Tosi paljon kysellään tyyliin kone sitä, kone tätä, mutta enpä ole juurikaan huomannut että ketään kiinnostaisi kauheasti nuo puhtausasiat; Ja nehän on hommassa äärimmäisen tärkeät. Paskasti tehty tatuointi on vain kosmeettinen haitta, paskasilla välineillä tehty on vakava terveysriski. Enpä haluaisi nähdä sitä päivää kun uutislööpit kirkuu kuinka joku on saanut hivin tai hepan tatuoinnista... Valitettavasti se taitaa olla aika väistämätöntä tällä menoa, tekijöitä on ihan tajuttomasti eikä kukaan viranomainen valvo alaa. Terveysviranomaiset joo, mutta entäs ne kotitekijät?
Ensinnäkin; Autoklaavi on ainoa, ainoa ja ainoa millä saat kamat steriiliksi. Ultraäänipesurilla voi heittää steriiliydestä puhuttaessa vesilintua. UÄ-pesuri helpottaa ainoastaan mekaanisen lian poistamista. Pöpöt ei kuole keittämällä, ei millään aineella eikä stendarilla polttaessa. Jos et omista klaavia, käytä kertakäyttökamoja.
Tatuointia tehtäessä KAIKKI mihin kosket kuvan teon aikana, suojataan muovein (lamppu, virtapiuha, itse kone, pöytä, suihkepullo... ihan kaikki). Ja muovit vaihdetaan joka asiakkaan välissä. Hanskojen käyttämisen pitäisi olla itsestään selvä asia...
Tatuoimisen jälkeen ylijääneet musteet hävitetään, samoin neulat. Ei ole ole järkeä klaavata neuloja edes samalle ihmiselle käytettäväksi uudestaan; Neulat ei maksa paljoa ja ne tylsyy käytössä.
Toivottavasti moni ajattelee että puhun itsestäänselvyyksistä. Tässä on muutamat tulehtuneet kuvat tullu nähtyä ja olen miettinyt että mahtoikohan ne ongelmat jäädä ihan tulehduksen tasolle. Muistakaa siis aseptiikka, lapsoset.
Ensinnäkin; Autoklaavi on ainoa, ainoa ja ainoa millä saat kamat steriiliksi. Ultraäänipesurilla voi heittää steriiliydestä puhuttaessa vesilintua. UÄ-pesuri helpottaa ainoastaan mekaanisen lian poistamista. Pöpöt ei kuole keittämällä, ei millään aineella eikä stendarilla polttaessa. Jos et omista klaavia, käytä kertakäyttökamoja.
Tatuointia tehtäessä KAIKKI mihin kosket kuvan teon aikana, suojataan muovein (lamppu, virtapiuha, itse kone, pöytä, suihkepullo... ihan kaikki). Ja muovit vaihdetaan joka asiakkaan välissä. Hanskojen käyttämisen pitäisi olla itsestään selvä asia...
Tatuoimisen jälkeen ylijääneet musteet hävitetään, samoin neulat. Ei ole ole järkeä klaavata neuloja edes samalle ihmiselle käytettäväksi uudestaan; Neulat ei maksa paljoa ja ne tylsyy käytössä.
Toivottavasti moni ajattelee että puhun itsestäänselvyyksistä. Tässä on muutamat tulehtuneet kuvat tullu nähtyä ja olen miettinyt että mahtoikohan ne ongelmat jäädä ihan tulehduksen tasolle. Muistakaa siis aseptiikka, lapsoset.
Vastaukset 68
Vanhimmat
X2, plus että niitä hanskoja myös vaihdetaan uusiin ahkerasti aina kun keskeytetään työ esim. jos tarvii tehdä koneeseen säätöjä tai lisätä mustetta kuppiin. Ei ole mitään hyötyä käyttää käsineitä jos niitä ei käytä oikein.
Hanskoilla luodaan asiakkalle mielikuva hygieenisyydestä. Tosiasioista viis. Teatteria 90% . Heikoin lenkki ratkaisee. Tosiasia on ettei tatuointikkonetta voi striloida, ei ainakaan tavanmukaisin keinoin. Sama pätee tietenkin korvapyssyyn, mutta siinä lävistyksen tekeekin steriili koru. Veri ja kudosnesteet ei leviä ympärille tuossa pyssylävistyksessä. Siistiä.
Tatuoinnin hygieenisyys ei tunnu oikein olevan hanskassa, ei ainakaan kumihanskassa !
Terveysviranomaiset eivät valvo edes liikkeitä.
Käyvät katsomassa avattavaa liikettä ja siinäse...Omalla kohdalla ainenkin näin.
Ja ne viranomaisten säädökset ovat vain ohjeistus eivätkä sääntöjä.
Itse olen käynyt naurettavan törkyisissä liikkeissä ja esimerkillisissä kotistudioissa, joten kyllä katselkaa ympärillenne lapsoset ja aikuiset.
Olen jo kauan toivonut, että kattojärjestö saisi tarkastukset ym. valvonnan viranomaisten avustuksella kontolleen. Nykyisessä systeemissä ei ole mitään järkeä.
Moni liikekkin on siirtynyt kertakäyttö grippi/tuubi systeemeihin. Säästää aikaa ja vaivaa. Tajuaahan jokainen myös senkin ettei klaavi ja pesuri tee välineistä automaattisesti kliinejä.
Onneksi maahantuoja ja muutama muu myy kotihakkaajille välineitä niin on mahdollisuus hankkia oikeaa välineistöä eikä tarvitse tyytyä välineiden uusiokäyttöön. Tietty kaikilla aloilla on idiootteja, jotka eivät välitä vaikka tasan tietävät, kuinka toimia. Asia josta ei päästä koskaan eroon.
Suosittelen jokaiselle asiakkaalle, että vaaditte ja käytte vain liikkeissä, jossa välineistö valmistetaan käytöön odotellessasi. Eli näet tasantarkkaan, että neula,grippituubit, kone on pussitettu jne silmienne edessä. Itse jopa käännän neulan ja tuubin "solmuun" kuvan tehtyäni, että signaali menee asiakkaalle perille...vain uusia välineitä, puhtaus on tärkeintä.
Totta. Meidän rinnastetaan edelleen kynsistudioihin ja muihin kauneudenhoitopalveluihin, mikä on todella naurettavaa. Ainoa läheltä liippaava kauneudenhoitopalvelu riskeineen on kestopigmentointi.
Tämä Suomen "kattojärjestö" on naurettava hyvävelikerho, millä ei ole mitään tekemistä asian eteenpäin viemisen kanssa. Kuuluminen Finnish Tattoo Assosiationiin ei ole tae mistään muusta kuin että saatat tuntea jonkun jo sinne kuuluneen ihmisen... Ei ole tae esteettisestä eikä hygieenisestä laadusta (käykääpä katsomassa jäsenlistalla olevien portfoliota... Huh huh! On siellä toki niitä oikeastikin tosi hyviä, mutta mutta...)
Mielestäni olemme siinä pisteessä että jokaiselta tatuoijalta olisi vaadittava välihuoltajan ammattitutkinto sekä kuuluminen johonkin sen alan liittoon. On vain ajan kysymys koska saamme kuulla jonkin vakavan veriteitse tarttuvan taudin saadun likaisista tatuointivälineistä.
Ja provoajille ja niihin uskoville; Tatuointikoneesta itsestään ei voi hiviä tai heppaa saada, kyllä siihen vaaditaan verikontakti neulasta... Elämmehän jo vuotta 2011 ja tiedämme ettei vastaavat taudit tartu vessänpöntön reunastakaan... Kun puhutaan aseptiikasta, koitetaan pysyä aiheessa vaikka se täällä Suoli24lla onkin hankalaa.
Kirjoitit:
"Tatuointikoneesta itsestään ei voi hiviä tai heppaa saada, kyllä siihen vaaditaan verikontakti neulasta"
Tarkastellaampa seuraavan lävistys-ja tatuointiliikkeen sivuston väitettä:
http://www.wormz.org/pyssyt.html
- Lävistyspyssyä ei voi steriloida. Sterilointi tapahtuu autoklaavissa, jossa välineet steriloidaan kuumuuden ja paineen avulla. Lävistyspyssyssä on muoviosia, jotka eivät kestä kuumuutta, vaan sulavat. Desinfiointiaineella pyyhkimällä pyssystä ei saa täysin puhdasta, joten teoriassa voit saada siitä vakavankin tartunnan, esim. hepatiitti C:n
Kerrohan ammattilainen, mitä tämä mahtaa tarkoittaa...?
-voisiko tässä olla erilaiset pöpöt tai pöpöt, jotka tarttuu vain toisessa tapauksessa...en ymmärrä.
Varmaan ammattilaisena osaat valaista tietämätöntä paremmin?
Käy kokeilemassa tuleeko siitä koneesta HIV tai heppa; Mä pidän täällä peukkuja että olet oikeassa niin ei oo menny ihan hukkaan vuosikausia kestäny provoura tällä palstalla :)
Ahaa! Jäljet johtivat sylttytehtaalle. Niin arvelinkin.
Esitin kysymykset, jotka vaan sivuutit ja muutit puheenaihetta.
Voitko kertoa nyt yleisölle MIKSI?
Jollet siihen kykene, voin vastata puolestasi:
Vastausta kysymyksiini ei tullut, koska siihen et enää keksi vastausta. Keksimiset on siis keksitty!
Vuosikausia jatkunut propaganda-urasi on nyt paljastunut!
Right!
Se tarkoittaa sitä, ettei lävistyspyssyyn voi vaihtaa kertakäyttöisiä osia, niiden osien tilalle jotka koskettaa asiakasta, toisin kuin esim. lävistysneuloja voi klaavata tai vaihtaa uusiin.
Kannattaa varoa myös elämää, siihen saattaa kualla.
