Opetustani anteeksisiantamisesta/saamisesta kiritisoidaan tällä palstalla hyvinkin voimakkaasti. Kriitikot eivät ole esittäneet yhtään teologista virhettä SIINÄ MITÄ OLEN KIRJOITTANUT aiheesta. Jos sinä löydät teologisen virheen SIINÄ MITÄ OLEN KIRJOITTANUT, osoita se ja perustele virhe Jumalan Sanalla.
Voihan olla että minä olen erehtynyt jossakin kohti mutta selitä minulle missä ja miten olen erehtynyt.
Kysymys on Jeesuksen Kristuksen suorittamasta sovituksesta ja sen siunauksista. Sovitus on täydellinen. Jos siinä olisi yksikin virhe tai vain pieni vajavaisuus, ymmärtäisin kriitikoita. Mutta minä en ole löytänyt Jumalan teosta Jeesuksen ristillä yhtään virhettä tai vajavuutta. Ei kukaan muukaan ole löytänyt. Silloin sovitus on täydellinen. Koska sovitus on täydellinen, anteeksiantamus/saaminenkin on täydellinen. Tämä kirjoitukseni ei käsittele aihetta tyhjentävästi. Se ei käsittele itse sovitusta. Se otta vain pinnallisesti esille Raamatun ilmoittaman syntien anteeksisaamisen ja mitä se meille merkitsee.
Varsinainen kirjoitukseni on vastauksessa.
Voihan olla että minä olen erehtynyt jossakin kohti mutta selitä minulle missä ja miten olen erehtynyt.
Kysymys on Jeesuksen Kristuksen suorittamasta sovituksesta ja sen siunauksista. Sovitus on täydellinen. Jos siinä olisi yksikin virhe tai vain pieni vajavaisuus, ymmärtäisin kriitikoita. Mutta minä en ole löytänyt Jumalan teosta Jeesuksen ristillä yhtään virhettä tai vajavuutta. Ei kukaan muukaan ole löytänyt. Silloin sovitus on täydellinen. Koska sovitus on täydellinen, anteeksiantamus/saaminenkin on täydellinen. Tämä kirjoitukseni ei käsittele aihetta tyhjentävästi. Se ei käsittele itse sovitusta. Se otta vain pinnallisesti esille Raamatun ilmoittaman syntien anteeksisaamisen ja mitä se meille merkitsee.
Varsinainen kirjoitukseni on vastauksessa.
Vastaukset 100
Vanhimmat
Apt 10:43 "Hänestä kaikki profeetat todistavat, että jokainen, joka uskoo häneen, saa synnit anteeksi hänen nimensä kautta."
Kun ihminen, kuka tahansa tulee uskoon Herraan Jeesukseen Kristukseen ja näin uudestisyntyy Jumalan lapseksi, HÄN SAA KAIKKI SYNNIT ANTEEKSI olipa synti sitten mitä tahansa. Ne ovat Jeesuksen verellä pesty ja niitä ei enää ole Jumalan edessä. Niitä ei enää ole Jumalan ja uskovan välissä. Jumala on pyyhkinyt Jeesukseen uskovan ihmisen synnit pois jopa omasta muistostaan. Jumala ei niitä enää muista. Ne ovat kertakaikkisesti poissa.
Se, että Jumala kykenee uhohtamaan syntimme, ei ole Jumalan vajavuutta. Se perustuu Jumalan täydellisyyteen. Jumala on niin täydellinen että Hän kykenee tekemään kaiken en mitä Hän tahtoo. Jumala tahtoi saada aikaan täydellisen sovituksen. Sen Hän teki Jeesuksessa Kristuksessa Golgatan ristillä.
Täydellisessä sovituksessa Jumala palautti ihmisen alkuperäiseen suhteeseen itsensä kanssa. Siis, niin kuin syntiinlankeemusta ei olisi koskaan tapahtunutkaan. Täydellistä sovitusta seuraa täydellinen anteeksiantaminen. Täydellinen anteeksiantaminen edellyttää täydellistä syntien unohtamista. Jumalalla ei ole huono muisti. Hänellä on TÄYDELLINEN SOVITUSTEKO JEESUKSESSA KRISTUKSESSA.
Sovituksen seurauksena uskova Jumalan lapsi on puhdas synnistä. Uskovan omatuntokin on puhdistettu synnin aiheuttamista syytöksistä. Tästä johtuen Jumalan lapsi on saanut takaisin lapsuutensa puhtauden, viattomuuden ja synnittömyyden JUMALAN EDESSÄ JA OMASSATUNNOSSAAN. Tämä on Jumalan totuus. Tätä Pyhä Henki todistaa Jeesuksesta Kristuksesta. Jeesus puhui tähän tapaan: Te myös todistatte minusta Jeesuksesta Kristuksesta Herrastanne ja Jumalastanne sillä te oletta alusta asti (vauvasta asti) olleet minun kanssani. Te olette sovitukseen uskovina ja minuun uskovina palautettu alkuperäiseen suhteeseen minun kanssani (Joh 15:27).
Jeesus tuli maailmaan POISTAAKSEEN SNNIN UHRAAMALLA ITSENSÄ. Tässä on sovituksen suuri salaisuus.
Vain synti on ihmisen ja Jumalan välissä ja synti erottaa ihmisen Jumalasta. Kun Jeesuksen veri on puhdistanut ihmisen kaikista synneistä, hänellä on yhteys Jumalaan koska erottava tekijä synti on poistunut. Siksi uskoontulleen ja Jumalan välissä ei voi olla syntiä. Muussa tapauksessa uskovalla ei olisikaan yhteyttä Jumalaan, ei uskoontullessa eikä sen jälkeen koska synti erottaa ihmisen Jumalasta. Uskovalla on kuitenkin Jeesuksen veren kautta pääsy kaikkein pyhimpään. Tämä tarkoittaa pääsyä Jumalan välittömään läsnäoloon ja yhteyteen. Lue Heb 9:8 jakeesta eteenpäin kymmenennen luvun loppuun.
Jumalan yhteydessä Jumalaa lähellä elävää uskova tulee kuitenkin näkemään ja kokemaan että hän ei kykenen elämään synnittömästi vaikka hän kuinka siihen pyrkisi. Jumala tahtoo tietenkin pitää uskovan puhtaana synnistä jotta Hän voisi pitää lapsensa yhteydessään. Uskova itsekin tahtoo pitää itsensä puhtaana jotta hän voisi jatkaa elämää Jumalan yhteydessä. Miten uskova sitten pysyy puhtaana kun syntiä tahtoo tulla vilpittömälle Jeesusta rakastavalle uskovalle? Jumalalla on ratkaisu kaikkiin ihmisen ongelmiin. Niin Jumalalla on ratkaisu myös tähänkin ongelmaan.
Jumalan läsnäolossa uskova elää valkeudessa. Kun uskova elää valkeudessa, Jeesuksen veri huuhtelee häntä jatkuvasti. Silloin uskova pysyy puhtaana. Uskova pysyy puhtaana Jeesuksen veren voimasta, ei omalla voimallisella kilvoittelulla ja sen ansiosta. Oma voimallinen kilvoittelu on kyllä hyvä mutta, se ei riitä pitämään uskovaa puhtaana. Olemme joka päivä ja hetkittäin riippuvaisia Jeesuksen veren jatkuvasta puhdistuksesta. Koska meille jokaiselle tulee tahattomiakin syntejä joista emme edes mitään tiedä, Jumala on järjestänyt tämän "verisuihkun" jokaiselle vilpittömälle Jeesusta rakastavalle uskossa kilvoittelevalle uskovalle. Jos ja kun uskovalle tulee tietoista syntiä, ne tulee tunnustaa Jeesukselle mahdollisimman pian. Silloin Jeesus antaa synnit anteeksi ja puhdistaa uskovan. Silloin uskova on taas synnistä puhdas. Näistä asioista Johannes kirjoittaa kirjeessään 1 Joh 1:7-9 - 2:1-2. Huomaa että tuo kirje ja sen sanoma on ositettu vilpittömille uskoville Jumalan lapsille.
jatkuu...
Tahtoisin vielä ottaa esille yhden asian. Jeesus opettaa meitä uskovia antamaan toisillemme anteeksi seitsemänkymmentä kertaa seitsemän kertaa. Se tekee 490 kertaa. "Silloin Pietari meni hänen tykönsä ja sanoi hänelle: "Herra, kuinka monta kertaa minun on annettava anteeksi veljelleni, joka rikkoo minua vastaan? Ihanko seitsemän kertaa?" Jeesus vastasi hänelle: "Minä sanon sinulle: ei seitsemän kertaa, vaan seitsemänkymmentä kertaa seitsemän" (Matt 18:21-22). Seitsemän on täydellisyyden luku. Se on Jumalan luku. Jeesus ei siis tarkoita että 491. kerralla ei enää tarvitse antaa anteeksi. Jeesus puhuu täydellisestä jatkuvasta anteeksiantamisesta.
Koska Jeesus vaatii tällaista anteeksiantamista meiltä vajavilta heikoilta ihmisiltä, Hän itse tekee sen mitä Hän meiltä vaatii. Jeesus elää varmasti oman opetuksensa mukaan.
Yhteenvetona toteamme:
1. Uskoontullut saa Jeesuksen veren puhdistuksen kaikista synneistä. Tästä seuraa että hän on puhdas synnistä.
2. Jeesuksen veri puhdistaa uskovaa Jumalan lasta jatkuvasti. Se on automaatio. Uskova pysyy puhtaana.
3. Tietoiset synnit tunnustetaan Jeesukselle. Niistä tehdään parannus. Tästä seuraa että Jeesus antaa synnit anteeksi ja puhdistaa uskovan kaikesta synnistä verellään. Uskova voi synnistä phudistettuna ja puhtaana jatkaa elämäänsä Jumalan kanssa.
"1. Uskoontullut saa Jeesuksen veren puhdistuksen kaikista synneistä. Tästä seuraa että hän on puhdas synnistä."
Milloin tulit uskoon?
Etkö ole sen jälkeen enään syntiä tehnyt?
1.Joh.1:8
Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä.
1.Joh.1:10
Jos sanomme, ettemme ole syntiä tehneet, niin me teemme hänet valhettelijaksi, ja hänen sanansa ei ole meissä.
1.Joh.2:1
Lapsukaiseni, tämän minä kirjoitan teille, ettette syntiä tekisi; mutta jos joku syntiä tekeekin, niin meillä on puolustaja Isän tykönä, Jeesus Kristus, joka on vanhurskas.
Hebr.9:24
Sillä Kristus ei mennyt käsillä tehtyyn kaikkeinpyhimpään, joka vain on sen oikean kuva, vaan itse taivaaseen, nyt ilmestyäkseen Jumalan kasvojen eteen meidän hyväksemme
1.Tim.2:5
Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,
1.Timoteuksen kirje:
1:1 Paavali, Kristuksen Jeesuksen apostoli, Jumalan, meidän vapahtajamme, ja Kristuksen Jeesuksen, meidän toivomme, asettama,
1.Tim.1:15
Varma on se sana ja kaikin puolin vastaanottamisen arvoinen, että Kristus Jeesus on tullut maailmaan syntisiä pelastamaan, joista minä olen suurin.
Paavali: "Kristus Jeesus on tullut maailmaan syntisiä pelastamaan, joista minä OLEN suurin."
Jaikal & Kumppanit: "Olen synnitön."
-Jumalalle, meidän vapahtajallemme,
-Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,
1.Timoteuksen kirje:
2:1 Minä kehoitan siis ennen kaikkea anomaan, rukoilemaan, pitämään esirukouksia ja kiittämään kaikkien ihmisten puolesta,
2:2 kuningasten ja kaiken esivallan puolesta, että saisimme viettää rauhallista ja hiljaista elämää kaikessa jumalisuudessa ja kunniallisuudessa.
2:3 Sillä se on hyvää ja otollista Jumalalle, meidän vapahtajallemme,
2:4 joka tahtoo, että kaikki ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden.
2:5 Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,
2:6 joka antoi itsensä lunnaiksi kaikkien edestä, josta todistus oli annettava aikanansa,
"2. Jeesuksen veri puhdistaa uskovaa Jumalan lasta jatkuvasti. Se on automaatio. Uskova pysyy puhtaana. "
Luukkaan evankeliumi:
13:24 "Kilvoitelkaa päästäksenne sisälle ahtaasta ovesta, sillä monet, sanon minä teille, koettavat päästä sisälle, mutta eivät voi.
Filippiläiskirje:
3:12 Ei niin, että jo olisin sen saavuttanut tai että jo olisin tullut täydelliseksi, vaan minä riennän sitä kohti, että minä sen omakseni voittaisin, koskapa Kristus Jeesus on voittanut minut.
