Diane Novasta Cerazetteen!

Elikkäs söin Diane Novaa akneen ja ehkäisyyn kolme vuotta. Nyt ne sitten kiellettiin minulta aurallisen migreenin takia ja sain tilalle cerazettet. Nyt pelottaa, että tuleeko akne takaisin, en nimittäin tosiaan haluaisi kokea sitä hirveyttä enää :/ ennen Diane Novan aloittamista naamani oli kuin kukkakaali ja Diane poisti aknen kokonaan. Millaisia kokemuksia ihmisillä Cerazettestä?
4308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En osaa vastata paremmin koska olen kuukauden cerazetteja käyttänyt, mutta sinä aikana on ainakin tullut ihoon kummallisiin paikkoihin hormonifinnejä. Luonnollista tietty kun hormonit heilahtelee siirryttäessä valmisteesta toiseen. Mulla ei vaan koskaan ole ollut finnejä ja nyt niitä on tullut.

Äänestä
  • Olen kyllä täysin varautunut siihen, että kyllä niitä jonkun verran tulee. En vaan haluaisi muuttua täysin ihmispizzaksi! Varsinkin kun minulla oli ennen Dianen aloittamista aivan kamala akne. Ei mitään hinkua palata siihen!

    Äänestä

  • ei kiitos aknelle! kirjoitti:

    Olen kyllä täysin varautunut siihen, että kyllä niitä jonkun verran tulee. En vaan haluaisi muuttua täysin ihmispizzaksi! Varsinkin kun minulla oli ennen Dianen aloittamista aivan kamala akne. Ei mitään hinkua palata siihen!

    Oon syönyt Cerazettejä kahteen eri otteeseen ja molemmilla kerroilla lopulta lopettanut ne sivuvaikutusten takia. Nyt taas kolmatta kertaa oon kuukauden verran syönyt samoja pillereitä, kun ei muukaan ehkäisy kondomien lisäksi sovi. Mulla Cerazettet lisäsivät ihon rasvoittumista todella paljon. Ei auta rasvoittumiseen apteekista ostetut rasvat, meikinpohjustusvoiteet eikä rasvaisen ihon meikkivoiteet. Rasvaa joutuu päivän mittaan pyyhkimään otsalta ja puuteria lisäilemään. Mulla tosin on ollut aiemminkin huono iho ja rasvoittumiseen taipuva, joten tuskin täysin hyvän ihon omaava tällaisia vaikutuksia saa. Finnejä on myös tullut muutamia poskiin ja otsaan. Ei mitenkään paljon tosin.

    Tiputtelua pillerit aiheuttaa, mutta edellisillä käyttökerroilla kuukautiset loppui lopulta kokonaan muutaman kuukauden kuluttua. Nyt tämän käyttökerran aikana on tiputellut koko ajan. Välillä oli viisi päivää välissä kun ei tiputellut. Tätä jaksaa, kun tiedän, että itsellä se ainakin kahdella muulla käyttökerralla loppui kokonaan muutaman kuukauden päästä. Ilman kuukautisia on ihanaa olla. Tosin silloin joutuu aika usein tekemään raskaustestejä. Ton tiputtelun vuoksi en aloittaisi kesällä syömään näitä pillereitä tai jos on jokin lomamatka muutaman kuukauden sisään tiedossa.

    Se, minkä vuoksi aiemmin lopetin käytön, oli ihon rasvoittumisen lisäksi todella järkyttävä väsymys. Nytkin se sama väsymys vaivaa, mutta toivon sen menevän ohi. Gynegologi kertoi, että samatkin pillerit voivat vaikuttaa samalla ihmisellä eri tavalla eri aikoina. Riippuu kai kehon omista hormoneista. T

    Äänestä

  • Tinttilaa kirjoitti:

    Oon syönyt Cerazettejä kahteen eri otteeseen ja molemmilla kerroilla lopulta lopettanut ne sivuvaikutusten takia. Nyt taas kolmatta kertaa oon kuukauden verran syönyt samoja pillereitä, kun ei muukaan ehkäisy kondomien lisäksi sovi. Mulla Cerazettet lisäsivät ihon rasvoittumista todella paljon. Ei auta rasvoittumiseen apteekista ostetut rasvat, meikinpohjustusvoiteet eikä rasvaisen ihon meikkivoiteet. Rasvaa joutuu päivän mittaan pyyhkimään otsalta ja puuteria lisäilemään. Mulla tosin on ollut aiemminkin huono iho ja rasvoittumiseen taipuva, joten tuskin täysin hyvän ihon omaava tällaisia vaikutuksia saa. Finnejä on myös tullut muutamia poskiin ja otsaan. Ei mitenkään paljon tosin.

    Tiputtelua pillerit aiheuttaa, mutta edellisillä käyttökerroilla kuukautiset loppui lopulta kokonaan muutaman kuukauden kuluttua. Nyt tämän käyttökerran aikana on tiputellut koko ajan. Välillä oli viisi päivää välissä kun ei tiputellut. Tätä jaksaa, kun tiedän, että itsellä se ainakin kahdella muulla käyttökerralla loppui kokonaan muutaman kuukauden päästä. Ilman kuukautisia on ihanaa olla. Tosin silloin joutuu aika usein tekemään raskaustestejä. Ton tiputtelun vuoksi en aloittaisi kesällä syömään näitä pillereitä tai jos on jokin lomamatka muutaman kuukauden sisään tiedossa.

    Se, minkä vuoksi aiemmin lopetin käytön, oli ihon rasvoittumisen lisäksi todella järkyttävä väsymys. Nytkin se sama väsymys vaivaa, mutta toivon sen menevän ohi. Gynegologi kertoi, että samatkin pillerit voivat vaikuttaa samalla ihmisellä eri tavalla eri aikoina. Riippuu kai kehon omista hormoneista. T

    Ihme juttu tuo väsymys joka liittyy Cerazetteihin :o Siis kaikenäköisiä vaikutuksia noilla pillereillä on mutta etä väsymys?! Viimeseksi sitä tarvitsisi..No, ei auta muuta kun kokeilla (on resepti, pitäisi käydä vielä ostamassa pillerit)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei kiitos aknelle! kirjoitti:

Elikkäs söin Diane Novaa akneen ja ehkäisyyn kolme vuotta. Nyt ne sitten kiellettiin minulta aurallisen migreenin takia ja sain tilalle cerazettet. Nyt pelottaa, että tuleeko akne takaisin, en nimittäin tosiaan haluaisi kokea sitä hirveyttä enää :/ ennen Diane Novan aloittamista naamani oli kuin kukkakaali ja Diane poisti aknen kokonaan. Millaisia kokemuksia ihmisillä Cerazettestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu