että määrä ratkaisee kun kuitenin valitaan ne tietyt vihannekset jotta niitä voisi syödä riittävästi saadakseen edes jonkun vitamiini- ja hivenainetarpeen täytettyä.
Kun ne hedelmätkin ovat kiellettyjä.
Purkkivitamiinit ovatkin sitten sallittuja ja suosittuja.
Itse en vältän vain perunaa. 1/2 -1 kg vihanneksia sisältää vain alle 50 g hiilihydraattia (maksimissaan jotain 70 g mutta kun en syö pelkkää porkkanaa) joten en näe mitään syytä välttää edes sitä porkkanaa.
Suurin yksittäinen hiilihydraatin lähteeni oli RHH:lla leipä. Siitä ja hiilihydraattilisukkeista kun luopuu niin hiilihydraatin määrä päivässä laskee helposti yli 200 g aika helposti. Maidossakin on runsaasti hiilihydraattia, 6 dl sisältää suurin piirtein 30 g.