Onko kellään kokemusta toimivatko "energiset" tai "parantavat" kristalli- yms jalokivikorut?
Niitä löytyy jalokivigalleriasta ja somsolasta ja akanvakasta ja mistä lie kaikkialta.
Yksi lista väitetyistä vaikutuksista löytyy osoitteesta http://www.akanvakka.fi/kivet.htm
Energiset korut?
4
396
Vastaukset
- hth**
Ei noista ole mitään tieteellistä näyttöä. Näin fysiikkaa lukeneena voin kertoa, ettei niistä saada minkäänlaisia lukemia mistään energiasta. Ne ovat vain kivan näköisiä. Hematiitti voi olla magneettinen, mutta minkään magneettikorujen kentät eivät riitä merkittäviin fysikaalisiin vaikutuksiin. Tarvitaan iso sähkömagneetti jotta sitä voidaan hoitona käyttää.
Jos haluat kuulla positiivisia ylistyksiä näistä tuotteista, mene vaihtoehtoisten hoitomuotojen palstalle. Siellä on ihmisiä, jotka uskovat mitä vaan ja kun kovasti uskoo, niin usein sille uskolleen löytää vahvistusta... ihmismieli on sellainen.
Jos noista on jollekin ollut hyötyä, niin vaikutus on ollut psykologinen - placebo toimii. Mutta kivet eivät paranna. Yhtä lailla voisit laittaa mitä tahansa kaulaasi ja ranteeseesi, kunhan uskot sen tehoon. Ja tietenkin sellaiset vaivat, jotka muutenkin parantuvat ajan kanssa itsekseen ( tai niissä on aallottaista paranemista ja pahenemista) vastaavat ihan mihin tahansa hoitoon.
Placebokin riittää vain tiettyyn pisteeseen. Jos kyse on psykosomaattisesta vaivasta tai vaivasta, jota esim. stressi pahentaa, placebo voi hyvin olla riittävää. Jos taas on oikea elimellinen vaiva, niin sitä ei uskonuskon-voima paranna. Ei siitä toki haittaakaan ole.
Älä maksa ylimääräistä olemattomista ominaisuuksista. - CrystalIhana
Paljon Kristallia:
http://www.myprecious.fi/epages/Kaupat.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/30092010-181266/Products/541340
Se on kaunempi kuin kuvassa - Ihan kuin päin vain
Ennen tieteellistä näyttöä siinä vaikuttaa eniten usko siihen, eli psykologinen voima. Mikä muuten loppujenlopuksi voi vaikuttaa:)
- Saanan
Tuolta löytyy Bio-magneetti- / volframikoruja:
http://www.ostari.fi/tuotteet/volframikorut-volframirannekorut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?961886- 881340
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693