Oot pihalla kuin lumiukko:
http://www.studex.com/s75_instrument/s75_instrument.html
ja vastaavia löytyy vaikka millä mitalla!
Parempi pitäytyä siinä kyrsän imemisessä -jollei sekään ole liian vaikea sulle.
Asia on sinulle kerrottu jo viime vuonna. Osoitat JÄLLEEN kerran olevasi VAIN pieni sieluinen provo, joka ei halua mitään selvitettävän. Pelkkä huutelu antaa sinulle tyydytyksen.
Eli mene "tomppa" takaisin hoitoon.
> - Lävistyspyssyä ei voi steriloida. Sterilointi tapahtuu autoklaavissa, jossa välineet steriloidaan kuumuuden ja paineen avulla. Lävistyspyssyssä on muoviosia, jotka eivät kestä kuumuutta, vaan sulavat. Desinfiointiaineella pyyhkimällä pyssystä ei saa täysin puhdasta, joten TEORIASSA voit saada siitä vakavankin tartunnan, esim. hepatiitti C:n <
Muutin tuohon aiemmin kirjoitettuun vain tuon yhden sanan isoilla kirjaimilla kirjoitetuksi...
Voisin lapsoset kertoa teille sellaisen pienen faktan että lävistykset tehdään ammattimaisissa liikkeissä AINA kertakäyttöneuloilla jotka on yksittäispakattu. Ei siis suinkaan kultaliikkeiden suosimalla "lävistyspyssyllä" joka repii ammutteassa korun ympäristön "repaleiseksi" eikä tee siistiä viiltoa kuten neula. Joten noista pyssyistä on vähän turha vouhkata. Enpä ole oikeastaan yhdessäkään lävistysliikkeessä nähnyt käytettävän lävistyspyssyä..
Olet varmaan keksinyt pettämättömän busineksen kertisosa-pyssylläsi ja täräyttelet kulmia keravan kolleille. Lävistäjät ei tollaisia vehkeitä käytä.
Wormzin kirjoituksessa johon aiemmin viitattiin tarkoitettiin "normipyssyä" jota kultasepät on käyttäny vuodesta -85. Sellaista ei pysty klaavaamaan tai vaihtamaan em. osia.
Ei muuta kun hyvät jatkot sinne keravalle.
p.s Näin muuten sen komeen tribulin, jonka olit Jonezylle hakannu. Ihan niinkun sanoit, ne 100€ tatsavehkeet hakkaa ihan yhtä siistii, kun kalliimmat vehkeet. Mä tuun hakee ensviikol sult kielilävärin ja miketysonit silmän viereen.
>-Tatuointikonetta ei voi steriloida. Sterilointi tapahtuu autoklaavissa, jossa välineet steriloidaan kuumuuden ja paineen avulla. Tatuointikoneessa on sähkömoottori, joka eivät kestä höyrysterilointia, vaan ruostuu.
Tatuointikoneessa on muoviosia, jotka eivät kestä kuumuutta, vaan sulavat. Desinfiointiaineella pyyhkimällä pyssystä ei saa täysin puhdasta, joten TEORIASSA voit saada siitä vakavankin tartunnan, esim. hepatiitti C:n
Mielipidehän ei ole samaa, kuin fakta. Nyt esitä se fakta seuraavaksi.
Asiaan kuuluvilla linkeillä tietysti. Kuvat myös niistä "siisteistä viilloista ja repaleisista ympäristöistä".
"Enpä ole oikeastaan yhdessäkään lävistysliikkeessä nähnyt käytettävän lävistyspyssyä."
-ei niin kun kulkee nakit silmillä ja persiljaa korvissa.
http://www.lachica.fi/cms/FC?cmsPage=true&link=948
Juu ja se tatuointikone ei asiakkaaseen koske, eikä siihen koneeseen kosketa asiakkaaseen koskettavilla hanskoilla tai kyllä kosketaan, mutta pöpöt ei vaeltele tekijän kämmenselästä sormenpäihin, jos tekee hommansa aseptiikan sääntöjen mukaan.
Paskat tekijät varmasti saattavat levittää tauteja, mutta hyvin epätodennäköistä tämäkin.
En tiedä yhtään vahvistettua tapausta suomesta, jossa tauti olisi välittynyt tatuointivehkeillä kantajasta. Yhden tapauksen tiedän, jossa kotilävistäjä levittänyt hepatiitin lävistettävästä toiseen, mutta tässäkään ei kyseessä ammatti-ihminen.
Miten sitten määrittelen ammattilävistäjä? Henkilö, joka elättää itsensä alalla, opiskelee alaa, opiskelee aseptiikkaa ja antiseptiikkaa sekä anatomiaa, ja omaa mahdollisesti jopa todistuksia opinnoistaan.
Täällä voi huudella provoja ja osa varmasti asiaakin. Koskettelee siinä sitten sivussa itseään ja saa kiksejä.
Sillä määrällä, jolla nykyään tehdään lävistyksiä ja kuvia olisi joka toisella hepa hiv, jos nämä tartuntatiedot olisi faktaa.
Totuus on ettei ole mitään monipuolista ja kattavaa tutkimustietoa aiheesta. Jenkit kielsi tatuoimisen aikonaan näillä veritauti perusteilla, mutta kumosivat kiellon, koska eivät saaneet riittävästi todisteita sen ylläpitämiseen.
Isomman riskin ottaa astuessaan suomessa suojatielle, kun tatuointiliikkeen ovesta sisään.
"levittänyt hepatiitin lävistettävästä toiseen, mutta tässäkään ei kyseessä ammatti-ihminen. "
Miten niin ei ollut "ammatti-ihminen"? Oliko lapsi, koululainen vai mikä.
La chica liikkeet eivät ole ammattimaisia lävistysliikkeitä ja jos olisit suomen putiikkeja tutkinut ja jopa niissä koruja ottanut niin tietäisit tämän, sekä sen, ettei yhdessäkään "kunnon" liikkeessä tehdä lävistyksiä millään helvetin pyssyllä. Saanen kysyä, onko itselläsi yhtään kokemusta lävistyksien ottamisesta tai oletko ainoassakaan asianmukaisessa liikkeessä koskaan käynyt vai onko sinulla vain joku kumma tarve jeesustella vailla omaa kokemusta kuten monella elämäänsä tylsistyneellä luuserilla tällä palstalla?
"-ei niin kun kulkee nakit silmillä ja persiljaa korvissa."
Ettet vain itse olisi syyllistynyt tähän ja nyt osoittelet tekopyhästi muita kyseisestä toiminnasta? Tuolla jonkun linkittämässä wormzin linkissä jossa varoiteltiin lävistyspyssystä oli myös seuraavanlaista infoa:
"- Lävistysmetodi. Oikeassa lävistyksessä tehdään kudokseen viilto terävällä neulalla. Ammuttaessa tylsä harjoituskoru runnotaan voimalla kudoksen läpi, jolloin se vaurioituu huomattavasti enemmän neulaan verrattuna. Parantuminen on hitaampaa ja arpikudospattien ilmestyminen todennäköisempää. Pahimmassa tapauksessa tämä voi johtaa keloidiin, arpikudoksen ylikasvusta johtuvaan pattiin, joka voi kasvaa jopa golfpallon kokoiseksi.
Tämän takia edes korvakoruja ei pitäisi koskaan hankkia ampumalla. Hyvä lävistäjä osaa tehdä reiän vähemmällä kivulla ja aivan yhtä nopeasti kuin ampumalla. Tietenkään kaikille ei ongelmia ammutuista koruista tule, mutta kannattaako ottaa riski?"
Tässä myös toisen ammattimaisen lävistäjän mielipide ampumalla tehtäviin lävistyksiin:
"Vaarallisimpia ovat ampumalla tehdyt lävistykset, iskun takia paine kudoksessa voi nousta niin paljon että hermo voi halvaantua; ampumalla saakin lävistää ainoastaan korvanlehden pehmytkudosta."
(http://www.terkkari.fi/?page=9597216&id=2481679)
Noista voisi päätellä sen että suurimmassa osassa suomen lävistysliikkeistä tehdään lävistykset neulalla ja itselläni on melko paljon koruja, (osan olen jo ottanut pois) enkä ole vielä kertaakaan törmännyt lävistyspyssyihin. Ennenkuin olet inttämässä vastaan niin onko sinulla omia kokemuksia aiheesta vai vain luuloja?
"Tässä myös toisen ammattimaisen lävistäjän mielipide"
Siis: nojaat "tietosi" mielipiteisiin. Fine!
"wormzin linkissä jossa varoiteltiin lävistyspyssystä oli myös seuraavanlaista infoa (?)"
Siis: taas mielipide.
"La chica liikkeet eivät ole ammattimaisia lävistysliikkeitä"
Mikä sitten on liike, jossa tekijä tekee ammatikseen lävistyksiä, saaden siitä toimeentulonsa?
Jos katsoo paremmaksi jonkin menetelmän jossain tilanteessa, osoittaa se ennakkoluulotonta asennetta.
Voisitko kertoa omin sanoin, mikä on "ammattimainen""? Vai käytätkö siihen jonkin toisen mielipidettä?
Olisin kovasti kiinnostunut tämän sanan selventämisestäsi. Ensisijaisesti.
"ettei yhdessäkään "kunnon" liikkeessä tehdä lävistyksiä millään helvetin pyssyllä."
Aivan: sana "kunnon" ansaitseekin sitaatit!
"onko sinulla vain joku kumma tarve jeesustella "
Samaa voisi kysyä sinulta.
"Noista voisi päätellä sen että suurimmassa osassa suomen lävistysliikkeistä tehdään lävistykset neulalla"
Eli: kahden (2) esimerkin perusteella...joista molempien sanomiset ovat mielipiteitä!
Kuka olikaan luuseri?
Eipä riittänyt paukut tällä "konemekaanikolla" tuota "analyyttisempään" kommenttiin.
Siksipä oli vastauskin "anal" -tasoa...
