Mikä on mielestänne nätin ja kauniin ero? Entä "hyvännäköinen" miten määrittelisitte sen? Vai onko näillä termeillä edes mitään eroa.
Nätin ja kauniin ero?
mirjapetteri
75294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nätti voi joskus olla parempikin kuin kaunis. Kaunis on suurimman osan mielestä kaunis. Kai jokaikainen käsittää sanat omalla tavallaan.
Hyvännäköinen on hyvännäköinen, mutta ei välttämättä enempää.
Olipas taas sekavaa. Onkohan sanakirjassa määritelmiä.
On niillä sävyeroja, vaikea määritellä mitä ne tarkkaan ottaen on. Mun mielestä ihminen voi olla nätti, vaikka ei olisikaan kaunis(-piirteinen). Siis laittautunut nätiks, tai muuten vaan söpönnäköinen. Nätti ei siis ole yhtä kuin klassisen kaunis. Voin tosin käsittää nuo termit eri tavalla kun muut.
muo on sanottu kauniiksi,söpöksi,nätiksi,sieväksi. Sama asia, eri ihmiset käyttää eri nimikkeitä. eikä sil niin välii, pääasia että pitää itsestään.
nätti on yleensä kasvoista söpö, suloinen, vaikkei vartalo olisikaan ns. mallikas. Kaunis on siis täydellinen vartalo, suht. pitkä eli missi, vaikka olisi kivikasvoinen ym.
Kaunis on virallisten kriteerien mukaan kaunis, missityyppinen, virheetön päällepäin. Nätti, tai söpö omaa viehättäviä piirteitä, kivat silmät, persoonassa, pukeutumisessa, ja/tai kropassa jotakin erityisen viehättäviä piirteitä. Moni tavismies jättää kauniit suosiolla väliin ja on kiinnostuneempi näteistä, jotka eivät ole täydellisiä, mutta riittävän söpöjä. Unelmanaisia voi tietysti tänne linkitellä, mutta ne ovat vain kuvia.
Kuten on jo mainittu, kaunis on sellainen, jolla kaikki on "harmoniassa". http://3.bp.blogspot.com/_nwZGa5B_g2A/SIsG2q5PjZI/AAAAAAAACBA/5p1HqKwOocg/s400/normal_GraceKellyBig.jpg
Nättejä taas on paljon enemmän. Mielstäni suurin osa julkkiksista ja taviksista on nättejä/söpöjä. Sellaisia, joiden kasvoissa on edes jotain ihan pientä erilaista. Ei klassista pään tai nenän muotoa, hieman pienempi tai isompi suu tai silmät jne. Nättejä ja söpöjä jaksaa katsoa pidempää, kauniiseen kyllästyy helpommin.
Jos nainen on hyvän näköinen, hänellä on myös hyvä vartalo, eli koko paketti on kunnnossa. Nätti kasvoiltaan ei ole aina hyvä vartaloltaa, mutta jos kutsuisin naista hyvännäköiseksi, pitäisin häntä sekä nättinä/söpönä/kauniina että hyvävartaloisena.
Vau, hän on kyllä kaunis, olisi ilman meikkiäkin, tuo hymy... tosin uskon,e ttä hän olisi kaunis vanhanakin ja ylipainoisena myös, jos vaan tuo luusto, katse ja asenne näkyisi