Itselläni on auto johon käy E10 bensa, hauska katsoa esim. nettiauton ilmoituksia joissa myydää uudehkoja autoja joihin ei E10 sovellu, esim. avensis, audi, wv (tietyt mellit noista)
Hirveät myyntipuheet ja kehumislitaniat, mutta sanallakaan ei mainita E10 soveltuvuudesta.. heh...kohta saa noita autoja halvalla, ken huolii vaivoikseen :D
Hirveät myyntipuheet ja kehumislitaniat, mutta sanallakaan ei mainita E10 soveltuvuudesta.. heh...kohta saa noita autoja halvalla, ken huolii vaivoikseen :D
Vastaukset 17
Vanhimmat
Miten niin "ken huolii vaivoikseen"? Mitäs vaivaa siinä 98 bensan tankkaamisessa on? Täällä meillä päin ainakin 98 bensa lorisee tankkiin aivan samoin kuin uusi E10 bensa..
Eikä se hintaerokaan nyt niin jumalattoman suuri ole, että siihen sitten homma kaatuisi.
Voi olla että meikäläinen tankkaakin vaan tota 98 tästä lähtien..
No ja parinvuoden päästä ei saakaan kuin E85:sta... Ei noita nyt ihan kauheen kalliilla kannata hankkia. Ei ne muutokset nimittäin tuohon jää, vai saako jostkakin vielä lyijyllistä 99:iä mitä jotkin autot vaatii.
on sellainen että 98:lla toimii paremmin kuin viime vuonna 95:lla. En tiedä onko se vain tuntuma vai todellinen ilmiö. Auto ei tosin ole Suomessa ajossa.
"No ja parinvuoden päästä ei saakaan kuin E85:sta... "
Mihinkäs tämä näkemys perustuu? Nykyisestä autokannasta ja tällä hetkellä myytävistä uusista autoistakin vain marginaalinen osuus pystyy käyttämään E85 -polttoainetta joten se tilanne että E85 olisi ainut vaihtoehto on vähintään 15-20 vuoden päässä.
98E5 -bensaa on kuitenkin saatavana lähes siinä missä E10 -laatuakin. Hinnanerolla taas ei vuositasolla autoilun kokonaiskustannuksiin suhteutettuna ole mitään merkitystä, vaikka jättäisi huomioimatta sen että ainakin teoriassa kulutus hieman lisääntyy E10-laatua käytettäessä.
mikä käyttää vain 99 bensaa. Edes mun vanha Desoto ei sitä kaipaa.
Bensan merkillä / hinnalla kun ei ole watunkaan merkitystä kenellekään muille, kuin viherpiipertäjille ja hiilijalanjäljenmittaajille.
Alkaa ottaa kunnolla päähän viherpiiperrys joka asiassa, perkele!
Ostan viikonloppuna bensa V8 Chevy pakun, päästelenpä sitten hiilijalanjälkiä, stana
Suomesta en tule ostamaan E10:llä kulkevaa hilavitkutinta ainakaan useaan vuoteen, koska epäilen sen sopivuutta polttoainejärjestelmille pitkässä käytössä. Pahimmassa tapauksessahan joku olisi voinut tankata siihen useita kertoja E10:ä ja riskit mahdollisista haittavaikutuksista siirtyisivät minulle. Ei kiitos, ajakaa eko-p**kanne paaliin saakka. Ehkä siinä tapauksessa E10:lle soveltuva rakkine voisi käydä minullekkin mikäli myyjällä on esittää kuitit ja ajopäiväkirja joista käy ilmi ettei E10:ä ole tankattu.
Olen kuullut bensakauppiaiden aikovan luoda E98:sta uuden premium-tuotteen. Eli se brandätään siinä kuin Cuccin kengätkin.
Eli karvalakkikansa ajaa perusbensalla, mutta menestyjillä on varaa tankata E98:a.
Samalla E98:n hintaa nostetaan reilusti perusbensan yläpuolelle. Shellillähän onkin jo sellainen tuote mittarikentillään.
muutaman vuoden sisään loppuu 98...sit ei tankkaillakkaan noihin mitään...eli ei kannata ostaa tällä hetkellä uudehkoa autoa, kannattaa odottaa miten käy autonvalmistuksen ja polttoainekehityksen kanssa.... minä jäädytin auton vaihdot ainaki tähän paikkaan, ajan nyt tuolla kotterolla mihin käy E10 ja katotaan miten tulevaisuudessa käy.
Huomaatteko muuten miten homma kusee kintuille jo tässä vaiheessa?? Nyt E10:ä mainostetaan jo argumenteilla: E10:SSÄ EI VÄLTTÄMÄTTÄ LAINKAAN ETANOLIA
...Ostakaa ostakaa ei välttämättä sisällä pas*** ollenkaan ja vaikka sisältäisi on silti tosi hyvää...
No toivottavasti kansa äänestää bensapumpulla, niin ettei E10:lle soveltuvien ajoneuvojen omistajien tarvitse pitää ajopäiväkirjaa ja kuitteja tankkauksista kovin kauan:)
Höpöhöpö, ei ole mitään syytä olettaa että 98 myynti loppuisi muutaman vuoden sisään, kyllä sille sen verran kysyntää on. Onhan "vanha" 98 laatukin ollut myynnissä tähän saakka vaikka vain muutama prosentti autoista sitä tarvitsee.
Luultavasi 98 kallistuu entisestään ja ero suurenee e10:iin. Tämä on hallituksen tahto.
Periaatteessa mahdollista, mutta hintaeron kasvatus onnistuu vain etanolin veroa muuttamalla. Ja kun etanolia on E10 -polttoaineessa 98-laatuun verrattuna enintään 5% enemmän, ei pollttoaineen kokonaishinnassa kovin isoa muutosta saa aikaan mitä tuolle etanoliverolle mitä tahansa.
Voiko niitä sekoittaa tuohon E10:een? Toinen on tietysti 2t-bensa. Tämä hoitaa varmasti venttiilien voitelun.
Minä ajattelin kokeilla vastoin suosituksia tuota E10:ä autossani tuon lisäaineen kera.
Ihan selvä yritys valtioltaa yrittää udistaa autokantaa, ei onnistu! Älkää menkö halpaan.
Eiköhän se liäaine siellä mukana pala, mutta vaikea on sanoa, onko siitä mitään hyötyä. E10:n aiheuttamat ongelmat johtutuvat isosta alkoholin osuudesta, joka rasvoja liuottavana aineena kuluttaa moottorin osia "täysbensaa" enemmän, ja saattaa itsessään jopa syövyttää niitä. Aikoinaan bensan seassa oli lyijyä tekemässä voiteluaineen virkaa, kunnes siirryttiin lyijyttömiin bensoihin, joihin lisättiin jotain yhdisteitä, jotka ajoivat saman asian tukkimatta katalysaattoreita. Nyt onkin mielenkiintoista seurata, missä kohtaa vastaava sekoitus saadaan aikaiseksi E10:lle
Hauskaa katsoa kun urpot tinkaa taas tyhjänpäiväisestä. Itse lorottelen 98:aa tankkiin niinkuin ennenkin. Sit kun E85:ttä alkaa saamaan muualtakin kuin pääkaupunkiseudulta niin pitänee rakentaa korkeapuristeinen turbopannu keulalle ja väsätä joustavapolttoaine-moottorinohjaus.