Luottamusmies hiillostaa kovempaan työtahtiin koeajalla

lark

Olen aloittanut tammikuussa työt yhdessä Suomen sadoista postitoimipaikasta, jossa olen työskennellyt nyt kaksi viikkoa yksin jakopiirilläni postinjakajana. Töihin minut ohjasi työpisteessä kyseisen postin nopein jakaja, joka kuulemma on aina selvinnyt töistä takaisin ennen työajan päättymistä, ja joka jakaa alueen noin 2h 30 min.

Itselläni on mennyt jakamiseen aikaa noin 3h30 minuuttia, pahoina päivinä, kuten viime tiistaina, jolloin lumimyräkkä, tunnin enemmän, oman alueeni lajitteluun ja osoitteenmuutoksiin, joka alkaa noin 7.30 aamulla, yleensä kolme, pahoina päivinä viisikin tuntia. Työajat ovat tuolla alkaen aamulla klo 6.15 ja maanantaisin ja perjantaisin työaika päättyy 13.15. Eilen perjantaina, kun oli kohtalaisen helppo päivä, selvisin pois töistä 14.45, eli ylitöitä tuli silloinkin puolitoista tuntia.

Torstaina minulle posmotti muuan johtavassa roolissa oleva työntekijä, ei kuitenkaan esimies, että jos en pian ala saada helppoina päivinä töitä tehtyäni työajassa, on silloin jotain tehtävä. Ymmärsin, että hän vihjasi siihen, että jos en suoriudu työajassa, minut voitaisiin heittää töistä kesken koeajan. Moni muu työntekijä on todennut, että päivät on räätälöity aivan liian tiukoiksi. Käytännössä minunkin tulisi tehdä lajittelu, ossarit, ruokatunti kaikki reilusti alle kahdessa tunnissa, ja selvitä alueelle klo 9.15, jos haluaisin vaikka ma ja pe ehtiä tehdä hommat työajan puitteissa.

Kerroin tämän työntekijän suitsutuksesta seuraavana aamuna toiselle vanhemmalle työntekijälle, ja sain kuulla, että kyseinen hidasta työtahtiani soimannut työntekijä on yllättäen työpaikkamme pääluottamusmies, jolloin hänen tehtävänsä ei suinkaan ole arvostella työsuorituksiani. Ennestään vähäinen uskoni koko luottamusmiessysteemiin on aivan pirstaleina edellä mainitun jälkeen.

Torstainen rummutus kuitenkin johti siihen, etten usko, että työsuhteeni varmasti jatkuisi koeajan jälkeen, eli välittömästi iski kalvava epävarmuus hommasta. Vanhempi miestyöntekijä (posmottaja oli nainen) toki kannusti, että ainoa, jonka kommentit minun tulee ottaa vakavasti, on joko paikan oikea esimies, tai hänen esimiehensä.

0

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Muistatko kaivattusi

        Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
        Ikävä
        149
        2219
      2. 121
        1505
      3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

        Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
        Maailman menoa
        340
        1323
      4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

        Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
        Ilmajoki
        67
        1244
      5. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

        https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
        Maailman menoa
        140
        1210
      6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

        Siis tosi tosi tosi ujon...
        Ikävä
        142
        1202
      7. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        3
        1201
      8. Mulla on ikävä

        sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
        Ikävä
        49
        1139
      9. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        166
        1112
      10. Onko hän samannäköinen kuin silloin?!

        Kun tutustuitte!
        Ikävä
        70
        1034
      Aihe