3:13 Veljet, minä en vielä katso sitä voittaneeni; mutta yhden minä teen: unhottaen sen, mikä on takana, ja kurottautuen sitä kohti, mikä on edessäpäin,
3:14 minä riennän kohti päämäärää, voittopalkintoa, johon Jumala on minut taivaallisella kutsumisella kutsunut Kristuksessa Jeesuksessa
1.Timoteuksen kirje:
6:12 Kilvoittele hyvä uskon kilvoitus, tartu kiinni iankaikkiseen elämään, johon olet kutsuttu ja johon hyvällä tunnustuksella olet tunnustautunut monen todistajan edessä.
Hebrealaiskirje:
12:4 Ette vielä ole verille asti tehneet vastarintaa, taistellessanne syntiä vastaan,
Täydellistä sovitusta seuraa täydellinen anteeksiantaminen. Täydellinen anteeksiantaminen edellyttää täydellistä syntien unohtamista. Jumalalla ei ole huono muisti. Hänellä on TÄYDELLINEN SOVITUSTEKO JEESUKSESSA KRISTUKSESSA. (Tässä jaikal pohtii uskoon tulleen ihmisen menneisyyttä, josta lyhyt kopio)
Sovituksen seurauksena uskova Jumalan lapsi on puhdas synnistä. Uskovan omatuntokin on puhdistettu synnin aiheuttamista syytöksistä. Tästä johtuen Jumalan lapsi on saanut takaisin lapsuutensa puhtauden, viattomuuden ja synnittömyyden JUMALAN EDESSÄ JA OMASSATUNNOSSAAN.
---------------
Halusin tuossa tuoda esille jaikalin vajavaisuuden ja asioiden epätasapainoisen painottamisen.Jaikal painottaa miten ihminen saa kaikki syntinsä anteeksi, joita menneisyydessään teki,- tullessaan Jeesukseen uskovaksi. Tämä on totta.
Mutta,- jaikalin kirjoituksista saa selkeän mielikuvan, miten ihmisestä tulisi automaattisesti aina puhdas eli valvomisen merkitys painottamisessa puuttuu kokonaan.
Mutta, edelleen ihmettelen miksi tästä asiasta sinun/kin pitää tehdä monimutkainen ja siten vaikeasti ymmärrettävä asia,- joka aktivoi väärin ymmärrystä ja kinastelua.Eikö lyhykäisyydessään riitä, miten Jeesuksessa Kristuksessa,- Jumalan Pojassa Jumala on aivoittanut ihmiselle elämän, jossa ihminen saa kaikki menneisyydessään tekemänsä syntinsä anteeksi. Taas tulevaisuteen liittyy valvominen ja siten synnin tekemisestä parannuksen teko.
olkoon se sitten vaikka Jaikal kertoo olevansa yhtä puhdas ja viaton, täydellisen synnitön siis kuten Jeesus Kristus niin tarvitseeko tuollaista Jumalan pilkkaamista enää edes teologisesti osoittaa?
Raamattu painottaa monessa yhteydessä jatkuvan parannuksen tekoa ja kilvoittelua ja sen sinäkin varsin hyvin tiedät mutta sen jätät huomioimatta.
Sinä olet Raaamatunkin mukaan eksyttäjä:
"Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä."
1. Joh. 1:8
Jaikal on siinä oikeassa, että Kristuksessa sovitus on täydellinen.
Kun me olemme uskoneet itsemme Häneen, niin Jumala katsoo meitä Kristuksessa ja näkee meidät täydellisesti synnittömäksi, koska mikään saastainen ei peri Jumalan valtakuntaa.
Mutta jos itsessämme, minuudessa nähdään oma raadollisuus, on se vanaha aadamin tämän ajan ihminen.
Se on mahdollista langeta syntiin, eli Jumalan tahdon vastaiseen mielialaan.
Mutta tätäkin Jeesus rakastaa ja Hän antaa anteeksi epätäydellisen ja langenneen lampaansa nostaa harteille, koska juuri Kristuksessa elämme olemme, sekä hajalamme toimia.
Se on sitten eriasia, että jos "tahdomme" mennä pois Kristuksen armosta, huolenpidosta, rakastumme maailmaan, hylkäämme armon, meille käy samoinkuin Jumalan paratiisissa, olemme ulkopuolella synnin tähden. Olemme langenneet tieten pois ja tieten vaellamme synnin tietä, etsimättä parannusta elämäämme.
Ei Jumala väkisin pelasta, tie on vapaehtoinen, "mene, mutta älä enää syntiä tee"... on jokaiselle annettu rakkauden kehotus Jeesuksen sanojen tapaan, minkä hän lausui sille naiselle, joka joutui ajallisen tekojen tuomion eteen.
..... Eli tämä on nyt sellainen keskusteluareena, että toinen puhuu rakennuksen toisesta seinästä ja toinen toisesta.... kuitenkin samasta rakennuksesta.
Ethän ole unohtanut, että olet luvannut vastata avaukseen
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9578978
Mitä silloin tapahtuu, kun Jumala sovittaa maailman itsensä kanssa?
raamatunlausekotelosi jae ei kumoa opetustani.
Minä olen selittänyt kirjoituksessani anteeksiantamusta ja uskovan heikkousongelmaa.
Lue kirjoitukseni ensin ja koettele se vasta sitten. Oletko uskossa?
Minä ihmettelen jos uskovalle ei ole avautunut näin yksinkertainen uskon alkeisiin kuuluva oppi.
Todella hämmästyttävää! Oppi syntien anteeksiantamuksesta ja sen ymmärtäminen on pohja ja perusta vanhurskauttamisen ja pyhityksen ymmärtämiselle. Se on perusta vanhurskalle pyhityselämälle.
Jos sinä et ymmärrä anteeksiantamusta, kuinka sinä voit ymmärtää vanhurskauttamista?
Minkälainen/kuka sinä olet jos olet Kristuksessa Jeesuksessa (2 Kor 5:21, Room 3:21-24)? Lue myös Paavalin kirjeiden alkuja. Tutki keille Paavali osoitti kirjeensä. Vai onko oma itsesi ja syntisyytesi auktoriteettisi? Jumala tahtoisi jotakin muuta.
Sinä siis olet vielä synneissäsi? Jos sinulla on syntiä jota et ole sanut anteeksi, mihin sinä syntiesi kanssa joudut? Jumala kun ei ota sellaista ihmistä luokseen jolla on syntiä. Jumala ottaa luokseen vain Jumalan lapset. Jumalan lapset ovat synnistä vapautettuja ja puhdstettuja. He ovat Jeesuksen veren alla jatkuvassa puhdistuksessa. Uskova on Kristuksessa Jeesuksessa. Hänessä uskova on vanhurskas ja pyhä. Uskova on saanut lahjaksi Jeesuksen vanhurskauden. Tähän vanhurskauteen perustuu uskovan vanhurskaus. Sitten uskova on pyhä koska Jumala on erottanut uskovan pois synnistä elämään yhteydessään. Tämä pyhitys on Jumalan teko. Uskovan osa pyhityksessä; hän elää pyhityselämää kilvoittelemalla uskossa taistellen syntiä vastaan. Tämä uskovan pyhityselämä nousee sovituksesta jonka vastaanottaneena uskova on synnistä puhdas ja vanhurskas. Ymmärrätkö näitä asioita?
on ymmärtänyt opetukseni uskon perusopista.
Eikö palstalla ole muita varttuneita kasvaneita uskovia?
2. Jeesuksen veri puhdistaa uskovaa Jumalan lasta jatkuvasti. Se on automaatio. Uskova pysyy puhtaana.
Kuinka kauan olet ollut uskossa?
Kymmenen, kaksikymmentä ...vuotta?
Etkö ole uskossa ollessasi tehnyt syntiä?
Oletko koko uskossa olosi aikan pysynyt "automaattisesti" synnittömänä ja puhtaana?
" Se on automaatio. Uskova pysyy puhtaana."
jaksaisin keskittyä aiheeseen. Olen kyllä kirjoittanut aiheesta aikaisemmin.
Ehkä löydän jonkun entisen kirjoitukseni tai sitten kirjoita aiheesta uuden aloituksen.
Kyllä minä tahdon vastata mutta kun siihen pitäisi olla aikaa ja intoa.
Odottaessasi kirjoitustani lue kirjoitukseni anteeksiantamisesta jos et vielä ole ymmärtänyt mitä anteeksiantamus Kristuksessa Jeesuksessa on.
ei puhdista minua jatkuvasti, en pysyisi yhtään tuntia puhtaana.
Minä pelkään että sinä et ole minua parempi ihminen.
Sanon kaikkeen, mitä Jaikal on tällä sivulla korjoittanut, Aamen!
Ja minua ei kukaan ole harhauttanut, sillä minä en ukso mitään muuta kuin sen, minkä voin Jumalan Sanasta lukea. Ja Jaikalin viestit ovat Sanan mukaisia. Jostain syystä ne vain väännetään kieroon.
Kyllä Sinä voit asian nyt uhohtaakin, kun olet näin kovaan helteeseen jo muutoin joutunut.
Olen itse parhaani mukaan jo vastannut tuolle kysyjälle,
nyt sinne on vihdoin jo tullut muitakin uskovia vastaamaan.
>>>Luukkaan evankeliumi:
13:24 "Kilvoitelkaa päästäksenne sisälle ahtaasta ovesta, sillä monet, sanon minä teille, koettavat päästä sisälle, mutta eivät voi.
että muut vastaisivat. Siis USKOVAT.
"Minä pelkään että sinä et ole minua parempi ihminen."
En ole väittänytkään olevani sinua parempi ihminen.
Kumpikohan meistä on julistanut olevansa täysin synnitön?
En ainakaan minä.
Sinähän se olet meitä kaikkia muita parempi ihminen, niinkuin Mohikaani ja Sunikin on.
Se on teidän sunilaisten mantra, se teidän jatkuvasti hokemanne "ahdas portti".
minua ahtaan portin jatkuvasta hokemisesta.
Toiset syyttävät minua siitä että en opeta ahtaasta portista.
Voi teitä! Eihän teidän syytöksissänne ole mitään tolkkua.
>>>se teidän jatkuvasti hokemanne "ahdas portti"
Nythän me olemme samaa mieltä siitä että olemme molemmat riippuvaisia Jeesuksesta.
Kun minä tiedän sen että minä tarvitsen Jeesuksen veren puhdistusta päivittäin ja hetkittäin, niin sinä tarvitset sitä myöskin. Kun olemme saaneet puhdistuksen, olemme puhtaat. Vai onko "pesuaine" kohdallasi huono ja voimaton puhdistamaan sinua synnistä? Käytätkö sinä tavallista saippuaa. Kuule, ei se riitä! Tarvitset voimakkaamman pesuaineen. Minä olen opettanut tuosta voimakkaasta "pesuaineesta". Minut Jeesuksen veri kykenee puhdistamaan täydellisesti.
Jer 2:22
Vaikka pesisit itsesi saippualla ja käyttäisit paljon lipeätä, saastaiseksi jää sittenkin sinun syntisi minun edessäni, sanoo Herra, Herra.
1 Joh 1:7
Jeesuksen Kristuksen, hänen Poikansa, veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä.
Opetukseni syntien anteeksiantamuksesta ei ole tarkoitettu sellaisille ihmisille jotka etsivät tukea ja hyväksyntää omalle syntielämälleen ihmisiltä ja jopa Raamatun Sanasta. Minun opetuksestani eikä Raamatusta saa sellaista tukea. Opetukseni on tarkoitettu näille ihmisille;
Matt 5:6
Autuaita ovat ne, jotka isoavat ja janoavat vanhurskautta, sillä heidät ravitaan.
Jos sinä lukija et etsi ja kaipaa vanhurskautta ts. anteeksisaamista ja sen kautta saatua puhtautta, sinä et voi ymmärtää opetustani. Sinua se ei koskekaan. Opetukseni siunaa ja ravitsee vain vanhurskauden nälkäisiä ihmisiä. Jos sinä sen sijaan etsit anteeksiantamuksen kautta syntitaakasta vapaata elämää ja uutta alkua elämällesi, opetukseni pitäisi ravita vanhurskauden nälkääsi.
1 Johanneksen kirje, luku 1
5 Ja tämä on se sanoma, jonka olemme häneltä kuulleet ja jonka me teille julistamme: että Jumala on valkeus ja ettei hänessä ole mitään pimeyttä.
6 Jos sanomme, että meillä on yhteys hänen kanssaan, mutta vaellamme pimeydessä, niin me valhettelemme emmekä tee totuutta.
