mitenkä on?

lomailija

Kun olen kuunnellut näitten karavaanarien juttuja niin teidän ideologia on näköjään matkustella mahdollisimman pihisti,mielellään muiden kustannuksella,pitäis olla ilmaiset sähköpaikat,jäteasemat,vaunupaikat,saunat,ruoan laitto pisteet ja silti te naamat nurinpäin valitatte joka asiasta ja hinnoista,vai tuleeko ihmisestä pihi valittaja kun se joutuu lomansa viettämään ahtaassa ja haisevassa styrox laatikossa ja katselemaan toista itseensä kyllästynyttä ihmistä aamusta iltaan ja keittelemään niitä iänikuisia pussi-ja purkkikeittoja leirintä alueiden katoksissa,kun persaukisuuttanne ei ole varaa käydä oikeasti syömässä kun korkeintaan jossain kälysessä abc:ssä mikroruoalla,eikun hauskaa lomaa ja eläkää pihisti.

7

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • htb4q

      Minulla on Seinäjoella tuttavia. Kyselin heiltä tuosta Krookilan isännästä. Kaksi heistä tietää -tai siis on kuulut Krookilasta, (mies kuulemma ryyppää ja tarjoaa Lakeudessa/Vaakunassa kaikille, ajaa vuokratulla limusiinilla ymäriinsä ja elää, kuin Kroisos) mutta sen nimistä ei ole olemassakaan väestörekisterissä. Tiedustelin maarekisteristä ja siellä on tieto, että Krookilan säterisukutila on jaettu 1899 ja vielä uudelleen 1923. Seuraavaksi siihen on liitetty kolme muuta tilaa 1934, 37 ja 1940! Taas on jaettu 1946, 1949 ja liitetty Maunuksela-tila (470 ha) mukaan 1960. On olemassa tilayhtymä (liittymisiä monina vuosina 1959-1980), jossa on pääomistaja ja vastuuhenkilö Jarmo K. Hän ei ole kuitenkaan tänne kirjoittaja, mutta tietää kirjoittelut ja pitää niitä oikeina.
      Kävin nyt viikonlopusa ajelemassa Nurmossa, Kuortaneella ja Lapualla. Kyselin Krookilaa. Yksi minulle selitettiin. oli komea kartano ja aidattu portti. Saattoi olla se. Toisessa oli myöskin näköä, mutta luultavasti viljelykset olivat vuokralla. Konehalli näytti tyhjältä, kun kurkistin ja ei ollut uutta kuivuriakaan. Isäntä ei halunut "vitun utelijoita pihaansa!" Kyllä pohjalaiset ovat vittumaisia! En minä ainakaan meinannutmitään varastaa mukaani!

      Vielä enen joulua aikomukseni on selvittää tämä Krookilan henkilöllisyys. Sillä ei tuo tulenkatkuinen evakoiden haukkuminen ole syntynyt tyhjästä! Mies saa maksaa kirjoittelunsa ja tölvimisensä minulle.
      Siinä ensimmäisessä kartanossa kuulemma asuu kahdet erinimiset pojat perheineen? Mikä lie sellainen sukurutsauskartano onkaan?

      • Yrittäjä sekin

        timpuri ja muija on siivooja.Tyypillisin karavaanari,vaikka kesällä uusille tuttavuuksille kertoo olevansa menestyvä yksityisyrittäjä pariskunta.


    • ei rahaa

      Ei yksinkertaisesti riitä noihin kaikkiin palveluksiin rahaa, koska jo matka-auto sitoo 190 000 euroa. Jostain on tingittävä.

    • Ruutu o valttia..

      vanhemmite oon tulluna nuukax.....en maksele gamping maksuja ja abc on kallis ! Puskissa yövyttää....
      Lidl istä otetaan muonat...... Lapsille pittää säästää. Kuivattu poron paska käy kahvista.....cabbutcinoo....

    • Karavaanarisetä.

