Tämä ei ole mikään provokatiivinen viesti, mutta nykyisessä autossani joka vanha kunnon kakkosnelonen 124 mersu pian 550tkm täynnä ja täytyy sanoa että hämmästyttävän pienellä remontilla on päässyt. Kun ostin auton niin sillä oli ajettu rapiat 200 tkm. Mitä siis autoon on korjattu minun aikana, tässä luettelo:
- Alipainepumppu vaihdettu
- Hehkutulpat vaihdettu
- Jarrulevyt vaihdettu sekä tietty paloja
- Perän stefa vaihdettu
- Laturi vaihdettu
Siis aukaisematta ovat moottori, kytkin, vaihdelaatikko ja perä. Suuttimetkin alkuperäiset ja silti hyvät arvot aina katsastuksessa. EGR on poistettu käytöstä eli karstoittuminen ei ole ollut ongelmana. Moottori täydessä iskussa ja vedossa ja ei kuluta öljyä.
Auto vielä täysin ryhdissä ja antaa hyvää kyytiä. Pellitkin vielä ok kiitos säännöllisen pesun talvella kun suolataan aivan sairaasti.
En halua mitenkään provosoida minkään merkin suuntaan, mutta kun kuuntelee nykyautojen vikoja (erilaiset suutinongelmat, jäätyvät välijäähdyttimet, kaksoismassavauhtipyörä ongelmat, kalliit vikakoodiviat (EGR, katalysaattori, DPF jne) ja paljon muuta, niin mikä olisi seuraava alle 5l/km EU kulutuksen omaava auto, jolla pääsisi edes suuriin piirtein samaan kestävyyteen ja pidon edullisuuteen kun nykyisellä autolla?
Vaihdan autoa ehkä 2--3 vuoden päästä.
- Alipainepumppu vaihdettu
- Hehkutulpat vaihdettu
- Jarrulevyt vaihdettu sekä tietty paloja
- Perän stefa vaihdettu
- Laturi vaihdettu
Siis aukaisematta ovat moottori, kytkin, vaihdelaatikko ja perä. Suuttimetkin alkuperäiset ja silti hyvät arvot aina katsastuksessa. EGR on poistettu käytöstä eli karstoittuminen ei ole ollut ongelmana. Moottori täydessä iskussa ja vedossa ja ei kuluta öljyä.
Auto vielä täysin ryhdissä ja antaa hyvää kyytiä. Pellitkin vielä ok kiitos säännöllisen pesun talvella kun suolataan aivan sairaasti.
En halua mitenkään provosoida minkään merkin suuntaan, mutta kun kuuntelee nykyautojen vikoja (erilaiset suutinongelmat, jäätyvät välijäähdyttimet, kaksoismassavauhtipyörä ongelmat, kalliit vikakoodiviat (EGR, katalysaattori, DPF jne) ja paljon muuta, niin mikä olisi seuraava alle 5l/km EU kulutuksen omaava auto, jolla pääsisi edes suuriin piirtein samaan kestävyyteen ja pidon edullisuuteen kun nykyisellä autolla?
Vaihdan autoa ehkä 2--3 vuoden päästä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Itse ostaisin VW dieselfarmarin tai Skodan. Vanhoihin aikoihin ei ole paluuta, pitää varautua siihen, että
huolto on pirun kallista.
Tietenkin sitä toivoo, että tulisi jokin mullistava uutuus, kuten 2-tahti diesel mekaanisella/pakokaasu-
turbolla. Peruskone malliltaan jenkkitönäriversio. Se ei kuitenkaan toteudu, koska nykyään on tapana
myydä sama auto kalliiden huoltojen muodossa uudestaan samalle ostajalle. Tuollainen työntötankokone
hydraulitasaimilla ei tarvitse öljyvaihdon ja filltterien vaihdon lisäksi oikeastaan mitään huoltoa,
siksi se ei mitenkään sovi autonvalmistajille. Nykyiset moottorit on suunniteltu niin, että ne kestää
sen 300 tkm tai jopa 500 tkm, sen jälkeen paalataan. Koneiden tekniikka on laadittu niin, ettei oikeastaan
pitäisi pudottaa kone alakautta pois, että pääsee ruuvaamaan. Tahallaan on tungettu konehuone niin
täyteen, että autoilija ei viitsisi muovikansia ruveta irrottelemaan. Nämä koristekannetkin on usein kertakäyttö muovi hilavitkuttimilla kiinni, että saa heti lähteä ostamaan uusia, että saa kannet takaisin
paikoilleen.
löytyy Fiiatilta
Samalla tyypillä ajeltu jo pian 7 vuotta. Ei murheita ollenkaan ja ainut vika, siihen kyllästyy... reilu 610 tkm mittarissa ja hienosti rullaa
Kyllä on mielenkiintoista hähdä miten nämä uudet dieselmallit säilyttävät suosiotaan tultuaan ns. "tee se itse" miesten autojen ikään.
Tuo kaksoismassavauhtipyörä taitaa olla aika vaiettu ja myös kallis ongelma näissä 2000- luvun nykydieseleissä. Kaikilla merkeillä ? Esim tämän nimimerkin työtovereilla mm on Volvo V70 dieselista ja Skoda Octavia dieseleistä on hajonnut ko osa. Onneksi jo kertaalleen takuuaikana, vasta n 40 tkm ajetullakin, niin meni kustanukset takuunantajan piikkin. Samoin VW kaksoiskytkin automaattivaihteisessa tila-autossa kasoismassavauhtipyörä hajos n145 tkm kohdalla. Eikä ole ihan halpa uusia.
Ja uusimpien diesel mallien hiukkassuodattimet eivät talvisessa pätkäajossa liene myöskään ongelmattomia..? (vrt. esim HS ssä taannoin ollut artikkeli aiheesta.) Jne.. nykytekniikka, jolla pienennetään kulutusta ja päästöjä
suuttimia ei ennenvanhaan juuri mennyt koskaan, nyt menee, sähköisiä ja kalliita.
älyboxeja ynnä muuta sähköroinaa
syöttöpumppu ei jaksa vanhemmiten tuottaa vaadittua suurta painetta ja
auto ei käy kunnolla tyhjäkäyntiä vaan sitä on nopeutettava.
myös samasta syystä sammahtaa liikkeelle lähdettäessä.
onko kukaan keksinyt järkevää selitystä miksi tarvitaan kaksoismassavauhtipyörä ?
tai vapaakytkin laturiin ? jopa tasaisesti käyvään viitosdieseliin?
en ole vielä kuullut uskottavaa teoriaa.
voi v mihin noi dieselitkin menee
paras ajaa vanhalla vaan ja ostaa viel toinenkin varalle
Mikäs sen vanhan 200D mesen rikkois, kun siellä on vuosimallista riippuen 72 tai 75 hevosvoimaa.. Ei ole voimansiirto lujilla noilla tehoilla..
Niin tiedoksi että auto josta aloitin keskustelun ei ole 200D vaan E250D farkku -94 viisipyttysellä 20 venttiilisellä koneella. Pumppu mekaanisesti ohjattu, kun sama moottori tuli ekaan väyryseen, niin ohjaus muuttui sähköiseksi.
Ei auto mikään raketti ole mutta hyvin ehtii. Ja keskikutus talvella n. 7.5, kesällä jopa hieman alle 7.
Niin ja mitään Webastoa ei tarvitse, lämmin jo muutaman kilometrin ajon jälkeen,
Meillä on jokapäiväisessä ajossa 124/250 mersu mittarilukemalla 972tkm ja ainavain kulkee ilman murheita.. Viimmeleimasta meni läpi kun vaihtoi kardaanin rättikumin ja valoihin muutamia polttimoja. Ei saksanpojat aikoinaan tehnyt turhaa testityötä kun kehittelivät 124 sarjan mersuja. ne testikilometrit ovat maailmanennätys vielä tänäkin päivänä!
124e 250 dieselmersua. Ja kyllä ne oikeesti on mahtavia autoja, joihin ei kyllä uusia voi verrata mitenkään..paitsi että varsinkaan farkkua ei oo ulkonäöllä siunattu. Henkilöauto on mun mielest upeen näkönen, iso ja voimakas auto.
Nytkin kun on ollu -35 pakkasta, niin johdon päästä lähtee heti käyntiin ja jonkun aikaa saa ajella ennenkun lämmöt nousee. Työmatkaa on n. 40min ja loppumatkasta saa jo säätää lämppistä pienemmälle. Kyllä mäkin haluaisin uuden hienon auton, mutta ostan vasta sitten kun saan tommosen vanhan mersun uudessa kuosissa, kaikki uudet autot on nykyään niin viallisia.
Vanhat Mersut kunniaan!!
Katselin Mobile.de sivuilta vähänajettua vuosimallin 94-95 dieselmersua 250D. Eipä ollut paljon tarjolla ja pyyntihinnassakin näkyi että ovat viimeisiä laadukkaita mersuja ja viimeisiä ikilikkuujia.
Seuraavassa W210 mallissa kun alkoi jo ruosteviat ja siitä eteenpäin on niin hieno tekniikkaa ja runsaasti elektroniikkaa että sen kanssa ei pärjää kun auto vaikka yli 10 vuotta vanha.