Mulla on ollut kaikenlaisia oireita, hapenottokyky tuntuu välillä huonolta ja nyt on epäilty astmaa, myös refluksia on ollut. Pari viikkoa sitten oli myös outoa kuumeilua pari päivää.
Anemiaakin on ollut jo pitkään (raudan puutteesta johtuvaa, kun runsaita vuotoja alapäästä), Hb oli viimeksi noussut kuitenkin sentään jo liki 100:aan.
Aika usein on veren maku suussa.
Pari-kolme kuukautta sitten hammashoitaja totesi, että on ientulehdusta, mutta silloin ei muistaakseni vielä ollut tätä verenmaku ongelmaa tässä määrin.
Nyt ei ikenet näytä enää edes vuotavan, kun ne on hoidettu.
Limaa on kurkussa jatkuvasti ja yskänärsytystä (en kuitenkaan yski kovasti).
Nenässä on etenkin aamuisin karstaa, joka on välillä hieman veristä.
Miksi limakalvot vuotavat, johtuuko anemiasta?
Johtuukohan tuo verenmaku pelkästään tuosta nenästä, vai voiko tulla keuhkoista saakka?
Tänä aamuna ei ollut oireita, mutta kun kävin vessassa ja jouduin sielä ponnistelemaan aika tavalla, niin sen jälkeen on veren maku taas ollut ja vatsakin kipuilee pystyasennossa (kramppeja?)
Veren maku suussa
2
5013
Vastaukset
- 29
ensimmäisenä tuli mielee homeasunto? voisiko asunnossasi olla hometta..?
- ap
No itse asiassa kosteusvauriomikrobeja on mitattu talon ilmasta yli sallittujen rajojen. Pari paikkaa päässyt lahoamaan vanhassa talossa (ikivanhan talon alahirret alkaa kaivata jo kengitystä yms.).
Erinäisistä syistä johtuen on kuitenkin ollut pakko jäädä tähän asumaan. Hätäratkaisuna, ennen suurempia korjauksia (jotka päästään aloittamaan aikaisintaan vasta keväällä) on ehdotettu erinäisiä toimenpiteitä, jotka parantaisi huoneilmaa.
Flunssia ei tosin ole ollut kokonaiseen vuoteen. Eikö niiden pitäisi lisääntyä hometalossa?
Ovat päinvastoin vähentyneet viime vuosina.
Vaikeaksi tämän diagnosoinnin on tehnyt se, kun oireet vaihtelee.
Tänään tuota veren makua ei taas ole ollut, ei myöskään hengenahdistusta enää pariin päivään. Pahin liittyi taas näköjään hormonikierron yhteen jaksoon. Estrogeenitason laskeminenkin saattaa kuulemma tehdä tällaisia kummia oireita, luin juuri eilen erään gynekologin kirjoittamasta kirjasta.
Liman tulo laantui, kun otin allergialääkettä. Sitä en ole syönyt moneen kuukauteen, mutta näköjään siitä on sitten jotain apua.
Allergiatestit ei kuitenkaan ole näyttäneet koskaan mitään allergiaa, kumma juttu.
Pölyä täällä kyllä on, täytyy myöntää, kun en kiireen ym. (ja näiden kremppojen)
takia aina ehdi/jaksa siivota niin maan perusteellisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup324631Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene152618Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252435Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su642433- 321817
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321631Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731496Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?501315- 661294
- 821241