Koskaan ennen en ole tehnyt aloitetta miehen suhteen kenestä olen ollut kiinnostunut niin oon nyt vähän pihalla että mitä kävi? Oli katseita, hymyjä ja ihan kivaa jutustelua. Ollu tosi vitsikäs olo kun tuntunu että tuohan nauraa ihan kaikille mun jutuille. Sanonut mun nimen joskus kun aloittanut lauseen. En muista että kovin moni muu niin tekee. Ei se tietenkään mitään merkkaa mutta kuulostaa kivalta :) Sekin on ollut tosi hyväntuulinen kun ollaan oltu tekemisissä, tai ei mun seura ainakaan vastenmieliseltä ole yhtään vaikuttanut... no ylipäänsä ollut tosi kiva fiilis tyypin kanssa ja sitten vaan yhtäkkiä yllätin itteni ja marssin kumman päättäväisesti kysymään jos lähtisi oluelle. (kieltämättä huonoon rakoon) Sillä oli huono tilanne sillon eikä päässyt lähtemään kun piti lähteä toisaalle, mutisi jotain että voishan sitä lähteä mutta tänään huono päivä. Ja se siitä sitten. Ei mitään ehdotuksia että millon olisi parempi päivä. Ja sitten ei vaan ole kuulunut mitään. Sen lähtönsä jälkeen. Tosin eipä sillä ole mun numeroa eikä oo kerinny takaspäin. Sähköpostia toki olisi mahdollista lähettää... Silti, aika lailla välittömästi tuli tunne että pakit tuli. Sain sen käsityksen että oon käsittänyt asioita ihan väärin ja ihan kaamee tunne siitä että menin ahdistelemaan sitä. Meni jotenkin niin kummaksi koko mies. En mie taida tohtia edes katsoa päin kun seuraavan kerran tulee maisemiin. En taho ahistella. Sanoohan ihmiset jotain muutakin kun "voishan sitä joku päivä.." jos ei vaan tahtoisi tilanteesta äkkiä eroon.
Olispa sitä parempi ihmisasiantuntija, olisi voinut jättää tämänkin tekemättä :I
Oliko nää nyt sitten ne pakit?
6
1490
Vastaukset
- Antsa..
Kysy vaan uudelleen vaikka sillä sähköpostilla. Itsekin teen hyvin harvoin aloitteita.
- 8+6
Mä olen niin itsetuntovammanen että en viitsi toistaa tilannetta. Uskon kerrasta. Joko käsitin väärin tai olen jälleen kerran tekemisissä ihmisen kanssa joka tykkää pelailla. Ei olisi mun kohdalla mitään uutta :/ Eiköhän ne kiinnostuneet ihmiset tee asioille jotain. Turha ruveta itse tunkemaan silmille. Pah...tietysti sain heti perään kahvikutsun toisaalta. Miten ihmeessä nää jutut meneekin aina näin?
- Mannapuuroinen
8+6 kirjoitti:
Mä olen niin itsetuntovammanen että en viitsi toistaa tilannetta. Uskon kerrasta. Joko käsitin väärin tai olen jälleen kerran tekemisissä ihmisen kanssa joka tykkää pelailla. Ei olisi mun kohdalla mitään uutta :/ Eiköhän ne kiinnostuneet ihmiset tee asioille jotain. Turha ruveta itse tunkemaan silmille. Pah...tietysti sain heti perään kahvikutsun toisaalta. Miten ihmeessä nää jutut meneekin aina näin?
Nojaa, tuota käytöstä on tosiaan vähän vaikea tulkita mihinkään suuntaan, varsinkin kun ei tiedä oliko äänensävyt ja eleet enemmän kutsuvia vai torjuvia. Tuskin kannattaa lähestyä sähköpostilla tai odotella yhteydenottoja. Katso mieluummin tilannetta, kun tapaatte seuraavan kerran. Jos tuntuu, että vielä kiinnostaa, kysy uudestaan sopivalla hetkellä. "Voishan sitä joskus lähteä" voi olla ihan myönteinenkin vastaus tai sitten ei, eihän sitä tiedä.
