Olen aloittanut tammikuussa työt yhdessä Suomen sadoista postitoimipaikasta, jossa olen työskennellyt nyt kaksi viikkoa yksin jakopiirilläni postinjakajana. Töihin minut ohjasi työpisteessä kyseisen postin nopein jakaja, joka kuulemma on aina selvinnyt töistä takaisin ennen työajan päättymistä, ja joka jakaa alueen noin 2h 30 min.
Itselläni on mennyt jakamiseen aikaa noin 3h30 minuuttia, pahoina päivinä, kuten viime tiistaina, jolloin lumimyräkkä, tunnin enemmän, oman alueeni lajitteluun ja osoitteenmuutoksiin, joka alkaa noin 7.30 aamulla, yleensä kolme, pahoina päivinä viisikin tuntia. Työajat ovat tuolla alkaen aamulla klo 6.15 ja maanantaisin ja perjantaisin työaika päättyy 13.15. Eilen perjantaina, kun oli kohtalaisen helppo päivä, selvisin pois töistä 14.45, eli ylitöitä tuli silloinkin puolitoista tuntia.
Torstaina minulle posmotti muuan johtavassa roolissa oleva työntekijä, ei kuitenkaan esimies, että jos en pian ala saada helppoina päivinä töitä tehtyäni työajassa, on silloin jotain tehtävä. Ymmärsin, että hän vihjasi siihen, että jos en suoriudu työajassa, minut voitaisiin heittää töistä kesken koeajan. Moni muu työntekijä on todennut, että päivät on räätälöity aivan liian tiukoiksi. Käytännössä minunkin tulisi tehdä lajittelu, ossarit, ruokatunti kaikki reilusti alle kahdessa tunnissa, ja selvitä alueelle klo 9.15, jos haluaisin vaikka ma ja pe ehtiä tehdä hommat työajan puitteissa.
Kerroin tämän työntekijän suitsutuksesta seuraavana aamuna toiselle vanhemmalle työntekijälle, ja sain kuulla, että kyseinen hidasta työtahtiani soimannut työntekijä on yllättäen työpaikkamme pääluottamusmies, jolloin hänen tehtävänsä ei suinkaan ole arvostella työsuorituksiani. Ennestään vähäinen uskoni koko luottamusmiessysteemiin on aivan pirstaleina edellä mainitun jälkeen.
Torstainen rummutus kuitenkin johti siihen, etten usko, että työsuhteeni varmasti jatkuisi koeajan jälkeen, eli välittömästi iski kalvava epävarmuus hommasta. Vanhempi miestyöntekijä (posmottaja oli nainen) toki kannusti, että ainoa, jonka kommentit minun tulee ottaa vakavasti, on joko paikan oikea esimies, tai hänen esimiehensä.
Luottamusmies hiillostaa kovempaan työtahtiin koeajalla
lark
0
321
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6228203Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3463142Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4112218- 1281347
- 311313
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl111240Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1081149- 921092
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h651065- 46933