Hätäilinkö

Ollaan tunnettu pari viikkoa ja viihdyimme hyvin toistemme seurassa. Tänä aikana on muutaman kerran ehditty tavata ja nyt ehdotin, että josko vietettäis perinteiset kotitreffit eli tehtäis ruokaa toisen luona tms.
Mutta nyt hän ei vastannut siihen viestiin. Ehdotinko tällaista liian aikaisin vai loppuiko häneltä kiinnostus yhtäkkiä. Pitäisikö vielä odotella ja parin päivän päästä kysyä että mitä tapahtui? Päälle parikymppisiä ollaan molemmat.
41166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

näitä kevyt hengaajiahan riittää. Mitään vakavampaa tuskin tuon tyypin kanssa saat aikaan jos pelästyi kotitreffejä. Unohda koko juttu ja turhaa kysellä vastaamattomuudesta mitään, kun et kuitenkaan saa rehellistä vastausta mikä tuli - jos nyt ylipäätään vastaa enää mitään sulle

Äänestä

Voihan olla, että tyyppi tahtoisi katsella rauhassa. Ei varmaan kannata laittaa viestiä perään, vaan odottele vastausta vielä vähän aikaa. Jos ei mitään kuulu, voithan sitten vaikka viikon päästä pistää viestiä, että mitä kuuluu ja tahtoisiko toinen lähteä vaikka kahville joku päivä.

Itse ainakin olen hyvin varovainen miesten kanssa ja tahdon ottaa hitaasti ja katsella rauhassa löytyykö sitä kaivattua kipinää. Monesti sitä ei löydy ollenkaan, joskus se löytyy saman tien ja joskus taas on täytynyt käydä useilla treffeillä ennen kuin olen alkanut ihastua. Toiset vaan lämpenee hitaammin. Silloin voi tuntua vähän ahdistavalta, jos joku pyytää heti kotitreffeille. Itseäni juuri yksi mies pyysi viralliseen sävyyn illalliselle muutamien treffien jälkeen. Mietin pitkään mitä vastaisin ja sain käännettyä tilanteen niin, että menimmekin vain lasillisille, mikä tuntui oikein mukavalta. Jutusta ei sitten lopulta syntynyt mitään suurempaa, ja olin tyytyväinen, ettei ehditty mennä pidemmälle.

Mutta älä säti itseäsi, katso vain mitä seuraavaksi tapahtuu. Jos toiselta on mennyt kiinnostus, niin se olisi varmasti mennyt myös ilman tuota kutsuasi. Pisteet rohkeudesta!

Äänestä
  • tollaset kotitreffit on ällöttäviä. tai siis voi olla kotona mutta älä naamioi sitä miksikään ruoanlaittosessioksi.

    Äänestä

  • anti-housewife kirjoitti:

    tollaset kotitreffit on ällöttäviä. tai siis voi olla kotona mutta älä naamioi sitä miksikään ruoanlaittosessioksi.

    pillua vaan vonkaat, sano suoraan... äläkä lässytä noita kotiruoka sössötyksiä

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mheisson kirjoitti:

Ollaan tunnettu pari viikkoa ja viihdyimme hyvin toistemme seurassa. Tänä aikana on muutaman kerran ehditty tavata ja nyt ehdotin, että josko vietettäis perinteiset kotitreffit eli tehtäis ruokaa toisen luona tms.
Mutta nyt hän ei vastannut siihen viestiin. Ehdotinko tällaista liian aikaisin vai loppuiko häneltä kiinnostus yhtäkkiä. Pitäisikö vielä odotella ja parin päivän päästä kysyä että mitä tapahtui? Päälle parikymppisiä ollaan molemmat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu