Mitkä teidän mielestä on niitä rennoimpia työpaikkoja?
Rennoimmat työpaikat
7
4490
Vastaukset
- rtyr
ryrtr
- 76345345
Riippumatta alasta tai onko työnantaja yksityinen, kunta tai valtio - niin rennoimpia ovat ne paikat joissa tulosvastuu on vähäistä tai jos sitä on, se saavutetaan helposti(esim. erittäin hyvä asema markkinoilla tms). Jos tuot jotain tavaraa maahan jota kukaan muu ei vielä myy, ei saa myydä tai ei osaa - niin helppoahan se rahanteko on jos vain tietää mitä tekee.
Olen kuvitellut joskus että markkinointityö olisi rentoa, mutta taitaa olla enemmän tai vähemmän stressaavaa ja aika insider-piirejä häärii omissa perversseissä mielentiloissaan. Samoin it-ala taitaa olla vähemmän rentoa, ellei nyt pidä rentona sitä että saa istua koneella perseellä, juoda kahvetta ja koodata - sehän on monen unelma-ammatti, tai niin luulevat kunnes tekevät tätä vuosikausia, -kymmeniä..
Sanoisin että toimisto-miljöö pitää tiputtaa pois tästä rentous-keskustelusta. Jos työ on niin rentoa ja mukavaa että sitä oikeasti on ihan h*lvetin hauska tehdä, niin tuskin kovin moni ihminen tyytyisiä toimistossa istumiseen, tietokoneilla leikkimiseen ja raporttien väsäämiseen. Kyllä se inhimillisän miljöö on luonto, eli joku uber-rento duuni vois olla vaikkapa metsänvartija mökissään vastuuna vain katsoa miten vuodenajat vaihtuu ja ettei metsä pala poroksi.
Samoin jos diggaa merestä, joku itsenäinen duuni siihen liittyen: vaikkapa majakanvartija heh.
Keskiluokkaisen mielestä olis tosi rentoa omistaa firma, jättää se muiden käsiin ja kääriä vain fyffet pois. Totuus taitaa olla vähän kaukana tästä, eikös nämä omistajat enites stressaa omaisuutensa vähenemistä tutkimusten mukaan. En yleistä mutta luulen että harva peruslänsimainen suuromistaja on kovin huoleton ihminen - ehkä Richard Branson on poikkeus :)
Rentoa voi olla myös joku vahtimestarin duuni, puutarhurin homma, kirjalijan työ, taitelija jne. Kirjailijan ja taiteilijan työt yleensä on vain niin yksilöstä kiinni miten asennoituu, meneekö flown mukana vai stressaako miten elättää itsensä ja perheenä..
Jos ajatellaan laittomuuksia, voisin kuvitella että kannabisviljelmän työ on suht. rentoa jos ei odota jäävänsä kiinni. Sen kun istuttaa, venailee jossain skutsissa ja kerää rehut. No laittomuuden yleensä kerää monia ongelmia ympärilleen, mukaanlukien paranoidi pelko kiinnijäämisestä.
Itse olen aika rennossa työssä, en kerro alaa kun sillä ei ole merkitystä mutta käytännössä työt on mielessä vain kun menen ovesta sisään töihin ja unohtuu heti kun pääsen ulos. Työilmapiiri aika hyvä, työn tekemisen onnistumisesta saa tyydytystä ja kun asiaan oikein suhtautuu, siitä saa zenimäisiä "kiksejä" - mutta tässä mennäänkin jo muihin sfääreihin jotka voivat olla jo elämää mullistavia ajatuksia muutenkin - eivät vain töihin liittyviä.
Periaatteessa kaikista töistä voi löytää sen kulman jolla siitä saa positiivisia energioita. Ja kaikista duuneista saa "maailman paskimman homman" jos ei arvosta sitä mitenkään ja käyttää aikaansa negatiiviseen märehtimiseen..
Hyvää jatkoa! - fwgrg
liikanmaikka.. 6h päivässä pyörittelet jotain ipanoita liikuntasalissa ja se on siinä..
- Konkka Suomi
Paikat joissa on pisimät lomat ja lyhin työaika...Sekä kovin sairasloma prosentti.
Kunnan ja valtion työpaikat. - Anonyymi
Skeitti kontilla tylskenteleminen se on vaan istumista ja veden hakuuta ja tarjoilua😂
- Anonyymi
Ammattiurheiluseurat, jossa hyvät palkat, mutta kausi päättyy aikaisessa vaiheessa, kun pelaavat huonosti
- Anonyymi
Halon teko kotona
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1422653Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3601977- 401707
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii321566Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281360Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110918Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772