7 Mutta jos me valkeudessa vaellamme, niinkuin hän on valkeudessa, niin meillä on yhteys keskenämme, ja Jeesuksen Kristuksen, hänen Poikansa, veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä.
8 Jos sanomme, ettei meillä ole syntiä, niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä.
9 Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä.
10 Jos sanomme, ettemme ole syntiä tehneet, niin me teemme hänet valhettelijaksi, ja hänen sanansa ei ole meissä.
Raamatun vastaiset opit syntyvät, kun Ramatun jae tai jakeita irroitetaan siitä kokonaisuudesta ja asiayhteydestä johon se/ne liittyy. 1.Joh. 1:7 ilmoittaa, että Jeesuksen veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä JOS ME VALKEUDESSA VAELLAMME NIINKUIN HÄN ON VALKEUDESSA. Yllä lainatuissa jakeissa käsitellään syntikysymyksiä. Jakeet 8, 9 ja 10 puhuvat joitakin sun opetuksia vastaan. Tässä ketjussa sä kirjoitit jossain, että uskoon tullessaan ihminen saa ETUKÄTEEN tulevatkin syntinsä anteeksi. Jae 7 ja 9 on "turhia" jos näin todellakin olisi. Eihän anteeksi annettua syntiä uudelleen tunnusteta ja anteeksi pyydetä.
minun täytyy kehottaa kirjoituksen väärin ymmärtäjää lukemaan se uudestaan sen kokonaisuudessaan.
Huomaa, että vielä ei ole yksikään palstalainen kyennyt osoittamaan Raamatulla yhtään virhettä SIINÄ MITÄ OLEN KIRJOITTANUT. Sinun ja monen muun väittämät opistani ovat väärinymmärryksiä.
Mistä se johtuu että te ette ymmärrä näin yksinkertaista opetusta, sitä minä en voi sanoa.
Mutta selvää on että oppi syntien anteeksiantamuksesta on Kristuksen opin alkeita jota opetetaan pikkulapsillle Kristuksessa. Varttuneille uskoville opetetaan vähän vaikeampia asioita.
Heb 5:11-6:2
Tästä meillä on paljon sanottavaa, ja sitä on vaikea selittää, koska olette käyneet hitaiksi kuulemaan.
Sillä te, joiden olisi jo aika olla opettajia, olette taas sen tarpeessa, että teille opetetaan Jumalan sanojen ensimmäisiä alkeita; te olette tulleet maitoa tarvitseviksi, ei vahvaa ruokaa.
Sillä jokainen, joka vielä nauttii maitoa, on kokematon vanhurskauden sanassa, sillä hän on lapsi;
mutta vahva ruoka on täysi-ikäisiä varten, niitä varten, joiden aistit tottumuksesta ovat harjaantuneet erottamaan hyvän pahasta. Jättäkäämme sentähden Kristuksen opin alkeet ja pyrkikäämme täydellisyyteen, ryhtymättä taas uudestaan laskemaan perustusta: parannusta kuolleista töistä ja uskoa Jumalaan, oppia kasteista ja kätten päällepanemisesta, kuolleitten ylösnousemisesta ja iankaikkisesta tuomiosta.
Eikö ole osuvaaa ja kohtikäypää tekstiä? Jumalan Sana paljastaa meidät joko hengellisiksi pikkulapsiksi, nuorukaisiksi tai varttuneiksi aikuisiksi hengellisiksi isiksi ja äideiksi.
Huomaa, että Johannes kirjoitti hengellisille LAPSILLE: "Synnit ovat teille anteeksi annetut hänen nimensä tähden" (1 Joh 2:12). Tämä on lasten ruokaa. Lapsille kuului myös 1 Joh 2:1-2 sanat.
on hengellinen isä/äiti. He kykenevät opettamaan nuorempia uskovia. He ovat oppineet tietämään mikä on syntiä ja mikä ei ole syntiä. Heille ei tarvitse opettaa syntien anteeksisaamisesta eikä käskeä; älä tartu, älä maista jne..... Sentähden "jättäkäämme Kristuksen opin alkeet".
Heb 5:13-14
Sillä jokainen, joka vielä nauttii maitoa, on kokematon vanhurskauden sanassa, sillä hän on lapsi;
mutta vahva ruoka on täysi-ikäisiä varten, niitä varten, joiden aistit tottumuksesta ovat harjaantuneet erottamaan hyvän pahasta. Jättäkäämme sentähden Kristuksen opin alkeet
Huomaatko itse, ettei sinun väitteilläsi ole mitään painoarvoa, kun uhoat jälleen kerran
>>että vielä ei ole yksikään palstalainen kyennyt osoittamaan Raamatulla yhtään virhettä
SIINÄ MITÄ OLEN KIRJOITTANUT.1.Joh. 1:7 ilmoittaa, että Jeesuksen veri puhdistaa meidät
kaikesta synnistä JOS ME VALKEUDESSA VAELLAMME NIINKUIN HÄN ON VALKEUDESSA.
Jakeet 5-8: Valkeudessa vaeltaminen
Tämä yhteyteen perustuva vaeltaminen "valkeudessa" (elämää tarkoittava kielikuva)
on mahdollista, jos uskovalla on oikea käsitys Jumalasta eli hän tajuaa, että "Jumala
on valkeus" (Joh.3:20-21, 1 Tim.6:16)
Jumala on ehdottoman pyhä , Hänessä ei ole jälkeäkään pahuudesta, "pimeyttä ei
Hänessä ole vähääkään. Jumala merkitsee hengen alueella sitä, mitä valo merkitsee
luonnossa.
Muita yhteydessä vaeltamisen edellytyksiä ovat: synnistä erottautuminen
Kristuksen uhrin puhdistavaan voimaan vetoaminen päivittäisten syntien osalta
ja vanhan luonnon olemassaolon tunnustaminen, sillä vaarana on itsensä pettäminen
tässä suhteessa ja pimeään jääminen.
Johannes sanoo: "Jos sanomme,ettei meillä ole syntiä - ettemme ole synninalaisia -
niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä.
Kaikki nämä edellytykset käyvät ilmi apostolisessa sanomassa. Valkeudessa vaeltaminen
on mahdollista vain jos tähän Sanaan uskotaan.
Jakeet 9-10 Syntien tunnustaminen
Syntien tunnustaminen Jumalalle tuo muassaan anteeksiannon ja puhdistuksen
Meidän on tunnustettava tietoiset synnit avoimesti ja vilpittömästi ja tajuttava
niiden olevan lähtöisin meissä yhä vaikuttavasta vanhasta syntiluonnosta.
Meidän on myös ymmärrettävä, että nämä synnit ovat katkaisseet yhteytemme
äärettömän pyhään Jumalaan.
Oikeassa synnintunnustuksessa synnin myöntämiseen liittyy katumus, se, että käännymme pois synneistämme ja vetoamme Kristuksen uhriin puhdistuaksemme synnin saastutuksesta. Jumala lupaa poistaa syntinsä tunnustaneen tieltä kaikki yhteyden esteet Kristuksen veren kautta, sillä lunastaessaan meidät Kristus kantoi kaikki meidän syntimme -- menneet. tämänhetkiset ja tulevat (Room. 3:4, 25-26,
2 Kor. 5:21, 1 Joh. 5:10)
Syntien tunnustamiseen sisältyy se, että myönnämme tehneemme syntiä ajatuksin,
sanoin ja teoin. Ellemme sitä myönnä, väitämme Jumalaa valehtelijaksi, sillä Hänen
Sanassaan ihminen todetaan syntiseksi. Jumalan mielen mukainen elämä ja yhteys
Häneen on mahdollista vain silloin, kun ihminen myöntää syntinsä sekä tunnustaa
ja hylkää ne.
Johannes selvittää kirjoittaneensa sen, mitä hän on edellä sanonut synnistä
ja sen anteeksiantamuksesta "ettette syntiä tekisi"!
Hän selittää nyt, mikä auttaa silloin, kun uskova kuitenkin heikkoudessaan
lankeaa syntiin, sillä ihmisen vanha luonto voi yhä päästä vaikuttamaan,
ellei sitä kokoajan uskon varassa pidetä kuolleena (Room.6:6)
Meidän Herramme siis edustaa syntiin lankeavia pyhiä Isän valtaistuimen edessä
ja saattaa heidät takaisin yhteyteen Isän kanssa lopullisen ja vaikutukseltaan
ikuisen uhrinsa ansiosta. Hän ajaa uskovan asiaa saatanaa vastaan, joka on
"meidän veljiemme syyttäjä" (Ilm.12:10)
Meidän puolustajanamme Kristus riittää kaikkeen, koska Hän itse on meidän
jokaisen henkilökohtainen sovitusuhri. Kristuksen lunastusuhri lepytti Jumalan
ja se riitti sovittamaan koko maailman, koko ihmiskunnan synnit. Isä Jumala ei
katkaise yhteyttä syntiin langenneeseen uskovaan, koska tämän puolustaja,
Kristus vetoaa uhrinsa riittävyyteen kaikkien syntien sovituksena.
Kuuliaisuus on uskovan jumalayhteyden mitta. Kristuksen tuntemiseen liittyy
erottamattomasti kuuliaisuus ja rakkaus Häntä kohtaan.
Jos kristitty väittää pysyvänsä Kristuksessa, hän on velvollinen noudattamaan
myös Kristuksen elämäntavan esimerkkiä (nöyryydessä ja uhrautuvaisuudessa)
Pysymisen merkityksen voi ymmärtää Joh. 3:24:n valossa : se on jatkuvaa
yhteyttä jota pitää yllä Hänen käskyjensä totteleminen.
Synti on laittomuus ja siitä seuraa, että jokainen syntiä harjoittava rikkoo lain
(lain sen laajimmassa merkityksessä) Kristus ilmestyi vastaukseksi synnin
ongelmaan - ottaakseen pois synnit ja tehdäkseen pyhän elämän mahdolliseksi
niille, jotka ovat päässeet osallisiksi Hänen pelastuksestaan.
Hän, synnitön Vapahtaja, on meidän esikuvamme.
Kristuksessa pysyvä uskova ei harjoita syntiä- "ei jatka synnin tekemistä"
Toisaalta se, joka tekee jatkuvasti syntiä , ei ole koskaan nähnyt Kristusta
uskon silmin, eikä ole päässyt tuntemaan Häntä omana Vapahtajanaan.
Vanhurskaat teot ovat osoitus vanhurskaasta luonteesta ja todistus
uudestisyntymisestä. Tälläinen pyhyys on Jumalan perheeseen kuuluvien
tuntomerkki. Jumalan perheen jäsenet siis tunnetaan vanhurskaudesta,
perkeleen perheväen tuntomerkki on synnissä eläminen.
Synti on ollut ominaista saatanalle"alusta asti" (Jes.14:12-14, Hesek.28:11-15)
Kristuksen lunastustyön tarkoituksena oli tuhota saatanan teot ja siksi
kristityt eivät voi harjoittaa tekoja, jotka heidän Herransa ja Vapahtajansa
tuli tekemään tyhjiksi.
Sitä paitsi, yksikään Jumalan perheeseen kuuluva ei harjoita syntiä, koska
uusi luonto ("Jumalan siemen") pysyy hänessä, eikä synnintekeminen voi
olla hänen elämäntapansa.
Uusi luonto, jonka uskova on saanut uudestisyntymisen hetkellä. on jo pelkällä
olemassaolollaan omiaan estämään jatkuvaa synnin tekemistä.
Lopuksi Johannes tekee selväksi, mikä erottaa pelastuneet kääntymättömistä,
Jumalan perheväen perkeleen omista.
Uskovat tunnetaan käytännön vanhurskaudesta, joka näkyy etenkin
veljesrakkautena.
näillä saarnoillasi osoittaa opetukseni virheellisyyttä ja oikaiset sitä, olet epäonnistunut.
Vieläkään ei kukaan ole näyttänyt yhtään teologista virhettä siinä MITÄ MINÄ OLEN KIRJOITTANUT.
Mistähän se johtuu? Sinä ehkä luulet että minä opetan väärin. Mutta lue kirjoitukseni huolella.
Huomaat että opetan oikein eikä opetukseni ole ristiriidassa sen kanssa mitä itse kirjoitit tässä edellä.
Sinä et oikaise kirjoitustani (tarkoititko edes ollenkaan oikaista?). Sinä et osoittanut yhtään virhettä SIINÄ MITÄ OLEN KIRJOITTANUT. Sinä ainoastaan selität syntikysymystä laajemmin. Mitä näin nopeasti luettuna ymmärsin kirjoituksistasi, ne ovat oikeaa oppia. Minun oppini on sama jos kirjoitan samasta aiheesta. Mutta nyt minä kirjoitankin toisesta aiheesta. Opetan anteeksiantamuksesta Jumalan näkökulmasta katsottuna.
