Onko työelämä mielestänne muuttunut viimeisen 20 vuoden aikana jonninjoutavaksi oravanpyöräksi oheisilmiöineen? Oletteko törmänneet ns. pärstäkertoimeen? Ovatko nykyajan pomot liian herkkähipiäisiä, että loukkaantuvat kuin pienet lapsukaiset, jos joku esim. uskaltaa pyytää lisää liksaa samaan aikaan, kun firman rahoja syydetään ties minkälaiseen turhanpäiväisyyteen johtajien itsetunnon pönkittämiseksi?
Pärstäkerroin
ruma
2876
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Etkö muka tiennyt että pomothan syntyvätkin eri kohdasta kuin duunarit??? sehän olisikin oikein että työntekjä saisi päättää firman rahoista ja firma työntekijän rahoista.
Vai pidetäänkö siitä vaan kiinni että jokainen päättää omista asioistaan.
Kyllä hyville tekiöille maksetaan hyvin.
Kun duunari tekee n.40h/viikko ja firman omistaja 70-80h/viikko vielä vastuu koko hommasta jos menee huonosti ei saa mitään, sitten ollaan kateellisia kun omistaja saattaa ansaita enemmän!!
Tottakai saa olla vihreä kateudesta, jos joku saa parempaa palkkaa ;-) Miksi se on niin vaikeaa myöntää edes itselleen ;-)
Kadehtimisessa me suomalaiset ollaan maailmanmestareita. Ok, paha yleistys, koska en tunne niin hyvin muitten maitten meininkiä.