Mutta älä missään nimessä ole tuosta yhtään häpeissäsi tai säti itseäsi! Toimit fiksusti ja rohkeasti! Tyyppi selvästi pitää susta vähintään kaverimielessä ja on varmasti iloinen, että kysyit oluelle! Oluelle pyytäminen ei todellakaan ole mitenkään liian tyrkkyä tai ahdistavaa, vaan pelkästään positiivinen ja kiva juttu. Miehestä on varmaan vain mukava nähdä sinua jatkossa, kun tietää, että pidät hänestä. Et varmasti ole antanut itsestäsi huonoa kuvaa. Voi jopa olla, ettei mies tajunnut kutsua varsinaisesti treffikutsuksi - kaljalle voi kysyä myös kaverimielessä. Ole vain tyytyväinen itseesi, että olit noin reipas :) Jos nuo olivat pakit, niin olivatpa ainakin tosi ystävälliset sellaiset ja voitte olla jatkossakin hyvissä väleissä - tiedä häntä, vaikka sitten lähtisittekin sille oluelle joskus :) - 8+6
Mannapuuroinen kirjoitti:
Nojaa, tuota käytöstä on tosiaan vähän vaikea tulkita mihinkään suuntaan, varsinkin kun ei tiedä oliko äänensävyt ja eleet enemmän kutsuvia vai torjuvia. Tuskin kannattaa lähestyä sähköpostilla tai odotella yhteydenottoja. Katso mieluummin tilannetta, kun tapaatte seuraavan kerran. Jos tuntuu, että vielä kiinnostaa, kysy uudestaan sopivalla hetkellä. "Voishan sitä joskus lähteä" voi olla ihan myönteinenkin vastaus tai sitten ei, eihän sitä tiedä.
Mutta älä missään nimessä ole tuosta yhtään häpeissäsi tai säti itseäsi! Toimit fiksusti ja rohkeasti! Tyyppi selvästi pitää susta vähintään kaverimielessä ja on varmasti iloinen, että kysyit oluelle! Oluelle pyytäminen ei todellakaan ole mitenkään liian tyrkkyä tai ahdistavaa, vaan pelkästään positiivinen ja kiva juttu. Miehestä on varmaan vain mukava nähdä sinua jatkossa, kun tietää, että pidät hänestä. Et varmasti ole antanut itsestäsi huonoa kuvaa. Voi jopa olla, ettei mies tajunnut kutsua varsinaisesti treffikutsuksi - kaljalle voi kysyä myös kaverimielessä. Ole vain tyytyväinen itseesi, että olit noin reipas :) Jos nuo olivat pakit, niin olivatpa ainakin tosi ystävälliset sellaiset ja voitte olla jatkossakin hyvissä väleissä - tiedä häntä, vaikka sitten lähtisittekin sille oluelle joskus :)No kiitos :)
juu en mä mitään enää aio lisää mokailla enkä odotella. Mä säikähdin ihan tarpeeksi ja taidan vetäytyä omiin oloihini taas. Tarkotinkin tossa aiemmin että olisihan hän voinut laittaa postia. Mun on todella vaikea pohtia asiaa objektiiviselta kannalta, eli mahdoton spekuloida oliko ilmeet ja äänensävyt torjuvia tai ei, kun ensimmäisenä yleensä ajattelen sitä ikävintä vaihtehtoa. Minuu aina satutetaan. Se reaktio tulee vähän niinkun tottumuksesta. - Mannapuuroinen
8+6 kirjoitti:
No kiitos :)
juu en mä mitään enää aio lisää mokailla enkä odotella. Mä säikähdin ihan tarpeeksi ja taidan vetäytyä omiin oloihini taas. Tarkotinkin tossa aiemmin että olisihan hän voinut laittaa postia. Mun on todella vaikea pohtia asiaa objektiiviselta kannalta, eli mahdoton spekuloida oliko ilmeet ja äänensävyt torjuvia tai ei, kun ensimmäisenä yleensä ajattelen sitä ikävintä vaihtehtoa. Minuu aina satutetaan. Se reaktio tulee vähän niinkun tottumuksesta.Voi sua, tuo mies nyt ei ainakaan tietoisesti sua satuttanut; älä ota itseesi, kun kutsuusi kuitenkin vastattiin ystävällisesti, eikä edes torjuvasti. Etkä sä mitään ole mokannut, lakkaa jo murehtimasta! Jos tyyppi on sua kohtaan jatkossa yhtä mukava, voit pyytää vaikka lounaalle, että saatte jutella vähän kahdestaan ja voit paremmin arvailla käytöksestä voisiko olla kiinnostunut. Lounaalle kutsuminen nyt ei ainakaan ahdista ketään; sitä on vaikea tulkita treffeiksi ja voittehan valita vaikka jonkun arkisen lounasravintolan paikaksi. Sen jälkeen voi myöhemmin kysyä treffeille, jos tuntuu, että kaikki meni hyvin.