Jumalan näkökulma tulee esille Kirjoitetussa Sanassa. Niin ei kenenkään tarvitse nousta taivaaseen Jumalaa haastattelemaan ja katsomaan ihmisiä Jumalan silmälasien läpi. Sitäpaitsi jos joku tahtoo haastatella Jumalaa tästä asiasta, Hän on jo läsnä. Ei muuta ko polvilleen rukoukseen ja Jumalaa kuuntelemaan.
Tuot kirjoituksessasi erittäin selkeästi esiin Sanan totuuden valkeudessa vaeltamisesta
ja siitä, miten jokaisella meistä on syntiä ja sen, että vanha luonto on yhä olemassa.
Kirjoitat:
>>Johannes sanoo: "Jos sanomme,ettei meillä ole syntiä - ettemme ole synninalaisia -
niin me eksytämme itsemme, ja totuus ei ole meissä.
Tavattoman tärkeää ja Sanaan perustuvaa puhdashenkistä opetusta kuuliaisuudesta.
Koska tämä on jaikalin aloittama ketju, en voi olla tuomatta tässäkin kohdassa esille
vertailun vuoksi sitä hetteistä ihmisopin suota, jota jaikalin omassa sielunmaailmassa
syntynyt yksipuolinen vedätys merkitsee. Kunpa kukaan ei siihen suohon uppoaisi.
"Hänen käskyjensä totteleminen", josta kirjoitit, on Kristuksessa pysymisen edellytys.
.
>>Kristuksessa pysyvä uskova ei harjoita syntiä- "ei jatka synnin tekemistä">Sitä paitsi, yksikään Jumalan perheeseen kuuluva ei harjoita syntiä, koska
uusi luonto ("Jumalan siemen") pysyy hänessä, eikä synnintekeminen voi olla
hänen elämäntapansa.
pyrkinyt osoittamaan opetuksesi virheellisyyttä kirjoituksellani, päinvastoin, toin esille nimimerkin: Kirjoitettu on, tuomaa Raamatunkohtaa ja sen merkitystä.
Kirjoituksesi, Jaikal, on oikeaa opetusta.
että et ole kirjoituksissasi koskaan väittänyt olevasi synnitön, siten, kuin
tällä palstalla eräät, jotka eivät ilmeisesti ymmärrä kirjoitustasi, kuin uskovan
vanhurskauttamistakaan, olettavat, vaikka asia on selvästi luettavissa myöskin
tässä aloituksessasi.
epäilinkin että sinä et ollenkaan viittaa minun kirjoituksiini omalla kirjoituksellasi.
Mutta kun palsalla esiintyy kirjoittajia jotka luulevat oikaisevansa minun opetustani
kirjoittamalla toisesta aiheesta, minä olin epävarma sinun motiiveistasi kirjoittaa nuo
hyvät opetustekstit.
Sunikin.
* Jaikal on kyllä ihan Raamatullisessa teologisessa totuudessa syntien anteeksi antamisessa ja saamisessa. Hän kirjoittaa asiasta niin, että ehkä sellainen jolla ei ole teologista ajattelu kykyä, ei ymmärrä jaikalin sanomaa.
* Ei hän koskaan ole väittänytkään, että olisimme lihassamme synnitömiä? Lihamme ei pyhity koskaan, eikä se voi koskaan ottaa vastaan mitään hengellistä, liha on liha ja sellaisena syntisäkkinä se pysyy kuolemaan asti, tai Kristuksen tuloon saakka, jos silloin olemme elossa.
* Mutta meillä on Kristuksen luonto, joka annetaan uudestisyntymisessä, siksi uudestisyntyminen on VÄLTTÄMÄTÖN, muuten olemme synneissämme edelleen, pelkkä uskominen ajatuksessamme pääntasolla ei meitä muuta miksikään, eikä puhdista synneistämme.
* Kun uudestisynnymme, elämme siitähetkestä alkaen Kristuksen täytetyssä laissa, meillä ei ole lakia joka meitä syyttäisi, ja missä ei ole lakia, ei ole rikkomustakaan.
* Lahjavanhurskautemme kautta meidät on julistettu syyttömiksi Jumalan lain edessä, siksi olemme synnittömiä, koska Jumala ei voi sietää syntiä, olemme ainoastaan Kristuksessa otolliset Jumalalle, lihamme puolesta emme koskaan kelpaa Hänelle itsessämme, olkoon elämämme niin synnitöntä kuin se olisi teoriassa mahdollista.
* Lihammekin on lunastettu, mutta lunastus tapahtuu vasta siinä hetekssä, kun Kristus tempaa seurakuntansa ylös pilviin Herraa vastaan. Silloin tämä syntisäkkimmekin pääsee vapaaksi synnin orjuudesta, koska se muutetaan Kristuksen kuvan kaltaiseksi, niinkuin vain Herra voi muuttaa meidät, ja pukea meidät hengelliseen kuolemattomaan taivaalliseen ruumiiseen, samanlaiseen kuin Jeesuksellakin on tällä hetkellä, Jeesuksella vaan on moninkertainen kirkkaus meidän kirkastettuun ruumiiseen verrattuna.
Et ole sitten vertaillut Sunin ja Jaikalin kirjoituksia keskenään, kun noin kirjoitat. Heidän kirjoituksillaan on niin suuri ero kuin on päivällä ja yöllä.
Minun ja Jaikalin käsitykset eroavat "kilvoituksen merkityksestä" uskovan elämässä. Me emme voi pelastaa ja pyhittää itseämme. Sen tekee Jumala Jeesuksen Kristuksen lunastustyön perusteella. Tässä ollaan aluella "kaikki tai ei mitään". Jeesukseen uskova saa kaikki syntinsä anteeksi ja tulee Jumalan edessä vanhurskaaksi tai sitten epäuskossaan ei saa mitään anteeksi ja jää jumalattomaksi. Siis todella "kaikki tai ei mitään".
Uskovan tulee arkisessa vaelluksessaan kuitenkin antaa sen vanhurskauden ja pyhyyden, jonka Jumala on armosta lahjoittanut hänen sisimpäänsä, vallata koko hänen elämänsä. Tätä kutsun kilvoitteluksi ja siihen Jumalan Sana meitä itse kutakin kehoittaa. Uskovillehan on kirjoitettu: "Pankaamme siis pois kaikki, mikä meitä painaa ja synti, joka niin helposti meidät kietoo". Jeesus kehottaa meitä seuraamaan Häntä uskon kuuliaisuudessa.
Sunin ja Jaikalin opit ja esiintyminen eivät ole vertailtavissa toisiinsa.
Jaikalin toiminta oman oppinsa esilletuomisessa ja markkinoinnissa on kuitenkin
ollut merkillepantavan määrätietoista. Hänessä on siinä mielessä yhtäläisyyttä
Teuvo Sunin esiintymiseen, vaikka kovin orastavassa vaiheessa jaikalin ulostulo
vielä onkin.
Jos jaikal eläisi siinä helluntai- ym. karismaattisessa uskontokulttuurissa, mikä
on ominaista esimerkiksi Pohjois-Amerikan olosuhteissa, niin saattaisi toverilla
olla houkutusta noin 'erinomaisen' opin ympärillä jo omaa lähetysjärjestöä tai
mission'ia tai muuta itselleen nimettyä puulaakia perustamaan.
Keventäen voisi olettaa, että kohta näkisimme JMF:n (Jaikal Mission Foundation)
mainostavan omaa lähetyspalveluaan, jolle halukkaat voisivat ropojaan lahjoittaa.
Minun vastaukseni jaikalin 'huutoon' on ankarampi kuin sinun Jukka, mutta älä siitä
loukkaannu, sitä toivon. Onhan meillä jokaisella oma tapamme reagoida asioihin.
.
Näin on, kyse on vain sanotuksesta, miltä kohti kukin tätä suurta asiaa sanottaa.
Muttta viimekädessä on kuten sanoit, ja asian ymmärrän, sekä tuon esille, että kuina Jumala näkee meidät ja kun olemme Kristuksessa, niin HÄNESSÄ olemme täydellisiä.,
Miettikääs, kun paratiisissa Adam ja Eeva lähetettiin ajalliseen työhön, otsa hiessa, ei osaa enää Jumalan luomaan täydellisyyteen, niin se sanoma, että Jumala puki alastomuuden.
Nahkapuku. Siinä on se syvä pelastuksen sanoma, oli annettu UHRI, oli kuollut joku, jonka asulla puettiin Aadam ja Eeva. Alastomuuden HÄPEÄ peitettiin.
Se on meilläkin, meidän yllemme on puettu Kristus, meidän vanhurskautemme.
Kun Jumala Vanhurskauttaa, niin ihminen on todella täydellisesti Vanhurskas, se on Jumalan teko Kristuksessa. Van-hurskas.
Vai meinaako joku, että se vanhurskaus on yllämme vajaamittainen? Ei, ei ole. Tämän vahurskauden omistaminen on vain vapaehtoinen halu, että tahdonko, että tämä luetaan yllemme Jumalan työnä.
JOs sanomme KYLLÄ, se on jokapäivästä armon osoitusta, että olemme Pyhät.
Pyhä, on Jumalanpuolelta sitä, että se on erotettu maailmasta Jumalan käyttöä varten.
Hän on sen eroituksen tehnyt ja se on meille lahjavanhurskautta, Kristuksessa.
Että saisimme elää.
Jeesus kuoli sen syntisen kuoleman, että saisimme elää.
Tämä paratiisin syntiinlankeemus, jossa uhrin joutui antamaan joku, jolta otettiin menetetyn elämän kautta tämä nahkapuku, on sitä syvää pelastussanomaa, joka Aadamin lapsille on annettu kerrottavaksi sukupolvilta toiselle.
Meidän on ajallisessa pappispalveluksessa julistettava synti synniksi, jonka palkka on kuolema.
Kuolema, joka on meidän osamme, ellemme tee parannusta, eli käänny Jumalan puoleen takaisin.
Tässä on se suuri syntien sovitussanoma, joka on kaikunut alttarilta alttarille, että ymmärtäisimme tekojemme hirvittävän seurauksen, synnin palkka on kuolema.
Kun näemme kuoleman, se julistaa sitä tekojemme lopputulosta, erottavaa tapahtumaa, jossa eroamme Jumalasta, ilman anteeksiantoa.
Kun sanoma, uhri kertoo sijaisesta, sen sanoma kulki vanhanliiton uhrijärjestelmän kautta, eli seremoniallisen merkityksen kautta Golgatalle, ja siihen päättyy seremonialaki, eläinuhrisanoma, on parempi uhri Jeesus.
Sen vanhanliiton aikana tarvitsi uskoa, että kun tulen uhrieläimen kanssa, tulen siksi, että olen syntinen.
Tämä veri tuo aikaan sovituksen koska Jumala on opetuksessaan sen meille määrännyt, että oppisimme synnin seurausten käsityksen, niin kuin se taivaasta on sanoitettu.
Uhrieläimen päälle laskettiin käsi ja syntinen surmasi ja syntinen oppi tekojensa seurauksen.
Tämä uhrieäläin kuoli, että minä saan elää. Se oli vertauskuvallinen tapahtuma Golgatan Jumalan uhrikaritsan kuolemaan, kun me tekoinemme naulitsimme hänet ristille ja tekoinemme huusimme ristiinnaulitse, tekomme vaatii sovituksen.
Syntimme tähden. Syntimme, mikä vei ajasta sen Jumalanvaltakunnan, saatanan kumarrukseksi.
Kun näemme merkityksen, saa se aikaan ymmärryksen sanaan, sekä kääntymyksen. ……..
Vain vanhanliiton aikainen eläinuhri sai merkityssanoman Golgatalla ja sen aikaisen sovituksen.
Ilman Golgataa sillä ei olisi ollut mitään merkitystä, aivan kuin pakanajumalien uhri, kaikki tuuleen.
Mutta se olikin sanoma Jumalalta. ………
Tässä Golgatan uhrissa meidätkin tullaan pukemaan, kun näemme synnin mitan, kättemme tekojen merkityksen.
On parannus, ja Jumalan eteen tulo, Herra, olen syntinen ihminen, rikkonut sinua vastaan kaikessa, jossa en ole rakastanut Sinua, enkä lähimmästä, jolla on Jumalassa kaikki oikeus siihen minkä Jumala luodessaan ihmisen on hyvän luvannut tähän aikaan.