      Jos nyt otetaan esimerkki viime kesä niin ensin ostettiin/vaihdettiin uusi asuntoauto. Sitten maksettiin vakutusmaksut. Ja sitten laivalippu H:ki-Saksa-H:ki. Sitten tuli ajettu 6000km Euroopassa. Neljän viikon yöpymykset ym ym.
      Ei kai ihan persaukinen tällainen matka tekee? Elikkä emme matkusta pihisti ei todellakkaan. Jo sen että asuntoauto vie polttoainetta 13,0 litraa/100km karsii pois moni "nettikaravaanareita"

      Mitä tuohon ahtauteen tulee niin sehän riippuu täysin siitä matkustatko pikku Fiiatilla vai tilavassa asuntoautossa!
      Ja tuo haju ei ole muuta kun uuden nahkan tuoksu kun tuli otettu nahkasisustus autoon.

      Ruuanlaitto käy hyvin asuntoautossa kun on käytössä kolme liekkinen kaasuhella ja iso uuni. Jääkaappi on 175 litranen jossa iso pakastin. Lisäksi takaluukussa on kaasugrilli. Niin eiköhän me pärjätän ilman purkkikeittoa?

      Meille loma on aivan jotakin muuta kun jonottaminen Mac Donalsin rasvahampurilaisen perään. Me syömme normaali kotiruoka porsliini lautasesta ja juomme viinimme kristallilasista!

      Ruokailun jälkeen istumme topatuissa aurinkotuolissa ja nautimme olosta.

      Hyvää kesä vaan sinullekin "nettikaravaanari"

      • Jorma K

        eihän tämä matkusteleminen hassumpaa ole kun saa tehdä sitä ympäri vuotisesti. Täytyy osata vain nauttia.

        Terveisin Jorma K kaikkien karavaanareiden kaveri.


    • Karavaanarina minulla on vasta noin 13 vuoden kokemus ja olen sinä aikana kierrellyt saarivaltioita lukuun ottamatta kaikki Euroopan länsipuolen ja osan itäpuolenkin maista, en silti tunne itseäni kuvauksestasi vaikka harrastan itse kokkausta autossani lähes yksinomaan. En myöskään muista koskaan keittäneeni pussikeittoa mutta sinä aikana olen ainakin 10 purkkia hernesoppaa laitellut syöntikuntoon.

      Totta kai pyrin kulkemaan mahdollisimman edullisesti, turhaa sitä on ripotella rahojaan ympärilleen turhan takia. Aina tarpeen niin vaatiessa käytän ihan oikeita leirintäalueita auton huoltamiseksi kuten muutkin karavaanarit.

      Nykyään nuo tyrox laatikot alkavat olla historiaa monen kohdalla eikä niissä haise jos pitää edes kohtuullisen siisteyden.

      En tiedä mistä olet tuon kuvasi saanut mutta oikealta karavaanarilta et, ehkä olet sotkeentunut johonkin ryyppyporukkaan ja kuvitellut karavaanarit kaltaisiksesi.

      Nyt aion tehdä ensi kuussa kotimaan turneen ja keväällä taas pitkälle matkalle tutkimaan Euroopan saloja.

      Hommaa itsellesi mukava matkailuauto, vaikka integroitu Hymer kuten minäkin ja lähde parin kuukauden turneelle, käy vaikka Budapestissa, Roomassa, kiertele Alppien komeita maisemia, Ranskan rannikkoa Pyreneille ja siitä Espanjaa kierrellen Santiago de Commpostelan katedraaliin tutustumaan. Sen jälkeen Ranskaan jossa Pariisi odottaa sinua ja Benelux-maita tutkaillen Tanskan ja Ruotsin kautta kotiin. Pari kuukautta riittää ensi kerralla ja seuraavana vuonna voit katsella tarkemmin niitä paikkoja joissa nyt vain sait ensivaikutelmia.

      Siitä se lähtee eikä laatikko haise lainkaan jos et itse sitä aiheuta. Jos tykkäät 6m laatikon olevan pieni niin osta 8m, rahaahan sinulla varmaan on satatonnia pistää omaan huviisi ja saahan sitä muijankin ottaa mukaan kun ostaa tarpeeksi ison värkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      67
      7650
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      87
      4624
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      110
      3845
    4. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      68
      3230
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      2986
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      130
      2674
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      34
      2128
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1957
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      259
      1902
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      55
      1858
    Aihe