Miestäni on jo jonkin aikaa kaverit, autojen laitto ja paluu "entiseen " elämänmalliin kiinnostanut kovasti. Hän on minua nuorempi. Emme ole kihloissa. Itse olen 28.
Meillä olisi ollut tänään 2-vuotispäivä ja hän oli luvannut viedä minut sen kunniaksi syömään.
Eilen hän otti puheeksi, että jos siirrettäisiin syömisreissua kun kaveri oli soittanut ja olisi valmis avustamaan autonosissa.
Minä sain vuosisadan hepulin. Kysyin, voiko olla totta ettei hän kaverilleen sano, että on meidän vuosipäivä ja on viemässä tyttöystäväänsä syömään. Että kävisikö jokin muu päivä autonlaitolle.......ei vastausta. Hetkeä myöhemmin sanoi, että oli unohtanut vuosipäivän. Mä kysyin, että mitä helvettiä mulle rupee ehotteleen jotain muuta päivää vaan miksei soita kaverilleen ja edelleen sovi muuta päivää. Tällä autoasialla ei edes ole kiire vaan auto pelaa ja on "harrastus". jumalauta!
On selvää, että tulen hänelle tällä hetkellä häntäpäässä enkä jaksa enää jatkuvaa mielipahaa elämässäni.
Miehet kommentoikaa onko välinpitämättömyys astunut kuvaan vai puuttuuko elämänkokemus vai mikä? Minkäslainen fiilis naisille olisi tullut vastaavanlaisessa?
Meillä olisi ollut tänään 2-vuotispäivä ja hän oli luvannut viedä minut sen kunniaksi syömään.
Eilen hän otti puheeksi, että jos siirrettäisiin syömisreissua kun kaveri oli soittanut ja olisi valmis avustamaan autonosissa.
Minä sain vuosisadan hepulin. Kysyin, voiko olla totta ettei hän kaverilleen sano, että on meidän vuosipäivä ja on viemässä tyttöystäväänsä syömään. Että kävisikö jokin muu päivä autonlaitolle.......ei vastausta. Hetkeä myöhemmin sanoi, että oli unohtanut vuosipäivän. Mä kysyin, että mitä helvettiä mulle rupee ehotteleen jotain muuta päivää vaan miksei soita kaverilleen ja edelleen sovi muuta päivää. Tällä autoasialla ei edes ole kiire vaan auto pelaa ja on "harrastus". jumalauta!
On selvää, että tulen hänelle tällä hetkellä häntäpäässä enkä jaksa enää jatkuvaa mielipahaa elämässäni.
Miehet kommentoikaa onko välinpitämättömyys astunut kuvaan vai puuttuuko elämänkokemus vai mikä? Minkäslainen fiilis naisille olisi tullut vastaavanlaisessa?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vuosipäivän syöminen menee kaiken muun edelle ja ne autot voi laittaa milloin vain ja niin edelleen koska se nainen siellä kotona on kaikkein tarkein asia ja kaverit odottavat vuoroaan jos sitä joskus löytyy.
Niin ja kyllähän se vuoro aina löytyy! Vuosipäivähän on vaan kerran vuodessa, synttärit kerran vuodessa. Eli kaksi päivää, ja joku joulu ja muutama viikonloppu kahden keskistä aikaa, muistaa rakastaan. Sitten voi laittaa autoja muina aikoina, ei se auto siitä suutu, ei se päivien päälle tajua.
Kyllähän miehellä saa ja pitää kavereita ja harrastuksiakin olla, mutta pitäisi myös tajuta, mikä milloinkin on tärkeää. Kun naiselleen on luvannut jotain, pitäisi se pitää, pitäisi jo aikuisen miehen tajuta arvostaa rakkautta ja naistaan, eikä vaan höpöttää auton osista kuin mopoikäinen: niistä voi sitten höpöttää muuten. Lapselliselta kuulostaa tuo ap:n mies.
Jotkut miehet, ehkä ne sitten, kenellä on elämän kokemusta ja menetyksiäkin takana (ei riipu iästä!), osaavat arvostaa muita ihmisiä ja etenkin parisuhdetta ja perhettä, ne kuitenkin ne tukipilarit on! Parisuhteesta saadaa hyväksyntää, rakkautta, seksiä, läheisyyttä ja ystävyyttä eikä sitä sovi pitää itsestää selvänä. Se vaan on typerää. Kyllä siis omaakin elämää pitää olla, mutta onhan nyt toikin, jos ei tuon vertaa tajua, vaan vielä tuntuu varaosat läheisemmältä kun nainen..? Ööö... Joo. Ei-kiireinen autoasia ja kaveri vs. oma nainen ja vuosipäivä... Kuinkahan kävis jos lapsia tulis: tois kaverit ryyppäämään kotiin varmaan varpajaisiin vaikka nainen ois just laitokselta tuotu ja pysyis pari viikkoa tallilla, kun ois niitä varaosia :D
Aika monta vuotta ois kasvamista edessä tuolla "pojulla".