Lupaus vain lähimmäisiltä puuttuu synnin tähden, leivän, vaatteet, lämmön ja veljien sekä sisarten suhteen.
Synti ja syntinen elämä riistää tätä hyvän elämisenoikeutta ihmiseltä, se ahneuden riisto.
………
Suhde Jumalaan syntyy kun ymmärrämme, Herra tässä sovitusuhrissa, Kristuksessa astun eteesi, meidät tullaan vanhurskauttamaan. Koska tämä uhri on Jumalan mielen mukainen, syntyy anteekianto.
Olemme oppineet ymmärtämään synnin, synnin seurauksen merkityksen ja haluamme kääntyä.
Siinä meille luetaan iankaikkisen elämän armolahja Jumalan valtakuntaan ja olemme syntyneet pukeutumisen kautta Jeesuksen Uuden Aadamin kansalaisuuteen jolla on perimisoikeus Pyhään.
Pyhään, siihen Jumalan suunnittelemaan valtakuntaan.
Vain uhrin kautta, siinä vanhurskautuu ihminen ja siinä olemme puetut Jumalan mielenmukaisesti täydellisyyteen joka kestää, iänkaikkisesta iankaikkiseen.
mutta en löytänyt siitä mitään todellista vastausta, en edes viittausta, käytännön kilvoitteluun,
synnin voittamiseen päivittäisen vaelluksen keskellä. Jokainen Jeesuksen seuraaja tietää, että
me törmäämme jokaikinen päivä vanhan ihmisen vaatimuksiin, joita lihan heikkous tuo esille.
Arimatia: >>Vain uhrin kautta, siinä vanhurskautuu ihminen ja siinä olemme puetut
Jumalan mielenmukaisesti täydellisyyteen joka kestää, iänkaikkisesta iankaikkiseen.
Teuvo Sunin opetuslapsia ja sunilaisia.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9585310
Yhteenvetona toteamme:
1. Uskoontullut saa Jeesuksen veren puhdistuksen kaikista synneistä. Tästä seuraa että hän on puhdas synnistä.
2. Jeesuksen veri puhdistaa uskovaa Jumalan lasta jatkuvasti. Se on automaatio. Uskova pysyy puhtaana.
3. Tietoiset synnit tunnustetaan Jeesukselle. Niistä tehdään parannus. Tästä seuraa että Jeesus antaa synnit anteeksi ja puhdistaa uskovan kaikesta synnistä verellään. Uskova voi synnistä phudistettuna ja puhtaana jatkaa elämäänsä Jumalan kanssa.
kuoli kaksituhatta vuotta sitten Golgatan ristillä Jeesuksessa Kristuksessa.
Kun Jeesus kuoli, meidän vanha ihmisemme joka harjoitti syntiä kuoli Jeesuksen kanssa.
Uusi ihminen, uusi luomus syntyi. Jumala loi itsesään uuden ihmisen. Tämä Kristuksen kuoleman ja ylösnousemuksen siunaus astuu elämäämme uskoontulossamme. Silloin meistä tulee uusia luomuksia, uusia ihmisiä Kristuksessa Jeesuksessa. Vanha on kadonnut, uusi on tilalle tullut. Tästä kokemuksesta uskovat todistavatkin.
Tämä uusi luomus on luotu elämään Jumalalle kuuliaista elämää. Vanha aatu/eeva saa jäädä omaan arvoonsa. Se ei enää edusta uskovaaa Jumalan lasta Jumalan edessä. SE ON KUOLLUT JA
KUOPATTU KASTEEN HAUTAAN. USKOVAA JUMALAN LASTA EDUSTAA UUSI LUOMUS. Kasteessa nousi uusi luomus uuteen elämään Jeesuksen kanssa. Tämä on kristiuskon perusoppia ja se voidaan kokea omassa elämässä.
Mohikaani on yksi palstan harvoja varttuneita uskovia jotka ymmärtävät näitä asioita.
"Mohikaani on yksi palstan harvoja varttuneita uskovia jotka ymmärtävät näitä asioita".
Mutta huomaa, miten Mohikaani on yksi pahimmista synnintekijöistä tällä palstalla. Tuoko edustaa sinun synnittömyyttä?Tuoh on tilaanko haluat ihmisten uskon ohjata? Onko lihassa ilkkuminen synnittömyyttä?
Jostain kumman syystä alkoi laulattamaan että olen Uusi luomus Kristuksessa...... :)
""Tämä uusi luomus on luotu elämään Jumalalle kuuliaista elämää. Vanha aatu/eeva saa jäädä omaan arvoonsa. Se ei enää edusta uskovaaa Jumalan lasta Jumalan edessä. SE ON KUOLLUT JA
KUOPATTU KASTEEN HAUTAAN. USKOVAA JUMALAN LASTA EDUSTAA UUSI LUOMUS.""
en tiedä. Luulenpa ettei Jumalakaan niistä tiedä. Heh hee. Jos et tätä ymmärrä, LUE RAAMATTUA.
Jokainen vastaa Jumalan edessä itsestään. Minä en vastaa Mohikaanista eikä Mohikaani minusta.
Jos siis Mohikaani tekee syntiä, hän itse vastaa niistä Jumalalle.
Jos minä teen syntiä, minä itse vastaan niistä Jumalalle.
Onko vaikea ymmärtää?
•1.Tim 4:16
Valvo itseäsi ja opetustasi, ole siinä kestävä; sillä jos sen teet, olet pelastava sekä itsesi että ne, jotka sinua kuulevat.
ja todennut, kuten täälläkin, että "samaa rakennusta tarkastellaan eri seiniltä". [kuvakieltä käyttäen].
Mistä kirjoitit, olen kirjoittanut myös, siitä ihmisen puolelta olevasta asiasta.
Eli ihmisenä olemme ns. liha, mutta se ei olekaan pelastuksen puolesta vaatimus täydellisyyden omaan pyhityksen onnistumiseen, vaan Kristuksen täydelliseen työhön.
Pitääkin aina asiassa käydä Hänen kauttaan, koska olemme Pyhiä, Jumalan erottamia Kristuksessa.
Vanhurskautemme lepää Jumalan vanhurskauttamisessa ja siitä emme voi ottaa mitään pois, se on täydellistä.
On mielenkiintoista nyt olla ns. välimaastossa, eli katson molempiin asioihin ja ymmärrän molemmat, kuinka se rakentuu,
mutta täällä on vain jommankumman ajatuksen kannattajia.
Jumalan työ on täydellinen vaikka olemme tavallaan se liha.
ja kun olemme myös liha, se vanha-aadamilainen, niin Kristuksessa on täysi vastaus kaikkeen.
pelastuksessa emme voi katsoa itseemme, mutta emme saa myös tehdä syntiä.
mutta linkkeinä asiaani, eiköhän selviä tämä "risti".
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9564913/47419945
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9564913/47411584
>>>Minun ja Jaikalin käsitykset eroavat "kilvoituksen merkityksestä" uskovan elämässä.
ja sinulla ole ristiriitaa kilvoituksen tärkeydestä ja uskovan pyhityselämästä.
Ei ainakaan mitään ratkaisevaa eroa. Sinä painotat uskovan osuutta pyhityksessä ja näin ihmisen tekoja pelastuksessa. Minä painotan Jumalan tekoa Kristuksessa Jeesuksessa meidän hyväksemme. Minä painotan siis Jumalan suorittamaa pyhitystä. Sinä painotat ihmisen osuutta pyhityksessä. Molempia tarvitaan.
Mutta se ero meillä on että minä koen sinut liian kovaksi lakisaarnaajaksi. Tekstisi ovat myös tuomitsevia ja ankaria. Jos ne vievät ihmistä lähemmäksi armon antajaa Jeesusta Kristusta, niin hyvä.
Minä kuitenkin pelkään että kovat vaativat ja syyttävät kirjoituksesi loitontavat niitä lukevia Kristuksesta.
1.Timoteuksen kirje:
2:1 Minä kehoitan siis ennen kaikkea anomaan, rukoilemaan, pitämään esirukouksia ja kiittämään kaikkien ihmisten puolesta,
2:2 kuningasten ja kaiken esivallan puolesta, että saisimme viettää rauhallista ja hiljaista elämää kaikessa jumalisuudessa ja kunniallisuudessa.
2:3 Sillä se on hyvää ja otollista Jumalalle, meidän vapahtajallemme,
2:4 joka tahtoo, että kaikki ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden.
2:5 Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,
1.Timoteuksen kirje:
4:1 Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja
4:2 valheenpuhujain ulkokultaisuuden vaikutuksesta, joiden omatunto on poltinraudalla merkitty
1.Timoteuksen kirje:
2:5 Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,
4:16 Valvo itseäsi ja opetustasi, ole siinä kestävä; sillä jos sen teet, olet pelastava sekä itsesi että ne, jotka sinua kuulevat.
Ilmestyskirja:
3:12 Joka voittaa, sen minä teen pylvääksi Jumalani temppeliin, eikä hän koskaan enää lähde sieltä ulos, ja minä kirjoitan häneen Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen, sen uuden Jerusalemin, joka laskeutuu alas taivaasta minun Jumalani tyköä, ja oman uuden nimeni.
Hebrealaiskirje:
6:20 jonne Jeesus edelläjuoksijana meidän puolestamme on mennyt, tultuaan ylimmäiseksi papiksi Melkisedekin järjestyksen mukaan, iankaikkisesti.
2.Korinttolaiskirje:
11:31 Herran Jeesuksen Jumala ja Isä, joka on ylistetty iankaikkisesti, tietää, etten valhettele.
Sinun tulisi kuitenkin jaikal muistaa apostoli Jaakobin vakavat sanat, Jaak. 2:26
"niinkuin ruumis ilman henkeä on kuollut, niin myös usko ilman tekoja on kuollut".
Sinun lupaamasi armo ja pyhitys perustuu sanojesi mukaan 'jatkuvaan verisuihkuun'.
Sellainen lupaus, jossa Jumala pestataan yksipuolisella sopimuksella pesuapulaiseksi,
ei ole minkään arvoinen. Se osoittaa Jumalan armon ja totuuden täydellistä väärin
käsittämistä. Jumala ei tule kenellekään apulaiseksi syntielämää puolustamaan.
Ei auta sekään, että sanot keskittyväsi Jumalan osuuteen, minä ihmisen osuuteen.
Pelastus on kokonaisuus ja siinä vaaditaan myös meidän puoleltamme kaikki peliin.
Ei voi seurata hallelujaa huudellen, kun pesupoika-jumala hoitaa hommat kuntoon.
Heb. 12:4
"Ette vielä ole verille asti tehneet vastarintaa, taistellessanne syntiä vastaan"
En halua olla ankara, en kenellekään. Mutta sokerilla kuorrutettu vale-evankeliumi
on sellaista kauppatavaraa, johon minä en halua koskea. Muista Paavalin varoitus:
"Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka
on vastoin sitä, minkä me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu." Gal.1:8
.
sanon omana mielipiteenäni, että noin olen minäkin asian ymmärtänyt. Vedätte yhtä köyttä, toinen vasemmalla kädellä, toinen oikealla, toinen käyttää enemmän jalkojaan, kuin toinen jne.
oli aikoinaan eräs talon poika, joka Kadettikouluun lomalta palatessaan oli saanut kovan iskun päähänsä ja ollut tajuttomana useita viikkoja sen jälkeen. Tajuihin tultuansa hän jäi hieman "vajaaksi", ja lauseiden välillä sanoi usein - "Heh hee." Hän liotteli päätään kylmässä vedessä. Talvisinkin järviavannossa ja sanoi sllä tavalla hukuttavansa ympärillään näkyviä pikku-ukkoja.
´
opiskella Raamatusta evankeliumisi ilman omakohtaista synnintuntoa ja pelastuskokemusta, kokemusa vaanteksisaamisesta ja vanhurskauttamisesta.
Tähän tulokseen tulee väkisin kun sinun kovia ja yksipuolisia ihmistekoja painottavia kirjoituksiasi lukee. Niissä on miltei pelkästään vaatimuksia syntiä vastaan taistelusta.
Sinä lähetät sotilaat taisteluun ilman aseita. Vaadit heilta hyviä tuloksia ilman aseita. Minä pyrin ensin aseistamaan sotilaat. Antaisit ensin opetuslapsillesi aseet syntiä vastaan. Silloin taistelu olisi hedelmällisempää. Tiedätkö mitkä aseet Jumala on antanut uskoville syntiä vastaan?
mietityttään mitä tuolla viestilläsi ""ajat takaa"?????
