Silloin hän avasi heidän ymmärryksensä. Luuk.14:25.

Mitä yhteistä voisi olla Uskonnolla ja tieteellä, onko niillä mitään keskinäistä suhdetta? Voisiko uskonto jollakin muotoa täyttää tieteen ehtoja niin, että meillä säilyy käsite uskosta - "Uskonto" ja tieteellinen todistus sen totuudesta. Tottahan ihmisen on oikeus uskoa sellaiseen; vain mikä on tieteellisen varmasti hänelle todistettu niin, että hän voi selkä "suorana" uskoa, ja uskomuksen tietä lähteä tutkimaan syvällisemmin ja tekemään syvällisemmän määritelmän siitä miten ne selvittävät toistensa käytännössä yhteen sulautumisen.

Ihmisen järki toimii kolmella eri linjalla, jos niin voi sanoa, eli tieteellisellä, filosofisella ja uskonnollisella tavalla. Kun, jos tiede; todella ollakseen tiedettä, niin sen tulee perustua vain havantoihin eli tosiseikkoihin, toisin sanoen loogisiin järjestelyihin, ja siten että niiden nojalla päästään luonnonlaki käsitteisiin. Tiede ei voi olla sellaista mikä ei perustu suoraan havantoihin eli tosiseikkoihin.

Sen tähden tiede on havainnoillaan tehnet/tutkinut ympäröivän maailman kaiken sen mikä meitä ympäröi, ja myöskin oman ruumiimme olemuksen varsin tutuksi. Siis periaatteessa tieteellinen tutkimus on esittänyt meille maapallon elämän, minkälainen se on pinnaltaan, niin ihmisten kuin eläinten ja koko kasvikunnan osalta. Mutta tiede on sen lisäksi avannut portit avaruuksiin asti astronomian tutkimuksen tietä.

Onhan valtavan paljon tehty maailmasta tehty ihmismielen - järjen havaittavaksi ja ymmärrettäväksi, niin tietenkin on vielä valtavia aloja joita tiede edelleen tutkii, eikä siksi olekkaan voinut antaa lopullista, eli ratkaisevaa sanaa. Eräs tärkeä kohta johonka huomiomme tulisi kiinnittää kun elmää arvioimme on, että mitä on kuolema fyysisen olemuksemme kannalta, kyllähän tätäkin on tiede tutkinut ja siten koettunut selvittää.

Mitä sitten on kuoleman takana, onko mitään elämää tuolla puolen kun ajallinen elämä päättyy, sitä ei ole voinut paljastaa mikään tutkimuskaan virallisesti. Ja toinen hyvin mekittävä ja ihmistä koskettava kysymys on
ja jonka edessä kaikki tutkimukset ja arvailut, ja jopa tiedekkin vielä vaikenee, on kysymys joka on ollut aina ihmistä lähellä, että mitä/-mikä on Jumala, onko se kaiken olemassaolon alkulähde/syy. Mikä on tämän kaiken tuntemattoman voiman joka pitää kosmista elämäämme yllä taukoamatta, lepäämättä hetkeäkään?

Mikä on se voima joka on elämän esille kutsunut äärettömien aikojen takaa, mikä on tämän viisauden takana, on se äärimmäinen joka lopullisen vastauksen tähän ihmisen perimmäiseen kysymykseen antaa lopullisen tyhjentävän vastauksen? Mietitään ja Mietitään edelleen, tutkitaan ja taas tutkitaan.
8169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

vastannut lyhyesti näin: " Jumala salaa asiat, kuningasten kunnia on tutkia asiat"

Joten ei tutkiminen ole Raamatunkaan mukaan ollenkaan väärin!
Tosin Jumala on sanonut: " Älkää luottako yhteenkään ihmiseen"....ja kuten opetat
oikein, ihminenhän tutkija on!!

Eläimethän tutkivat , että mihinkä kummaan paikkaan jätin edellïsen päivän
ruuna tähteet.