Juttusi liikkuu mielipiteiden tasolla, joten kun järki ja tieto loppuu,
niin mielipiteet alkaa!!
"...ammatti-ihminen.
Miten sitten määrittelen ammattilävistäjä? Henkilö, joka elättää itsensä alalla, opiskelee alaa, opiskelee aseptiikkaa ja antiseptiikkaa sekä anatomiaa, ja omaa mahdollisesti jopa todistuksia opinnoistaan."
Mikä lie sekakäyttäjä koululaislapsi, mutta ei nyt minkään alan ammattilainen.
Se on jalo taito, tuo valikoiva sanasokeus vai oletko vain tyhmä ammattilainen, kyllä?
Tää suali24 on niiiin nättii!
Et itsekään vastannut kysymykseeni koska molemmat tiedämme vastauksen, jos olisit käynyt edes kolmessa kunnon lävistysputiikissa niin tietäisit ettei siellä millään pyssyllä koruja duunailla paikalleen joten omat "faktasi" perustuvat tässä asiassa vain luuloon. Menepä huviksesi kiertämään hyväksi todetut lävistysliikkeet (arvosteluja löydät mm. puskaradion sivuilta) ja kysy tehdäänkö siellä lävistykset neulalla vai ampumalla niin saisit varmaa tietoa eikä tarvitsisi jeesustella suoli24-palstalla vailla mitään oikeaa tietoa joka tulisi itse hankkia asianomaisista paikoista jotta voisi faktana esittää jonkun tiedon.
Myöskään la chican sivuilla ei missään mainittu että ampuisivat korut paikalleen pyssyllä? Itse en kyseiseen puljuun silti jalallani astuisi. Ei liike ole ammattimainen vain sen takia että joku on liikkeen perustanut. Ammattimaisen siitä tekee se ammattitaitoinen, kokenut lävistäjä jolla on liuta tyytyväisiä asiakkaita takanaan ja joka tietää mitä tekee. Esim. la chica liikkeissä työskentelevät "lävistäjät" ovat saaneet oppinsa jonkun helppoheikin vetämällä v-loppu kurssilla joka järjestetään "rahat pois idiooteilta"-periaatteella eli sanotaan että tökkäse tohon ja tohon, tässä vähän koruja ja onnea matkaan. Alan ammattilaiset taasen opiskelevat lävistämisen saloja usein monta vuotta ulkomailla ja jakavat oppejaan keskenään sekä tietävät myös jotain kehon anatomiasta. Ymmärtänet siis eron hyvän ja huonon lävistäjän välillä?
Itsekin olen sitä mieltä että lävistyspyssy on melkoisen kivikautinen kapistus eikä sillä pitäisi tehdä lävistyksiä joten mikä ongelma tässä on? Minä vain kokeneempana ihmisenä lävistysasioissa opastin sinua siinä, että hyvin harvassa lävistysliikkeessä edes tehdään lävistyksiä tuolla pelätyllä ampumis-tekniikalla missä sinä et voi väittää vastaan jos et ole yhdessäkään liikkeessä edes käynyt, saati monessa.
Jeesustelija en siis suinkaan ole minä, asiasta jotain kokemusta omaavana ihmisenä, vaan sinä. Se on kumma kun tälle palstalle on pesiytynyt sinunkaltaisiasi oudokkeita jotka kokevat tarpeelliseksi "tutkia" asioita jotka eivät kiinnosta henkilökohtaisella tasolla tippaakaan. Perehdytään vain sen verran että päästään pätemään joillakin tiedon jyväsillä ja suljetaan silmät ja korvat koko totuudelta kun asiasta enemmän tietävät yrittävät teille selventää jotain. Miksi nähdä kaikki tämä "vaiva" jos sinulla itselläsi ei ole tatuointeja tai lävistyksiä etkä aio niitä koskaan edes ottaa? Miksi toisten ihmisten asiat liikuttavat siinä määrin että netissä huudellaan ja esitetään muka niin kiinnostunutta vaikka todellisuudessa ei olla valmiita astumaan edes yhteen lävistys- tai tatuointiliikkeeseen ja katsella ja keskustella näiden ammatti-ihmisten kanssa? Sen sijaan tyydytään säälittävään nettiprovoiluun joka kohdistuu näiden palvelujen käyttäjiä kohtaan eikä suinkaan lävistys-ja tatuointipalveluja tarjoavia yrityksiä kohtaan, siellähän se saatana ("steriloimattomat välineet") majailee joten eikö olisi järkevää keskustella näiden "saastuttajien" kanssa? Tässä kohtaa nimittäin loppuu ymmärrys ja voin todeta että te todellakin olette jeesustelijoita, tekopyhästi lyttäätte asian josta ei ole mitään omakohtaista kokemusta saatika halua ottaa asioista selvää koska on kivempi omien luulojensa pohjalta herättää keskustelua, esittää luulonsa faktana sekä lytätä vastapuolen asialliset kommentit samalla kun itse lätistään siitä että vastapuoli ei tajua mistään mitään.
Sinäkö sitten olet oikea ihminen kyseenalaistamaan alalla monia vuosia toimineiden lävistäjien "mielipiteet" joita heillä on varaa esittää monen vuoden kokemuksella kun itse et ole ainoassakaan liikkeessä koskaan vieraillut?
P.S. Jos et ole tajunnut, tämä keskustelu kuuluisi lävistyspalstalle eikä tänne..
"omaa mahdollisesti jopa todistuksia opinnoistaan"
todistuksii kyllä, mut minkä alan?
älä vaan tuu väittään, et tatskaamisesta tai lävistelyistä saa jonku virallisen torkan! jonku opetushallituksen hyväksymän.
ammattilävistäjä tai -tatskaaja on aina ammatista rahaa saava. eli ihan kuka tahansa kallekustaakorkki.
opiskeli sit aseptiikkaa tai ei.
ittekseen sitä saa lueskella mitä hyvänsä - vaik pornolehtiä anatomian opit mielessä.
eli:mitään virallista opetusta et noihin hommiin saa.
eli: kuka tahansa voi väittää olevansa "ammattilävistäjä" ja alkaa hommiin. siinä suhteessa "porsaita äidin oomme kaikki, sinä ja minä"
Niin pitkään kyseenalaistan, kunnes esität niitä, mitä jo peräsin. Otetaan siis uudelleen:
"Mielipidehän ei ole samaa, kuin fakta. Nyt esitä se fakta seuraavaksi.
Asiaan kuuluvilla linkeillä tietysti. Kuvat myös niistä "siisteistä viilloista ja repaleisista ympäristö"
Edelleen: lävistäjä ei ole sama, kuin lääkäri. Siksi lävistysliikkeitten puppujutut eivät kiinnosta. Niin paljon paskapuhetta siellä on.
Niin että ne asialliset faktat, kiitos.
Turha se sinun on urputtaa, jos noin huonoilla eväillä oot liikenteessä.
Mikään "lävistyksistä kaiken tietävä" et missään nimessä ole.
Sen huomaa sokea Reettakin kepillään...
Miksi sinun mielenrauhaasi järkyttää noin paljon mitä joku tekee sellaisen asian parissa joka ei sinua liikuta suuntaan tai toiseen? En ole missään sanonut että lävistäjä on lääkäri, taidat olla jossain kamoissa kun tulkitset juttujani ihan miten lystäät. Sanoin vain että jokainen täysipäinen varmasti osaa erottaa hyvän ja huonon lävistäjän mutta sinun mukaasi ilmeisesti kaikki lävistäjät ovat huonoja ja missään ei tehdä lävistyksiä neulalla ja perustat tämän väitteen..mille? Et ainakaan sille että olisit vaivautunut asiaa tutkimaan ihan paikanpäällä. Eli otetaan vielä kerran hitaasti jotta tajuat:
1. Jos sinua ei kiinnosta lävistykset tai tatuoinnit yhtään niin miksi tuhlaat aikaasi niiden parissa? Miksi etsit jotain mututietoa jolla alat pätemään sellaisille ihmisille joilla on omakohtaista kokemusta alasta eikä vain netistä kaivettuja tiedon rippeitä joita tulkitaan miten itseä huvittaa?
2. Tässä oli kyse alunperin siitä lävistyspyssyn epähygieenisyydestä ja voimme molemmat varmasti myöntää ettemme kannata tätä lävistysmenetelmää vai mitä? Sitten tuon tietoosi FAKTAN että hyvin, hyvin harvassa liikkeessä edes käytetään lävistyspyssyjä (koska ne ovat lähinnä kivikautisten kultaliikkeiden välineitä) mihin sinä alat inttämään vastaan vaikket yhdessäkään liikkeessä ole edes käynyt. Miksi? Ja mihin perustat tämän tiedon?
3. Minä en ole kiinnostunut puutarhanhoidosta. Näin ollen en siis ala etsimään tiedon jyväsiä kyseisen asian huonoista puolista ja mene nettiin pätemään ihmisille että hankkisivat elämäänsä jotain parempaa sisältöä ja että he varmasti saavat selkänsä vielä kipeäksi ja muuta tuubaa. Miksi? Koska minua ei kiinnosta mitä joku tuntematon tekee sellaisen asian parissa joka ei liikuta minua paskaakaan. Tämä on tervejärkisen ihmisen ajatusmalli, sinä et näytä tätä tajuavan joten..
Eikös tuo nyt aika järjenköyhää touhua alkaa väittelemään sellaisesta asiasta josta et tiedä mitään? En minäkään rupea inttämään että minkä väriset verhot sinun makkarissasi roikkuu kun en ole siellä koskaan käynyt. Jos asia noin kovasti huolettaa niin mikset mene lävistysliikkeisiin tarkistamaan mitä menetelmää siellä käytetään sen sijaan että tuhlaisit aikaasi täällä? Ainiin, silloin joutuisit myöntämään olleesi väärässä ja sitähän sinä et voi tehdä mistään hinnasta eli ihmisten hyvinvointi oli vain mitätön sivuseikka tässä hygienia-kamppailussa :)
Ei hitto!