Jos saat pakit, se ei ole maailman loppu. Kaikki, jotka uskaltavat pyytää vastakkaista sukupuolta treffeille, ovat joskus saaneet pakit, minäkin olen ja yli pääsin. Itse olen usein antanut pakkeja tosi hyville tyypeille, lähinnä siksi, ettei treffailu ole sopinut elämäntilanteeseeni, vaikka olenkin ollut sinkku.
Muista, että olet vain ilahduttanut ihmistä, josta pidät. Kuka nyt noin rennosta treffikutsusta ahdistuisi? :) - 8+6
Mannapuuroinen kirjoitti:
Voi sua, tuo mies nyt ei ainakaan tietoisesti sua satuttanut; älä ota itseesi, kun kutsuusi kuitenkin vastattiin ystävällisesti, eikä edes torjuvasti. Etkä sä mitään ole mokannut, lakkaa jo murehtimasta! Jos tyyppi on sua kohtaan jatkossa yhtä mukava, voit pyytää vaikka lounaalle, että saatte jutella vähän kahdestaan ja voit paremmin arvailla käytöksestä voisiko olla kiinnostunut. Lounaalle kutsuminen nyt ei ainakaan ahdista ketään; sitä on vaikea tulkita treffeiksi ja voittehan valita vaikka jonkun arkisen lounasravintolan paikaksi. Sen jälkeen voi myöhemmin kysyä treffeille, jos tuntuu, että kaikki meni hyvin.
Jos saat pakit, se ei ole maailman loppu. Kaikki, jotka uskaltavat pyytää vastakkaista sukupuolta treffeille, ovat joskus saaneet pakit, minäkin olen ja yli pääsin. Itse olen usein antanut pakkeja tosi hyville tyypeille, lähinnä siksi, ettei treffailu ole sopinut elämäntilanteeseeni, vaikka olenkin ollut sinkku.
Muista, että olet vain ilahduttanut ihmistä, josta pidät. Kuka nyt noin rennosta treffikutsusta ahdistuisi? :)No hitsi Mannapuuroinen, osaat ainakin kirjoittaa nätisti vaikka oon tällane "hieman" skeptisempien analyysien tuottaja. Ja ehkä olet sitäpaitsi jopa oikeassa :p
Tyhmää että mulla on hurjasti miespuolisia ystäviä joita jaksan ahistella jatkuvasti mun jutuilla eikä niitä haittaa yhtään (joudun kuitenkin vastavuoroisesti kuuntelemaan niitten juttuja) Ne tykkää musta kovasti ja toivoisi mulle parasta. Mutta sitten kun kiinnostuu jostain miehestä niin juuri SE mies on muka sitten ihan eri maailmasta eikä sille voi jutella eikä kysyä mitään eikä se etenkään tykkäisi edes musta ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli305672Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144284Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403227IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm522911Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3271498Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861328- 601249
- 791159
Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2221158Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul4011151