Kertokaa hyvät sisarukset miten pääsen eroon ulkomaalaiseta aviomiehestäni joka lyö ja hakkaa mikä sielu sietää, ottaa rahani, uhkailee kaikella mahdollisella tavalla, uhkailee ystäviäni jne. Henkinen väkivalta on myöskin aikamoinen.
Avioliitto ulkomaalaisen kanssa
19
1313
Vastaukset
- pidäpuolesi
Seuraavaksi pohdit ammattilaisten kanssa, mitä seuraavaksi
- lääkäriin
- poliisille
- asunnonhakuun
jne.- pidäpuolesi
ja laitat tietty avioeron vireille.
- Kairon kukka
pidäpuolesi kirjoitti:
ja laitat tietty avioeron vireille.
Laittaisin heti avioero vireille, mutta sitten meneteän varmasti omaisuuteni ja siitä juuri mieheni on kiinnostunut. Hän on oikea onnenonkija, mutta miten saisi sen todistettu?
- pidäpuolesi
Kairon kukka kirjoitti:
Laittaisin heti avioero vireille, mutta sitten meneteän varmasti omaisuuteni ja siitä juuri mieheni on kiinnostunut. Hän on oikea onnenonkija, mutta miten saisi sen todistettu?
Jos maallinen omaisuutesi on sinulle tärkeämpi, kuin oma turvallisuutesi, niin omahan on asiasi. Ei kellään ole poppakonsteja auttaa sinua säilyttämään omaisuutesi henkesi lisäksi. Olisit tehnyt avioehdon! Kai sentään olet käynyt pahoinpitelyitten jälkeen lääkärissä?
Kuinka kauan olet ollut naimisissa? Onko miehelläsi pysyvä oleskelulupa? Onko teillä yhteisiä lapsia? Migrin tyypit saattavat pystyä sinua avittamaan, mutta se riippuu monesta asiasta. - Kairon kukka
pidäpuolesi kirjoitti:
Jos maallinen omaisuutesi on sinulle tärkeämpi, kuin oma turvallisuutesi, niin omahan on asiasi. Ei kellään ole poppakonsteja auttaa sinua säilyttämään omaisuutesi henkesi lisäksi. Olisit tehnyt avioehdon! Kai sentään olet käynyt pahoinpitelyitten jälkeen lääkärissä?
Kuinka kauan olet ollut naimisissa? Onko miehelläsi pysyvä oleskelulupa? Onko teillä yhteisiä lapsia? Migrin tyypit saattavat pystyä sinua avittamaan, mutta se riippuu monesta asiasta.Kiitos että vastasitte! Kyllä turvallisuuteni on tärkeä, mutta vaikka tekisn mitä niin mieheni EI suostuu lähtemään ja todennäköisesti tulee vainoamaan minua.Olette oikeassa. Haluaisin uuden elämän ilman jokapäiväistä pelkoa ja yritän tehdä kaikkeni että myöskin saisin sen ilman hengenlähtö. Lääkäri on todistanut väkivallan jäljet. Onko kellään samantapaisia tarinoita ja missä tarinat päättyisivät onnellisesti ja on päästy miehestä eroon? SE ei ole nimittäin helppoa vaikka tahto olisi.
- wevwev
Kairon kukka kirjoitti:
Kiitos että vastasitte! Kyllä turvallisuuteni on tärkeä, mutta vaikka tekisn mitä niin mieheni EI suostuu lähtemään ja todennäköisesti tulee vainoamaan minua.Olette oikeassa. Haluaisin uuden elämän ilman jokapäiväistä pelkoa ja yritän tehdä kaikkeni että myöskin saisin sen ilman hengenlähtö. Lääkäri on todistanut väkivallan jäljet. Onko kellään samantapaisia tarinoita ja missä tarinat päättyisivät onnellisesti ja on päästy miehestä eroon? SE ei ole nimittäin helppoa vaikka tahto olisi.
No eipä tuosta tarinasta nyt enää onnellista saa, mutta toki moni on päässyt vainoavasta miehestä myös eroon. Kaikenlaista voi tapahtua. Jotenkin tulee sellainen fiilis, että haet täältä uskollesi vahvistusta. Jotta vakuuttuisit siitä, että kaikki menee lopulta hyvin. Sellaisia takeita ei valitettavasti ole, kuten hyvin tiedät. Vähän samaan tyyliin tällä palstalla moni suhdetta aloitteleva hakee uskolleen vahvistusta, usein jopa haluamatta kuulla minkään muunlaisia kuin positiivisia kokemuksia. Sellainen oman sokean uskonsa douppaaminen tietenkin on vain itsensä huijaamista. Sinä et varmaankaan ole niitä, mutta tällainen paralleeli väistämättä tulee mieleen. Joten: käyttäkää enemmän järkeä ja vähemmän uskoa näissä asioissa.
