Suomen työttömistä ei vain ole näköjään koulutettavaksi riittävästi työainesta paikkaamaan kiihtyvää työvoimavajausta:
Hesari hoitajapulasta:
"Suomalaisten sairaaloiden ja hoivakotien hoitajapula tiedostetaan ulkomaita myöten"
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Hoitajia tarjottu Hyksiin Kiinaa ja Intiaa myöten/1135263058205
Talousanomat IT-osaaja pulaa:
"Ainakin it-osaajista on jo niin kova kysyntä, että käyttöön on otettu rekrytointipalkkiot. Eräs alan jättiyritys lupaa palkkioksi iPadeja niille, joka pystyvät ehdottamaan työnhakijaa edes haastateltavaksi."
http://www.taloussanomat.fi/tyomarkkinat/2011/01/13/tyovoimapula-iski-ehdota-kaveria--saat-ipadin/2011421/12
Hesari hoitajapulasta:
"Suomalaisten sairaaloiden ja hoivakotien hoitajapula tiedostetaan ulkomaita myöten"
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Hoitajia tarjottu Hyksiin Kiinaa ja Intiaa myöten/1135263058205
Talousanomat IT-osaaja pulaa:
"Ainakin it-osaajista on jo niin kova kysyntä, että käyttöön on otettu rekrytointipalkkiot. Eräs alan jättiyritys lupaa palkkioksi iPadeja niille, joka pystyvät ehdottamaan työnhakijaa edes haastateltavaksi."
http://www.taloussanomat.fi/tyomarkkinat/2011/01/13/tyovoimapula-iski-ehdota-kaveria--saat-ipadin/2011421/12
Vastaukset 10
Vanhimmat
palstan jaokkeeksi!.
Hesassa on aina töitä riittänyt ja kumma kyllä yritykset haluavat olla siellä vaikka muualla olisi osaavia työntekijöitä. Näytti tällä yhdellä firmalla olevan työpaikat Hesassa joten se siitä. Yhden yrityksen hakulista ei tee työvoimapulaa vaan pikemmin voi miettiä miksei sinne kukaan kelpaa? Onko yrityksessä jotain vikaa, työilmapiiri kuralla vai mistä on kyse?
Itselläni on n. 7 vuoden ohjelmistosuunnittelijan tehtävistä työkokemusta, amk-tutkinto ja parhaillaan yliopistotutkinto valmistumassa. Hesaan kun en ole tulossa ja Hesan ulkopuolella taas paikkoja kuulutetaan monta kertaa eikä ketään valita kun vain halutaan kartoittaa markkinatilannetta työvoiman osalta. Hakijoita on paljon, osaavia, mutta harvempi pääsee tekemään töitä.
TE-toimistosta saa liikkuvuusavustusta ja muuttotuki on myös mahdollinen.
Eläköityminen lisää kysyntää:
"Yle Kainuun mukaan eläköityminen ja ydinvoimalan rakennustyöt voivat viedä alueen metallialan yrityksiltä jopa 400 työntekijää. Kun kainuulaiset konepajat ovat pääosin jo ylittäneet laman, uhkaa niitä jo toisenlainen ongelma: parin vuoden päässä häämöttävä työvoimapula.
- Suurten ikäluokkien eläköityminen alkaa vaikuttaa vuonna 2013 ja on suurimmillaan vuosina 2015 ja 2016.
Nyt on viimeinen hetki avata reilusti aloituspaikkoja metallialan koulutukseen, jotta ammattitaitoista työvoimaa riittää jatkossa. Alalta katoaa noin 400 ammattilaista, sanoo Kainuun Edun projektipäällikkö Teuvo Nissilä Yle Kainuun haastattelussa. Työvoimaa arvioidaan häviävän paitsi eläkevuosia viettämään, myös uuden työvoimalan rakennustyömaalle.
- Se on sellainen työmaa, joka imee ammattitaitoiset asentajat töihin. Nousukausi voi siis jopa kaataa kainuulaiset konepajat. Toisaalta ydinvoimalan rakentaminen tuo lisää työtä alihankintoina."
Kauppalehti:
http://www.kauppalehti.fi/5/i/yritykset/yritysuutiset/?oid=20110156287
juu ja naapurin mummon kaiman pojan perseessä on yksi kyttääjän virka, suosittele niin saat ilmaiseksi täiharjan.