Ei seurustele vakavissaan eikä ainakaan vakavaan suhteeseen ole valmis.
Kiitos järjen puhumisesta!!:)
tosiaan aikaa on annettu auton värkkäämiselle ja kavereille. mittahan se minullakin täyttyy. miehenihän on 23-vuotias ja elämänkokemusta puuttuu. tänäänkin kysyin puhelimessa kun herra soitti, että mennäänkö nyt syömään, että mikä on syynä että autonlaitto menee minun ja minulle tehtyjen lupausten edelle. sanoi ettei tiedä. oli unohtanut lupauksensa ja sopinut kaverilleen. mutta mulle tehtyjä lupauksia sitten ruvetaan siirtelemään. nyt otan aikalisää ja hän saa laiteltua autoja sielunsa kyllyydestä. nooooh...lause ei seurustele vakavissaan tai ainakaan vakavaan suhteeseen ole valmis pitää paikkaansa.
kyllähän sitä jos 20 vuotta oltais oltu naimisissa jne. mutta kun juuri ollaan puhuttu että suhde vaatii tällä hetkellä töitä kummaltakin jatkuakseen...
kyllähän sitä aikuisiakin miehiä olisi, mutta tunteet vetävät tähän tolloon ja olisi vaikeaa olla ilman häntä. kyllä me naiset ollaan typeriä!!
täytyy harrastaa tätä yksinpuhelua kun näin harva on tänne kirjoittanut. uskon, että asiat mitkä ovat mielekkäitä ja tuo tyydytystä niin ne muistetaan ja niihin satsataan.
Mie oon ollu miu miehen kanssa yli neljä vuotta eikä se siltikään muista kaikkia "tärkeitä" päiviä. Muistaa miun synttärit ja mein hääpäivän. Mein taloudessa mie oon se muistivihko, se joka muistaa kaikki maholliset päivämäärät. Ja muistutan miestä niistä monta kertaa, yleensä viel edellisenä päivänä, jos on erikseen jotain sovittu. Voiha sitä luvata ja vaikka mitä, mut jos ei koko asiaa muista. Ni turha siitä on ruveta kiukutteleen. Jos sie kerta ne kaikki päivät muistat, ni muistuttele sitä miestäs. Kyl ne jossai vaihees sen päähä jää.
Semmosii ne miehet vaa on. Ne ei muista päivämääriä. Muistaa sen hetken asiat, ei monen viikon päähän. Tää ei tietty koske kaikkia miehiä, mut aika suurta osaa. Osta miehelles kalenteri ja laita sinne kaikki tärkeet päivät ylös ja muistuttele tarpeeks, ni kyl se siitä. En mie ton takia mitää eroo pistäs vireillä...se on vaa vuosipäivä, joka tulee vuoden päästä uusiks.
Jos sinä olet typerä, se ei tarkoita että kaikki naiset ovat typeriä.
Hirveä analyysi miehestä pelkän naisen vihastuksissaan kirjoittaman sepustuksen vuoksi... Ei kannata sortua tuollaiseen kun ihmisiä ei tunne. Ihan yhtä hyvin tässä voisi nähdä tuhon merkit siihen, että nainen komentaa miestään asiassa kuin toisessa ja alkaa rajoittaa harrastuksia yms. Joustavuutta tarvitaan puolelta jos toiselta kun parisuhteessa ollaan. Toki ikäkin voi vaikuttaa ja tässä varmaan ihan aito unohtaminen miehen puolelta. Virheitä on meissä kaikissa ja jos niistä noin kimpaantuu niin kannattaa ehkä naisenkin miettiä olisiko itsessäkin kypsymisen ja kasvamisen varaa, vaikka ikäero miehen kanssa suuri onkin.
P.S. Tarvitseeko tätä aloitusta joka palstalle tehdä?
varmaan nuorella iällä ne vuosipäivät ovat tavallista tärkeämmät.
Ymmärrän kyllä, että sinua suututtaa ja olet loukkaantunut, jos olitte aikaisemmin sopineet yhteisestä tekemisestä ja toinen autuaasti unohtaa.
Minä olen ollut parikymmentä vuotta naimisissa, eikä noi vuosipäivät enää sen kummemmin hetkauta. Me muistamme toisiamme silloin, kun siltä tuntuu, kalenteriin katsomatta. Fiilis pohjalta.
Ole onnelllinen sinulla on vielä vuosipäiväkin suhteessasi, sinulla on mies joka rakastaa sinua. Mitä väliä on sillä muistaako vuosipäivän jos muuten rakastaa. Jos asia häiritsee sinua, jätä mies. Jättäminen on helpompaa mitä varhaisemmassa vaiheessa sen tekee. Jos välittää ja rakastaa ja mies on muuten hyvä, miksi surra vuosipäivää, sillä sinulla on mies vuoden kaikkina päivinä. Rakasta häntä arjessa.