""oli aikoinaan eräs talon poika, joka Kadettikouluun lomalta palatessaan oli saanut kovan iskun päähänsä ja ollut tajuttomana useita viikkoja sen jälkeen. Tajuihin tultuansa hän jäi hieman "vajaaksi", ja lauseiden välillä sanoi usein - "Heh hee." Hän liotteli päätään kylmässä vedessä. Talvisinkin järviavannossa ja sanoi sllä tavalla hukuttavansa ympärillään näkyviä pikku-ukkoja.""
> toinen käyttää enemmän jalkojaan, kuin toinen <
Onko kysymys kampituksesta?
Kumpi kampittaa paremmin tai enemmän?
Oikeasti kyse on tosiaankin kahdesta eri asiasta.
Uskon vanhurskaudesta Kristuksessa ja uskovan vaelluksesta.
Raamatussa kerrotaan mielestäni kahdenlaisesta pyhityksestä. Paavali osoittaa kirjeensä pääosin seurakunnille ja kutsuu heitä "pyhiksi ja uskoviksi Kristuksessa Jeesuksessa". Olen usein sanonut, että pelastus ja pyhitys (tässä mielessä) on täydellinen Jumalan teko. Jos sitä ihminen lähtee parantelemaan niin armon evankeliumi ja sen voima turmeltuvat. Eikä uskoon tulostansakaan kukaan voi kerskata, sillä senkin synnytti Jumala Sanan saarnan kautta.
Raamattu puhuu myös toisenlaisesta pyhityksestä ja sanat on osoitetty "uskoville ja pyhille", ei uskosta osattomille. Lainaan tähän ulkomuistista pari jaetta. "Pyrkikää rauhaan kaikkien kanssa ja pyhitykseen, sillä ilman sitä ei kukaan ole näkevä Herraa" ja "Raamatussa kerrotaan mielestäni kahdenlaisesta pyhityksestä. Paavali osoittaa kirjeensä pääosin seurakunnille ja kutsuu heitä "pyhiksi ja uskoviksi Kristuksessa Jeesuksessa". Olen usein sanonut, että pelastus ja pyhitys (tässä mielessä) on täydellinen Jumalan teko. Jos sitä ihminen lähtee parantelemaan niin armon evankeliumi ja sen voima turmeltuvat. Eikä uskoon tulostansakaan kukaan voi kerskata, sillä senkin synnytti Jumala Sanan saarnan kautta.
Raamattu puhuu myös toisenlaisesta pyhityksestä ja sanat on osoitetty "uskoville ja pyhille", ei uskosta osattomille. Lainaan tähän ulkomuistista pari jaetta. "Pyrkikää rauhaan kaikkien kanssa ja pyhitykseen, sillä ilman sitä ei kukaan ole näkevä Herraa" ja "Mutta nyt, kun olette synnistä vapautetut ja Jumalan palvelijoiksi tulleet, on teidän hedelmänne pyhitys, ja sen loppu on iankaikkinen elämä" [alkutekstissä sana synti on yksikössä]. Katsoin Raamatusta vielä yhden asiaan liittyvän jakeen: "Koska meillä siis on nämä lupaukset, rakkaani, niin puhdistautukaamme kaikesta lihan ja hengen saastutuksesta, saattaen pyhityksemme täydelliseksi Jumalan pelossa". Tämäkin selvästi Jumalan lapsille osoitettu kehotus.
Elämme maailmanajassa josta Paavali kirjoitti: "Mutta Henki sanoo selvästi, että viimeisinä päivinä tulee vaikeita aikoja". Sentähden on tärkeää kehottaa uskovia kilvoittelemaan "sen uskon puolesta, joka meille on kertakaikkiaan annettu". Jumala pelastaa ja pyhittää ihmisen siten, että Kristus tulee Henkensä kautta ihmiseen asumaan. Ihmisen osa on antaa sisimpäänsä vastaanotetun uuden elämän tulla näkyviin elämänsä kaikilla alueilla. Tätä itse kutsun kilvoitteluksi, elämän pyhittymiseksi ja se tapahtuu käytännössä siten, että evankeliumi on synnyttänyt uskon kuuliaisuuden Jeesusta Kristusta kohtaan. "Tämä on Jumalan tahto, teidän pyhityksenne".
Näitä kahta asiaa tulisi saarnata. Jeesuksen pelastustekoa puolestamme ja Raamatun kehoitusta kilvoitella uskontiellä. En nyt osaa asiaa paremmin selittää tällä kertaa.
>>>Oikeasti kyse on tosiaankin kahdesta eri asiasta.
Uskon vanhurskaudesta Kristuksessa ja uskovan vaelluksesta.
oli ensimmäisen lauseen jälkeen sanat: "Heh hee". Siinä samankaltaisuus.
´
Tässä sinun kirjoituksessasi ei ole minulla mitään huomauttamista.
Luin sen kylläkin nopeasti läpi mutta en havainnut mitään korjaamista.
Oppi on sama kuin minullakin jos kirjoittaisin samasta aiheesta.
että jaikal on päästänsä vajaa.
No nyt tuo yllä oleva kirjoitus meni ihan sekaisin, kun kopioin raamatunkohdan ja siinä tuli kopioitua lopuksi omaa kirjoitustanikin toistamiseen. Tässä uusi yritys:
Raamatussa kerrotaan mielestäni kahdenlaisesta pyhityksestä. Paavali osoittaa kirjeensä pääosin seurakunnille ja kutsuu heitä "pyhiksi ja uskoviksi Kristuksessa Jeesuksessa". Olen usein sanonut, että pelastus ja pyhitys (tässä mielessä) on täydellinen Jumalan teko. Jos sitä ihminen lähtee parantelemaan niin armon evankeliumi ja sen voima turmeltuvat. Eikä uskoon tulostansakaan kukaan voi kerskata, sillä senkin synnytti Jumala Sanan saarnan kautta.
Raamattu puhuu myös toisenlaisesta pyhityksestä ja sanat on osoitetty "uskoville ja pyhille", ei uskosta osattomille. Lainaan tähän ulkomuistista pari jaetta. "Pyrkikää rauhaan kaikkien kanssa ja pyhitykseen, sillä ilman sitä ei kukaan ole näkevä Herraa" ja "nyt, kun olette synnistä vapautetut ja Jumalan palvelijoiksi tulleet, on teidän hedelmänne pyhitys, ja sen loppu on iankaikkinen elämä" [sana synti on yksikössä]. Katsoin Raamatusta vielä yhden asiaan liittyvän jakeen: "Koska meillä siis on nämä lupaukset, rakkaani, niin puhdistautukaamme kaikesta lihan ja hengen saastutuksesta, saattaen pyhityksemme täydelliseksi Jumalan pelossa". Tämäkin selvästi Jumalan lapsille osoitettu kehotus.
Elämme maailmanajassa josta Paavali kirjoitti: "Mutta Henki sanoo selvästi, että viimeisinä päivinä tulee vaikeita aikoja". Sentähden on tärkeää kehottaa uskovia kilvoittelemaan "sen uskon puolesta, joka meille on kertakaikkiaan annettu". Jumala pelastaa ja pyhittää ihmisen siten, että Kristus tulee Henkensä kautta ihmiseen asumaan. Ihmisen osa on antaa sisimpäänsä vastaanotetun uuden elämän tulla näkyviin elämänsä kaikilla alueilla. Tätä itse kutsun kilvoitteluksi, elämän pyhittymiseksi ja se tapahtuu käytännössä siten, että evankeliumi on synnyttänyt uskon kuuliaisuuden Jeesusta Kristusta kohtaan. "Tämä on Jumalan tahto, teidän pyhityksenne".
Näitä kahta asiaa tulisi saarnata. Jeesuksen pelastustekoa puolestamme ja Raamatun kehoitusta kilvoitella uskontiellä. En nyt osaa asiaa paremmin selittää tällä kertaa.
(Toivottavasti nyt meni oikein)
ja ihmistuntemuksesi mukaan siis jokainen joka sanoo; "heh hee" on vajava ja vammainen?
>>> Jaikalin viestissä, johon vastasin oli ensimmäisen lauseen jälkeen sanat: "Heh hee". Siinä samankaltaisuus.
No siinä oli kyllä tautofoniaa, vai miksi sitä hienosti nimitettiin. Korjasin tekstin siltä osin tuohon alle.
>>>En nyt osaa asiaa paremmin selittää tällä kertaa.>"nyt, kun olette synnistä vapautetut ja Jumalan palvelijoiksi tulleet, on teidän hedelmänne pyhitys, ja sen loppu on iankaikkinen elämä" [sana synti on yksikössä].
Jos tuo synti sana on yksikössä, se tukee ja vahvistaa opetukseni totaalisesta syntien anteeksisaamisesta.
Jumala käsitteli koko syntikysymyksen Jeesuksen ristillä. Jokainen ihmiskunnan tekemä synti mitä ihmiset ovat tehneet ja tulevat tekemään tulevaisuudessakin olivat Kristuksessa Jeesuksessa ristillä ja saivat rangaistuksen. Tämä on sovituksen sana meille tämänkin päivän ihmisille.
Kun me tulemme/tulimme uskoon Jeesukseen Kristukseen, SAIMME ANTEEKSI KAIKKI SYNTIMME JOTKA OLIMME TEHNEET SIIHEN ASTI. Saimme anteeksi myös JOKAISEN SYNNIN jonka tulemme tekemään tulevaisuudessa. Koska Jeesus vei kaikki meidän syntimme ruumiissaan ristin puuhun, meidän tulevaisuudessakin tekemät synnit olivat Jeesuksessa ja saivat rangaistuksen Hänessä. Tästä johtuen uskova saa anteeksi tulevaisuudenkin synnit siinä hetkessä kun hän tuleee uskoon.
Uskon kilvoittelussa ja pyhityselämässä on kysymys pysymisestä Kristuksessa ja ihmisen nöyrä riippuvuussuhde Jeesuksesta. Jeesuksen veri huuhtelee tahattomia syntejämme ja tiedostetutkin synnit heti kun me tunnustamme ja hylkäämme ne. Mutta koko syntikysymys on jo etukäteen Jumalan puolelta ratkaistu. Meidän asiamme on pysyä Jumalan armossa, niin pysymme Kristuksessa. Kristuksessa pysyessämme elämme pyhityselämää turvautuen Jumalan armoon jossa me olemme.
ja ymmärsin. Siksi jätin kommentoimatta
>>>No siinä oli kyllä tautofoniaa,
Ei tiedä pitäisikö itkeä vai nauraa..ekivaari se vasta fiksu onkin !
---Koska Jeesus vei kaikki meidän syntimme ruumiissaan ristin puuhun, meidän tulevaisuudessakin tekemät synnit olivat Jeesuksessa ja saivat rangaistuksen Hänessä. Tästä johtuen uskova saa anteeksi tulevaisuudenkin synnit siinä hetkessä kun hän tuleee uskoon--- (Jaikal).
Opettaako Raamattu tällaista kuin "katolilaista anekauppaa" jossa voitiin hankkia etukäteen anteeksiantamus jostakin synnistä, jota ei vielä ollut tehnyt? Keskiajalla homma hoidettiin rahalla. Nykyisin kai Jumalalle kiitosta ja ylistystä hokemalla. "Kerran pelastettu aina pelastettu. Rauha, rauha, ei hätää mitään, sillä Jumalahan on rakkaus. Hän on jo antanut meille kaikki synnit anteeksi, TULEVATKIN joita emme vielä ole tehneet. Ei siis syytä huoleen".
Minusta pelottavaa opetusta.
Olen ollut uskossa useamman vuoden. En ole ajatellut, kun olen langennut, että sain tämänkin tekoni jo ennakkoon anteeksi uskoon tuloni yhteydessä. Menetetty rauha ja lepo ovat palanneet vasta sitten, kun olen saanut armon tunnustaa syntini Herralle ja vastaanottaa häneltä anteeksiantamuksen. Sen jälkeen kyllä Herran kiitos on vallannut sisimmän. Se pulppuaa kuin itsestään.
"Oikeus virratkoon kuin vesi ja vanhurskaus kuin ehtymätön puro".
Mitä siis sanomme? Onko meidän pysyttävä synnissä, että armo suureksi tulisi? Pois se!
Me, jotka kuolimme pois synnistä, kuinka me vielä eläisimme siinä?
Meidän vanha ihmisemme on Hänen kanssaan ristiinnaulittu, että synnin ruumis kukistettaisiin, niin ettemme enää syntiä palvelisi, sillä joka on kuollut, se on vanhurskautunut pois synnistä.
Sillä minkä kuoli, sen kuoli synnille kerralla / kerta kaikkiaan.
Niin tekin pitäkää totena, että olette synnille kuolleet,
mutta elätte Jumalalle Kristuksessa Jeesuksessa.
Tämän maailman ruhtinaalla ei enää ole oikeutta hallita kuninkaana ketään ihmistä.
Elämän ruhtinaalla on nyt oikeus kaikkiin ihmisiin.
Tämä vallankaappaus tapahtui 2000 vuotta sitten.
Tuo vapautusoperaatio merkitsi Vapauttajallemme kuoleman kaiken kauheuden läpikäymistä:
Nyt minun sieluni on järkytetty; ja mitä pitäisi minun sanoman? Isä, pelasta minut tästä hetkestä.
Kuitenkin: sitä varten minä olen tähän hetkeen tullut.
Taivaasta kuuluu ääni. Jeesus jatkaa: Nyt on tämän maailman tuomio.
Nyt tämän maailman ruhtinas heitetään ulos.
Ja kun minut ylennetään maasta, niin minä vedän kaikki tyköni.
Jeesuksen kuolemantuomio täytti minun ja koko maailman tuomion.
Jeesus kuoli meidän kuolemamme.
Yksi on kuollut kaikkien edestä, siis myös kaikki ovat kuolleet;
ja hän on kuollut kaikkien edestä, että ne, jotka elävät, eivät enää eläisi itselleen,
vaan hänelle, joka heidän edestään on kuollut ja ylösnoussut.
Minä olen jo Jeesuksen kuolemassa kuollut ja noussut kuolleista.
Siirretty kuolemasta elämään. Saatanan vallasta Jumalan Rakkaan Pojan valtakuntaan.
Me olemme sisällä. Ja saatana ulkona.
Ja koska meidät on siirretty pimeydestä Valoon, niin me vaellamme Valkeudessa, Todellisessa Valkeudessa, joka tuli maailmaan. Ja Hänen, Jumalan Karitsan veri puhdistaa meidät kaikesta synnistä. Nuo verihaavat ovat Hänellä edelleenkin todistuksena siitä, että koko velka on maksettu.
Voi kunpa voisimme tästä ilosanomasta yhdessä ILOITA ja tätä ilosanomaa muillekin kertoa.
Jumalasta, sillä Jeesuskin on - I s ä n - p y h i t t ä m ä - ja - l ä h e t t ä m ä:
Johanneksen evankeliumi 10
36 "niin kuinka te sanotte sille, - j o n k a - I s ä - on - p y h i t t ä n y t - ja lähettänyt maailmaan: 'Sinä pilkkaat Jumalaa', sen tähden että minä sanoin: 'Minä olen Jumalan Poika'?"
Hebrealaiskirje 2
11 "Sillä sekä hän, joka pyhittää, että ne, jotka pyhitetään, ovat kaikki alkuisin yhdestä. Sentähden hän ei häpeä kutsua heitä veljiksi,"
1.Korinttolaiskirje 6
11 "Ja tuommoisia te olitte, jotkut teistä; mutta te olette vastaanottaneet peson, te olette pyhitetyt, te olette vanhurskautetut meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen nimessä ja meidän Jumalamme Hengessä."
Hebrealaiskirje 10
9 »sanoo hän sitten: "Katso, minä tulen tekemään sinun tahtosi." Hän poistaa ensimmäisen, pystyttääkseen toisen.
10 Ja tämän tahdon perusteella me olemme pyhitetyt Jeesuksen Kristuksen ruumiin uhrilla kerta kaikkiaan."«
Mitä Jeesus poisti, pystyttääkseen toisen ja paremman? Vastaus on: Lihan veren, sillä Jumalan tahto on hengellinen ruokamme ja juomamme, joka on kaikkien syötäväksi ja juotavaksi saatavilla, sillä Jeesuksen lihan veri vuoti meidän hintanamme maahan, meidän myyjällemme.
Johanneksen evankeliumi 4
34 »Jeesus sanoi heille: "Minun ruokani on se, että minä teen lähettäjäni tahdon ja täytän hänen tekonsa.«
´
Olen sinulle viimeksi eilen vastannut Jumalan sanalla todistaen oppisi hölynpölyksi.
Miksi et ole ymmärtävinäsi sinulle annettua palautetta, vaan jatkat harhaopetustasi
ikäänkuin kaikkien tulisi niellä se vastustamattomana jaikalin 'totuutena'?
Tässä esimerkkiä sinun oman pääsi tuottamasta ja korvasyyhyyn perustuvasta "hjaikailusta":
>>Täydellisessä sovituksessa Jumala palautti ihmisen alkuperäiseen suhteeseen itsensä kanssa.
Siis, niin kuin syntiinlankeemusta ei olisi koskaan tapahtunutkaan.
Tästä johtuen Jumalan lapsi on saanut takaisin lapsuutensa puhtauden, viattomuuden ja
synnittömyyden JUMALAN EDESSÄ JA OMASSATUNNOSSAAN.
sinä näet Jeesuksen Kristuksen suorittamassa sovituksessa?
Jos sinä et kykene osoittamaan yhtään vajavuutta tai puutetta Jeesuksen ristin työssä, sinunkin tulee tunnustaa että sovitus on TÄYDELLINEN. Kun tämän olet ymmärtänyt ja tunnustanut itsellesi, sinun tulee sitten esittää itsellesi kysymys: "Mitä on täydellinen sovitus ja mitä se minulle merkitsee?"
Vastaus löytyy Raamatusta kun sinä luet ja tutkit sovituksen syvyyyksiä.
Siunattuja aarteenetsintämatkoja Raamatun syvyyksissä.
San 2:
1. Poikani, jos sinä otat minun sanani varteen ja kätket mieleesi minun käskyni,
2. niin että herkistät korvasi viisaudelle ja taivutat sydämesi taitoon -
3. niin, jos kutsut ymmärrystä ja ääneesi huudat taitoa,
4. jos haet sitä kuin hopeata ja etsit sitä kuin aarretta,
5. silloin pääset ymmärtämään Herran pelon ja löydät Jumalan tuntemisen.
6. Sillä Herra antaa viisautta, hänen suustansa lähtee tieto ja taito.
San 8
19. Minun hedelmäni on parempi kuin kulta, kuin puhtain kulta, minun antamani voitto valituinta hopeata parempi.
20. Minä vaellan vanhurskasten polkua, oikeuden teitten keskikohtaa,
21. antaakseni niille, jotka minua rakastavat, pysyvän perinnön ja täyttääkseni heidän aarrekammionsa.
Joh 14:21
Jolla on minun käskyni ja joka ne pitää, hän on se, joka minua rakastaa; mutta joka minua rakastaa, häntä minun Isäni rakastaa, ja minä rakastan häntä ja ilmoitan itseni hänelle."
Joh 16:14-15
Hän on minut kirkastava, sillä hän ottaa minun omastani ja julistaa teille. Kaikki, mitä Isällä on, on minun; sentähden minä sanoin, että hän ottaa minun omastani ja julistaa teille.
en oikein ymmärrä tätä hässäkkää. Minusta jaikal elä todeksi tätä hebrealaiskirjeen kohtaa (jota on varmaan jo lainattu tässä uskonsodassa), eikä suinkaan ylvästele synnittömyydellään:
10:22 niin käykäämme esiin totisella sydämellä, täydessä uskon varmuudessa, sydän vihmottuna puhtaaksi pahasta omastatunnosta ja ruumis puhtaalla vedellä pestynä;
10:23 pysykäämme järkähtämättä toivon tunnustuksessa, sillä hän, joka antoi lupauksen, on uskollinen;
10:24 ja valvokaamme toinen toistamme rohkaisuksi toisillemme rakkauteen ja hyviin tekoihin;
10:25 älkäämme jättäkö omaa seurakunnankokoustamme, niinkuin muutamien on tapana, vaan kehoittakaamme toisiamme, sitä enemmän, kuta enemmän näette tuon päivän lähestyvän. >> Jakeen lisätiedot
10:26 Sillä jos me tahallamme teemme syntiä, päästyämme totuuden tuntoon, niin ei ole enää uhria meidän syntiemme edestä
Kerroin tuolla ylempänä ketjussa sen, ettei sinun puolikas-evankeliumillasi ole
Jumalan sanan pohjaa. Olet usein toistanut sen, että saarnaat Jumalan osuutta
pelastuksesta ja pyhityksestä. Joku toinen saa puolestaan vaivautua kertomaan
sen, vaatiiko pelastuminen ja kilvoitus kenties jotain pelastettavalta itseltään.
En tiedä, miksi haluat keskittyä siihen puolikkaaseen, jossa meille jäisi taputtajan
ja jumalan kirittäjän rooli katsellessamme vain tyytyväisesti röyhtäillen, kun reipas
pesuapulaisemme suihkuttelee päivän synnit päältämme pois happy-hour hengessä.
Kuvaukseni on 'vertauksenomainen', jotta saisit kiinni evankeliumin todellisuudesta.
Jumala kyllä huolehtii omasta osuudestaan, on jo huolehtinut antaessaan Poikansa
tulla ristiinnaulituksi viattomana uhrina meidän syntiemme tähden. Nyt olisi pääasia
tehdä selväksi, mitä MEIDÄN tulee tehdä saadaksemme vastaanottaa ja pitää omana
sen armon ja pelastuksen, jonka Jumala on Pojassaan Jeesuksessa meille valmistanut.
Jumalan sana vakuuttaa, että meiltäkin vaaditaan inhimillisesti katsoen todella paljon:
"Niin minä Jumalan armahtavan laupeuden kautta kehoitan teitä, veljet,
antamaan ruumiinne eläväksi, pyhäksi, Jumalalle otolliseksi uhriksi;
tämä on teidän järjellinen jumalanpalveluksenne." Room. 12:1.
.
ihminen on päässyt uskossaan niin pitkälle että hän on Jeesuksen vastaan ottanut ja tunnustanut Hänelle syntinsä ja on uudesti syntynyt Jumalan lapseksi, niin eikös hän silloin ole jo vastaanottanut Jumalan armon?
Minun mielestäni jaikal puhuu ja opettaa jo uudestisyntyneitä vanhurskaita Jumalan lapsia?
On kokonaan toinen asia miten opetetaan uskosta osattomia ottamaan Jeesus vastaan.
""Nyt olisi pääasia
tehdä selväksi, mitä MEIDÄN tulee tehdä saadaksemme vastaanottaa ja pitää omana
sen armon ja pelastuksen, jonka Jumala on Pojassaan Jeesuksessa meille valmistanut.""
>>>En tiedä, miksi haluat keskittyä siihen puolikkaaseen,
meiltä vaatii kuin ...
1.Pietarin kirje 4
1 "Koska siis Kristus on kärsinyt lihassa, niin ottakaa tekin aseeksenne sama mieli - sillä joka lihassa kärsii, se lakkaa synnistä - "
1.Pietarin kirje 2
21 "Sillä siihen te olette kutsutut, koska Kristuskin kärsi teidän puolestanne, jättäen teille esikuvan, että te noudattaisitte hänen jälkiänsä,"
Efesolaiskirje 4
32 "Olkaa sen sijaan toisianne kohtaan ystävällisiä, hyväsydämisiä, anteeksiantavaisia toinen toisellenne, niin kuin Jumalakin on Kristuksessa teille anteeksi antanut."
´
on selkeästi Raamatun vastaista. Se sinulle osoitetaan tässäkin ketjussa moneen otteeseen mutta jatkat vain vänkäämistä jä väärän oppisi puolustamista.
Lue Raamattu vielä kerran ajatuksen kanssa ja pyydä Herraa antamaan ymmärrystä. Vaikka väität oppisi olevan PH:n sinulle "antama" ei se sitä ole vaan jos siinä henki on niin ajattele vakavasti mikä se henki on ja mitkä seuraukset siitä voi koitua.
Rukoilen puolestasi.
on syntinen miten hän voi periä iankaikkisen elämän?
Eli toisin sanoen syntinen ihminen joutuu kadotukseen syntiensä tähden. Kyllä jaikal opettaa ihan Raamatun mukaisesti, mutta sitä ei valitettavasti näytä moni uskovainenkaan ymmärtävän tällä palstalla.
Jumalan näkökulmasta katsottuna vanhurskas ihminen on synnitön ja puhdas. Jos näin ei olisi ei hän perisi Jumalan valtakuntaa vaan kadotus kohtaisi häntä. Eihän taivaaseen syntinen pääse, eikä taivaassa synti asu. Tämä pitäisi olla jokaiselle uudestisyntyneelle Jumalan lapselle selvää. Ihmettelen miksi näin ei ole?
Uudesti syntyneen vanhurskaan ihmisen sielu on synnistä vapaa ja puhdas. Se on Jeesuksen verellä pesty, siksi se on synnistä vapaa ja puhdas.