- Anonyymi00025
Kairon kukka kirjoitti:
Laittaisin heti avioero vireille, mutta sitten meneteän varmasti omaisuuteni ja siitä juuri mieheni on kiinnostunut. Hän on oikea onnenonkija, mutta miten saisi sen todistettu?
Olet tälle lelu, vääräuskoinen alempiarvoinen uorah.. valitettavasti. Mutta mitäs läksit...?
- 9+19
Jos miehesi on muslimi todennäköisyys hän vainoaa sinua vuosienkin päästä on suurempi kuin ei-muslimin ollessa kyseessä.
- Njööhh
Eihän tuo voi olla totta. Vain suomalaiset miehet ovat väkivaltaisia palstan naisien mukaan. Kaikki ulkomaalaiset ovat komeampia, älykkäämpiä ja hyvätapaisempia kuin yksikään suomalainen mies, poislukien palstan naisten isät ja veljet.
- uskokaa jo
Miten Rakas Wastonin kirjotukset pitää paikkaansa. Seurustelu on ihanaa ,mutta avioliitto helvettiä.
- Anonyymi00024
Heh
- ++00++
Selvitä seuraavat asiat: Jos ei ole lapsia niin erosi tulee olemaan astetta helpompi. Onko miehelläsi pysyvä oleskelulupa Suomessa vai ei? Jos on pysyvä oleskelulupa niin avioero ja lähestymiskielto.
Tee pahoinpitelyistä rikosilmoitus vaikka tuntuisi, että henki lähtisi. Vaikka on pysyvä oleskelulupa miehesi voidaan karkoittaa mahdollisen tuomion jälkeen.
Onko teillä avioehto?. Jos ei ole niin Suomen lain mukaan omaisuus/ velat ja varat) menevät puoliksi.
Onko sinulla oma pankkitili. Poista mieheltäsi käyttöoikeus pankkitiliisi. Kirjoita Migrille pyyntö peruuttaa oleskelulupa. Siihen liitteeksi pahoinpitely asiakirjat. Hae uusi asunto vaikka väliaikaisesti jos omistatte asunnon. Onko teillä määritelty kumman maan lakia noudatetaan avioerotilanteessanne?- Kairon kukka
Kiitos asiallisesta vastauksesta!:)
- 364ys
Kairon kukka kirjoitti:
Kiitos asiallisesta vastauksesta!:)
itse olen nyt saanut Luojan kiitos elellä ihan rauhassa kuukauden verran täällä uudessa asunnossani. Pelko on tosin osittain jäänyt, mutta joka päivä on parempi olo.
- Kairon kukka
364ys kirjoitti:
itse olen nyt saanut Luojan kiitos elellä ihan rauhassa kuukauden verran täällä uudessa asunnossani. Pelko on tosin osittain jäänyt, mutta joka päivä on parempi olo.
Olitko /oletko naimisissa väkivaltaisen miehen kanssa? Kerro miten pääsit pois?
- klsdspdj
Lähde pois äläkä kerro mihin menet. Jos olet työssä, niin pyydä virkavapaata tai lääkräiltä sairaslomaa. Älä missään tapauksessa enää neuvottele miehen kanssa, vaan pyydä viranomaisia tekemään se puolestasi.
Itse pääsin eroon ulkomaalaisesta aviomiehestäni nopeasti. Pari viikkoa vihkimisen jälkeen mies meni kihloihin toisen suomalaisen naisen kanssa eli minä pistin eron vireille. Sen jälkeen äijästä en mitään kuullut, koska oli niin umpirakastunut siihen toiseen.
Kymmenen vuoden kuluttua äijä tosin laittoi sähköpostin kyselläkseen vointiani:-)- Kairon kukka
Lähtisin pois, mutta sitten joudun lähtemään omasta omistusasunnosta ja se olisi väärin. Asunto on minun - eikä hänen! Mahtaako enää sitten olla mitään jäljellä. Tuskin. Onpa sinullakin tarina. Sinun mies täyisi huijari- ihan niin kun minun. Onko muita kanssasisaria ? Tottakai ymmärrän nyt kuinka tyhmä minä olin, mutta täytyy kuitenkin muistaa että onhan niitä onnellisisa avioliittojakin ulkomaalaisen miehen kanssa olemassa. Minulla vaan oli huono tuuri:(
- buhahahahaaa
jokainen vähänkään älyllä varustettu tietää hakeutua viranomaisten juttusille ja neuvoille. Sen sijaan että kyselis neuvoa pahaan tilaanteeseen rasistien ylläpitämällä keskustelupalstalla buahahahahaaaa
- Kairon kukka
Ole ystävällinen ja kirjoita jossain muualla! Vain asialliset kirjoitukset, kiitos!
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle253130Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122269Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.712143Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051929Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761623Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥411421Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta151349Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1141130
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151096