usealle naiselle jo seurusteluaikanamme. Ja tylysti on vastattu kiitos, siis kiitos ei. "Jos en minä riitä sinulle yksin, niin lopetetaan koko juttu". Ja myöskin toisinpäin olen kokeillut ehdottaa, siis sopisiko, että "sinä saisit harrastaa seksiä muiden miesten kanssa ja minä ryhtyisin "aisankannattajaksi ". Kuka nyt semmoista haluaisi, on tyypillinen vastaus. Kuitenkin kokemuksesta tiedän, että naimisissa olevat naiset suostuvat avioliiton ulkopuolisiin suhteisiin melko yleisesti, jos tilaisuus on houkutteleva. Miksei puolin ja toisin, tai vaikka vain toisinpuolin voida sopia rehellisesti näistä asioista ? Onko pettämisessä jotakin vielä jännittävämpää ?
Olen ehdottanut avointa suhdetta
Mies 51v.
101285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Edes ehdotella tuollaisii..hyi saatana. Mä en vois sietää pukkeja..yäk.
ja vaikka se aluksi voisi olla täysin jännittävää vois alkaa etoon kun mielikuva omasta hikisestä äijästä panemassa jotain lehmää yllättäisi ... yök!Tuskimpa moni mieskään kestäis muuten mustasukkaisuutta siitä että joku muu pääsee vaimon rööreihi..tuskin onnistuu moinen pidemmän päälle rakkaussuhteessa, muista syistä suhteessa olevista voi uskoakin.
tuo aloittaja nyt oli ? Esitti vain kysymyksen ja ihmetteli, että miksi on hänen kokemuksensa mukaan mieluummin käydään vieraissa salaa, kuin luvan kanssa.
niin ainakin harkitsisin. Vois olla aika mielenkiintoista ja vaihtelevaa seksielämää tiedossa, ainakin tuossa jälkimmäisessä vaihtoehdossa. Olisi "virallinen lupa", eikä tarvitsisi tuntea syyllisyyttä tai morkkista.
sitten eroa, miksi roikutte toisissanne.
vähän, niin kuin itsestään. Ite oon aloittajaa parisen vuotta nuorempi, ja avokkini on minua 12 vuotta nuorempi. Aluksi meillä oli ihan tavallinen, perinteinen suhde, mutta kylläkin vilkas seuraelämä. melkein joka viikonloppu oltiin kyläilemässä, tai sitten meillä oli vieraita. Aika paljon vietimme, ja vietämme aikaa avokkini parin ystävättären ja heidän siippojensa kanssa. No, niin kuin tavallista on, niin naiset olivat puhuneet keskenään, myös vähän intiimimmeistäkin asioista, jolloin oli käynyt ilmi, että nuo kaksi pariskuntaa viettivät aikaa toisinaan yhdessä, myös seksin merkeissä. Näissä keskusteluissa he olivat ehdottaneet avokilleni meidänkin mukaan tuloa. Hän oli vähän empinyt, eikä kertonut minullekaan aluksi mitään. Jonkin ajan kuluttua toinen noista ystävättäristä oli soittanut, ja kysynyt lähdemmekö heidän mukanaan viikonlopuksi mökille...avokkini kilautti mulle, ja mä olin heti lähdössä. En tiennyt siis tuolloin noista naisten keskenään käymistä jutuista mitään. Kun sitten ajelimme sinne mökille päin avokkini kertoi noista keskusteluista, ja että voi olla, että nyt on kyse sellaisesta mökkikutsusta ja niinhän se olikin. aluksi olin kyllä vähän varautunut, mutta kaikki meni aivan hyvin. Nuo kaksi muuta pariskuntaa olivat osanneet varautua siihen, että meitä jänskättää aluksi, ja toimivat siinä mielessä hienovaraisesti. Nykyisin vietämme melko paljonkin aikaa toistemme luona seksin merkeissä; parivaihtoa,tuplaa, triplaa, ja kaikki yhdessä.
En oikein tiedä, onko tämä nyt sitä avointa suhdetta, kun tässähän on siis ihan vakio henkilöt aina.... mutta pakko myöntää, että vasta tämän kautta minullakin on seksielämä. Aiemmissa suhteissani olemme vain tyytyneet aina kyllästymään toisiimme. Nyt ei kyllästymisestä ole tietoakaan.
ettet nyt vain poju vain fantasioisi sellaisesta mihin susta ei todellisuudessa kuitenkaan olisi...
Olin lähes kymmenen vuotta puoliavoimessa suhteessa. Annoin miehelleni luvan käydä vieraissa, koska hänellä oli paljon suurempi seksin tarve kuin minulla. Eikä se minullakaan pieni ollut.... Ehdotus oli minun.
Myöhemmin myös tapasimme yhdessä muita miehiä ja naisia, joskus parejakin. Tämä oli kuitenkin mauste elämäämme, ei varsinainen elämäntapa.
Homma toimi loistavasti kaikkien kannalta. Meidän tapauksessamme minä tiesin kaiken mitä mieheni teki, koin asian turvallisemmaksi niin. Seksi toimi ihan suhteen loppuhetkiin asti, kyllästymistä ei ollut. Erosimme lopulta siksi, että toinen tahtoi lapsia, toinen ei.
ikäkin vaikuttaa siihen, miksi naiset suhtautuvat tuolla tavoin (jos siis suunnilleen samanikäisten naisten kanssa seurustellaan). Tuon ikäluokan naiset nyt ovat enemmän kiinni näissä perinteisissä parisuhdenormeissa, siksi jo ehdotus tuntunee luotaantyöntävältä. Ajattelisin, että nuoremmissa kyllä löytyy paljonkin niitä, joille sopisi avoin suhde, mutta ehkei uskalleta edes ehdottaa? Omassa suhteessani (olen aika nuori) olen ehdottanut naisena tätä järjestelyä, mies on periaatteessa ollut puolesta, muttei käytännössä ainakaan vielä. Katsoopa nyt mitä tapahtuu... Samaa vähän pelkään, mitä joku tässä ketjussakin kertoi, että useimmat liitot kariutuneet siihen tylsistelyyn. Tiedä häntä sitten, tylsyys toki riippuu niin monesta tekijästä.
viimeksi naisen kanssa,joka halusi useampaa miestä,sen verran miehien soittoja tuli,että halusin irtaantua tuollaisesta.Jotenkin alkoi ajatus etomaan että kuin moni mies samalla reiällä.Ehdotukset oli sellaisia,ettei niistä voinut oikein muuta johtopäätöstä vetää.-pettynyt mies- luottamus naiseen nollassa.