Ihmisen lihassa asuu synti ja liha on syntinen, mutta liha ei pelastu ja siksi sillä ei ole mitään merkitystä pelastumisemme kannalta. Lihassamme oleva synti kyllä yrittää meitä houkutella tekemään syntiä, mutta jaikal ei olekkaan puhunut siitä, vaan hän on puhunut Jumalan näkökulmasta katsottuna Jeesuksen sovitustyön merkitystä ihmisessä. On kummallista kun eivät edes itseään uudesti syntyneeksi sanovat Jumalan lapsetkaan tätä ymmärrä. On kokonaan kaksi eri asiaa olla sielultaan puhdas ja synnitön Jeesuksessa, kuin lihassa olla synnitön. Lihassamme olemme syntisiä ja siitä kait se väärin käsitys jaikalin kirjoituksia kohtaan tulee kun hän synnittömyydestä puhuu tarkoittaen Jeesuksen verellä puhdistettua sieluamme.
Kertoisit nyt missä kohden jaikalin kirjoitukset ovat Raamatun vastaisia?
""Opetuksesi on selkeästi Raamatun vastaista. ""
armon vuoksi.
Älä lähde Jaikail harhaoppiin. Onko sinun mielestäsi ihminenyhtä synnitön kuin JEESUS? Jaikalin opin mukaan on.
Jeesus oli synnitön, Hän siis oli kokonaan synnistä vapaa. Jeesuksen lihassakaan ei asunut synti koska Hän oli Jumalasta lähtöisin toisin kuin me. Jeesus oli Pyhästä Hengestä ja me ihmisestä. Siksi meissä asuu synti lihassamme ja siksi meitä ei voi verrata Jeesukseen kuten tällä palstalla sellaistakin on väitetty, että olisimme yhtä synnittömiä kuin Jeesus. Näinhän ei ole. Vaan olemme sielultamme synnittömiä ja puhtaita Jeesuksen sovitustyön kautta. Sielu se on joka pelastuu Jeesuksessa!
Jaiukalin ongelma on valvomisen aliarvoistaminen/vä'hättely. Raamattu selkeästi opettaa ja yks kantaan, miten tärkeää on uudestisyntyneen ihmisen valvominne ja mielen muuttuminen mielen uudistumisen kautta. Jos uudestisyntynyt ihminen ei valvo käyttäytymistään,- mieltä ja tekoja, niin hän sokeutuu ja hänestä tulee "Luterilainen", jonka usko perustuu/kulminoituu vauvakasteeseen/oppiin eli "kuljen pitkin tai poikin aina armossa loikin". Näin ei tule olla.
Juuri valvomisen kautta ihminen mahdollistuu elämään armossa ja pitämään pukunsa valkoisena. Todellisesti uudestisyntynyt ihminen ei puolustele synnintekemistään tai hyväksy/pakene käyttäytymistään armon alle. Syntiin langennyt ihminen elää katuvaisena (=on kielteinen asenne tekoonsa) ja siten armossa ja synnittömänä. Juuri tämä mielenlaatu on se veden jakaja,- joka ilmentää ihmisen olevan synnitön.
Nyt jaikalin opetuksesta puuttuu lähes kokonaan tämä tila ihmisestä eli miten se synnittömyys ilmenstyy ihmisen käyttäytymisessä.
Ihmisen mielelle ja psyykkeelle on erityisen tärkeää...... k-a-s-v-a-a..... armossa.Jos/kun ihminen todellisesti kokee elävänsä armon sisällä, niin tämä tila aina kasvattaa ihnmistä. Tähän kasvamiseen/mielen uudistukseen liittyy ...a-i-n-a... valvominen.
Oletko kuullut ja huomannut miten Helluntaipuolue ja muut uskonnolliset puolueet maallistuvat,- ja vauhdilla. Mistä ymmärrät tämän johtuvan ???
Itse uskon ja ymmärrän,- miten suurin syy/llinen on jaikalmaisen opetuksen laajentuminen koko puolueiden ylle eli ihmisiä ei kannusteta ja opeteta miten tärkeää on valvomisen merkitys arkensa keskellä.
Ymmärtänet,- tai toivon niin, niin mistä tulee laittomuus,- joka kylmentää ihmisten sydämet lähimmäisen rakastamiseen.
Käyppä luterilaisen teologin tilaisuuksissa, niin niissä painotetaan juuri samoja alueita/asioita kuin jaikalin opissa.Ainut ero on ettei jaikal mainitse kasteen armoa. Luterilaisuushan perustuu vauvakasteen armoon ,- ei todellisessa armossa vaeltamiseen,- johon kuuluu usko Jeesuksen opetukseen ajatellen ihmisen käyttäytymistä lähimmäistään kohtaan.
Niin, juuri tämä "synnittömyyden" mieliukuva näkyy todellisuudessa armon halventamisena eli armo muutetaan irstaudeksi.
Kuinka kauan aikaa ihmisen pitää mielestäsi elää katuvaisena?
""Syntiin langennyt ihminen elää katuvaisena (=on kielteinen asenne tekoonsa) ja siten armossa ja synnittömänä.""
Eikö syntiin langenneen ihmisen synnit tule anteeksi saaduiksi hänen tultuaan uskoon Jeesukseen Kristukseen?
Pitääkö hänen edelleen murehtia synneistään?
sielusi synnistä puhdas ja synnitön?
Jos sanot että ei, silloin sinun pitää kiireesti tehdä parannus ja tunnustaa syntisyytesi Jeesukselle jotta saat syntisi anteeksi. Silloin sinä voit sanoa että sielusi on synnitön ja puhdas Jumalan edessä.
Ymmärrätkö mistä synnittömyydessä on kyse?
"Kuinka kauan aikaa ihmisen pitää mielestäsi elää katuvaisena?"
Riippuu tietysti mistä kielteisestä käyttäytymisestä/synnistä on kysymys. Pohdin todellisuudesta käsin,- en fiktiivisesti/kuvitellen. Jos ihminen ei käy läpi synnnintekemistään, niin tämä ihminen ei mahdollistu muuttumaan. Taas läpikäymiseen vaikuttaa monet asiat eli se synnin tekemisen katumisen "akuutti vaihe" voi kestää kauankin.
Esim. jos puoliso on pettänyt puolisoaan ja herää todellisuuteen, niinn tämä katuminen voi kestää vuosia. Siis ihminen reagoi voimakkaasti asian esille tullessa. Mutta,- kuten Paavalikin katui tekemisiään,- vainotessaan Jeesuksen seuraajia, niin kuolemaansa saakka.
Niin, tuota synnintekemisen katumista ei tulisi nähdä/ymmärtää mörkönä tms,- vaan ymmärtää se kielteisestä käytäytymisestä/mielestä pois kasvamisena. Valitettava todelllisuus on, miten ihminen muuttuu ja kasvaa,- lähes aina vain vastoinkäymisten kautta,- jossa ymmärrys laajenee parhaiten. Teoriat elämässä on teorioita,- mutta läpieletyt asiat ovat sitä todellista elämää.
Pintaliito/pinnallisuus ei kasvata ihmistä.
Todellisuudessa elän armossa eli tiedostan,- eläväni väärin monen asian suhteen,- mutta turvaudun armoon.Siis tiedän miten monen asian tulisi olla,- mutta asioiden muuttaminen vaatii kasvamista ja taas tämä kasvaminen on mahdollista vainb todellisessa armossa.
Siis ulkoapäin,- toisen ihmisen silmissä elän synnissä,- mutta oman ymmärrykseni ja sydämen tilani huomioiden olen armon alla ja siten synnitön.
Mutta sinä tyydyt ainoastaan syyttämään. Kun sinä väität opetustani vääräksi, todista se osoittamalla Ramatulla virheeni ja oikaise ne Jumalan Sanalla.
taidat ymmärtää mitä synnittömyys merkitsee Jumalan näkökulmasta katsottuna.
""Siis ulkoapäin,- toisen ihmisen silmissä elän synnissä,- mutta oman ymmärrykseni ja sydämen tilani huomioiden olen armon alla ja siten synnitön. ""
Tuo jäi kyllä mietityttään kun sanot ""toisen ihmisen silmissä elän synnissä,"" että mitä tuolla tarkoitat?
Mietityttää että jos joku selvästi näkee että elät synnissä, niin miten voit olla uudestisyntynyt Jumalan lapsi?
Kyllä minä ainakin aika helposti eroitan uudestisyntyneen ja pelastusta vailla olevan ihmisen toisistaan jo lyhyen kanssakäymisen aikana. Eli ei kovinkaan kauaa tarvitse keskustella kyseisen henkilön kanssa kun jo käy selville ketä herraa hän palvelee. Niin, aattelen sitä että jos sinusta sivullinen huomaa että elät synnissä niin.....???? Olisikohan parannuksen paikka sulla???
Jos uudestisyntyneellä ihmisellä on edes jonkinlainen itsetunto, niin jokainen uudestisyntynyt ihminne tunnistaa itsessään, miten arkeen liittyy syntikäyttäytymistä/mieltä. Itse miellän .....k-a-i-k-k-i........ Jumalan tahdon vastaiset asiat synniksi eli itse en ainakaan elä niinkuin tulisi elää ja ajatella.
Ei millään pahalla, mutta jos saisin tulla päiväksi kylään tai jutustella tunninkin, niin takaan,- että elät Jumalan tahdon vastaista elämää,- mielessä tai käyttäytymisessä.
No, tietenkään jumalattomat ihmiset eivät näe Jumalan tahdon vastaista/syntiä minussa,- mutta jos ihminen tuntee laajasti Jumalan tahdon mukaisen mielen ja käyttäytymisen, niin tämä ihminen mahdolistuu näkemään toisessa/minussa sen synnin.
Tietenkin asenne/ajatusmaailma paljastaa elääkö ihminen synnissä vai armossa.
"Mietityttää että jos joku selvästi näkee että elät synnissä, niin miten voit olla uudestisyntynyt Jumalan lapsi?"
------------
Kyllä se vaan todellisuus ihmisellä on se,- ettei kukaan ihminen mahdollistu täyttämään Jumalan lakia eli ihminen aina tekee syntiä. Ainoastaan tilansa tunnustaminen ja synnin hylkääminen/asenne mahdolistaa ihmisen elämään armosta osallisena.
Todellisuudessa,- mitä olen kokenut, niin kaikkein hankalimipia ihmisiä ihmissuhteissa on ihmiset,- jotka näkevät itsensä täydellisenä/synnittömänä.Siis todellisuudessa on sokeudesta ja näivettyneestä itsetunnosta kysymys.
runoilija. Kirjoita humoristinen kirja.
>>>"kuljen pitkin tai poikin aina armossa loikin".
>>>Onko sinun mielestäsi ihminenyhtä synnitön kuin JEESUS? Jaikalin opin mukaan on.
Mikään teko ei jää seuraustaan vaille. Se on luonnon laki, mitä kylvät sitä niität.
Kukaan mielikuvitusolento ei pysty tekojen seurauksia pyyhkimään pois.
Tee aina hyviä tekoja , ne heijastuvat takaisin niinkuin huonotkin.
aloitus:
" Opetustani anteeksisiantamisesta/saamisesta kiritisoidaan tällä palstalla hyvinkin voimakkaasti. Kriitikot eivät ole esittäneet yhtään teologista virhettä SIINÄ MITÄ OLEN KIRJOITTANUT aiheesta. "
Rohkeutta ja ylimielisyyttä jaikalilta ei puutu. Tynnyrissä kolisee silti ontot sanat.
Jaikalin oppi sisältää toiveen maailman tuhoamisesta. Valtaisa enemmistö ihmiskunnasta paistetaan, tapetaan, surmataan ja kidutetaan mitä raaimmalla tavalla. Eläimiä ja kasveja ei säästetä. Maan kuorikin on jaikalin koston kohteena.
Missä se anteeksiantamus ja hyvien ihmissuhteiden vaaliminen on? Tuommoinen pelastus, jossa yhden ihmisen pelastuksen ehtona miljoonan tai enemmänkin ihmisen julma murhaaminen, mitä se on?
asioita ? Teet omia aloituksia toisen aloituksen sekaan, vaikka sinunkin tulisi kommentoida aloitukseen
ja jollei sinulla ole muuta asiaa, kuin kohdistaa kirjoituksesi henkilöön, niin parempi, että olet hiljaa.
eli "sovituksen vastaanottaminen" tulee täydelliseksi ja toteutuu vasta silloin, kun olemme valmiit antamaan antamaan anteeksi täydellisesti meitä vastaan rikkoneille, [Matt.6:14,15; 18:23-35]
´