Nyt äkkiä sinäkin työppiin, jorisemasta naurettavuuksia:
"Sinnemäki: Täystyöllisyys saavutetaan tällä vuosikymmellä
Edellisen kerran työministeri lupasi poistaa työttömyyden 1980-luvulla. Vuonna 1987 SMP:n Urpo Leppänen sanoi poistavansa työttömyyden puolessa vuodessa. Leppänen joutui syömään sanansa. Sinnemäki arvioi, että jopa sitkeä pitkäaikaistyöttömyys hellittää tällä vuosikymmenellä, sillä työvoiman määrä vähenee. Hän uskoo niukkenevan työvoiman muuttavan työnantajien nihkeää suhtautumista pitkäaikaistyöttömiin.
Nykyiseen pitkäaikaistyöttömien vaikeaa asemaan Sinnemäki toivoo saatavan helpotusta yhteiskunnan sinnikkäällä työllä ja työttömien omalla aktiivisuudella. Sinnemäki korostaa, että peruskoulun jälkeisen tutkinnon hankkiminen on työllistymisen kannalta erittäin tärkeää."
Yle
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2011/01/sinnemaki_taystyollisyys_saavutetaan_talla_vuosikymmella_2312990.html
"Myös siihen täytyisi vaikuttaa, että työnantajien asenteet olisivat sellaisia, että he voisivat palkata sellaisenkin henkilön, jonka työurassa on ollut katkoja, Sinnemäki sanoo."
Niin miten?
Koko artikkeli oli täyttä paskaa. Sinnemäki ei kertonut yhtään KONKREETTISTA KEINOA, mitä tehdä pitkäaikaistyöttömyydelle.
Samaa työllisyyshattaraa, jota oikeistohallitus on jatkanut koko ajan. Naama virneellä höpötetään kivoja, kun selän takana riistetään työttömän viimeisetkin oikeudet.
http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2011/01/24/koulutus-ei-auta--he-syrjaytyvat-seuraavaksi/20111082/139?offset=20#comments
sinnemäki ei tiedä missä mennään.
Alkaa leviämään työvoimakapeikot:
"Niinpä monessa kaivosyhtiössä on otettu käyttöön hyväksi todettu motivoija: raha. Talvivaaran kaivoksen ohella mittavia bonuksia maksetaan Kittilän kultakaivoksella.
- Tuotantobonuksen määrä voi olla jopa 35 % palkasta, mikä on hyvin merkittävä summa. Kun tähän otetaan vielä vuosibonusjärjestelmät päälle, niin bonusten euromääräinen vaikutus on jopa kymmeniä tuhansia euroja, kertoo Kittilän kultakaivoshenkilöstöpäällikkö Kimmo Hannukainen.
Bonusjärjestelmillä työntekijät yritetään sitouttaa yritykseen. Kittilän kultakaivoksellakin tähän on tarvetta, sillä naapurikuntiin Kolariin ja Sodankylään on molempiin suunnitteilla uudet kaivokset. Lähivuosina pohjoiseen tarvitaan jopa tuhansia teollisuuden työntekijöitä. Huippuosaajista pulaa on jo nyt.
- Tarvetta on kaivosinsinööreille, geologeille ja metallurgeille. Tilanne tulee parantumaan tulevaisuudessa, mutta edelleen meillä on suuria vaikeuksia saada tämmösiä kapean alan erikoisosaajia, Hannukainen toteaa."
http://yle.fi/alueet/oulu/2011/01/kaivosmiehia_houkutellaan_jattibonuksilla_2302818.html
"...kainuulaiset konepajat ovat pääosin jo ylittäneet laman, uhkaa niitä jo toisenlainen ongelma: parin vuoden päässä häämöttävä työvoimapula.
- Suurten ikäluokkien eläköityminen alkaa vaikuttaa vuonna 2013 ja on suurimmillaan vuosina 2015 ja 2016. Nyt on viimeinen hetki avata reilusti aloituspaikkoja metallialan koulutukseen, jotta ammattitaitoista työvoimaa riittää jatkossa. Alalta katoaa noin 400 ammattilaista..."
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=20110156287