Aloitin tänään suklaanmakuisilla nutrileteillä ja ajattelin pitää kuuria 2-3 viikkoa . Olen 179cm pitkä,73kg ja nainen. Onko kellään kokemuksia normaalipainoisena nutraamisesta ? Paljonko on tippunut?
Tavoite painoni olisi 63kg missä ajassa pääsisin siihen nutraamalla?
Kiitoksia jo etukäteen vastauksista =))
Tavoite painoni olisi 63kg missä ajassa pääsisin siihen nutraamalla?
Kiitoksia jo etukäteen vastauksista =))
Vastaukset 7
Vanhimmat
tarkoitetttu ylipainoisille. Voi tovi vierähtää ennen kuin 10 kg niillä tiputat
Hei, olet siis normaalipainoinen. Kun normaalipainoisena alat VLCD-kuurin, se kertoo, että kehonkuvasi on jotenkin vinksallaan. Varmasti painosi putoaa. Ja jos tarpeeksi kauan jatkat, se putoaa vaikka 53 tai 43 tai 33 kg:oonkin asti. Mutta rasvaa se ei ole vaan lihasta ja muita kudoksia. Mietipä nyt vähän onko tuossa mitään mieltä
http://www.healthyweightforum.org/eng/calculators/calories-required/
nakuttele tuolta
Mulla on nyt takana kolmas kokonutrauspäivä. Tasan kilo on pudonnut tähän mennessä, ja normaalipainon sisällä laihdutan (166cm pituutta, ja aloituspaino 66,2kg - nyt siis 65,2kg). Tasan puoli kiloa ollut pudotusta molempina aamuina, ja toivottavasti sama peli jatkuu vielä seuraavat aamut. Meneillään on tuo viiden päivän Nutrilett Quick Start, ja sen jälkeen vielä olis tarkoitus pudottaa kiloja, kunnes paino on toivon mukaan 56 kg. Olen lueskellu näitä Nutrilett-keskusteluja, ja käsittääkseni useimmilla on pudonnut kiloja tosi hyvin, tuollaista paria kiloa viikossa. Jos pidempään nutraa, niin tauot tekee hyvää. Eli yhtäjaksoinen nutrailu kannattaa harkita tarkkaan - voi alkaa maistua puulle noi pussukatkin... Varmaan suuremmasta lähtöpainosta pudottaa suurempia määriä, kun on enemmän nestekertymääkin. Tsemppiä! :)
Minulla on nyt sitten quick startin neljäs, eli toiseksi viimeinen päivä alkanut. :D Tähän mennessä on pudonnut 1,5 kg, eli puoli kiloa per aamu. Mikäli on vaakaan luottaminen siis... Vyötärönympärys on kutistunut 2 cm. Tänään on särkenyt päätä ensimmäisen kerran. Monilla käsittääkseni ensimmäiset päivät on ne hankalimmat ja tuskaisimmat, ei mulla vaan. Nälkää en ole kokenut kuin eilen hetkellisesti. Hyvin olen nukkunutkin. Olen nutrilettien lisäksi syönyt vihannessekoitusta, parsakaalisekoitusta ja kevyttä sekasalaattia jonkin verran, ja juonut kahvia rasvattomalla maidolla sekä paljon erimakuisia kivennäisvesiä. Olen myös maustanut liemiä esim. chilimausteella ja mustapippurilla. Mielestäni kaikki paketin tuotteet ovat ihan hyvänmakuisia ja annokset riittävän isoja. Ei ole tosiaan ollut kovinkaan suurta kärsimystä tämä, ja voisin hyvinkin ottaa joskus uuden pikakuurin. :)
Heippa,
Minäkin tänne nyt raapustelen melko "normaalipainoisena"... Lievää ylipainoa on, mutta ei mitään järisyttävää. Pituuteni on 156 cm ja painoa oli tänä aamuna 63 kg eli 3 kiloa on puhdasta ylipainoa, mutta tavoittena olisi sellainen 52 kiloa, niin sitten olisin tyytyväinen.
Ajattelin vetäistä nyt alkuun 2 viikkoa kokonaan nutreilla ja katon, että kuinka paljon painoa on tippunut ja tarpeen tullen jatkan vielä sen yhden viikon. Paketin kyljessä näytti lukevan, että täysnutrausta voi jatkaa 3 viikkoa ilman lääkärin valvontaa.
Yritän käydä täällä päivittämässä laihtumista ja yleistä olotilaa. Salilla tekisi mieli käydä, mutta näinköhän tuota jaksaa...??
Voisiko joku sellainen henkilö kertoa omakohtaisia kokemuksia täysnutrauksesta, joka on ollut lievästi ylipainoinen. Eli kuinka paljon on painoa tippunut ja missä ajassa? Ja oletko lisäksi urheillut? Ja onko paino tullut heti takaisin, kun olet lopettanut nutraamisen? Enkä halua nyt kuulla mitään kommentteja, että "lihakset siinä vain surkastuu" jne... Tiedän kyllä kaiken terveellisestä ja pitkäjänteisestä laihduttamisesta, mutta nyt ei vain kärsivällisyys riitä.
Mielenkiinnolla odottelen, että kuinka tässä ponnistuksessa onnistun... :-D
Hei,
Maanantaina tarkoituksenani oli, että vetäisen kaksi tai kolme viikkoa pelkästään nutreilla, mutta päätökseni horjui jo maanantai-iltana, kun oli niin heikko olo...
Päätin sitten, että syön päivällä pelkästään Nutriletin keittoja ja sitten kotiin tullessani jotain normaaliruokaa, mutta siis kevyttä sellaista. Ja jätän iltasyömiset kokonaan pois.
Tuntuu tämäkin toimivan. Maanantaina lähtöpaino oli siis 63,0 kg ja tänä aamuna eli 5 päivää myöhemmin paino oli 60,8 kg eli painoa on tippunut hurjat 2,2 kg vajaassa viikossa! Minusta se on aika hyvin näin normaalipainon rajamailla... :-) Ensi viikolla tuskin paino tippuu enää näin hyvin, mutta ei se haittaa, kunhan tippuu vain!