nuo
http://www.youtube.com/watch?v=VfGKCSnbAxg&feature=related
?
onko kovia kyykkääjiä
10
582
Vastaukset
- Pikku-A
Tietenkin ovat kovia kyykkäämään, ja tuota monoliftiä olisi syytä käyttää IPF:n puolellakin, mikään ole sen
typerämpää, kuin peruuttaa tanko selässä, ja teputella edes-takaisin asento vakaaksi uudelleen-saman tien tanko selkään, ja merkistä alas, paljon, paljon fiksumpaa. Sillä mitataan voimaa-ei kyykyssä pidä mitata kykyä kävellä tanko selässä.
Tähän nyt joku urpo tietenkin sanoo, että "ei tuo ole mistään kotoisin, Kazmaierkin otti 400 munasillaan". Minäpä sanon siihen, että mitä vi**ua sitten. Lähes 99,99999999 prosenttia ikinä kyykänneistä ei saa edes omaa painoaan pohjakyykkynä, ja ilman vyötä.- dddddddddddd
Totta. Suurin osa kyykkää sitä paitsi salilla aivan liian vajaita kyykkyjä. Laitetaan sata kiloa tankoon ja pikkusen koukistetaan polvia, kun ei viitsitä/kehdata aloittaa pienistä painoista tekniikan kehitystä. Itse oon nostanut 1.9 kertaa oman painoni kyykystä ja tarpeeksi syvältä....silti se on aivan surkea tulos.
- kyykyttäjä
dddddddddddd kirjoitti:
Totta. Suurin osa kyykkää sitä paitsi salilla aivan liian vajaita kyykkyjä. Laitetaan sata kiloa tankoon ja pikkusen koukistetaan polvia, kun ei viitsitä/kehdata aloittaa pienistä painoista tekniikan kehitystä. Itse oon nostanut 1.9 kertaa oman painoni kyykystä ja tarpeeksi syvältä....silti se on aivan surkea tulos.
"Itse oon nostanut 1.9 kertaa oman painoni kyykystä ja tarpeeksi syvältä"
Ja tekee varmasti polville höpöä. Lievää liioittelua mutta siihen suuntaan.
Käyttämälläni salilla on lavatilaa kahdelle nostajalle.
Syvä- saatikka pohjakyykkyä näkee harvemmin.
Suurin osa vähistä kyykkääjistä tekee sitä jonkin muun lajin tukiharjoitteena.
Muutama lätkäilijä ja lentiksen pelaaja.
Hekin 1/2 kyykkynä jotakin poikkeusta lukuun ottamatta.
Jähyäjät kakaavat prässeissä ihaille tappeihin mättämiään levynippuja.
Siinäkin polvikulmat korkealla.
Teen itse etukyykkynä POHJAAN.
Ei tarvitse kytätä polvikulmia eikä kyykyn syvyyttä.
Ikääntymisen myötä olen jäykistynyt joten tarvitsen kantojen alle noin 1,5cm:n laudan tai 5:n levyt.
Muuten pohjassa pyrkii ristiselkäni taipumaan.
Mielestäni pohjaan tehty etukyykky on yksiselitteisen lahjomaton.
Siinä ei kikkailla selällä eikä millään muullakaan.
Minusta tuntuu että monella olisi siinä liikkuvuusongelma.
Ei käänny tanko olkapäille eivätkä nilkat hyväksy pohjakyykkyä ilman reilua nousua päkiöille ja tasapainon menetystä.
Vohottamisesta huolimatta en pääse pullistelemaan kyykylläni.
Etukyykky pohjasta ehdoton maksimi on nykyään vyöttömänä 110kg mutta kuitenkin päälle oman painon.
Nuorukaisena kilpaillessa työntöraudat oli pakko saada kyykystä kohtuullisen kevyesti koska ylöstyöntöni ei ollut riittävän terävä ja tekninen.
- sdfasdfasdf
näyttää tosi epäluonnolliselta noin leveä haara-asento, edes kovin syvälle ei pääse noin
- hjkhkjjjjjj
varmasti kovia kyykkääjiä mutta tuohan on vaan niiausta. Siis mitä helvettiä, yksikään nosto ei menis meilläpäin läpi. Svnl:n säännöissä luki että reiden yläpinta lonkkanivelen kohdalta pitää käydä samalla tasolla kuin polvi. Eli ei tuo kyykkäykseltä näyttänyt. katos tuosta esimerkki.
http://www.youtube.com/watch?v=fC5GYjtjE94- timo yö
mitä nuo teki? levittivät jalkansa kuten naiset tallinnassa ja sitten suit sait sukkelaan 18 senttiä alaspäin, irvistys ja ylös? mitä tuossa tehtiin tai piti tehdä? joku lantio liike 18 sentin liikeradalla?
mä en ymmärtänyt tarkoitusta. tuota voisi kutsua ristiriipunnaksi. - Pikku-A
SVNL:n säännöt ei päde pro-puolella, ja tuppaa oleen noi pro-säännötkin sitten liittokohtaiset...sinänsä turhaa jupinaa, sillä jokainen on vapaa menemään kokeileen niillä pro-säännöillä, jos siltä tuntuu. Minä en mee.
Jos joku Donnie Thompson kyykkäilee treeneissä lähes 600 kilon rautoja monoliftillä, niin ei ole mitään epäilystä, etteikö se IPF-puolella olisi maailmanhuippu myös...ei kahta sanaa. Tosin, Donnie on oikeastikin läpivahva pätikkä, ja vetää maasta kovia malmeja myös.
Penkkipaidoista pakko sanoa, että kaipailen sitä aikaa, kun paitojakin oli mukava pitää päällä, raudat oli maltillisemmat, nostot kauniimpia sitä myöten, ja voimaa tarvi olla pirusti yleensäkin, että sai kovaa tulosta...etc...nykyset panssarit vaatii jumaliste vähintään 200 kiloo tankoon, ennen kuin saa lähellekään rintaa...puhumattakaan, että treeneissä pitää olla jo 2-3 henkee varmistamassa, jos paita potkaseekin kurkulle, tai mahalle...
- ylioppilas11
En ole kyykynnyt enää moneen kuukauteen kun muistaakseni tokassa kyykkytreenissä pääsi ylös tullessa pieru ja sen mukana vähän muutakin. Ei siinä liikkeessä ole mitään järkeä, hiukan ihmettelen miksi siitä tohistaan niin paljon ja mitä järkeä on pyöriä salilla paskat housussa. Mieluummin treenaan penkkiä ja hankin voimaa ja näköä yläkroppaan. Kelpaa sitten kesällä olla rannalla ja terassilla ilman paitaa.
- :::Mutlu:::
Ei oo kyllä itelläni ongelmaa että kurat menisi housuun kyykätessä. Sinulla on jokin henkilökohtainen ongelma. Uloste liian löysää tai sulkijalihas ei pidä? Keskivartalon ja syvien lihasten heikkous?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman501743Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761375- 391339
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊901163Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1591067- 891016
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee1981004Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s21916Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?71904- 82861