Äänestä
  • Niin Luuk.14:24-27. Ainakin nämä jakeet osoittavat sen, että jos uskonnon antama maailman selitys perustuu tietoon, niin tottakai täytyy yksityisen ihmisen voida todistaa tämä asia itselleen, sillä tavalla , että hän voi kulkea omaa yksityistä tutkimuksen tietä, ja luottaa niiden ihmisten antamiin todistuksiin, jotka itse ovat tutkimuksen tietä löytäneet sen totuuden lähteen, josta hän voi jakaa "janoovaiselle"."Luuk.14:24-25. Sillä minä sanon teille, ettei yksikään niistä miehistä, jotka olivat kutsutut, ole maistava minun illallisiani". 25."Ja hänen mukanaan tuli paljon kansaa; ja hän kääntyi ja sanoi heille: jae 26. Jos joku tulee minun tyköni eikä vihaa isää ja äitiänsä ja vaimoaan ja lapsiaan ja veljiään ja sisariaan, vielä omaa elämäänsäkin, hän ei voi olla minun opetuslapseni.

    Siis noissa jakeissa on tietysti kysymys ehdollisesta ja ehdottomasta Kristusrakkaudesta, jossa Jeesus asettaa vaakalaudalle koko meidän persoonallisen olemuksemme, jos punnitaan uskossa eläminen ja sen hengessä tehdyt hyvää hedelmää Kristukselle tuottavat teot, eli Pyhässä Hengessä elävää elämää, Joka tarkoittaa täydellistä oman persoonallisen minänsä pois sulkemista elämästä, siten että elää vain Kristuksessa. tämä tllä kertaa. Mutta miettikää noita Luuk. kirjeen jakeita syvästi.

    Äänestä

  • Niin ei suinkaan Jumala ole sellainen joka sanoo, ellä koske minun salaisuuksiin, vaan johan raamattu itsekin neovoo meitä sanoen, etsikää Häntä, että jos jotenkin hänet löytää voitten. Niin, että raamattu kehoittaa kaikkeuden salaista elämän alkuun saattajaa etsimään kaikella ymmärryksellä ja viisaudella, jos hä'net jollain keinoi löytää voimme, ei kai Isä lapseltaan salassa halua piileksiä.

    Jos tiede omalta osaltaan vaikkapa astronomian eli tähtitieteen menetelmän kautta pyrkii tutkimuksissaan selvittämään maailmanrakenteesta elämän syntyyn johtavia tuloksia. Tottakai tutkiminen on välttämätöntä, jotta ihminen löytäisi alkusiemen kodilleen ja isän jonka jälkeläinen hän on. No hieman huumoria väliin.

    Mutta jos tämän päivän uskkonnot perustuvat täydelliseen rehellisyyteen, että kaikkien kirkkojen oppi päätelmät ja heidän maailmankuvansa perustuu tieteellisen varmasti, tuloksiin joihin totuutta kaipaava ihminen voi niin luottaa, että hän voi edelleen tutkimuksen tietä edetä, ja todistaa itselleen, että hän kulkee oikealla tiellä joka vie hänet asettamaansa päämäärään. Onhan tämä päivän selvä asia.

    Uskonnon antama maailman selitys tulee perustua tietoon, sen pitää voida todistaa se yksityiselle ihmiselle.
    Muuten sillä ei ole mitään syytä mennä arvostelemaan tieteellistä tutkimusta maailmanrakenteesta ja sen synnystä. Jos uskonto ei anna ihmisen järjelle eli ymmärrykselle tyydyttävää vastausta kaikkeuden äärettömästä Jumalastaan niin, että vastaa aivan ärjellistä ymmärrystä eli tieteellisen/tiedettävän varmasti, niin silloin se on on pelkkää taikauskoa, jolla ei ole mitään tieteellistä arvoa, ja silloin se on filosofiaakin alempana.

    Siksi uskontojen asema on tänä päivänä heikoissa "kantimissa"! Jokainen uskonto kilpailee kiihkeästi pysyäkseen pystyssä jollakin menetelmällä joita keksitään kilpaa, joka vetoaisi joihin ihmisluokkiin, ja tämä todistaa sen, että ei heillä ei ole mitään muuta tarjota kuin sama vetoomus, että ei ihminen voi päästä mihinkään tietoon perimmäisistä kysymyksisytä koska he pitävät sellaista tietoa tarpeettoma johon tiede etsii vastausta. Vaan kirkollisten uskontojen tarkoituksena onkin, vain saada ihminen sokeasti luottamaan heidän rakentamiin dualistisiin oppirakennelmiin, ja siten vetää heitä nenästä. Tästähän Jeesus Kristus varoitti "tulevina" aikoina näitä tulee olemaan.