Taidat olla vahvassa lääkityksessä, kun et käsitä mitä kysyin, vaan rupeat jauhamaan ihan jonninjoutavia.
Meni näköjään pahasti ohi sinulta.
Ja umpiluun kanssa on vähän hankalaa edes keskustella.
Hyvää loppuelämää!
Taisi osua ja upota ;). Hyvä niin, itseltäsi kun puuttuu sisälukutaito kokonaan. Sinulla kun ei (kas kummaa) ollut esittää mitään todisteita siitä että kaikissa lävistysliikkeissä sitä pyssyä käytetään niin yritit kaiken huomion kääntää minun tietämättömyyteeni vaikka itse et ole yhdessäkään lävistysliikkeessä edes käynyt. Hyvä että tajusit nolanneesi itsesi ja luikit vähin äänin muualle provoilemaan :).
Jos jonninjoutavuuksia on se että minä asiasta enemmän tietävänä opastan sinua ettei sinun tarvitse pelätä tuntemattomien rassukoiden puolesta että heitä ammutaan lävistyspyssyllä naamaan niin fine, sinähän toki tiedät aiheesta enemmän kun et ole ainoassakaan liikkeessä käynyt. Sitten linkität jonkun la chica liikkeen sivut tänne missä ei mistään lävistyspyssyistä puhuta halaistua sanaa muka todisteena jostain. Myönnän että se meni vähän ohi minulta, en tajunnut asiayhteyttä.
" Joo lävistyspyssyjä ei voi niinku steriloida, tässä todisteena yhen lävistysliikkeen hinnasto". Katso se lääkityksesi kondikseen ennen seuraavaa provoilukierrosta..
Nimimerkkisi kertoo jo paljon. Vaiva on kiusallinen varsinkin lähimmäsillesi. Kehottaisin noin ensialkuun vaihtamaan maitotuotteet laktoosittomiin, ehkä vaiva siitä helpottaa, henkinenkin uupumus.
Lävistys / tatuointi -alalla ei ole ammattilaisia on ainoastaan eri asteisia puoskareita.
Parempaa tietoa täältä
http://www.youtube.com/watch?v=iyKk3GTYjFg
Mutu fiilistely on pelkkää tilan viemistä. Yleistäminen osoittaa ainoastaan typeryyttä.
Mutu päätelmän esittäminen faktana osoittaa aivojen tilalla olevasta rektumista.
" Myönnän että se meni vähän ohi minulta, en tajunnut asiayhteyttä."
Tässä tapauksessa "se" tarkoittaa koko ketjua. Uskoakseni muut mahdolliset lukijat osaavat seurata ketjun logiikkaa.
Sinulta karkasi mopo jo alkumetreillä.
Voihan älytyhjiön tietysti yrittää paikkailla uhoavalla testosteronimaisilla kirjoitteluilla.
Tosin, säälittävää se kylläkin on.
Menehän nyt nukkumaan ajoissa, että heräät virkeänä taas koulutielle.
Kyllä se peruskoulu kohdaltasi joskus loppuu...
Ammattimiehen ja naisen tunnusmerkki on ammattiin liittyvien vaatimusten täyttäminen. Eli
1) pitää olla jonkimmoiset kriteerit (esim viranomaisvaatimukset)
2) pitää osoittaa täyttävänsä kriteerit (esim koetilaisuus)
3) em seikka pitää pystyä todentamaan (seim todistus)
Suutari, talomieslämmittäjä ja asianajaja ovat ammattilaisia,
lävistäjät korkeintaan puoskareita.
Testosteroneista en tiedä koska olen nainen mutta sinun viimeisimmät viestisi ovat olleet turhaa lätinää ja vastapuolen mollausta etkä ole ottanut enää kantaa varsinaiseen aiheeseen koska tiedät että olet nolannut itsesi. Voi ressukkaa, kyllä sinäkin pääset sieltä suljetulta osastolta vielä avohoitopotilaaksi..
Kyllä nainenkin erittää testosteroonia, tosin vain murto-osan miehen määrästä. Veikkaisin sinun kyllä yltäneen tällä palstalla kirjoittaessasi vähintään miehiseen tasoon.
Kiitoksia :). Sinulla näyttääkin olevan melkoisen monta nikkiä täällä, onko provoilu hedelmällistä ja mukavaa ajanvietettä tylsään elämääsi?
Taidat siis olla akateemisesti rajoittunut, kun paperit pitäisi olla käyttääkseekseen kyseistä määrettä?.
Kerroppa siis nähtävästi lukeneena ihmisenä miten esim. suutarit, jotka suurelta osin ovat ns. kisällikoulutuksen käyneitä pääsevät määreesi sisään?
Ettet vain olisi sortunut mutu tunnusteluun. Sillä esimerkiski englannin kielellä ammattimies mainitaan eri julkaisuissa ”skilled person” , ”a person having ordinary skill in the art”, ”skilled artisan”, ”skilled craftsman” jne.
Eli vapaasti käännettynä puhutaan ammattinsa hyvin taitavasta henkilöstä.
Onhan kaupan kassakin alansa ammattimes/nainen. Tietenkinhän sinä kykenisit samaan työhön kouluttamatta tältä istumalta.
Koska et tiedä selkeästi mitään tatuointi/lävistys alasta olisi parempi olla hiljaa. Kyseiseen ammattia harjoittavat ovat saaneet oppinsa joltakulta ja näin vaadittavia opin näytteittä on tehty "koetilaisuudessa" ja alan liikkeen avatessa viranomaiset antavat liikkeelle hyväksyntänsä.
Mutu puheet ovat siis tyhjänpäiväisiä.
juttu on näin:
tässä tapauksessa olet väärässä ja tiedät vielä itsekin sen. sitä et varmaankaan kiistä?
" vaadittavia opin näytteittä on tehty "koetilaisuudessa" ja alan liikkeen avatessa viranomaiset antavat liikkeelle hyväksyntänsä."
mihin perustat väitteesi?
jos joskus joku laittaisi näistä asioista yhden ainokaisen linkin, että syntyisi edes alkeellinen keskustelu.
mutta ei - tämäkin taitaa olla liikaa vaadittu.
en voi nytkään muuta todeta, kuin:
osaat sinä vääntää totuutta, mutta et kovinkaan taitavasti.
kerronkin muille, miksi:
"Kehonmuokkauspalvelun tarjoava yritys ei tarvitse kulutustavaroiden ja kuluttajapalvelusten turvallisuudesta annetun lain perusteella toiminnalleen ennakkolupaa eikä sen tarvitse ilmoittaa viranomaisille toiminnan aloittamisesta (toiminnanharjoittajan tulee huolehtia kuitenkin muun lainsäädännön velvoitteista, mm. terveydensuojelulain (763/1994) mukaisesta ilmoituksesta). Kuntien terveystarkastajat valvovat tatuointi- ja lävistysliikkeitä pistokokeenomaisesti."
http://www.tukes.fi/fi/Kuluttajille/Kosmetiikka-ja-kosmeettiset-palvelut/Kehonmuokkaus-/
"Lainsäädännön puuttuessa kuka tahansa saa tatuoida kenet hyvänsä millä aineella lystää"
http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/arkisto?p_p_id=dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku&p_p_action=1&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku__spage=/portlet_action/dlehtihakuartikkeli/viewarticle/action&_dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku_tunnus=duo95181&_dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku_p_frompage=uusinnumero
Itsehän sinä käännät puhettasi toisaalle, kun huomasit että kepeät sanasi ammattimiehestä määreenä olivat ala-aste ikäisen kaltaisesti perusteltuja.
Tyypillisen naurettavaa mielipideterroristin älämölöä...."oma mielipide on fakta,muut ovat rektumista"
Itseäni naurattaa henkilöt, joilla ei ole tarkempaa tietoa asioista ja silti he aloittavat suureen ääneen vauhkoamisen asioiden totuudesta, vaikka tieto on puutteellista.
Jos olisit edes vaivautunut tekemään pointtisi kysyvästi, "jos alalle ei ole koulutusta niin jne." Nythän vain huudat lapsellisesti, ettei alalle ole minkäänlaista koulutusta, kun jokainen ottaa vain työvälineet käsiinsä ja aloittavat puoskaroimaan.
Tehtäväni ei ole sinulle tuoda linkkejä eteesi. KUN olet aloittanut debatin asiasta niiden etsiminen on SINUN tehtäväsi, muutoin dabattisi on arvoltaan sama, kuin märkä vauvan vaippa. Älä lähde soutuveneellä liikkeelle, jos sinulla ei ole airoja.
Omaat vain linkit niihin helpoimpiin, itseselvyyksiin. Tietoista oman pointin pönkittämistä.
Samalla osoitat pointtisi, eli ammattimiehen/naisen määreen vääristymän, et naivissa pääkopassasi sitä tietenkään tajunnut. Kun terveysviranomaiset käyvät avattavassa liikkeessä, pyydettäessä kyllä, he hyväksyvät tai eivät liikkeen. Näinhän ne liikkeet, jotka saavat hyväksynnän virallisesti täyttävät määreesi.
Heillä on virallinen dokumentti hyväksynnästä. Sitä ei vähennä syy, että se on vapaaehtoinen. Dokumentti on aina dokumentti.
Ohitit tahallisesti tietenkin asian koulutuksesta. En voi kuvitella ketään niin naiviksi että kuvittelisi ettei alalla ole koulutusta.
Niin lävistys, kuin tatuointialalle on Suomessa ja ulkomailla kouluja, jotka järjestävät peruskoulutuksen alalle. Niin varmasti lapsellisen mielen omaavana pysähdyt sanaan "perus". Kerron sen saman tien, ettet nolaa itseäsi taas. Koska on kyseessä käsityöammatti niin ammattitaito paranee ajanmyötä. Kakikymmentä alalla ollut on taitavampi teknisesti, kuin vuoden samaa tahkonut henkilö.
Tiedän kyseisten koulutusten osoitteet, mutta en niitä sinulle laita.
Tee enemmän työtä debattisi eteen. Keskusteluhan tämä ei ole ollut millään muotoa. Siitä sinun on täysin turha vauhkoontua. Älä vaadi keskustelua, jos käyt ensimmäisissä sanoissasi väittelemään faktoja "musta tuntuu" nimikkein.
Olet väärässä ja sitä et tule tunnustamaan. Et ole sitä koskaan tehnyt. Kun häviät, vajoat maan alle. Tietysti toivon muuta, kuten jokainen täällä minut tuntee, odotan keskustelua ja myönnän vääristymät, kun asioista aidosti keskustellaan.
Suutarin ammattiin opiskellaan yleensä ammattinsa ammattioppilaitoksessa.
Oppipoika --> kisälli --> mestari -tie sisältää aivan saman periaatteen. 1) Ammati edellyttää tiettyjä tietoja ja taitoja (kriteerit). 2) Näitä taito taitoja opiskellaan (eim mestarin oppipoikana) . 3) Tutkinto on työnäyte. Arvon saa vain, jos työnäyte hyväksytään. 4) Todentaminen: kisällin tai mestarin kirja
Sinun lienee parasta olla hijaa, koska sekoitat ammatin harjoittamisen ja puoskaroinnin. Lävistäjän ammattia, samoin kuin varkaan ammattiakaan ei ole samassa mielessä, kuin suutarin ammatti.
Hanki itsellesi kunniallinen ammatti niin ei tarvitse täällä vänkätä. Siivoojista on jopa pulaa.
http://opintoluotsi.fi/fi-FI/kysymysarkisto/kysymys.aspx?MessageID=8d28dd33-bdc0-4414-9ecf-bf8514b258fb
http://www.ammattinetti.fi/web/guest/alat
http://www.themesta.net/ammatit_kiinteistopalvelut_siivooja.php
"… Sillä esimerkiski englannin kielellä ammattimies mainitaan eri julkaisuissa ”skilled person” … "
Hö, mite tuo tähän liittyy? Mitähän se olisi munkkilatinaksi tuo sama.
"Onhan kaupan kassakin alansa ammattimes/nainen. "
Itse en käyttäisi tuossa yhteydessä nimitystä ammattimies tai ammattinainen, "kassa" on osuvampi nimitys.
Mutu puheet ovat siis tyhjänpäiväisiä
Miksi vänkäät jos lävistykset tai tatuoinnit ei kiinnosta? Teet itsestäsi idiootin kun etsit netistä jtn mututietoa jolla alat pätemään sellaisesta aiheesta josta et tiedä kokonaisuutta, hyödynnät vain joitakin tiedonrippeitä jotka sopivat provoiluusi. Sitten kun asiasta enemmän tietävät yrittävät opettaa sinulle jotain uutta, sen toisenkin puolen asioista jotta voisit sitten kokonaiskuvan pohjalta muodostaa näkemyksiäsi, niin et kuuntele.
On myös naurettavaa ruveta nimittelemään tiettyä ammattikuntaa sen takia jos joukossa on muutama mätä omena jotka eivät välitä hygienia-asioista tai oikeaoppisista lävistys-tai tatuointimenetelmistä. Leimaatko kaikki raksamiehet paskoiksi sen takia jos joukkoon on eksynyt sällejä joilla ei mitään koulustusta ole ja hommat tehdään siksi päin peetä? Entäpä onko jokainen lääkäri puoskari sen takia että löytyy valelääkäreitä jotka syyllistyvät hoitovirheisiin? Sinun tulisi siis ymmärtää se "pieni" pointti tässä touhussa että ihan jokaisessa ammattikunnassa on niitä "puoskareita" joilla ei ole hajuakaan siitä mitä ollaan tekemässä mutta sen perusteella ei voi haukkua jokaista alalla olevaa puoskariksi.
Niinkuin daivari sinulle kertoikin, ulkomailla on paljon asiallista koulutusta mitä lävistyksiin ja tatuointeihin tulee ja koko ala on siinä mielessä "vanhanaikainen" että opit periytyvät aina seuraavalle sukupolvelle kisälli-mielessä. Daivari kertoi tämän sinulle jo, mutta sinä aloit vänkäämään vain taas siitä "puoskaroinnista" etkä ottanut kantaa mitenkään muuten koska tiedät itsekin olevasi väärässä, sen takia perusteluita ei enää löytynytkään ja tyydyit noin latteaan vastaukseen.
Miksi sinulla, arvon tomppa, 4 1, anus (minkä nikin nyt milloinkin valitset) on kauhea tarve rutista täällä vastaan jos et ole tatuointeja tai lävistyksiä ottamassa? Ei kukaan täysipäinen tuhlaa päiviään siihen että pääsee vänkäämään aiheesta josta ei pidä paskaakaan, saati tiedä mitään. Säälittävää. Mene tatskaliikkeisiin rutisemaan jos on pakko, siellähän ne "puoskarit" ovat ja varmasti selventävät sinulle epäselviä asioita. Typerää hyökätä netissä sellaisten kimppuun jotka vain käyttävät näiden "puoskareiden" palveluita sen sijaan että oikeasti kertoisit tätä "puoskarointia" harjoittaville tahoille omat mielipiteesi. Ei taida rahkeet riittää vai?
Usko ei tarvitse faktoja. Niitä on turha tivata. Näin se vain pelaa.
"...yhdessäkään "kunnon" liikkeessä tehdä lävistyksiä millään helvetin pyssyllä. "
Miten ja kuka on määritellyt "kunnon liikkeen" ? Sitaatit tosiaan ovat tuossa yhteydessä tosiaan tarpeen. Ehkä "neiti piercings" suuressa viisudessaan tietää nämä "kunnon" liikkeet. Mahtaisiko kriteeri olla juuri tuo pyssy. Eli jos ei ole pyssyä käytössä on "kunnon" ja pyssyllä varustetut ovat "kunnottomia" liikkeitä.
"La chica liikkeet eivät ole ammattimaisia lävistysliikkeitä ja jos…"
Suomessa ei ole ainuttakaan ammattimaista lävistysliikettä, koska "lävistäjä" ei ole ammatti. Jos taas ammateiksi luetaan esim taskuvaras niin sitten tuo lävistäjäkin mahtuu siihen joukkoon. Taskuvarkaan ammttitaito on työntää käsi taskuun ja lävistäjän ammattitaito on työntää neula ihoon. Tuossa mielessä olemme kaikki ammttitaitoisia taskuvarkaita ja lävistäjiä.
Oletkin yksinkertaisempi persoona, kuin muistinkaan.
En yllättynyt tosin asiasta ettet taasenkaan vastannut kysymyksiin. Sekin osoittaa ettet kykene laisinkaan keskusteluun.
Itse tosiaan nyt, jos se on epäselvää joillekkin, keskustelen ammattimies/nainen nimestä määreenä.
Siis kuten kirjoitit : "Oppipoika --> kisälli --> mestari -tie sisältää aivan saman periaatteen. 1) Ammati edellyttää tiettyjä jne....."
Aivan oikein. Eikä siten tatuoijan/lävistäjän tie ammattiin poikkea tästä mihinkään.
Jos siis ainoa argumenttisi on, että sinusta lävistäjä/tatuoija on ammattiryhmänä ala kastia, et siis pidä heitä minään puhu sitten niin äläkä sekoita siihen valehtelemista/musta tuntuu mietteitä.
MIELESTÄSI kyseiset ammattiryhmät ovat puoskarointia, selvä sinä ajattelet niin.
Mielipiteeseen jokaisella on oikeus, mutta siihen ei pidä sisällyttää mitään paskan jauhantaa faktoina.
Ammatin harjoittaminen ja puoskarointi on kaksi eri asiaa totta. Mutta se on VAIN mielipide mikä on sitä ja mikä ei. Joten sinun on varsin turha yrittää syöttää omia ajatuksiasi päähäni. Kunnioita muiden mielipiteitä niin saat sitä itsekkin kohdallesi. Mutta selkeästi mielipideterrosistina et tätä asiaa ymmärrä. Sinulle mielipiteesi ovat faktoja ja ainoa pointtisi on räyhääminen, olla vastaamatta muiden kysymyksiin pönkittääksesi omia suuntaviittojasi.
Tatuoija ja lävistäjä on ammattiryhmä ja sille et voi mitään, vaikka kuinka itkupotku raivareissa huudat, koska niillä ei ole mitään muuta arvoa, kuin pelkkänä omana mielipiteenäsi. Faktaa niistä ei saa milläänmuotoa.
Et siis ymmärrä jokapäiväistä englantia?.
Ja mitenkä se liittyy asiaan? Jospa hankkisit sisälukutaitoa hitusen lisää niin tajuaisit. Kyse on siis vain määreestä. Sinun nimmerkilläsi kirjoittanut kirjasi määreet omien mielipiteiden mukaan. Kyseiset englanninkieliset sanat ovat gradu tutkielmasta, jossa käytiin kyseisen sanan määritelmää, koska se ei ole yksiselitteinen. Aivan kuten itse asian selitätkin kassahenkilöstä kirjoittaessasi.
Älä siis jauha mutu puheitasi faktoina, ei tässä muuta. Sinun määrittelemäsi kriteerit kyseiseen sanamääreeseen ovat teilattu, sen jo itsekkin myösnit omin sanoin, vaikket tietenkään suoraan.
Paljon tekstiä viestissäsi. Nuo eivät liikuta minua. Älä sekoile, on täällä muitakin kirjoittajia.
Olen vain kritisoinut tuota "ammattimainen lävistäjä" sellaista kun ei Suomessa ole. Jos ammattiin on jotkut kriteerit, siis lävistäjän ammattiin, kerro ne. Itselläni noita kriteerejä ei ole tiedossa, tuskin opetushallituksellakaan.
Esimerkki: Kaveri haluaisi perustaa ajoneuvokatsastusta harjoittavan yrityksen. Voiko hän palkata kadulta innokkaita nuoria? Toinen esimerkki: Kaveri haluaa perustaa lävistys ja tatuointiliikkeen, voiko hän palkata sinne innokkaita alan harrastajia. Tiedät itse vastauksen.
"Ei kukaan täysipäinen tuhlaa päiviään siihen että pääsee vänkäämään aiheesta"
Pitänet kuitenkin itseäsi täysipäisenä? Vai eikö aiheesta saa kirjoittaa tai kritisoida.
"… josta ei pidä paskaakaan", "Säälittävää."
Taisit olla vielä kapaloissa, kun jodlaava anus oli jo näiden asioiden kanssa tekemisissä.
Koeta vaan kestää. On myös sanottu: Sääli on sairautta. Onko sinulla tämä sairaus?
"Mene tatskaliikkeisiin rutisemaan jos on pakko"
Koska tästä asiasta on täällä suoli24 -palstalla puhetta ollut, niin ilmaisen tietoni täällä.
Olen ilmeisesti ilmaissut itseäni epäselvästi, koska ei mene kaaliin. "Ammattitaitoinen" käsitteellä ymmärrän henkilön taitoja, jotka täyttävät jonku kriteerin. Tämä kriteeri punnitaan esim kokeessa (teoria, työnäyte, tai molemmat). Kokeen vastaan ottaa joku muu taho (ei asiakas). On aika vierasta tuo puhe "Ammttitaitoine lävistäjä" tai "Ammattiliike" tms. Kukaan ei voi väittää olevansan ammattitaitoinen lävistäjä, tai toisaalta kaikkihan me olemme ammattitaitoisia lävistäjiä.
Lävistäjä ei ole ammatti. Mieluummin faktaa, kuin muiden samanmielisten apinoiden mölinää.
Kerrataan vielä ammatin tunnusmerkit:
- vaatimusket ammatin harjoittamiseen, kriteerit (mielellään kirjalliset ja jonkun rivilävistäjän yläpuolella olveva taho)
- tilaisuus tai muu, jossa kriteerejen täyttyminen todetaan
- todiste pätevyydestä
Meneekö kaaliin vai onko jo aivan laho?
Voi vittu oleksä täys juntti.
Lävistäjä on ammatti, jos sen merkkaa verokirjaansa vitun idiootti!! Jos perustat esim. toiminimen ja toimena on esim. lävistäminen, harjoitat sitä AMMATIKSESI !!
Meneeks kaaliin omat sanasi. Kisälli koulutus ajaa mielestäsi saman asian.
Joten et voi saada niistä mitään linkkiä tms. koska ne ovat ammatinharjoittajan/ja kisällin kahdenkeskisiä asioita.
Painu nyt vitun kehari muualle viemästä palsta tilaa.
Taitaa poju nyt sekoittaa asioita pienessä mielessään.
Voitaisiin nyt vaikka kerrata ja tuot esiin ne linkit, joista tunnut kovin pitävän mistä tulee ilmi, että ammatin tunnusmerkit merkitään juuri sanomallasi tavalla.
Taitaa pojulla olla liian vilkas mielikuvitus omista hengenlahjoistaan.
Älä sekoita koulutus ja ammattinimikkeitä toisiinsa. Voit olla koulutukseltasi mitä tahansa ja ammatiltasi sitten ihan toista.
Ammattitaitoinen on varmasti tuhat kertaa enemmän henkilö, joka on ammattitaitoinen alaansa, kuin henkilö jolle ala on aivan uusi. Siis nyt vaikka lävistäjänä jo parimymmentä vuotta toiminut henkilö, et sinä joka otat vesurin käteen ja alat pilkkoamaan korvaa. Eli asian määrittelee vain puhdas järki.
Oletko poju koskaan kuullut, että henkilö voi olla koulutettu tai jo alalla kauan ollut kouluttamaton henkilö ja kummatkin siten ammattitaitoisia?
Näin siis työelämässä jonne olet varmasti piakkoin suuntaamassa insinööri opinnoiltaltasi. Ne elkeet sinulla selvästi on.
Mielipiteilläsi ei ole virkaa tämän seikan kanssa. Puhdas järki sen sanelee.
"Oletkin yksinkertaisempi persoona, kuin muistinkaan. "
Et tainnut muistaa minua :-) Olen kyllä yksinkertainen persoona, siitä olemme samaa mieltä. Googlasin juuri nimeäni ja aika monen mantereen rekisteristä löytyy. Yksinkertaisuus on hyvä lähtökohta moneen asiaan. Voin kertoa olleeni myös monimutkaisissa hankkeissa.
"En yllättynyt tosin asiasta ettet taasenkaan vastannut kysymyksiin. Sekin osoittaa ettet kykene laisinkaan keskusteluun. "
Kerrataan, mitkä ne olivat ne kysymykset?
"...tatuoijan/lävistäjän tie ammattiin poikkea..."
Kyllä poikkeaa, ei ole mestaria ei oppipoikaa ei tavoitetta ei ammattitaidon todentamista. Homma näyttää olevan sitä tunnettua mallia: "sokea taluttaa rampaa".
"Et siis ymmärrä jokapäiväistä englantia?"
No, joo, kun ne kymmenen vuotta ulkomailla viettämäni ajan, kaikki ympärillä eivät puhuneet englantia, tai siis ei kukaan. Seinänaapurini kirjoitti väitöskirjaa ja ihan suomeksi, kumma. Monet illat vietimme punaviinilasin ääressä. Sain tietää asioita, joita ei kirjosta voi lukea, ei edes hänen väitöskirjastaankaan. Jossain se on kyllä vielä tallella.
Olin tilaisuudessa, liekö KTM:n järjestämä. Siellä juteltiin meistä suomalaisista ja jääräpäisyydestämme. Eräs osallistuja laukaisi: "Kyllä suomalainen uskoo kunhan se sanotaan englanniksi". Joku toinen sanoi: "Kaikki painettu on totta". Kuulut ilmeisesti joukkoon?
Jotta tää turhan jauhaminen ei jatkuisi, esitä jonkun suomalaisen tahon määritelmä "ammattitaitoinen lävistäjästä", wormz ei tähän aivan kelpaa, ei myöskään apinoijat :-D
Lopetan jos ei tyydyttävää, asiallista vastausta tule.
Osuuko?
http://www.saunalahti.fi/arnoldus/puoskari.html
ehkä voiisi ilmoittaa ovikyltissä
"Ammattitaitoinen lävistäjä-puoskari Urpo Wirtsanen"
"Puoskarilla tarkoitetaan tavallisimmin itseoppinutta, parantajana tai lääkärinä toimivaa henkilöä"
Millä tavalla lävistäjät ja tatuoijat menevät tuohon lääkäri/parantaja-kategoriaan? Et myöskään ottanut kantaa antamaani esimerkkiin jossa kysyin ovatko myös kaikka raksamiehet puoskareita koska joillakin ei ole tutkintotodistusta tai kaikki lääkärit puoskareita sen takia jos alalle on eksynyt muutama valelääkäri?
"Jos ammattiin on jotkut kriteerit, siis lävistäjän ammattiin, kerro ne. Itselläni noita kriteerejä ei ole tiedossa"
Johan sinulle on moneen otteeseen selitetty nuo kriteerit ihan tuosta kisälli-periaatteesta ja ulkomaisista kouluista lähtien. Jos itselläsi ei ole nuo kriteerit tiedossa niin miten voit inttää vastaan? Olet todellakin tyhmä jos menet myöntämään ettet tiedä kyseisestä asiasta mitään ja silti intät vastaan kun sinulle asiasta kerrotaan. Älä pyydä vastauksia jos ne eivät miellytä sinua..
Sen sijaan että viisastelet täällä asiasta enemmän tietäville, voisit mennä hyvään lävistys/tatuointi-liikkeeseen kyselemään aiheesta, hehän sinulle osaavat vastata jopa paremmin kuin me täällä mistä ovat koulutuksensa saaneet? Luuletko että hyvät lävistysliikkeet pysyisivät kauaa pystyssä jos nämä lävistäjät olisivat asiasta mitään tietämättömiä tumpeloita jotka tökkivät koruja ihan minne sattuu tai käyttävät huonoja välineitä? Tuskin.
On typerää ajatella että vain jonkun tutkintotodistuksen omistamisen jälkeen jotakin voi sanoa ammattilaiseksi. Entäpä ne, jotka ovat kurssinsa rimaa hipoen suorittaneet eivätkä tiedä asioista juuri mitään ja silti saavat saman paperiläpyskän kuin paremmin menestyneet kilpailijansa? Sinun pitäisi ymmärtää että kaikki on suhteellista ja voit olla sitä mieltä että tatuoijat ja lävistäjät ovat puoskareita kunhan et esitä tätä faktana, se on mielipiteesi.
Parempi olisi, että lopettaisit. Varsin väsyttävää luettavaa besser wisser päätelmäsi ovatkin.
Et nähtävästi ymmärtänyt, että tarkoitin imperfektissä ettet vastannut kysymyksiini, sillä enhän voi nykyhetkessä mainita asiaa "ettet vastannut". Tajusitko vai pitääkö laittaa linkki? Ehkä ulkomailla viettämäsi vuodet ovat vesittäneet sisäluku taitosi.
Kukakohan tässä uskoo vain painettuun sanaan. Mieti nyt itsekkin hyvänen aika. Olet linkittäjä numero yksi ja vaadit kirjallisia vastineita määreen täyttämiseen.
Et vieläkään tajua, että koulutusta alalle on ja siten SINUN haluamasi määre täytyy. Mutta tyypilliseen besser wisser tyyliin ohitat lukiessasi asian. Helvetti ajamasi asia vesittyy. Oletko sinä taho, joka myöntää mestarin arvon? :))
Kuten sanoin väittelin asiasta kanssasi viime vuonna, laitanko linkin besser wisser? Et päässyt silloinkaan asiassa pitkälle, kunhan sladdi ojossa huusit mantrojasi. Poistu ole hyvä, et ansaitse asiallisia vastauksia.
Mulla on muuan huomio "besserwisseriydestäsi".
Sinähän täällä naama punaisena vaadit linkkejä minultakin ihmeteltäväksesi.
Sen kun teen, alkaa rutkutus, kun niitä linkkejä ei ole.
Vastaatko sinä täällä samalla kaavalla kaikille, jotka "eivät tottele sinua"?
Siltä nuo hallitsemattomat raivoamisesi tuntuvat.
Menisit vähän ulos jäähylle - kuumakallena näytät ainakin suoltavan varsinaista verbaaliulostetta.
Tähän malliin kirjoitin :
en voi nytkään muuta todeta, kuin:
osaat sinä vääntää totuutta, mutta et kovinkaan taitavasti.
kerronkin muille, miksi:
"Kehonmuokkauspalvelun tarjoava yritys ei tarvitse kulutustavaroiden ja kuluttajapalvelusten turvallisuudesta annetun lain perusteella toiminnalleen ennakkolupaa eikä sen tarvitse ilmoittaa viranomaisille toiminnan aloittamisesta (toiminnanharjoittajan tulee huolehtia kuitenkin muun lainsäädännön velvoitteista, mm. terveydensuojelulain (763/1994) mukaisesta ilmoituksesta). Kuntien terveystarkastajat valvovat tatuointi- ja lävistysliikkeitä pistokokeenomaisesti."
http://www.tukes.fi/fi/Kuluttajille/Kosmetiikka-ja-kosmeettiset-palvelut/Kehonmuokkaus-/
"Lainsäädännön puuttuessa kuka tahansa saa tatuoida kenet hyvänsä millä aineella lystää"
http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/arkisto?p_p_id=dlehtihaku_view_article_WAR_dlehtihaku&p_p_action=1&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&_d
Tämä on viranomaistekstiä, johon sinunkin on tyytyminen.
Taidat olla jokseenkin jakomielitautinen?
Minä en kirjoittanut muusta.
Eikä minua kiinnosta, onko tatuoija ammattikoulun käynyt vai ei (vaikka vastauksen tiedänkin)
Katsos, voisiko olla mahdollista, että sekoitat minut toiseen henkilöön?
Kas kun tälle palstalle pääsee kirjoittamaan muutkin ja oikaisemaan putkinäkösi vajaavaisuuksia.
Omalta puoleltasi hoet nimenomaan mantrojasi fundamentalistisella kiihkolla. Mitään virallisesti tarkistettavaa tietoa en ole sinulta luettavakseni saanut.
Enkä näillä näkymillä näytä saavankaan.
Ymmärrän, että ottaa koville, kun kaikki ei peesaakaan ja omat aseet ovat riittämättömät.
Onko tää nyt niin vaikeaa. En jaksanut pinnistellä ymärtääkseni mitä oikein yritit sekavassa tekstissäsi ilmaista.
Otetaan joku sinullekin riittävän yksinkertainen esimerkki.
Sinulla on kauppalaiva, johon haet kipparia. Minä haen paikkaa ja sanon olevani merikapteeni. Riittääkö tuo väite vai haluaisiko tuossa tilanteessa mahdollisesti jotain dokumenttia.
Olen kyllä laivuri. Kuka tahansa veneilijä ei voi väittää olevansa laivuri.
Voisit itse väittää olevasi kosmetologi, - voisitko? Ehkä, mutta millä edellytyksellä. Entäs Konduktööri, kokki, kondiittori, karjakko, nuo "tittelit" edellyttävät jotain. Mitähän ne voisivat edellyttää, arvaatko.
Lävistäjä, taskuvaras, miinanpoljija, sukankuluttaja, kotivävy, suunsoittaja, ym. Niiltä ei vaandita todistuksia pätevyydestä.
Taidat sekottaa minut johonkin toiseen, ei väliä.
minä en ole kääntänyt mitään minnekään.
jos vainoharhaisuudessasi sekoitat minut toiseen on se ihan oma ongelmasi: näissä keskusteluissa liikkuu näköjään muitakin, jotka ei ole samaa mieltä kanssasi.
ei siitä normihermoilla varustettu sentään hernettä kuokkaan vedä.
"On typerää ajatella että vain jonkun tutkintotodistuksen omistamisen jälkeen jotakin voi sanoa ammattilaiseksi. "
Ei se minusta ole typerää. Jos veisin lapseni leikkaukseen ja pätevyyden omaavan kirugin sijasta lekkauksen suorittaisikin lävistäjä, niin kiertäisin tuollaisen laitoksen kaukaa. Kiertäsin vaikka olisi lääketieteen kandi leikkaamassa, siis vastuullinen henkilö toimenpiteessä. Miten itse, käytkö gynekologin sijasta ammttitaitoisen lävistäjän tarkastuksessa?
Esimerkki: Ostat kaupasta kilon sokeria ja punnitset sen kotiin palattuasi. Toteat sen olevan 800 g. Menet valittamaan ja kauppias sanoo sinun olevan typerän ja että jonkun punnukseen verrattuna muka hänen myymänsä sokeri olisi jotenkin vajaa. Elikäs on tuo punnuspelleily sokeripakettia suhteen on aivan hassua, siis punnitsemien. Sitä tosiaan sanotaan punnitsemiseksi. Kauppiaan mielestä se on typerää. Miten suhtaudut tähän. Ethän ole typerän pikkusielu. Miksi puntaroida makeaa sokeria eihän se sokeri siitä makeammaksi muutu.
Zen -mestari sanoi oppilaalleen: "Kuuta osoittava sormi ei ole kuu".
Teitä samoja sankareita tarkoitan. Samoja linkkejänne jaatte vuodesta toiseen, joten juuri teitä tarkoitan.
Niin ja et ole kylläkään pyydettyjä linkkejä lähettänyt, joten onko ruikutukseni siis aiheetonta vai miten saan hengittää mielestäsi?
Kerro ihmeessä mantrani. Haluaisin itsekkin ne kuulla. Siis muukin, kuin se että jokaisella saa olla mielipiteensä, kunhan sitä ei faktana kellekkään tyrkytä etenkään, jos pohjatieto on kapeaa.
Ja olen pahoillani, jos mielesi järkyttyi, kun kerran sinulle vastasin tässä ketjussa. Toivottavasti pääset harhoiatasi että juuri se yksi viestini on sinun sieluasi tarkoitettu syömään.
Kuten sanoin sinulle siinä viestissni ja myillekkin ettei minun tarvitse mitään linkkiä lähettää. Jos olet niin vajaavainen ettet googlea osaa käyttää ei voi mitään. Minulla ei ole mikään missio käynnissä, kuten sinulla.
niin, missä?
Juuri sinuakin tarkoitan. Noin suurista elkeistä ei voi erehtyä.
Sisälukutaidottomalle asiat ovat vaikeita, koiran ymmärtää sinua.
Muunmuassa vammasi vuoksi et ymmärrä kaikkea. Tajuan itse pointtisi kyllä. Mutta sinä et osaa ymmärtää, lue tahdo, että nyt kyseessä olevat ammatit ovat uusia ja niihin on vasta nyt muodostunut kaavamaista koulutusta.
Pyrin olemaan selkeä, että kykenisit oivaltamaan.
Otan esimerkin. Olin nuorempana töissä vaatetuskaupassa, jossa oli miesten puolella kaksi sisäänostajaa. Reissasivat maailmaa ostamassa rättejä. Yhdellä heistä ei ollut laisinkaan soveltuvaa koulutusta alalle. Siis sisäänostaksi, mutta yhtiö oli hänet ottanut siipien suojaan hyvänä jätkänä ja vanhemmat patut hommiin opastivat.
Toinen herra näistä oli ekonomi ja erikoistunut ulkomaankauppaan.
Simppeli esimerkki. Oliko siis kouluttamaton mielestäsi varas, puoskari vai telamiina? Vai kouluttamaton alansa ammattilainen 30 vuoden kokemuksellaan?
Entä onko Juhani Palmu mielestäsi taidemaalari, se hänen ammattikseen verotietoihin on merkitty?
Omasta mielestäni ei kovin hyvä sellainen, taulukankaan raiskausta pikemmin suorittaa, mutta kyllä silti taidemaalari hän on.
Kisälli koulutus on aina kaikessa mestarin suorittamaa. Niin tatuoijilla kuin lävistäjillä, kun se mestari omaa useiden vuosikymmenten ammattikokemuksrn alaan.
Jollei näin ole mielestäsi sitten et varmaan pidä mitään kisälli koulutusta pätevänä etkä ketään mestarina, koska jokainen mestari riippumatta alasta on oppinsa saanut mestarieilta vuonna yksi ja kaksi, kun oppi käsityöammatteihin tapahtui niin ilman virallisia kouluja.
Tajuaitko, sisäistitkö?
Jollet tajunnut lukemaasi tulen omimaan tuon vammasi, kun sen taakse voi heittäytyä piiloon upottavilta kommenteilta.
"Ethän ole typerän pikkusielu"
En ole mutta sinä olet. Väittelet täällä sellaisesta aiheesta jonka ei muka pitäisi kiinnostaa ja vielä myönnät ettet tiedä tästä mitään. Taas taitavasti sivuutit jokaisen vastauksen kysymykseesi ja ihmettelyysi.
"Jos veisin lapseni leikkaukseen ja pätevyyden omaavan kirugin sijasta lekkauksen suorittaisikin lävistäjä"
Siis nyt mennään jo ihan aiheen vierestä. Miksi vertaat kirurgeja/lääkäreitä ja lävistäjiä jatkuvasti keskenään? Ei lävistäjillä tai tatuoijilla ole mitään tekemistä "lääkäröinnin" kanssa, he eivät paranna ihmisiä millään poppakonsteilla tai pyri työskentelemään sairaaloissa. En tajua mistä olet repäissyt tämän mielikuvan. Kehotaide vs lääketiede, what? Eihän noita kahta asiaa voi edes verrata mitenkään keskenään.
Et myöskään ottanut enää kantaa tuohon puoskarointi-asiaan. Linkittämäsi pohdinta puoskaroinnista käsitteli lähinnä vain näitä "poppamiehiä" jotka turvautuvat vaihtoehtoiseen lääketieteeseen ym sontaan, lävistykset eivät tähän kategoriaan mene mitenkään päin. Lävistäjät eivät yritä olla parantajia tai lääkäreitä, tajuatko?
Alkaa muutenkin mennä pohja noilta jutuiltasi, et pysty väittämään vastaan hyviin vastauksiin vaan alat jankata aiheen vierestä tai sitten aloitat vänkyttämisen kokonaan alusta? Ei taida kerralla mennä jakeluun asiat ja kenenköhän vika se on? Ei ainakaan meidän jotka aiheesta enemmän tiedämme..
...Niin ja et ole kylläkään pyydettyjä linkkejä lähettänyt...
olen liittänyt juuri ne tarpeelliset linkit, joista kirjoitinkin. miten se on niin vaikeaa ymmärtää?
käytätkö päätäsi muurinmurtajana?
jos sinulla on vajaavaisuus-ongelmia googlen ja linkkien kanssa, on niitä turhaa projisoida minuun.
eikä oman mantransa kuuleminen tunnu asianomaisesta mantralta. ulkopuolisena se huomaa helposti.
Voi vittu mikä pelle.
No ku mä ja mä mä mä niin sitten tietty muutkin niinku mä.
Olet siis aivan dami. Jokainen osaa lukea ja päätellä miten asioiden oikea laita on niin painu nyt vaan vittuun täältä jakelemasta niitä ohjeitas.
Älä syötä omia ajatuksias muille tosina.
"et osaa ymmärtää, lue tahdo,"
"että nyt kyseessä olevat ammatit ovat uusia ja niihin on..."
"Kisälli koulutus on aina kaikessa mestarin suorittamaa. Niin tatuoijilla kuin lävistäjillä, kun se "
Ammattimiehellä tai naisella on, ennen kuin he näin voivat väittä, kriteerejä, vaatimuksia tms. Vaatimukset ulkopuolelta! Usein viranomaiselta.
Yhteiskuntajärjestyksen toivosi suojaavan meitä tavallisia sukankuluttajia pahimmilta vaaroilta. Yleensä tuo toteutuu säännöin, jotka on hyväksyttävissä. Puoskari voi taloudellisesti menestyä ilman noita vaatimuksia. Ikävä kyllä se ei ole kuluttajan, tai meikämannen kannalta turvallista. Puoskareita on ollut aina. Meidän ajan puoskareista yksi ryhmittymä on lävistyjät, edustat niitä. Ei havaittavaa ammattitaitoa, ei etukäteen määriteltyä koulutusta, ei kriteerejä. Olemme siis kaikki ammattitaitoisia lävistäjiä.
Kiitos, kun et taasenkaan vastannut selkeisiin kysymyksiin.
Siis, jos nyt ymmärrät, että tarkoitin edellisessä kirjoituksessa esitettyihin, en tässä.
Blaa blaa blaa blaa....tyhjänpäivästä paskan puhumista on sanasi.
Mutu mutu must tuntuu, ihan varmaan on näin...kait.
Mitään faktaa et ole vielä esittänyt.
Ei en ole lävistäjä,lävistyjä etc. Kiitos, kun osoitit JÄLLEEN vain harrastavasi yleistämistä.
Toisinsanoen täysin turha vastauksesi oli, kuten myös tämä minunkin.
Kaltaisillesi ei pitäisi kirjoittaa mitään, kun sillä ei ole merkitystä fakiintuneeseen ajatusmaailman.
Sinä se et vain tajua vaikka sen miljoonaan kertaan selittäisi. Ensinnäkin, käyttämäsi termi "puoskari" ei sovellu mikäli lävistäjistä puhutaan koska he eivät toimi parantajina tai myy mtn huuhaa hoitoja ihmisille.
Toiseksi, voisitko selventää mitä tekemistä tällä lauseella on sinun kanssasi jos et lävistyksiä ole ottamassa:
"Yhteiskuntajärjestyksen toivosi suojaavan meitä tavallisia sukankuluttajia pahimmilta vaaroilta."
Kolmanneksi, suurin osa lävistäjistä osaa hommansa eli heitä voi sanoa ammattilaisiksi. He ovat saaneet koulutuksensa kokeneemmilta kollegoiltaan KISÄLLIKOULUTUKSENA tai hankkineet koulutuksensa ULKOMAISISTA KOULUISTA. Minäkin voin sanoa (ihmisenä joka lävistyksiä useamman omistaa) että olen aina onnistunut löytämään hyvän lävistäjän itselleni, ei ollut vaikeaa, enkä ole joutunut kärsimään mistään komplikaatioista. Lävistykset ovat oikeassa kohdassa, lääkärienkin mielestä, eivät ole tulehtuneet ja ovat parantuneet hyvin. Tästä siis voi päätellä että lävistäjät joilla olen käynyt, ovat olleet ammattimaisia.
Voitko sinä sanoa samaa omien kokemuksiesi pohjalta? Et. Entä voitko sanoa että lävistykset ovat menneet perseelleen omien kokemuksiesi pohjalta? Et. Mitä siis voit tehdä? Inttää sokeasti vastaan suoli24:n keskustelupalstalla joillakin tiedonjyväsillä joita olet tueksesi hankkinut, juuri sen verran että pääset pätemään sekä olla kuuntelematta asiasta enemmän tietävän vastapuolen kommentteja joissa he vastailevat yhä uudestaan sinun esittämiisi kysymyksiin. Et vastannut kysymykseeni tuolla ylempänä eli miksi myönnät ettet tiedä tästä aiheesta mitään mutta silti intät vastaan etkä usko, tai kuuntele vastauksia?
"Tattttttooooopin pitäisi myös ymmärtää ja tietää.
Katsotaan:
---Autoklaavi on ainoa, ainoa ja ainoa millä saat kamat steriiliksi--- (ei pidä paikkaansa)
-hyvä, mutta pitää todeta, että se toimii
Ongelmat:
-Autoklaavit eli höyrysterilointilaitteet voivat "epätoimia" ts. rikkoontua tai suorittaa steriloinnin epätäydellisenä.
-steriloitu esine ei pysy pitkään steriilinä
-pääsääntöisesti sileille pinnoille
-ontot ja monimutkaiset rakenteet ovat ongelmallisia höyrysteriloinnille: tulos voi olla epätyydyttävä
-ongelma on monimutkainen laite tai instrumentti
Hyviä puolia:
-nopea
-halpa
-helposti saatavilla (kaikille)
Muita sterilointimenetelmiä:
-kaasusterilointi (kestää steriilinä kuulemma) jopa yli 10 vuotta
-kuumailmasterilointi
-plasmasterilointi
Muuten hyviä havaintoja, mutta ehdottomia totuuksia kannattaa säästellä.
Tästä syystä kertakäyttöneulat- ja tuubit.
kertakäyttöneulojakin jotkut kierrättää :( uusiokäyttö on muotia
ei tavisasiakas ymmärrä onko se neula steriili. pyssyssä tätä ongelmaa ei ole. pössykkä on ikään kuin hullunvarma ts sopisi hyvin nykylävistäjillekin. tosin lävistyshinta putoaisi.
olisiko tässäkin niin, että riski nostaa hintaa
--" tekijöitä on ihan tajuttomasti eikä kukaan viranomainen valvo alaa. "--
näin: liikkeitä "valvotaan" pistokokeenomaisesti. kuka tahansa taavitatuoija tai liisalävistäjä saa ruveta tekemään näitä töitä.
--" Ensinnäkin; Autoklaavi on ainoa, ainoa ja ainoa millä saat kamat steriiliksi "--
näin: sterilointitapoja on useita. steriloinnin tavoite on saada tapettua virukset, bakteerit ja sienet "hyväksyttävälle tasolle"
--" Pöpöt ei kuole keittämällä, ei millään aineella eikä stendarilla polttaessa "--
näin: kyllä kuolee, vaikka ihan jokainen "pöpö" ei kuolekaan. ei jokainen pöpö kuole autoklaavissakaan
(vrt. ed. vast)
--" Tatuointia tehtäessä KAIKKI mihin kosket kuvan teon aikana, suojataan muovein (lamppu, virtapiuha, itse kone, pöytä, suihkepullo... ihan kaikki). Ja muovit vaihdetaan joka asiakkaan välissä. Hanskojen käyttämisen pitäisi olla itsestään selvä asia."--
näin: ei tee homma steriiliksi, vaikka helpottaakin puhdistusta. on enempi rekvisiittavetoista käytöstä. lampun kääriminen muoviin voi aiheuttaa jopa tulipalon (joka steriloi kyllä koko paikan)
hanskat taas suojaa tekijää.
muuten ihan huomionarvoinen kirjoitus
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Lääketieteen kandi saa ottaa verinäytteen/1135235391458
Älä nyt oikeasti viitsi. Miten voit olla niin tyhmä että jatkuvasti sekoitat lävistäjän ja lääkärin ammatit keskenään? Lävistäjät eivät ole tulossa töihin terkkareihin tai sairaaloihin. Milloin tajuat tämän? Olet tyhmempi miltä kuulostat..