http://www.mol.fi/paikat/Job.do?lang=fi&jobID=7618724&index=18&searchMode=searchModeProfession&anchor=7618724
siinä on. Koulutuksesta ei puhuta, mutta ao:n jätkä osais tehdä nuo myös. Minulla taidot ovat juurtuneet päähän. Mutta ongelmana on, että olen Keski-Suomesta. Niinpä. Tätä se nuorisotyöttömyys on.
siinä on. Koulutuksesta ei puhuta, mutta ao:n jätkä osais tehdä nuo myös. Minulla taidot ovat juurtuneet päähän. Mutta ongelmana on, että olen Keski-Suomesta. Niinpä. Tätä se nuorisotyöttömyys on.
Vastaukset 2
Vanhimmat
No herranjestas, muuta! Ei sitä työtä aina saa sieltä, mistä toivoisi saavansa, joskus on pakko tehdä kompromisseja. Ymmärrän kyllä jos esim. puolisolla on niin hyvä työ ettei tahdo jättää tms., mutta jos kyse on vain siitä, ettet halua muuttaa, niin se on kyllä sitten ihan oma ongelma.
Itse lähin pohjanmaalta nuorena töihin helsinkiin, koska paikkakunnan työnvälityksestä sanottiin et pitää mennä työtä etsimään sinne missä sitä on ja ei jäärä tänne nauttiin työttömyys avustusta.
Nyt se varoitus kun lähin sitten tänne ja sain sitä työtä ja sit perhe lapsineen koulutin heidät ja nyt on ihanat lastenlapset.
No luulin nauttivani eläkeikään 5v jäljellä niin nämä kepulaaset ministerit päätti alueelistaa työpaikkat sinne kuopioonn joten kiitos tästä et lähin työnmukana tänne niin ei riitä vaan nyt vielä pitäisi jättää lapset ja lastenlapset tänne.
Eli kaikki täällä asuvat ei ole syntyjään täältä vaan tulleet tänne pakosta ja siksi toivon että meitä ei enää ajettaisi ahtaalle.