    Äänestä

Siteeraat todistusta Jeesuksesta: hän avasi heidän ymmärryksensä. Uskonto oli sumentanut ihmisten ymmärryksen, mutta Jeesus antoi uskon, joka avasi ymmärryksen isommille asioille kuin mitä pelkkä
järjenkäyttö voi. Eikä silloin haittaa, vaikka tieteelliset ns. totuudet olisivat ristiriidassa uskon kanssa,
sillä usko voittaa, uskoon pohjautuvat totuudet ovat suurempia.

1. Joh. 5:4

sillä kaikki, mikä on syntynyt Jumalasta, voittaa maailman;
ja tämä on se voitto, joka on maailman voittanut, meidän uskomme

Äänestä
  • Sinä Antti haluat pitää kiinni omasta tulkinnastasi, ja annat piut paut raamatun omalle opetukselle, eli Jeesuksen Kristuksen elämän ymmärrys ei sinua kiinnosta, koska se on liian Hengellinen ja sopimaton sinun aineellisen eli materialistisen näkemyksesi tähden, ja siksi mielelläsi sovittelet sen oman rakentamasi oppinäkemykseen sopivaksi, joka on helppo omaksua dualistisena "kristinoppina".

    Äänestä

  • karlpaul kirjoitti:

    Sinä Antti haluat pitää kiinni omasta tulkinnastasi, ja annat piut paut raamatun omalle opetukselle, eli Jeesuksen Kristuksen elämän ymmärrys ei sinua kiinnosta, koska se on liian Hengellinen ja sopimaton sinun aineellisen eli materialistisen näkemyksesi tähden, ja siksi mielelläsi sovittelet sen oman rakentamasi oppinäkemykseen sopivaksi, joka on helppo omaksua dualistisena "kristinoppina".

    iahan oikein " Kaikki mikä on syntynyt Jumalasta, voittaa maailman, ja tämä joka on voittanut maailman , on meidän uskomme

    Eli Antti tarkoitti..Maailma on syntynyt Jumalasta , siten kuin Jumala on sen Raamatussa ilmaissut.
    Maailma väittää toisin, mutta Antti opettaa, että meidän uskomme siihen että maailma on luotu 6 vrk /24 tuntia, on suurempi kuin , se, että maailma uskoo sen luodun miljoonissa vuosissa!


    Minä alan pikkuhiljaa oppia ymmärtämään Anttia! Anteeksi Antti, etten aina käsitä,
    aivoituksiasi, jotka ovat ylen ihmeelliset, minun käsittää!!

    Äänestä

  • benedi kirjoitti:

    iahan oikein " Kaikki mikä on syntynyt Jumalasta, voittaa maailman, ja tämä joka on voittanut maailman , on meidän uskomme

    Eli Antti tarkoitti..Maailma on syntynyt Jumalasta , siten kuin Jumala on sen Raamatussa ilmaissut.
    Maailma väittää toisin, mutta Antti opettaa, että meidän uskomme siihen että maailma on luotu 6 vrk /24 tuntia, on suurempi kuin , se, että maailma uskoo sen luodun miljoonissa vuosissa!


    Minä alan pikkuhiljaa oppia ymmärtämään Anttia! Anteeksi Antti, etten aina käsitä,
    aivoituksiasi, jotka ovat ylen ihmeelliset, minun käsittää!!

    Et taida käsittää että se on mahdottomuus jo sitenkin että päiviä mitätaan auringon ja maan suhteessa toisiinsa. Myös kun puhutaan päivistä muilla planeetoilla lasketaan niiden pyöriminen yhdeksi päiväksi, mutta ne päivät ovat aivan eripituisia kuin maapallolla.

    Äänestä

  • malson. kirjoitti:

    Et taida käsittää että se on mahdottomuus jo sitenkin että päiviä mitätaan auringon ja maan suhteessa toisiinsa. Myös kun puhutaan päivistä muilla planeetoilla lasketaan niiden pyöriminen yhdeksi päiväksi, mutta ne päivät ovat aivan eripituisia kuin maapallolla.

    ja kenties miljoonia eläimiä on kuollut jo sukupuuttoon,
    ne kaikki luotiin 6 vuorokaudessa, eli vuorokausi oli 24 tuntia
    kuten nykyäänkin.

