Kuinka aikaisin oikeen voi tiedustella tapailu-vaiheessa että missä mennään, onko toisella tunteita ja tunnustaa omansa ? Askarruttaa
Kuinka aikaisin
Kertokaa mulle
4711
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No tuo vähän riippuu siitä tilanteesta ja on aina yksilöllistä. Joku saattaa pitää ihan hyväksyttävänä että kolmansilla treffeillä harrastetaan seksiä ja kerrotaan toiselle että "mä pidän susta" yms. Toinen voi taas kokea sen että neljänsien treffien aikana sanottu "taidan olla ihastunut sinuun" on liian aikaista ja vetäytyy koko hommasta.
Itse olen yleensä koettanut sen pari viikkoa tapailla miestä ennen kuin mitään sanallista tunteiden osoitusta olen alkanut kertomaan. Yleensä vasta seksin jälkeen tuota on uskaltanut kertoa että olen "ihastunut" tai "todella kiinnostunut". Jotkin miehet ovat tunnustaneet minulle rakkauttaan jo toisilla tai kolmansilla treffeillä ennen kuin on ehditty edes suudella ja se on tuntunut minusta ainakin liian varhaiselta, vaikka itsellä olisikin ollut samankaltaisia tunteita.
Juu tottakai yksilöllisiä ovat nämäkin jutut. Pitäisi kai osata lukea henkilöä, mutta jotenkin se on niin kovin vaikeaa välillä. Entäs sitten tuo toisen tunteista selvää ottaminen - miten siitä voi kysyä hienovaraisesti??
Yksilöllistä on, niin kuin aiemmatkin vastaajat sanoivat. Riippuu ihan sen toisen luonteesta, tapailun laadusta jne.
Nykyinen poikaystäväni sanoi kolmansilla treffeillä että haluaa olla mun kans ihan oikeasti, siis seurustella, ja se tuntui aika nopealta ja yllättävältä, koska itse olin enemmän tapailumeiningillä ja vasta haistelin että olisko tässä mitään. Toisaalta se tuntui hyvältä ja loi varmemman pohjan heti siinä alkuvaiheessa.
On myös kokemusta miehistä, jotka ovat todella kiinnostuneita ja myös sanovat sen suoraan (vaikka loppupeleissä ei sitten toimisikaan), sitten näitä jotka juoksee karkuun jos yrittää alkuvaiheessa edes kädestä ottaa kiinni...
Eli fiiliksellä se on mentävä.
Vanhana ihmisenä sanoisin, että jos sinulla tunteita alkaa herätä, mieluummin puhut niistä sitä mukaa, siis puhut mieluummin liian aikaisin kuin liian myöhään. Nainen yleensä on siinä häviäjän paikalla, jos haluaa varoa yli kaiken minkäänlaista painostamista, itse suostuu kaikkeen ja "antaa kaiken" eikä uskalla kysyä onko toisella kiinnostusta seurustelumielessä, tunteita itseä kohtaan. Minä ainakaan en pysty ottamaan kevyesti ihmissuhdetta, enkä kannusta nuoria naisia jakelemaan niitä ilmaisia näytepakkauksia itsestään ympäriinsä tyypeille, jotka ovat vain tilapäisesti tai vähän kiinnostuneita. Toisaalta,tarkkailemalla miehen ilmeitä, eleitä, äänensävyjä ja puheita, useimpien kohdalla tiedät kyllä vastauksen kysymättäkin, eikö? Pidä silmäsi tarkkoina, sokaistumattomina hurmurinkin edessä.