eli olemme miehen kanssa olleet asumuserossa nyt kohta 3kk ja palaamassa yhteen, muutan lasten kanssa takaisin, eli kaikki on hyvin, mutta.... mies kertoi mulle että hänellä on ollut asumuseron aikana kaksi seksisuhdetta ja se on minusta ihan ok, koska sovimme että eron aikana kumpinkin saa mennä, itselläni oli vispiläkauppaa yhden miehen kanssa, mutta sängyssä ei oltu. Nyt kun tämä muutto yhteen alkaa olla ajankohtainen, mieltäni ahdistaa nämä toiset naiset jotka kuuluivat mieheni elämään, jotenkin vain en pysty niitä unohtamaan,tai ehkä pystyn mutta ajan kanssa. olen tästä miehelleni sanonut että en pysty 100% luottamaan häneen vielä ja hän ymmärtää sen hyvin ja myös katuu että on ollut muiden kanssa, mies vannoo ettei hänellä ole mitään säpinää näiden kahden muun kanssa ja uskokin sen. mutta silti asia ei vain unohdu mielestäni. mieheni ei ole pettänyt minua, mutta miksi minusta vain tuntuu siltä. Haluan jatkaa elämääni mieheni kanssa mutta pelkään että nämä asiat varjostavat elämäämme, pystyykö nuo ajan kanssa unohtamaan, kertokaa miten itsellenne on käynyt.
Asumuserossa tapahtunutta...
mimmimutuli
3610
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Unohtamaan et kykene koskaan, mutta ajan kanssa ne haalistuu ja menettää merkityksensä.
Meillä mies kävi huoraamassa työkaverinsa kanssa avioliittomme aikana ja kyllä sattui!!
En ole itse edes mikään pihtari, mutta niin vain kännipäissään reissullaan sortui tähän myös naimisissa olevaan naiseen. Ovat edelleen samassa työpaikassakin ja se tympäisi, kun mietin koko ajan, että siellä viettää enempi aikaa hänen kanssaan kuin minun.
No, vuosikausia mielessä oli, mutta vähempi aina vaan ja kun näin mieheni yrittävän tätä suhdettamme paikata ihan tosissaan, aloin luottaa taas.
Nyt oli sellainen tilanne, että mies itse sanoi hakevansa eri paikkaan toimipisteessään töihin, mihin minä aivan sponttaanisti sanoin, että älä hae, kun tämä vuoro on paljon parempi...olin siis jo unohtanut koko naisen.
Anna suhteellenne mahdollisuus, miehesihän ei ole sinua edes pettänyt, tyydyttänyt vain tarpeensa sinun luvallasi.
Kyllä ne naikkoset mielessäsi haalistuvat aikaa myöten. Keskity tärkeimpiin asioihin, kuten perheeseesi.
Tsemppiä teille!
Ihmiset ovat erilaisia. Tärkeintä olisi tietää, miksi halusitte asumuseron. Jos syynä olivat vieraat naiset, en paljon laskisi sen varaan, että nopeasti pystytte muuttamaan tilannetta. Ei vanha koira jne.
Huono lähtökohta on tuo ap:n unohdan - en unohda -painolastikin. Enemmän asiaa kyllä olisi puitava. Esim. parisuhdeleirille. -terapiaan tms. olisi viisainta mennä.
Asumuseron syynä ei ollut vieraat naiset, vaan meillä meni huonosti. mä elin kokoajan siinä samassa elämässä lasten kanssa eikä mua huvittanut mikään, nyt eron myötä tajusin että myös mä ja mieheni tarvitaan myös omaa aikaa ilman lapsia, olemme sitä järjestäneet ja todellakin löytäneet toisemme uusiksi, en edes muistanut miten hauskaa mieheni kanssa voi olla. Ja mies nyt todellakin yrittää parantaa tätä suhdetta ihan tosissaan, ja uskon että pystyn luottamaan taas mieheeni täysin ja haluankin luottaa mutta se vaatii työtä ja ponnistelu molemmilta. ehkäpä tämä kaikki jää unholaan kun tämä kaikki muuttostressi ja hälinä tästä rauhottuu.. toivon niin =D