    Miten se on mahdollista? No, eipä silloin ollut ihmistä, joten
    ihmisille se olisikin mahdotonta,...mutta luomisen työn hoiti
    Jeesus, joka tuolloin teki luomistyötä toisella nimellä!!

    Luominen on itseasiassa ihan helppoa, sille joka sen osaa!
    Kun ohminen on haissut jo 4 vrk kuolleena, niin eipä kukaan ihminen
    pystykään luomaan silmänräpäyksessä elämää, mutta Jeesuspa
    teki kyseisen tempun monta kertaa.

    Kyllä elefantin luominen on helpompaa kuin kävellä veden päällä...
    ja senkin Jeesus teki!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


karlpaul kirjoitti:

Mitä yhteistä voisi olla Uskonnolla ja tieteellä, onko niillä mitään keskinäistä suhdetta? Voisiko uskonto jollakin muotoa täyttää tieteen ehtoja niin, että meillä säilyy käsite uskosta - "Uskonto" ja tieteellinen todistus sen totuudesta. Tottahan ihmisen on oikeus uskoa sellaiseen; vain mikä on tieteellisen varmasti hänelle todistettu niin, että hän voi selkä "suorana" uskoa, ja uskomuksen tietä lähteä tutkimaan syvällisemmin ja tekemään syvällisemmän määritelmän siitä miten ne selvittävät toistensa käytännössä yhteen sulautumisen.

Ihmisen järki toimii kolmella eri linjalla, jos niin voi sanoa, eli tieteellisellä, filosofisella ja uskonnollisella tavalla. Kun, jos tiede; todella ollakseen tiedettä, niin sen tulee perustua vain havantoihin eli tosiseikkoihin, toisin sanoen loogisiin järjestelyihin, ja siten että niiden nojalla päästään luonnonlaki käsitteisiin. Tiede ei voi olla sellaista mikä ei perustu suoraan havantoihin eli tosiseikkoihin.

Sen tähden tiede on havainnoillaan tehnet/tutkinut ympäröivän maailman kaiken sen mikä meitä ympäröi, ja myöskin oman ruumiimme olemuksen varsin tutuksi. Siis periaatteessa tieteellinen tutkimus on esittänyt meille maapallon elämän, minkälainen se on pinnaltaan, niin ihmisten kuin eläinten ja koko kasvikunnan osalta. Mutta tiede on sen lisäksi avannut portit avaruuksiin asti astronomian tutkimuksen tietä.

Onhan valtavan paljon tehty maailmasta tehty ihmismielen - järjen havaittavaksi ja ymmärrettäväksi, niin tietenkin on vielä valtavia aloja joita tiede edelleen tutkii, eikä siksi olekkaan voinut antaa lopullista, eli ratkaisevaa sanaa. Eräs tärkeä kohta johonka huomiomme tulisi kiinnittää kun elmää arvioimme on, että mitä on kuolema fyysisen olemuksemme kannalta, kyllähän tätäkin on tiede tutkinut ja siten koettunut selvittää.

Mitä sitten on kuoleman takana, onko mitään elämää tuolla puolen kun ajallinen elämä päättyy, sitä ei ole voinut paljastaa mikään tutkimuskaan virallisesti. Ja toinen hyvin mekittävä ja ihmistä koskettava kysymys on
ja jonka edessä kaikki tutkimukset ja arvailut, ja jopa tiedekkin vielä vaikenee, on kysymys joka on ollut aina ihmistä lähellä, että mitä/-mikä on Jumala, onko se kaiken olemassaolon alkulähde/syy. Mikä on tämän kaiken tuntemattoman voiman joka pitää kosmista elämäämme yllä taukoamatta, lepäämättä hetkeäkään?

Mikä on se voima joka on elämän esille kutsunut äärettömien aikojen takaa, mikä on tämän viisauden takana, on se äärimmäinen joka lopullisen vastauksen tähän ihmisen perimmäiseen kysymykseen antaa lopullisen tyhjentävän vastauksen? Mietitään ja Mietitään edelleen, tutkitaan ja taas tutkitaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu